تیم ملی فوتبال ازبکستان

تیم ملی فوتبال این کشور اولین بازی رسمی خود را در سال 1992 انجام داد و تا به حال موفق به شرکت در مسابقات جام جهانی نشده است. در سال 1994 این تیم موفق به کسب مقام قهرمانی آسیا شد. اما در سال های 2004 و 2007 به نتایج مطلوبی دست نیافت و در سال 2011 به مقام چهارمی این رقابت ها دست یافت.

وضعیت تیم ملی ازبکستان در جام ملت های آسیا 2023

در حال حاضر تیم ملی ازبکستان در گروه B و در کنار تیم های استرالیا، سوریه و هند قرار دارد و آخرین حضور آن در این بازی ها در سال 2019 بوده است و اجازه ورود به بازی های 2023 را در روز 14 ژوئن 2022 کسب کرده است.

تاریخچه تیم ملی فوتبال ازبکستان

بازی های 1994

در سال 1994 این تیم موفق شد تا به قهرمانی این رقابت ها دست یابد.

جام ملت‌های آسیا ۲۰۰۴

در این سال تیم ملی این کشور در کنار تیم های عراق، عربستان، ترکمنستان قرار داشت و توانست با امتیاز نه به مرحله بعدی صعود کند، اما در یک چهارم نهایی شکست خورد و از جام حذف شد.

جام ملت‌های آسیا ۲۰۰۷

در این سال تیم ملی ازبکستان هم گروه تیم های ایران، مالزی و چین بود که توانست با امتیاز شش به دوره بعدی وارد شود، اما دوباره در یک چهارم نهایی شکست خورد.

جام ملت‌های آسیا ۲۰۱۱

در سال 2011 بود که این تیم با قطر، کویت و چین هم گروه بود و با امتیاز هفت موفق به صعود به دوره بعد شد، اما در مرحله نیمه نهایی در برابر استرالیا شکست خورد.

جام ملت‌های آسیا ۲۰۱۵

این دوره ازبکستان در کنار تیم هایی مانند کره شمالی، عربستان و چین بازی می کرد که در بازی اول موفق به شکست کره شمالی شد و سپس با ادامه موفقیت های خود توانست به دوره بعدی راه یابد، اما در این مرحله بعدی از کره جنوبی شکست خورد.

افتخارات تیم ملی فوتبال ازبکستان

کسب مقام چهارم در سال 2011 و کسب قهرمانی در سال 1994 از افتخارات این تیم به شمار می رود.

مربی تیم ملی فوتبال ازبکستان

سرچکو کاتانیتس در حال حاضر سرمربی این تیم است.

بهترین بازیکن تیم ملی فوتبال ازبکستان

بهترین بازیکن تیم ملی فوتبال ازبکستان بهترین بازیکن تیم ازبکستان سرور جپاروف نام دارد که پیش از این دو باز به عنوان بازیکن برتر فوتبال آسیا انتخاب شده است.

سوالات متداول

  • بهترین بازیکن تیم ملی ازبکستان چه کسی است؟

    سرور جپاروف از بهترین بازیکنان این تیم است.

  • آیا تیم ملی ازبکستان در مسابقات جام ملت های آسیا حضور دارد؟

    بله، این تیم موفق به حضور در این دوره از رقابت ها شد.

  • سرمربی فعلی تیم ملی ازبکستان چه کسی است؟

    سرچکو کاتانیتس