هایا کارت شاه کلید تماشای جام جهانی 2022

به‌جرئت می‎توان گفت جام جهانی قطر یکی از بهترین موقعیت‌های ممکن برای دوست داران فوتبال در ایران است. جام جهانی که درست بیخ گوش خودمان برگزار می‌شود و حتی با قایق موتوری هم می‌توان به آن‌جا رسید. با این‌حال برای سفر به قطر ملزوماتی هم مورد نیاز هست.

این ملزومات شامل مدارک بین المللی، گواهی‌های مختلف، ویزا، بلیط و پول می‌شود که در ادامه بخش بخشش را توضیح می‌دهیم. یکی از مهمترین مدارک که دولت قطر برای جام جهانی ایجاد کرده، هایا کارت است. هایا کارت شاه کلید ورود شما به قطر و ورزشگاه‌های جام جهانی است که باید دریافتش کنید.

مدارک لازم برای ورود به قطر

ورود به هر کشور خارجی نیاز به مدارک مختلف دارد. شناخته شده‌ترین مدرک پاسپورت یا همان گذرنامه است که اگر نداشته باشید اصلا اجازه خروج از کشور را هم ندارید. با اینکه ویزا گواهی ورود به هر کشوری است و تقریبا هیچوقت از بین نمی‌رود کشورهای مختلف برای مواقع خاص راه‌های جدیدی هم در نظر می‌گیرند که مسافران بتوانند راحتتر به کشورشان سفر کنند.

قطر به‌صورت ثابت ویزا را می‌خواهد، اما برای جام جهانی باید همراه ویزا، گواهی احتراز و هایا کارت را هم داشته باشید. اگر می‌خواهید با این سه گواهی بیشتر آشنا شوید با ما همراه باشید.

ویزای قطر

کشور قطر سه نوع ویزا کاری توریستی و ترانزیتی دارد که برای جام جهانی باید ویزای توریستی دریافت کنید. ویزای توریستی قطر اجازه سه ماه سفر به قطر را به شما می‌دهد، اما فقط یک ماه می‌توانید آن‌جا باشید. برای دریافت این ویزا تقریبا سه روش وجود دارد.

  • روش اول دریافت ویزا از طریق آژانس‌های هواپیمایی است. به دفتر آژآنس مراجعه می‌کنید و پس از ارائه مدارکتان به آن‌ها ویزای خود را دریافت می‌کنید.
  • روش دوم درخواست از شرکت VFC GLOBAL، این شرکت درواقع پیمانکار کشورهای مختلف برای کارهای اداری توریست‌هاست. آن‌ها مدارک شما را دریافت می‌کنند و با ارائه آن‌ها به سفارتخانه‌های مختلف ویزای شما را می‌گیرند.
  • روش سوم دریافت ویزای حضوری در فرودگاه است. این سبک راحتترین روش است، اما به پول و مدارک معتبر و موجهی نیاز دارد. با حساسیتی که قطر روی این دوره مسافرت یعنی جام جهانی دارد پیشنهاد می‌کنم اصلا از این روش برای سفر به جام جهانی استفاده نکنید.

کد احتراز (Ehteraz)

احتراز (Ehteraz) سامانه غربالگری سلامت کشور قطر است که برای توریست‌ها و خود مردم قطر ساخته شده. این سامانه مثل سامانه سلامت ایران است و برای ورود به قطر باید مدارک واکسیناسیون خود را در آن ثبت کنید.

هایا کارت

هایا کارت شاه کلید سفر به جام جهانی است. این کارت یکی از مهمترین گواهی‌های قطر است که با دریافتش خدمات بسیار زیادی رایگان یا نیم بها محاسبه خواهد شد. هایا کارت درواقع fan ID است که از سمت اداره گذرنامه قطر صادر می‌شود و هیچ ربطی به فیفا ندارد.

شما با داشتن هایا کارت نیازی به ویزا یا ثبت نام در سامانه احتراز ندارید پس بدون نگرانی فقط روی ثبت نام در سامانه هیا و گرفتن کارتش تمرکز کنید.

هایا کارت چه کاربردی دارد؟

با دریافت و یا ثبت نام در هایا کارت سه ویژگی به سفر شما اضافه می‌شود.

  1. هایا کارت فرایند ورود و خروج شما به قطر را تسهیل می‌کند و درواقع ضامن حضور بدون دردسر شما در این کشور است. با داشتن این گواهی به‌راحتی می‌توانید از گیت فرودگاه رد یا از بندرگاه وارد قطر شوید.
  2. برای ورود به استادیوم‌های جام جهانی حتما به هایا کارت نیاز دارید. هایا کارت ضامن ورود شما به استادیوم‌های قطر است پس نسبت‌به دریافت آن اصلا سهل انگاری نکنید.
  3. هایا کارت دسترسی شما به سیستم حمل‌ونقل عمومی قطر مثل اتوبوس‌، تاکسی و مترو را راحت و درواقع رایگان می‌کند.

نحوه دریافت هایا کارت؟

برای دریافت هایا کارت اول باید دو کار دیگر انجام دهید. شما از 8 فوریه به بعد در سایت فیفا برای دریافت بلیط بازی‌ها ثبت نام کنید. بعد از آن به‌صورت تصادفی و قرعه کشی بلیط شما صادر می‌شود.

پس از آن در تاریخ 22 مارس برای ثبت نام هایا کارت اقدام کنید. برای ثبت نام هیا نیاز به شماره بلیط صادر شده از فیفا دارید.

ویژگی‌‌های هایا کارت

  • با دریافت هایا کارت دیگر نیاز به ثبت نام در سامانه احتزار قطر نیست و این دو سامانه باهم ادغام می‌شوند.
  • با دریافت این گواهی چندبار در طول زمان مسابقات می‌توانید از کشور قطر خارج و دوباره به قطر سفر کنید.
  • این گواهی صرفا کارت فیزیکی نیست که نتوانید تهیه کنید و از دستتان برود. پس از تایید آن با نصب اپلیکیشن هیا در موبایل هوشمند خود درواقع شما هایا کارت دارید.

قوانین و ملزومات مورد نیاز برای سفر به قطر در جام جهانی طبیعتا با زمان عادی متفاوت است. پس باید نسبت‌به قوانین اولا آگاهی خوبی داشته باشید دوما به موقع در هر مرحله اقدام کنید. یابکس به‌عنوان مرجع خدمات گردشگری جام جهانی در ایران این امکان را به توریست‌های ایرانی می‌دهد که بدون نگرانی از بابت کارهای اداری فقط به تماشای بازی فینال فکر کنند.

ویدئوهای جام جهانی

"*" indicates required fields