برترین موزه های قطر

بهترین موزه های قطر

وقتی مکان‌های زیادی برای دیدن در یک کشور وجود داشته باشد، شما نمی‌توانید تمام آ‌ن‌ها را ببینید و ممکن است همین مورد ناراحتتان کند. قطر کشوری با مکان‌های گردشگری متعدد و زیبا است که برای دیدن همه آن‌ها باید زمان بگذارید. به‌همین‌ دلیل ما در این مطلب کنار شما هستیم تا برترین موزه ‌‍‌های قطر را به‌ ‎شما معرفی کنیم. با کمک این مطلب می‌توانید اطلاعاتی کامل درباره گردش در این کشور کسب کنید. می‌توانید با شرکت در تور جام‌جهانی قطر 2022 از موزه‌های قطر دیدن کنید.

موزه هنرهای اسلامی دوحه

موزه‌ای زیبا در یک شبه جزیره می‌تواند شما را شگفت‌زده کند. معماری اصیل و زیبای این موزه به‌‌خوبی طرفداران هنر را سمت ‌موزه هنرهای اسلامی دوحه می‌کشد. این موزه با امکاناتی بی‌نظیر می‌تواند شما را به وجد بیاورد. موزه هنرهای اسلامی دوحه امکانات متعددی دارد تا گردشگران در آن احساس آرامش داشته باشند.

موزه هنرهای اسلامی دوحه

امکانات موزه‌ هنر های اسلامی

زمانی که در طول سفر گرسنه می‌شوید، باید به مکانی برای میل کردن غذا بروید. به‌همین‌دلیل مسئولان موزه‌ هنرهای اسلامی در این مجموعه یک رستوران ساخته‌اند که با کادری دوره دیده آماده ارائه خدمت به گردشگران هستند. امکانات این موزه فقط به یک رستوران خلاصه نمی‌شود، حتی اگر بخواهیم از مجموعه غذایی هم حرفی نزنیم، می‌توانیم به‌ کتابخانه این موزه‌ اشاره کنیم. کتابخانه‌ای با کتاب‌های که به ‌دو زبان عربی و انگلیسی گرد‌آوری شده. این کتابخانه 9 اتاق مطالعه برای آسودگی شما در خود جا داده است. در این کتابخانه، کتاب‌هایی برای آشنایی بیشتر با هنرهای اسلامی وجود دارد.

آثار تاریخی موزه هنر‌های اسلامی

اشیایی با ارزش فلزی، سرامیکی، جواهرات، نسخه‌های خطی، منسوجات، مصنوعات اسلامی و اشیای شیشه‌ای را می‌توانید در موزه هنرهای اسلامی دوحه ببینید. زمان ساخت آثار تاریخی موجود در این مجموعه به اواخر سال 1980 برمی‌گردد.

کامل‌ترین مجموعه مصنوعات اسلامی در این موزه وجود دارد که می‌توانید از آن‌ها دیدن کنید. مصنوعاتی که در موزه هنرهای اسلامی وجود دارد از کشور‌های اسپانیا، مصر، ایران، عراق، ترکیه، هلند و آسیا مرکزی گرد‌آوری شده‌اند. در این مکان می‌توانید با آثار تاریخی چندین کشور مختلف آشنا شوید.

موزه هنرهای اسلامی دوحه

معماری موزه هنرهای اسلامی

معماری این موزه از معماری اصیل عربی الگو گرفته شده. تفاوت معماری موزه هنرهای اسلامی با دیگر بناهای اعراب،‌ اشکال هندسی به‌کار رفته در آن است. معماری این موزه شبیه بناهای 14 قرن پیش اعراب بوده و با اولین نگاه می‌توانید متوجه این موزه شوید. این مجموعه دارای پنج طبقه و یک سالن بزرگ است که یک موزه نسبتا بزرگ را تشکیل می‌دهد.

موزه هنرهای مدرن عرب

اگر بخواهیم به ‌‌یکی‌دیگر از برترین موزه های قطر اشاره کنیم، می‌توانیم موزه هنر مدرن عرب را معرفی نام ببریم. این موزه از سال 2010 افتتاح شده و هنوز هم آماده پذیرایی از گردشگران است. در موزه هنر مدرن عرب نوآوری‌هایی جذاب و زیبا وجود دارد که تعداد کمی از آن‌ها را می‌توانید پیدا کنید.

موزه هنر مدرن عرب

امکانات موزه هنرهای مدرن عرب

در این موزه یک رستوران ساخته شده که شما حین بازدید از آثار هنری می‌توانید در آن غذای مورد نظرتان را میل کنید. موزه هنر مدرن عرب فاصله زیادی با ایستگاه مترو ندارد و می‌توانید در کمترین زمان ممکن به جاهای دیگر قطر بروید. خارج از موزه یک پارک ساخته شده تا بتوانید اوقات خود را در آن سپری کنید.

معماری موزه هنرهای مدرن عرب

همان‌طور که گفته شد، موزه هنر مدرن عرب سال 2010 ساخته شده، اما چند سال بعد، برای بهبود وضعیت ساختمان، بازسازی‌هایی روی آن انجام گرفت. ساختمان فعلی این موزه با طراحی منحصربه‌فرد و خاص ساخته شده تا تفاوتی بین آن و دیگر موزه‌ها باشد. در این بازسازی، ساختمان و طراحی آن هم مانند اشیا داخل موزه مدرن شد. این موزه هفت طبقه دارد و در طبقه‌های آن، آثاری مانند نقاشی‌های مدرن، ابزار و وسایل با ارزش و… نگهداری می‌شود.

آثار با ارزش داخل موزه هنرهای مدرن عرب

در موزه هنر مدرن عرب تمام خلاقیت‍‌های مدرن و با ارزش اعراب‌ نگهداری می‌شود. فرقی ندارد که این خلاقیت‌ها نقاشی است یا اشیاء زیبای دیگر. به‌غیر از کار‌های هنری عرب‌ها، آثار هنری از سه قاره دیگر هم در این موزه نگهداری می‌شود. گردشگران می‌توانند با پرداخت هزینه کم از این آثار فوق‌العاده، دیدن کنند.

موزه هنرهای مدرن عرب

موزه ملی قطر

موزه ملی قطر نشان دهنده عظمت و قدرت این کشور است. این مجموعه یکی از بهترین موزه های قطر محسوب می‌شود و ساختمان عجیبش توانسته در مدت زمان کم، بسیار معروف شده و در سراسر جهان طرفداران زیادی پیدا کند. در این موزه از آثاری بادیه نشین‌های قطر نگهداری می‌شود. این اشیا نشان دهنده عظمت و قدرت قطر در زمان‌های گذشته است.

موزه ملی قطر

معماری موزه ملی قطر

موزه ملی قطر یکی از قدیمی‌‎ترین موزه‌های قطر است. سال 2019 از ساختمان جدید این موزه رونمایی شد. معمار این ساختتمان، یکی از بهترین معمار‌های جهان بوده و توانسته آن را به‌ بهترین شکل طراحی کند. معمار این موزه‌‍، ساختمان آن را مثل تپه‌های رس صحرای دوحه ساخته تا به دوران قدیم و صحرانشینی قطر اشاره کند. ساخت بنای فعلی موزه، خحدود یک سال طول کشید. ساختمان جدید موزه ملی قطر در همان محل قدیمی ساخته‌ شد. این موزه شبیه محل زندگی بادیه نشینان قطر طراحی و ساخته شده است.

تاریخچه موزه ملی قطر

پس از به‌سلطنت رسیدن خلیفه بن حمد آل ثانی، او یک طرح برای ساخت موزه‌ایی به‌منظور نشان دادن قدمت قطر ارائه داد. کاخ قدیم عامر به‌عنوان محل ساخت این موزه انتخاب شد. امیر قطر در آن زمان با مشارکت مایکل رایس بعد از سه‌ سال تواسنت ساخت این بنا را سال 1975 به اتمام برساند. این موزه تابه‌حال سه بار بازسازی شده و طراحی آن تغییر کرده.

امکانات موزه ملی قطر

ساختمان موزه ملی قطر طی سال‌های متعدد تغییراتی داشته که در این بازسازی‌ها، امکاناتی و بخش‌های مختلفی به آن اضافه شده. در حال حاضر، این موزه امکانات خوبی برای بازدید کنندگان در خود جا داده. در این موزه یک کتابخانه برای پیدا کردن اطلاعات بیشتر مردم احداث شده. البته به‌غیر از کتابخانه، در این مجموعه، رستورانی هم برای میل کردن غذاهای مختلف ساخته شده است. در این رستوران غذاهایی با بهترین کیفیت سرو شده و به بازدید کنندگان تحویل داده می‌شود.

امکانات موزه ملی قطر

آثار تاریخی موزه ملی قطر

موزه ملی قطر برای نشان دادن قدمت قطر ساخته شده است و به‌ندرت می‌توانید در آن آثاری غیر از آثار بادیه نشینان این کشور پیدا کنید. در این موزه می‌توانید اشیا مربوط به خانواده سلطنتی قطر و آثار به جا مانده از دیگر اهالی این کشور را پیدا کنید. جالب است بدانید در این موزه تاریخ شکل‌گیری قطر، حکومت‌های آن و تاریخ خلیج فارس را با نمایشگرهایی به‌نمایش گذاشته‌ شده. به جرات می‌توان گفت که مهمترین آثار دوره نوسنگی را می‌توانید در موزه قطر تماشا کنید. به‌خاطر آثار تاریخی موزه ملی قطر، می‌توانیم آن را را جز برترین موزه های قطر بدانیم.

موزه شیخ فیصل بن آل ثانی یکی از برترین موزه های قطر

موزه شیخ فیصل بن آل ثانی یک موزه خصوصی است. این شیخ یکی از پول‌دارترین افراد قطر است. به گفته او، این موزه برای نشان دادن تاریخ و عظمت قطر ساخته و احداث شده است. این شخص طی سال‌های متوالی توانسته در سفرهای خود اشیا با ارزش را جمع‌آوری کرده و به‌کاخ خود ببرد. در این موزه، آثار مختلفی مانند وسایل نقلیه، سکه‌های قدیمی و  صنایع دستی قطر‌ را می‌توانید ببینید.

موزه شیخ فیصل بن آل ثانی

آثار تاریخی موزه شیخ فیصل بن آل ثانی

همه آثاری که در موزه شیخ فیصل بن آل ثانی وجود دارند به ‌‎چهار دسته وسایل نقلیه، هنرهای اسلامی، سکه و ارز و میراث قطر دسته‌بندی شده است. این وسایل طی 50 سال توسط شیخ فیصل بن آل ثانی جمع آوری شده است. این موزه یکی از برترین موزه های قطر محسوب می‌شود و پیشنهاد می‌کنیم با سفر به این شهر، حتما از آن دیدن کنید.

بخش‌های مختلف موزه شیخ فیصل بن آل ثانی

این موزه بخش‌های مختلفی مانند تالار هنرهای اسلامی، وسایل نقلیه سکه و ارز و… دارد که می‌توانید از آن‌ها دیدن کنید. در ادامه هرکدام از این بخش‌ها را بررسی خواهیم کرد.

موزه هنرهای اسلامی

هشت سالن از این موزه به هنرهای اسلامی اختصاص داده شده. در این تالارها اشیا و وسایل مربوط به‌ این هنر در معرض بازدید عموم قرار گرفته است. به‌دلیل زیاد بودن آثار و وسایل مربوط به هنرهای اسلامی اشیا مربوط به این هنر، در چهار تالار مختلف نگهداری می‌شوند. تالار منسوجات اسلامی، تالار نسخه‌های خطی، تالار نقاشی‌های و تالار آیات قرآن، تالار‌های این موزه هستند.

موزه وسایل نقلیه

جذاب‌ترین بخش موزه برای علاقه‌مندان به ماشین‌ها، بخش وسایل نقلیه است. در این بخش، ماشین‌های مختلفی که از سال 1885 به ‌بعد ساخته شده‌اند، نگهداری می‌شود. شیخ فیصل بن آل ثانی این ماشین‌های قدیمی را در سفرهای مختلف خود خریداری کرده. ماشین‌های مسئولان پیشین قطر هم در این موزه به نمایش گذاشته شده است. البته به‌غیر از خودرو وسایل نقلیه دیگری در این موزه نگهداری می‌شود. در موزه شیخ فیصل بن آل ثانی دو عدد دوچرخه و دو عدد موتور سیکلت وجود دارد.

موزه شیخ فیصل بن آل ثانی

سکه و ارز

در تالار سکه و ارز، سکه‌های نقره و طلا از دوران ظهور اسلام  تا ارزهای معاصر نگهداری می‌شوند.

میراث فرهنگی قطر

در بخش میراث فرهنگی قطر صنایع دستی این کشور، زیورآلات ساخته شده با مروارید و ابزار بادیه نشینان نگهداری می‌شود. برای بسیاری از گردشگران این بخش جذابیت خاصی دارد، چون در آن با تاریخ قطر بیشتر آشنا می‌شوند.

معماری موزه شیخ فیصل بن آل ثانی

شیخ فیصل وسایل جمع‌آوری شده را دوران به‌ کاخی باستانی منتقل کرد. هنوز این بنا بازسازی نشده و از آن زمان تا به‌حال در همان حالت قدیمی خودش را حفظ کرده. این موزه 20 کیلومتر با دوحه فاصله دارد و می‌توانید از جاده دخان به ‌موزه شیخ فیصل بن آل ثانی بروید.

ما در این مطلب برترین موزه‌ های قطر را به‌ شما معرفی کردیم تا شما هنگام سفر بهترین انتخاب را برای بازدید انتخاب کنید. اگر از این موزه‌ها دیدن کرده‌اید خوشحال می‌شویم تا تجربه‌های خود را با کاربران یابکس قطر 2022 در میان بگذارید.


برچسب ها :

ارسال نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. فیلدهای موردنیاز با * مشخص شده اند.