تیم ملی فوتبال مالزی

این تیم ملی توسط فیفا به عنوان جانشین تیم ملی فوتبال مالایا که برای مسابقات مردکا در سال 1963 یک ماه قبل از تشکیل مالزی تأسیس شد، شناخته شده است. این تیم رسماً با نام مستعار Harimau Malaya با اشاره به ببر مالایا شناخته می شود. مختار دهاری بازیکن سابق این تیم یکی از بهترین گلزنان تاریخ بین المللی است. بزرگترین حریفان مالزی در صحنه بین المللی، همسایگان جغرافیایی آن  اندونزی، سنگاپور و تایلند هستند. از سال 2020، مالزی به طور قابل توجهی از بازیکنان با اصل و نسب مالزیایی که در کشورهای دیگری زندگی می‌کنند، در تیم ملی خود استفاده می کند.

وضعیت تیم ملی مالزی در جام ملت های آسیا 2023

تیم ملی مالزی از دیگر تیم های حاضر در گروه E است که در کنار تیم های کره جنوبی، اردن و بحرین به رقابت می پردازد. این تیم تا به حال چهار بار در مسابقات جهانی شرکت داشته است.

تاریخچه تیم ملی فوتبال مالزی

از سال 2010، انتظارات برای بهبود عملکرد افزایش یافت، اما تیم هنوز نتوانسته دستاوردهای جدیدی را به ثبت برساند. در ژوئن 2014، دوالله صالح پس از پایان قرارداد راجاگوبال جایگزین وی به عنوان سرمربی شد و مالزی را به فینال مسابقات قهرمانی AFF 2014 هدایت کرد اما به دلیل عملکرد نامناسب در این مسابقات استعفا داد. سپس در سال 2022 این تیم موفق شد تا به مرحله مقدماتی و همین طور دور دوم رقابت های این مسابقات صعود کند، اما در انتها با چندین شکست از دور این مسابقات خارج شد.

مربی تیم ملی فوتبال مالزی

پان گون کیم در حال حاضر مربی این تیم است.

بهترین بازیکن تیم ملی فوتبال مالزی

بهترین بازیکن تیم ملی فوتبال مالزی در سن 23 سالگی، راسید با بازی های چشمگیرش برای تیم فوتبال جوهور دارالتعظیم نامی برای خود دست و پا کرده است. او یک گلزن ثابت برای باشگاه و کشور خود به شمار می رود.

سوالات متداول

  • آیا تیم ملی مالزی در مسابقات جام ملت های آسیا حضور دارد؟

    بله، این تیم امسال در این رقابت ها شرکت خواهد کرد.

  • سرمربی فعلی تیم ملی مالزی چه کسی است؟

    پان گون کیم