تیم ملی فوتبال قرقیزستان

تیم ملی فوتبال قرقیزستان که به طور رسمی توسط فیفا و AFC به عنوان جمهوری قرقیزستان به رسمیت شناخته شده است، نماینده قرقیزستان در اتحادیه بین المللی فوتبال است.

وضعیت تیم ملی قرقیزستان در جام ملت های آسیا 2023

در بازی های امسال تیم ملی قرقیزستان با تیم های عربستان، تایلند و عمان هم گروه است. این تیم چندین بار در رقابت های جام ملت های آسیا حضور داشته است.

تاریخچه تیم ملی فوتبال قرقیزستان

در سال 1999، قرقیزستان در مرحله مقدماتی جام ملت های آسیا 2000 بازی کرد، اما در رده آخر گروه خود قرار گرفت، سپس در مسابقات قهرمانی WAFF در سال 2000 شرکت کرد، اما دوباره در جایگاه آخر ایستاد. در سال 2001، قرقیزستان در مسابقات مقدماتی جام جهانی فوتبال 2002 شرکت کرد، اما پس از سوم شدن در گروه خود، در دور اول حذف شد.

قرقیزستان در سال 2002 هیچ مسابقه ای انجام نداد و در سال 2003 در مرحله مقدماتی جام ملت های آسیا 2004 شرکت کرد و در رده دوم گروه خود قرار گرفت و از صعود بازماند. در همان سال، آنها همچنین در دور اول مسابقات مقدماتی جام جهانی 2006 شرکت کردند و پس از شکست پاکستان در هر دو مسابقه، به دور بعد صعود کردند. در سال 2004، قرقیزستان در مرحله دوم مقدماتی جام جهانی فوتبال 2006 شرکت کرد، اما در گروه خود در رده چهارم قرار گرفت.

در سال‌های پس از آن، قرقیزستان موفقیت‌هایی را تجربه کرده است و در دوره‌های 2010، 2014 و 2018 جام ملت های آسیا شرکت کرده و در سال 2010 در جایگاه سوم و در سال 2014 نایب قهرمان شده است. در دور سوم مقدماتی جام ملت‌های آسیا 2019، قرقیزستان با هند، میانمار و ماکائو همگروه شد که در آن 4 برد، 1 تساوی و 1 شکست به دست آوردند تا قرقیزستان به اولین دوره جام ملت‌های آسیا در سال 2019 راه یابد. در جام ملت‌های آسیا ۲۰۱۹، قرقیزستان در گروه C با چین، فیلیپین و کره جنوبی هم‌گروه شد. این تیم به چین و کره جنوبی باخت و سپس آنها به مرحله یک شانزدهم نهایی مقابل امارات متحده عربی رسیدند و در این بازی به خاطر پنالتی امارات شکست خوردند و در همان سال، قرقیزستان به بالاترین رتبه خود در تاریخ فیفا یعنی 75 رسید.

در مرحله مقدماتی جام ملت‌های آسیا 2023، قرقیزستان با همسایگان خود تاجیکستان و دو کشور جنوب شرقی آسیا، میانمار و سنگاپور هم‌گروه شد. در بازی اول، تیم از 1–0 به عقب برگشت و والری کیچین یک ضربه پنالتی را در دقیقه 77 به تساوی تبدیل کرد و در دقیقه 82 ویکتور مایر گل برتری را به ثمر رساند تا سه امتیاز قرقیزستان را قطعی کند. در بازی بعدی، ویکتور مایر در دیدار مقابل میانمار با گلزنی مقابل میانمار سه امتیاز دیگر را برای قرقیزستان به دست آورد.

مربی تیم ملی فوتبال قرقیزستان

استفان تارکویچ به سرمربی تیم ملی فوتبال قرقیزستان انتخاب شده است.

سوالات متداول

  • آیا تیم ملی قرقیزستان در مسابقات جام ملت های آسیا حضور دارد؟

    بله، این تیم جزو تیم هایی است که به این بازی ها صعود کرده است.

  • سرمربی فعلی تیم ملی قرقیزستان چه کسی است؟

    استفان تارکویچ