تیم ملی فوتبال استرالیا

خیلی از مردم ایران تیم ملی استرالیا را از سال 1376 می‌شناسند. وقتی خداداد عزیزی با فرار بی‌نظیر خود تیر خلاص را بر قلب استرالیا زد و بلیط جام جهانی را برای ایران فراهم کرد. تیم ملی استرالیا شش بار به جام جهانی صعود کرده است. استرالیا سابقه قهرمانی در آسیا را دارد و با بازیکنان جوان خود می‌خواهد به بهترین مقام در جام جهانی برسد.

وضعیت تیم ملی استرالیا در جام ملت های آسیا 2023

تیم ملی استرالیا در دور سوم مقدماتی جام جهانی قطر آمار خوبی نداشت و به پلی‌آف مسابقات رفت. استرالیا برای صعود به جام جهانی به حداقل یک برد احتیاج داشت. آن‌ها بازی اول را برابر امارات با پیروزی تمام کردند و آماده بازی با پرو شدند. آنها در پنالتی ها پرو را شکست دادند.

تیم ملی استرالیا هم اکنون قرار است تا در بازی های جام ملت های آسیا 2023 شرکت کند و در گروه B در کنار تیم هایی مانند ازبکستان، سوریه و هند قرار دارد.

تاریخچه تیم ملی استرالیا

اولین تیم ملی استرالیا در سال 1922 برای تور نیوزلند ساخته شد. آن‌ها در این تور عملکرد خیلی بدی داشتند، البته کسی از تیم ملی استرالیا توقعی هم نداشت. این تیم تا 40 سال بعد به عملکرد بد خود ادامه داد و باخت‌های مختلفی را تجربه کرد.  جالب است بدانید سال 1956 کمیته جهانی المپیک میزبانی المپیک را به استرالیا داد. این اتفاق خیلی عجیب بود و استرالیا باید تمام تلاش خود را برای موفقیت در این تونمنت می‌کرد. در آخر این اتفاق رخ نداد و مقصر اصلی آن‌ تیم بی‌تجربه و خام استرالیا بود.

تیم ملی استرالیا در سالگرد 200 سالگی خود تورنمنتی را برگزار کرد. آرژانتین، برزیل و عربستان صعودی در این تورنمنت حضور داشتند. استرالیا در این مسابقه با عملکرد خیره کننده‌، چشم جهانیان را به ملبورن دوخت. بعد از این تورنمنت عملکرد تیم ملی استرالیا کاملا فرق کرد و این تیم کاملا متحول شد.

تیم ملی استرالیا سال 2007 اولین جام آسیایی خود را گرفت. این تیم با مربی خوب خود گراهام آرنولد در آسیا قهرمان شدند و در جام جهانی‌ هم به یک‌ چهارم نهایی رسیدند. هرچند آن‌ها مقابل آرژانتین شکست خوردند، اما این باخت برای آن‌ها مثل قهرمانی بود.

بهترین مربی‌های تیم ملی استرالیا

گراهام آرنولد

همان‌طور که در قسمت بالای مطلب توضیح دادم تیم ملی استرالیا با مربیگری گراهام آرنولد به مقام قهرمانی در آسیا رسید و در جام جهانی نیز عملکرد خیره کننده‌ای داشت. بعد از اتمام سرمربیگری این مربی، او در استرالیا درستیار اول هنک دووت سرمربی جدید تیم ملی استرالیا شد.

پیم و ربیک

پیم و ربیک بعد از هفت سال موفق که سرمربی تیم ملی ژاپن بود اعلام کرد که علاقه به مربیگری در آسیا دارد. مدیران تیم ملی استرالیا وقتی این خبر را شنیدند سریع به او پیشنهاد سرمربیگری تیم ملی استرالیا را دادند و  پیم و ربیک‌ سرمربی تیم ملی استرالیا شد. با این که او با سرطان دست‌وپنجه نرم می‌کرد و مشکلات زیادی داشت از تیم ملی استرالیا تیمی منسجم و قوی ساخت. متاسفانه پیم و ربیک سال 2019 از دنیا رفت، اما افتخارات او در تیم ملی استرالیا هنوز پابرجاست.

بهترین بازیکنان تیم استرالیا

تیم ملی استرالیا بازیکنان معروفی نداشته ولی در این تیم همبستگی و انسجام موج می‌زند. مارک میلیگان و میچل لانگراک معروف‌ترین بازیکنان تیم ملی استرالیا هستند که در ادامه شما را با این بازیکنان آشنا می‌کنیم.

مارک میلیگان

مارک میلیگان یکی از بهترین بازیکنان تیم ملی استرالیا است. او سال 2006 جوان ترین بازیکن تیم ملی استرالیا شد و در بازی مقابل لیختن اشتاین گلزنی کرد. مارک میلیگان از 2006 تا 2019 در تیم ملی استرالیا بازی می‌کرد. او 80 بازی برای کانگوروها انجام داد و در این بازی‌ها 6 گل به‌ثمر رساند.

میچل لانگراک

میچل لانگراک یکی از بهترین دروازه‌بان‌های تیم ملی استرالیا است. او در بوندس لیگا آلمان بازی کرده با بورسیا دورتمند به قهرمانی بوندس لیگا و نایب‌قهرمانی لیگ قهرمانان رسید. میچل لانگراک اولین بازی ملی خود را مقابل فرانسه انجام داد و در آن بازی شش گل خورد. او در بازی بعدی خود مقابل کانادا عملکرد خوبی داشت و دروازه خود را بسته نگه داشت. او 8 بازی ملی دارد. جالب است بدانید میچل لانگراک سال 2021 به دلیل همه گیری ویروس کرونا اعلام کرد دوست دارد کنار خانواده بماند و از بازی‌های ملی خداحافظی کرد.

سوالات متداول

  • بهترین بازیکن تیم ملی استرالیا چه کسی است؟

    بهترین بازیکن های این تیم شامل بیلی رایت و آیدین هروستیک جزو بهترین بازیکن های استرالیا هستند.

  • آیا تیم ملی استرالیا در مسابقات جام ملت های آسیا قطر حضور دارد؟

    بله، این تیم در گروه بی این مسابقات قرار دارد.

  • سرمربی فعلی تیم ملی استرالیا چه کسی است؟

    سرمربی این تیم گراهام آرنولد است.