با وجود کرونا به کجا می توانیم سفر کنیم

انتشار در 18 اسفند 98 - زمان خواندن در 4 دقیقه

با وجود کرونا به کجا می توانیم سفر کنیم، یا در این شرایط حساس بهتر است کجا برویم؟

ما اصلا دوست نداریم که در شرایط بد کرونایی از این ویروس چیزی به شما عزیزان بگوییم که که باعث ناراحتی شما شود چون همین الان که برای شما این مطلب را مینویسیم با انبوهی از اخبار بد و عجیب و ترسناک احاطه شده ایم.

ولی هم خبر خوب و بد داریم آن هم این که بعضی از کشورهای جهان مخصوصا کشورهای دورو بر ایران ورود مسافری ایرانی را بسته اند، اما بعضی از کشورها که به قرار زیر هستند را هنوز می توان سفر کرد. البته با رعایت نکات کاملا پیشگری و مقابله با ویروس کرونا.

با وجود کرونا می توانید به کشور های زیر سفر کنید:

قاره آمریکا کشور کانادا

– قاره سبز کشورهای حوزه شنگن

مرزهای کشورهای زیر در حال حاضر بسته هستند و کسی از ایران حق ورود به این کشورها را ندارد.

– ترکیه

– آذربایجان

– ارمنستان

– دبی

– قطر

– افغانستان

– تاجیکستان

– عراق

– ترکمنستان

– عمان

– مسکو

– لبنان

– تایلند

– مالزی

 

البته ناگفته نماند برای پرواز به بعضی از استان های کشور هم باید کارت سلامت ارائه شود

در حال حاضر برای ورود به جزیره کیش باید در فرودگاه کارت سلامت و کارت کیشوندی ارائه شود تا مجوز ورود به جزیره کیش را دریافت کنید

اما برای ورود به این کشورها و البته سوار شدن بر هواپیما ابتدا شما باید اقدامات اولیه بهداشتی را همراه با صدور مجوز آن انجام دهید.
برای این کار شما نیاز به کارت بهداشت پرواز دارید.

مدیر کل دفتر ارتباطات، اطلاع رسانی و امور بین الملل شرکت شهر فرودگاهی امام خمینی (ره)، خبر داد که مسافران گرامی در فرودگاه برای آنها گواهی سلات صدور خواهد شد.

مسافران می توانند پس از ورود به سالن پذیرش ترمینال مسافری شماره یک شهر فرودگاهی امام خمینی (ره) با مراجعه به کانترهای ٨١ و ٨٢ و پس از کنترل دمای بدن، علائم بیماری کرونا و پاسخ به سوالات پزشکی، اقدام به دریافت کارت سلامت نمایند.

کل پروسه دریافت کارت سلامت بیشتر از ۵ دقیقه وقت مسافران گرامی را نخواهد گرفت، پس نگران صف دریافت کارت سلامت نباشد.

بعد از رد شدن سالن ترانزیت یک بار دیگر وضعیت سلامتی شما رو چک می کنند و کارت سلامت شما مهر خواهد خورد.

بعد از رود به کشور قصد هنگام رود کارت سلامت رو ارائه و اجازه ورود به شما داده خواهد شد و دوباره شما را چک نخواهند کرد.

ایرلاین هایی که در حال حاضر پرواز دارند و شما می توانید بلیط هواپیما آن را تهیه کنید به شرح ذیل می باشد.

در حال حاضر فقط ماهان و ایران ایر پرواز به مقصد خارج دارند.

– ماهان به بارسلونا پرواز خواهد داشت

– ایران ایر به فرانکفورت، لندن و پاریس

ویروس کرونا یا کرویید (COVID-19 ) ، جزو خطرناکترین ویروس هایی می باشد که تا حالا کشف و شناسایی شده است، پس لطفاً در ورد و خروج و طول سفر خود بسیار مراقب خود باشید و از دست زدن به سطوح جدا خوداری کنید.

همچنین شستن دست ها فراموش نشود.

 

 

به گزارش نیویورک تایمز؛ دکتر تیرنو، استاد میکروبیولوژی و آسیب‌ شناسی دانشگاه نیویورک، در مورد استفاده از ماسک می‌گوید: در مکان ‌هایی که احتمال ابتلا به بیماری زیاد است، افراد باید از ماسک N95 استفاده کنند. این ماسک ۹۵ درصد از ذرات بسیار ریز را فیلتر می‌کند.

( فقط به این فکر کنید که دستان شما در ۲۴ ساعت گذشته چه چیزهایی را لمس کرده است. حالا به تمام دست‌هایی که صندلی‌های هواپیما و سگک‌های کمربند ایمنی را لمس کرده‌اند، فکر کنید. تصور کنید که چند بار در روز صورت خود را لمس می‌کنید یا چشمان خود را می‌مالید ) دکتر تیرنو می‌گوید: کثیف ‌ترین عضو بدن شما، انگشتان دست شماست.

طبق اعلام مراکز کنترل و پیشگیری از بیماری‌های آمریکا، شستن دست‌ها می‌تواند خطر ابتلا به عفونت‌های تنفسی را ۱۶ درصد کاهش دهد. اگر صابون و آب در دسترس نباشد، ضدعفونی‌کننده‌های با بیش از ۶۰ درصد الکل را باید استفاده کرد.

یک نکته: دکتر تیرنو می‌گوید: اطمینان حاصل کنید که ضدعفونی‌کننده روی دست شما خشک شده است. در غیر این صورت دست شما مکانی برای رشد میکروب‌ها خواهد بود. برخی از افراد از دستمال مرطوب برای پاک کردن صندلی‌ها، میزهای سینی، دستگیره‌ های دستشویی و حتی دریچه‌های هوا استفاده می‌کنند. اما این کار به هیچ وجه درست نیست.

دکتر تیرنو تاکید می‌کند: غذا را از ظرف اصلی خارج نکنید و روی میز قرار ندهید. فراموش نکنید که خدمه پرواز مدت زمان محدودی برای تمیز كردن كابین قبل از ورود مسافران پرواز بعدی دارند. ورق‌های کاغذی را روی میزهای سینی قرار دهید تا لپ تاپ یا سایر وسایل با سطح آن تماس نداشته باشند. وی پیشنهاد کرد که هنگام باز و بسته کردن درب دستشویی هواپیما از یک حوله کاغذی استفاده کنید.

هرچه سیستم ایمنی بدن شما سالم‌تر باشد، احتمال ابتلا به بیماری کمتر می‌شود. دکتر تیرنو می‌گوید: شب‌ها شش تا هشت ساعت بخوابید. استرس را با ورزش از خود دور کنید و تا می‌توانید میوه و سبزیجات بخورید.

 

چگونه می توانیم از غلبه کردن ویروس ها به ویژه در سفر جلوگیری کنیم؟

از آنجایی که راه انتقال این ویروس از طریق ترشحات تنفسی، تماس مستقیم، لمس سطح آلوده به ویروس و تماس با اعضای مخاطی بدن مانند چشم، بینی و دهان است در زیر به راهکارهایی اشاره می‌کنیم که با رعایت کردن آن ها تا حد زیادی می توانیم نه تنها جلوی ورود ویروس‌کرونا بلکه اکثر ویروس‌های محیطی را به بدنمان بگیریم:

به هنگام سفر چه چیزی در چمدان‌های خود داشته باشید؟

بهتر است به هنگام سفر برای در امان ماندن از ویروس‌ها موارد زیر را در چمدان خود بگنجانید:

-ماسک

– داروهای تب بر

– اسپری الکل

– ژل شست و شو

– دستمال کاغذی

– تب سنج

دیدگاه خود را بیان کنید