تیم ملی فوتبال آرژانتین

آرژانتین یکی از غول‌های فوتبال دنیاست که به فوتبال بی‌نظیر و استوره‌های بی‌رقیبش شهرت دارد. فرهنگ مردم آرژانتین به فوتبال ‌آن‌ها گره‌ خورده و از دل این فرهنگ چهره‌های ماندگاری مثل دیگو مارادونا و لیونل مسی پا به عرصه فوتبال گذاشته‌اند. در این مطلب شما را با تیم ملی آرژانتین بیشتر آشنا می‌شوید. با پکیج تور جام جهانی 2022 قطر یابکس سفری مطمعن دارید.

وضعیت تیم ملی آرژانتین در بازی‌های 2022

تیم ملی آرژانتین یکی از بهترین و پرستاره‌ترین تیم‌های جهان است که دو دوره توانسته مقام قهرمانی جام جهانی را به‌دست آورد. تیم آرژانتین با 1725 امتیاز، جایگاه ششمین تیم برتر جهان را دارد. این تیم یکی از مدعیان قهرمانی جام جهانی 2022 بشمار می‌رود و با قطعی شدن حضورش در جام جهانی امید زیادی برای قهرمانی دارند. با یابکس با ارزان ترین بلیط جام جهانی قطر به‌دیدن بازی‌ها بروید.

تاریخچه تیم فوتبال آرژانتین

فوتبال از طریق ملوانان بریتانیایی به سراسر قاره آمریکای جنوبی راه پیدا کرد. در آرژانتین‌هم برای اولین بار فوتبال توسط ملوانان که به ریودولاپلاتا سفر کرده بود شناسانده شد. ملوانان بریتانیایی در این منطقه مدرسه ساختند و باشگاه‌هایی تشکیل دادند، کم‌کم از این مدارس ورزش فوتبال در سراسر آرژانتین گسترش پیدا کرد و مردم آرژانتین به این ورزش علاقه‌مند شدند. بسیاری از مدارس انگلیسی فوتبال که آن زمان تاسیس شد هنوزهم در آرژانتین وجود دارند مثل مدرسه فوتبال نیولز اولد بویز یا مدرسه فوتبال بانفیلد.

شروع رقابت‌ها

بین باشگا‌ه‌های اولیه هیچ کدام نتوانستند جز ریورپلاته و بوکاجونیورز موفقیت‌های زیادی به‌دست‌ آورند. این دوتیم یک‌تنه 56 عنوان باشگاهی آرژانتینی را تصاحب کردند، تقریبا نیمی از کل عناوین ملی آن‌ زمان آرژانتین! این دو تیم در واقع از یک شهر‌هستند، زمانی که رودخانه بونز به سمت شمال حرکت کرد شهر‌ را به دوقسمت تبدیل و طرفداران این دو تیم را از هم جدا کرد. ریورپلاته به تیمی تبدیل شد که نماینده طبقه مرفه‌تر بوئنوس آیرس بود و تیم بوکاجونیورز تیم دیگر مردم.

رقابت‌های این دو تیم در سوپر کلاسیکو هنوز‌ هم ادامه دارد و به‌عنوان یکی از جذاب‌ترین، هیجان ‌‌انگیز‌ترین و جالب‌ترین بازی‌های آرژانتین محسوب می‌شود. از دل این دوتیم و بازی‌های جذاب‌ آن‌ها افراد زیادی به فوتبال حرفه‌ایی آرژانتین راه یافتند.

دوران ضعف فوتبال آرژانتین

قبل از تاسیس جام جهانی، بازی‌های المپیک معتبرترین و مهم‌ترین رویداد فوتبالی شناخته می‌شد. آرژانتین برای اولین بار سال 1928 در این مسابقات شرکت کرد. در این بازی‌ها اروگوئه 1-2 از آرژانتین پیشی گرفت. بعد از آن آرژانتین در اولین جام جهانی که به میزبانی اروگوئه برگزار شد شرکت کرد. با این که آرژانتینی‌ها تمام تلاش خود را برای پیروزی مقابل اروگوئه به‌کار گرفتند، اما نتیجه ناامید کننده بود و آرژانتین دوباره از رقیب قدیمی خود شکست خورد.

بعد از این جام جهانی، اروگوئه سلطه خود را در فوتبال آمریکا از دست داد ولی این به معنی ابر قدرتی آرژانتین نبود. فوتبال آرژانتین‌هم وارد دوره ضعف خود شد. بین سال‌های 1934 تا 1962 تیم ملی یا اصلا در جام جهانی شرکت نمی‌کرد یا عملکرد بسیار ضعیفی داشت. بازیکنان حرفه‌ایی در تیم‌های مهم‌ آرژانتین بازی‌ نمی‌کردند.

سیاست و فوتبال

آرژانتین بعد از سال 1934 تا 1958 از تمام تورنومنت‌های جهانی کنار رفت و بسیاری از بازیکنان آرژانتینی مثل عمر سیوری، آنجلیلو و خوان ماسکیو راهی کشور‌های اروپایی شدند. بیشتر این مشکلات به علت اختلاف فیفا با تیم آرژانتین و اختلافات سیاسی این کشور بود. فوتبال به‌حدی در فرهنگ کشور آرژانتین نقش بازی‌ می‌کرد که سیاسیون سعی می‌کردند از این ورزش برای منافع خود بهره‌برداری کنند. برای مثال ژنرال خوان پرون، دیکتاتور آرژانتین از ورزشگاه‌ها و فوتبال آرژانتین برای تبلیغات خود استفاده می‌کرد.

زمانی که ژنرال خورخه ویدلا با کودتای نظامی زمام امور را به‌‎دست گرفت، بسیاری از مخالفان خود را سربه‌نیست کرد. بازیکنان فوتبال از این قاعده جدا نبودند. خیلی از بازیکنان فوتبال آرژانتین به دلایل سیاسی نمی‌توانستند در بازی‌های مهم ملی شرکت کنند. یکی از مهم‌ترین این بازیکنان که از بازی در جام جهانی 1978 آرژانتین محروم شد دیگو مارادونا 17 ساله بود.

شروع پیشرفت

لوئیس منوتی بعد از جام جهانی 1974 هدایت تیم ملی آرژانتین را به‌دست گرفت.  این سرمربی لایق ترکیب و فلسفه تیم ملی آرژانتین را به‌کلی تغییر داد و یکی از ماندنی‌‌ترین مربی‌های تاریخ این تیم شد. جام جهانی 1978 در آرژانتین برگزار شد و تیم ملی این کشور توانست قهرمان مسابقات شود.

دیکتاتوری آرژانتین در سال 1983 سقوط کرد و یک دولت دموکراتیک روی کار آمد پس از آن فوتبال‌‌هم شروع به پیشرفت کرد. آرژانتین در جام جهانی 1986 مکزیک شرکت کرد و عملکرد بسیار خوبی از خود به‌‎جا گذاشت. در این بازی‌ها برای اولین بار اسطوره فوتبال جهان، دیگو مارادونا درخشید. در این تورنمنت تیم ملی آرژانتین برای دومین‌بار توانست عنوان قهرمانی جام جهانی را از آن خود کند.

بهترین مربی‌های تیم ملی آرژانتین

تیم ملی آرژانتین مربی‌های بسیاری داشته که اثر زیادی در تاریخ فوتبال این کشور گذاشته اند. لوئیس منوتی که بعد از جام جهانی 1974 هدایت تیم ملی آرژانتین را برعهده گرفت یکی از تاثیرگذارترین مربیان تیم ملی این کشور بود. آلفیو باسیله و آلخاندرو سابه‌یا از مربی‌های بسیار معروف آرژانتین هستند.

لوئیس منوتی

لوئیس منوتی مربی تیم ملی فوتبال ژاپن در جام جهانی فوتبال 1978 بود. او برنده جایزه بهترین سرمربی کوپا دل‌ری شد. دلیل شهرت این مربی، تاثیر بسیار زیاد او روی فلسفه فوتبال فدراسیون آرژانتین و تغییرات زیادی است که در این تیم به‌وجود آورد. این مربی اولین کسی بود که توانست تیم ملی آرژانتین را قهرمان کند.

آلفیو باسیله

آلفیو باسیله سال 1934 در باهیا بلانکا دنیا آمد. شهرت این مربی به‌دلیل این بود که زمان مربی‌گری آرژانتین توانست به جام جهانی 1994 راه‌یابد. سال 1991 باسیله عنوان مربی سال آمریکای جنوبی را به‌دست‌ آورد. او سال‌‌های 1993 و 1995 به‌عنوان سرمربی قهرمان کوپای آمریکا انتخاب شد و یکی از مربیان برنده جام سودآمریکانا بود.

آلخاندرو سابه‌یا

آلخاندرو سابه‌یا بعد از حذف آرژانتین در مسابقات کوپا جای سرخیو باتیستا نشست و توانست آرژانتین را در جام جهانی 2014 نایب‌قهرمان کند. دلیل اهمیت این نایب قهرمانی برای آرژانتین این بود که تیم آرژانتین بعد از 24 سال توانست به دیدار نهایی جام جهانی فوتبال برسد. سابه‌یا یکی از سرمربیان برنده جام لیبرتادورس است.

افتخارات تیم ملی آرژانتین

 • قهرمانی دو دوره جام‌ جهانی 1978 و 1986
 • نایب قهرمان جام جهانی در سه دوره 1930، 1990 و 2014
 • قهرمانی 15 دوره مسابقات کوپا آمریکا
 • نایب قهرمانی 14 دروه مسابقات کوپا آمریکا
 • مقام سوم 5 دوره مسابقات کوپا امریکا
 • قهرمان جام کنفدراسیون‌ها سال 1992
 • نایب قهرمانی دو دوره مسابقات جام کنفدراسیون‌ها در سال‌های 1995 و 2005
 • مدال‌ طلای بازی‌های المپیک تابستانی در سال‌های 2004 و 2008
 • مدال نقره بازی‌های المپیک تابستانی در سال‌های 1928 و 1996

قهرمانی جام‌ جهانی

جام جهانی فوتبال 1978 به میزبانی آرژانتین برگزار شد. آرژانتین توانست اولین عنوان بین‌المللی خود را بعد از پیروزی مقابل تیم هلند به‌دست آورد. در این تورنمنت آرژانتین در گروه الف تیم مجارستان را با نتیجه 1-2 شکست داد و در بازی بعدی توانست با نتیجه 1-2 فرانسه را شکست دهد. در بازی سوم آرژنتین با نتیجه ‌1-0 از ایتالیا شکست خورد. آرژانتین در بازی بعدی خود لهستان را شکست داد و با یک تساوی مقابل برزیل به مصاف پرو رفت. تیم پرو با نتیجه 0-6 از آرژانتین شکست خورد و در بازی آخر آرژانتین با نتیجه 1-3 هلند را شکست داد و یکی از مهم‌ترین نتایج تاریخ خود را در سال 1978 ثبت کرد.

جام جهانی 1986 به میزبانی مکزیک برگزار شد و آرژانتین در این مسابقات توانست دومین مقام قهرمانی خود را کسب کند. در این بازی‌ها آرژانتین با کره جنوبی، بلغارستان و ایتالیا هم‌گروه بود. آرژانتین 1-3 کره جنوبی و 0-2 بلغارستان را شکست داد و همراه‌ با ایتالیا به دور بعدی صعود کرد. در دیدار نیمه‌نهایی تیم آرژانتین 0-2 بلژیک را شکست داد و به فینال راه‌ پیدا کرد. در فینال آرژانتین 2-3 آلمان غربی را شکست داد و قهرمان شد. در این مسابقات آرژانتین برای اولین با توانست آلمان غربی را شکست دهد.

بهترین بازیکن های آرژانتین

آرژانتین یکی از پرستاره‌ترین تیم‌های ملی دنیاست و استوره‌های بی‌نظیری مثل دیگو مارادونا و لیونل مسی در این فوتبال پرورش پیدا کرده‌اند. فرهنگ کشور آرژانتین با فوتبال آن گره خورده و باعث شده افراد زیادی در این کشور به فوتبال علاقه‌مند و استعداد‌های زیادی شکوفا شود.

دیگو مارادونا

مارادونا یکی از بهترین بازیکنان تاریخ فوتبال است و افراد سرشناس زیادی او را بهترین بازیکن تمام تاریخ فوتبال جهان می‌دانند. مارادونا و پله عنوان بهترین بازیکن قرن بیستم میلادی را دارند. این اسطوره فوتبال با گل‌های درخشان خود توانست تیم ملی آرژٰانتین را در جام جهانی 1986 قهرمان کند. مارادونا قامت کوتاهی ولی استعداد بسیار زیادی داشت، حرکات تکنیکی و دریبل های مهار نشدنی او باعث شد لقب پسر طلایی را از هواداران بگیرد.

مارادونا 91 بار برای این تیم به میدان رفت و 34 بار گلزنی کرد. اولین گل مارادونا به انگلستان در جام جهانی 1986 به دست خدا معروف شد، چون بعد از بازی مارادونا گفته بود این گل با کمک سر و دست خدا به ثمر رسید. گل دوم همین بازی نیز توسط مارادونا وارد دروازه حریف شد و به لقب گل قرن را گرفت. این دو گل مارادونا از معروف‌ترین گل‌های تاریخ فوتبال جهان هستند.

گیرمو استابیله

گیرمو استابیله یکی از معروف‌ترین بازیکنان آرژانتین بود که در جام جهانی 1930 توانست عنوان آقای گل را برای خود به‌دست آورد. او چهار بازی و 8 گل ملی برای تیم آرژانتین به ثمر رساند. شهرت این بازیکن به‌علت حضور او در جام جهانی 1930 بود. در این بازی‌ها استابیله در مقام مهاجم در تیم خود درخشید.

عمر سیووری

عمر سیووری اسطوره فوتبال آرژانتین در دهه 50 و 60 میلادی بود. فوتبال سیووری بی‌باکانه و درخشان توصیف می‌شود. مهارت فوق‌العاده این بازیکن در فوتبال آرژانتین و استعداد او در دریبل مدافعان حریف مثال زدنیست. سیووری چپ پا بود ولی اغلب گل‌های خود را با پای راست زده است. او جزو 100 بازیکن برتر دنیاست و سال 1961 توانست توپ طلای فوتبال را بگیرد. سال 1960، سیووری کفش طلای بهترین گلزن سری A را از آن خود کرد. او یکی از بهترین بازیکنان کوپای آمریکا محسوب می‌شود.

لیونل مسی

یکی از پرافتخارترین بازیکنان فوتبال جهان است که توانسته شش بار عنوان بهترین بازیکن سال فیفا را کسب کند. او هفت بار برنده توپ طلا و شش بار برنده کفش طلای اروپا شده است. مسی یکی از بهترین بازیکنان نسل خود و از برترین بازیکنان تاریخ فوتبال جهان شمرده شده است. اغلب مردم او را با مارادونا مقایسه می‌کنند ولی مارادونا او را جانشین خود معرفی کرده بود.

خاویر زانتی

یکی از استوره‌های تیم ملی آرژانتین خاویر زانتی است. در اینتر به این بازیکن لقب تراکتور داده‌اند که دلیل این لقب قدرت بدنی و استقامت مثال زدنی زانتی است. او 143 بار برای تیم ملی آرژانتین به زمین رفته و 5 گل ملی به‌ نام خود دارد.

به نظر شما آرژانتین می‌تواند قهرمان جام جهانی 2022 قطر شود؟ نظراتتان را با ما به اشتراک بگذارید.

سوالات متداول

 • بهترین بازیکن تیم ملی آرژانتین چه کسی است؟

  فوتبال جزو فرهنگ مردم آرژانتین است و این تیم استوره‌های زیادی به فوتبال دنیا معرفی کرده. یکی از معروف‌ترین استوره‌های آرژانتینی لیونل مسی است.

 • آیا تیم ملی آرژانتین در جام جهانی قطر ۲۰۲۲ حضور دارد؟

  تیم ملی آرژانتین با تساوی ۰-۰ مقابل برزیل توانست سهمیه ورود به جام جهانی ۲۰۲۲ قطر را بدست آورد. شکست 0-2 شیلی برابر اکوادور باعث شد حضور آرژانتین در جام جهانی قطعی شود

 • سر مربی فعلی تیم ملی آرژانتین کیست؟

  لیونل اسکالونی، بازیکن قدیمی تیم آرژانتین و مربی کنونی این تیم است.

آنخل دی ماریا
11

آنخل دی ماریا هافبک

 • تیم ملی آرژانتین
 • تیم باشگاهی پاری سن ژرمن
 • سن 33
اطلاعات بازیکن
لیونل آندرس مسی
10

لیونل آندرس مسی مهاجم

 • تیم ملی آرژانتین
 • تیم باشگاهی پاری سن ژرمن
 • سن 34
اطلاعات بازیکن