تیم ملی فوتبال سوئیس

با این که تیم ملی سوئیس قدمت زیادی دارد و تاسیس آن به سال 1897 برمی‌گردد ولی افتخارات این تیم به اندازه قدمت آن نیست. تیم سوئیس در تاریخ بلند خود فراز و فرودهای زیادی را رد کرده و توانسته جزو تیم‌های راه‌یافته به جام جهانی 2022 باشد. در این مقاله با این تیم، تاریخچه و شرایطش برای جام جهانی 2022 قطر آشنا می‌شوید. بهترین قیمت بلیط برای ایرانیان را در یابکس تجربه کنید.

وضعیت تیم ملی سوئیس برای بازی‌های 2022

بهترین جایگاهی که تیم ملی سوئیس در رده بندی فیفا داشته به سال 1993 برمی‌گردد. در این سال سوئیس رده سوم جهان را به‌دست آورد، اما این روند ادامه‌دار نبود و آن‌ها با گذشت 5 سال به رتبه 83 فیفا سقوط کردند. سال‌های گذشته تیم ملی سوئیس عملکرد نسبتا ضعیفی داشت و نتوانست جایگاه خوبی بین تیم‌های مختلف دنیا داشته باشد پس احتمالا از این دوره جام جهانی نیز خیلی زود خداحافظی می‌کند.

رتبه کنونی تیم ملی سوئیس در سطح جهانی 15 و در سطح قاره‌ایی 10 است. این تیم بسیار قدیمی در بازی‌های یورو 2020 سعی کرد نشان دهد حرفی برای گفتن دارد و می‌تواند جزو تیم‌ها مطرح جهان باشد. حالا این تیم با مربی‌گری ولادیمیر پتکوویچ به جام جهانی 2022 راه‌ یافته و یکی از مدعیان قهرمانی است، اما چه کسی است که این آرزو را نداشته باشد؟ با پکیج جام جهانی قطر شما سفری متفاوتی تجربه می‌کنید.

تاریخچه تیم فوتبال سوئیس

گرچه تیم ملی سوئیس در عرصه بین‌المللی دستاورد زیادی نسبت‌‌به بقیه تیم‌های اروپایی ندارد، اما این تیم یکی از تاثیرگذار و قدیمی‌ترین تیم‌های تاریخ فوتبال است. اتحادیه فوتبال سوئیس در سال 1895 تشکیل شد. این تیم یکی از اعضای موسس فیفا بود و مقر اصلی فیفا و یوفا در اصل در دو شهر زوریخ و نیون سوئیس است. در ادامه این مقاله بهتر با تاریخ تیم ملی سوئیس آشنا می‌شوید.

تاسیس اتحادیه فوتبال سوئیس

اتحادیه فوتبال سوئیس سال 1895 افتتاح شد ولی قدمت تیم‌های فوتبال این کشور به قبل از این تاریخ برمی‌گردد. سوئیسی‌ها هم مثل بیشتر کشور‌های اروپایی، فوتبال را از انگلیسی‌ها آموزش دیدند و گسترش دادند. اولین تیم‌های فوتبال در سوئیس در دهه 1870 ساخته شد و افتتاح اتحادیه فوتبال سوئیس سال 1893 درواقع پاسخی بود برای سازماندهی همه تیم‌های فوتبال که تا‌‌ آن زمان در سوئیس شکل گرفته بودند.

زمانی که فوتبال در سوئیس درحال گسترش بود، تمام سوئیسی‌ها با آن مخالف بودند و به این بازی بیماری انگلیسی می‌گفتند. تا سال‌ها بعد قوانین فوتبال سوئیس با قوانین بقیه تیم‌ها در دنیا تفاوت داشت. مثالا اندازه دروازه در سوئیس دوبرابر ابعاد دروازه در انگلستان بود و آن‌ها سال 1899 متوجه این خطا شدند و اصلاحش کردند.

شروع بازی‌های بین‌المللی تیم سوئیس

اولین بازی‌ بین‌المللی سوئیس سال 1905 برگزار شد. در این بازی که در پاریس انجام بود، تیم سوئیس از فرانسه با نتیجه ۱-۰ شکست خورد. هرچند تیم ملی سوئیس پس از این شکست نتوانست به قهرمانی در تورنمنت‌های بزرگ بین‌المللی برسد اما عملکرد نسبتا خوبی از خود در این بازی‌ها به‌جا گذاشت. در دو سال 1934 و 1938 تیم ملی سوئیس توانست به مرحله یک چهارم نهایی جام جهانی برسد.

عمل‌کرد این تیم تا سال‌ 1966 به‌همین شکل ادامه یافت ولی بعد از جام جهانی 1966، تیم ملی سوئیس دیگر نتوانست در هیچ جام‌جهانی شرکت کند. این روند بسیار ضعیف سوئیس تا سال 1994 ادامه پیدا کرد. در این سال تیم سوئیس پس از سال‌ها توانست به مسابقات جهانی که میزبانش آمریکا بود، راه پیدا کند. دو سال بعد تیم سوئیس در مسابقات قهرمانی اروپا به میزبانی انگلستان شرکت کرد. سوئیس از این زمان به بعد به پیشرفت آرام ولی پیوسته خود در فوتبال جهان ادامه داد.

بهترین مربی‌های تیم ملی سوئیس

تاثیر یک مربی در موفقیت یا عدم موفقیت یک تیم به‌شدت زیاد است. این موضوع در تیم سوئیس خیلی خوب به‌چشم می‌آید. تیم سوئیس مربی‌های مختلفی داشت که باعث پیشرفت آن‌ها و رسیدن به رتبه‌های مهم بین‌المللی شدند. از بین آن‌ها می‌توان به روی هاجسون، کوبی کوهن و اوتمار هیتسفلد نام اشاره کرد.

روی هاجسون

سال 1992، سوئیس سرمربی انگلیسی، روی هاجسون را برای هدایت تیم انتخاب کرد. تیم سوئیس آن زمان برای هیچ تورنمنت جهانی آمادگی نداشت ولی با حمایت‌های هاجسون این تیم توانست پس از سال‌ها دوری از عرصه رقابت‌های بین‌المللی دوباره در سال 1994 به جام جهانی فوتبال صعود کند. صعود به این تورنومنت که در آمریکا برگزار می‌شد برای سوئیسی‌ها بسیار مهم بود. به همین دلیل هاجسون انگلیسی، یکی از مهم‌ترین مربی‌های تاریخ تیم سوئیس است.

افتخارات تیم ملی سوئیس

 • تیم ملی سوئیس تا به‌حال ۱۱ بار در رقابت‌های جام جهانی حضور داشته که بهترین عملکرد این تیم مربوط به سه دوره 1934، 1938 و 1954 است. تیم سوئیس در این ادوار توانست تا مرحله یک‌چهارم نهایی صعود کند.
 • بهترین عملکرد این تیم در یورو 2020 به‌دست آمد توانست تا مرحله یک ‌چهارم نهایی پیش برود.
 • مدال نقره بازی‌های المپیک 1924 پاریس

بهترین بازیکن‌های تیم ملی سوئیس

تیم سوئیس ستارگان زیادی ندارد ولی در سال‌های اخیر سعی کرده با پرورش استعداد‌ها فوتبال جایگاه خوبی بین تیم‌های مختلف برای خود دست‌و‌پا کند. از مهم‌ترین بازیکنان تاریخ فوتبال سوئیس می‌توان به الکساندر فرای، استفان چاپویسات و هاکان یاکین نام برد.

الکساندر فرای

الکساندر فرای بهترین گلزن تیم ملی سوئیس است که توانسته ۴۲ گل ملی برای آن‌ها به ثمر برساند. فرای کفش طلای سوپر لیگ فوتبال سوئیس را در دو دوره 2010 با 27 گل و 2012 با 24 گل به خود اختصاص داده است. او در جام حذفی فوتبال سوئیس سال 2000 و سوپر لیگ فوتبال سوئیس در سال‌های 2009 تا 2012 در تیم سوئیس حضور داشته.

استفان چاپویسات 

یکی از مهم‌ترین بازیکنان تیم ملی سوئیس است که در پست مهاجم بازی می‌کرد. اولین بازی ملی چاپویسات در سن 19 سالگی و سال 1998 اتفاق افتاد. چاپویسات تیم ملی سوئیس را در بازی‌ها جام جهانی 1994 و دو دوره جام ملت‌های اروپا همراهی کرد و در این بازی‌ها درخشید.

هاکان یاکین

هاکان یاکین سال 1977 در بازل به دنیا آمد. او یکی از بهترین مهاجمان تیم ملی سوئیس است که توانسته در 87 بازی برای سوئیس شرکت و 20 گل ملی به‌ نام خود ثبت کند. مهم‌ترین بازی‌های یاکین برای این تیم در جام ملت‌های اروپا 2004، جام جهانی فوتبال 2006، جام ملت‌های اروپا 2008 و جام جهانی فوتبال 2010 بوده است. یاکین جزو برترین گلزنان سوپر لیگ فوتبال سوئیس به‌شمار می‌رود. 

شما چه نظری دارید؟ آیا سوئیس می‌تواند قهرمان مسابقات شود؟ اصلا از گروهش صعود می‌کند؟ نظر خود را درباره تیم ملی سوئیس، تاریخچه، بازیکنان و وضعیت کنونی آن‌ها با ما به اشتراک بگذارید.

سوالات متداول

 • بهترین بازیکن تیم‌ ملی سوئیس چه کسی است؟

  الکساندر فرای بهترین گلزن تیم ملی سوئیس، دارنده کفش طلای سوپر لیگ سوئیس بی‌شک بهترین بازیکن تاریخ این تیم است.

 • آیا تیم‌ ملی سوئیس در جام‌جهانی قطر ٢٠٢٢ حضور دارد؟

  در گروه c بازی‌های مقدماتی برای جام جهانی ۲۰۲۲ قطر سوئیس و ایتالیا رقابت تنگاتنگی‌ باهم داشتند که در نهایت سوئیس توانست مستقیما به جام جهانی صعود کند.

 • سرمربی فعلی تیم ملی سوئیس کیست؟

  مراد یاکین ۴۶ ساله، مربی کنونی تیم ملی سوئیس است.

مانوئل آکانجی
5

مانوئل آکانجی مدافع

 • تیم ملی سوئیس
 • تیم باشگاهی بروسیا دورتموند
 • سن 26
اطلاعات بازیکن