تیم ملی فوتبال تاجیکستان

تیم ملی فوتبال تاجیکستان تاریخچه فوتبالی پرافتخاری در کارنامه خود ندارد. در واقع این کشور بعد از اینکه جمهوری شوروی از بین رفت، به عنوان یک کشور مستقل شکل گرفت و از آن موقع در تلاش بوده تا جایگاه مناسبی در فوتبال جهان به دست آورد. امسال برای اولین بار قرار است تا این تیم در بازی های جام ملت های آسیا حضور یابد. جالب است که بدانید مردم این کشور با ایرانیان هم زبان هستند و تاجیکستان توانسته با صعود خود باعث شگفتی بسیاری از فوتبال دوستان شود. بعد از استقلال تاجیکستان، این کشور زمان بیشتری برای رسیدگی به وضعیت تیم فوتبال خود داشته است. شما علاقمندان به فوتبال می توانید، برای تهیه بلیط بازی های جام جهانی فوتبال آسیا و خرید تور قطر ارزان به پنل رزرواسیون سایت آسان سفر مراجعه کنید.

وضعیت تیم ملی تاجیکستان در جام ملت های آسیا 2023

تاجیکستان در رقابت های بازی های جام ملت های آسیا با تیم هایی مانند قطر، چین و لبنان هم بازی خواهد بود و جزو گروه A قرار دارد. این تیم در 14 ژوئن 2022 اجازه حضور در بازی های جام ملت های آسیا را دریافت کرد.

تاریخچه تیم ملی فوتبال تاجیکستان

بعد از استقلال این کشور، تاجیکستان در وضعیت مناسبی قرار نداشت، به همین دلیل موفق نشد تا در جام ملت های ژاپن که در سال 1992 برگزار شد، شرکت کند. این مورد تا سه دوره بعد هم ادامه داشت و آن ها نتوانستند به نتایج مناسبی دست یابند. اما سرانجام بعد از سال ها تلاش بالاخره این تیم موفق شد تا اجازه حضور در جام ملت های آسیا را به دست آورد و در گروه خود در میان تیم هایی مانند میانمار و قرقیزستان صدر نشین بود.

افتخارات تیم ملی فوتبال تاجیکستان

شکوفایی تیم ملی تاجیکستان از ده سال پیش شروع شده است و این تیم تغییرات زیادی را روی مهارت های بازیکنان نوجوان و بزرگسال خود انجام داده است. برای مثال در سال 2016 تیم ملی جوانان این کشور موفق شد تا در بازی های قهرمانی آسیا حضور یابد و در سال های 2018 و 2020 هم به رده بندی های بعدی صعود کردند.

علاوه بر این تیم ملی نوجوان این کشور موفق شد تا در سال 2018 نایب قهرمان نوجوانان آسیا شود و آخرین هنرنمایی آن ها مربوط به جام جهانی می شود که که در کشور برزیل موفق شدند، تیم کامرون را شکست دهند.

بهترین مربی تیم ملی فوتبال تاجیکستان

در حالی حاضر یک مربی کرواتی مسئولیت هدایت این تیم را برعهده دارد و اسم وی پیتر سرگات است. این مربی 56 ساله تاکنون مربی گری تیم های سایر کشورها مانند مالدیو را برعهده داشت است و در بازی های اخیر این تیم موفق شد تا با استراژی های فوق العاده باعث صعود تیم به جام ملت های آسیا شود.

بهترین بازیکن تیم ملی فوتبال تاجیکستان

بعد از موفقیت این تیم بازیکنان زیادی از آن در سایر تیم های خارجی مشغول به بازی شدند که در حال حاضر ده نفر از بازیکنان آن در تیم های خارجی هستند و از میان آن ها می توان به وحدت هنانوف و شرردین بوبویف اشاره کرد.

سوالات متداول

  • بهترین بازیکن تیم ملی تاجیکستان چه کسی است؟

    داورونژن ارگاشف که از لژیونرهای تاجیک است، یکی از بهترین بازیکنان آن به شمار می رود.

  • آیا تیم ملی تاجیکستان در مسابقات جام ملت های آسیا حضور دارد؟

    بله، این تیم جزو تیم هایی است که به این بازی ها صعود کرده است.

  • سرمربی فعلی تیم ملی چین چه کسی است؟

    پیتر سرگات