قلعه الزباره قطر

قلعه الزباره یکی از مکان‌های گردشگری قطر است. در زمان قدیم از این قلعه به‌عنوان یک دژ مستحکم دربرابر دشمنان استفاده می‌کردند. دولت قطر از قلعه الزباره به‌عنوان موزه استفاده می‌کند و روزانه گردشگران زیادی به این موزه رفت‌وآمد می‌‎کنند. جالب است بدانید این قلعه بعد از 1700 سال هیچ مشکلی نداشته و اصلا قسمت‌های باستانی آن تخریب نشده است. برای خرید تور جام جهانی قطر کلیک کنید.

تاریخچه قلعه الزیاره

قلعه الزباره سال 1938 ساخته شد. دستور ساخت این قلعه را شیخ عبدالاه بن جاسم آل ثانی صادر کرد. شیخ عبدالاه بن جاسم آل ثانی دوست داشت با ساخت این قلعه استحکامات نظامی کشورش بیشتر شود. شهر الزباره در گزشته یکی از مهم‌ترین شهرهای قطر در معامله‌های تجاری بوده و راهزنان زیادی در این شهر راهزنی می‌کردند.

شهر الزباره یک شهر دریایی است و احتمال حمله دریایی از طرف این شهر به قطر زیاد بوده است. به‌همین خاطر کشور قطر باید گارد دریای خود را به این شهر می‌آورد تا احتمال حمله‌ دریای را کم کند. بعد از ساخت این قلعه گارد دریای قطر به آنجا رفت و امنیت دریای را به قطر هدیه کرد.

قلعه الزباره

معماری قلعه الزباره

قلعه الزباره مثل تمام قلعه‌های دنیا زمینی مربعی شکل دارد. اگر از بیرون به این قلعه نگاه کنید چهار بارو (برج) می‌بینید، ارتفاع بارو‌ها بیشتر از دیوار‌های قلعه است. سازنده این قلعه برای راحتی دیده‌بان‎‎‎‎‎‎‎‎ها بر روی هر بارو سقف گذاشته که آفتاب سوزان قطر برای آن‌ها مشکلی پیش نیاورد. در هر بارو پنجره‌های برای ریختن مواد موذاب بر روی سر  دشمنان ساخته شده است.

داخل قلعه هشت اتاق برای استراحت سرباز‌ها ساخته شده. دولت قطر در این هشت اتاق اشیاء با ارزش خود را نگهداری می‌کند و به نوعی قسمت اصلی موزه الزباره حساب می‌شود. برای رسیدن به باروها راه پله‌های ساخته  شده که اگر گردشگران دوست داشتند از بالا قلعه الزباره را ببینید با این راه پله‌ها به بالای باروها بروند.

قلعه الزباره قطر

موقعیت مکانی قلعه الزباره

قلعه الزباره در شهر متروکه الزباره ساخته شده. شهر متروکه الزباره در قرن 18 و 19 یکی از بزرگ‌ترین شهر‌های تجاری قطر بوده است. تاجرانی که اغلب در این شهر تجارت می‌کردند یا از انگلستان بودند یا از چین. بزرگ‌ترین کالای که در این شهر بین تاجران خریداری می‌شد، مروارید بوده است. این شهر در حال حاضر متروکه است و هیچ سکنه‌ای ندارد . سالانه گردشگران زیادی برای آشنای با معماری اصیل اسلامی به دیدن این شهر می‌روند.

شهر متروکه الزباره یکی از شهرهای ساحلی قطر است. این شهر در شمال غرب قطر واقع شده. فاصله الزباره تا پایتخت قطر 105 کیلومتر است. شهر الزباره جزو شهداری الشمال قطر بوده.

چرا شهر قلعه الزباره

قلعه الزباره یکی از بهترین مکان‌های گردشگری برای آشنای با معماری اسلامی است. به غیر از معماری اصیل شما می‌توانید در این مکان از اشیاء‌ با ارزش قطری دیدن کنید. زیبای‌های بصری این قلعه می‌تواند آدمی را مجذوب خود کند.

ساعت پذیرای قلعه الزباره از گردشگران

به دلیل مشکلات امنیتی، میراث فهرنگی قطر برای بازدید کنندگان از قلعه الزباره ساعت مشخصی را تنظیم کرده. گردشگرانی که علاقه به بازدید از قلعه الزباره دارند می‌توانند از ساعت 8 صبح تا 6 عصر به این مکان باستانی بروند. لازم به ذکر است روزهای جمعه و شنبه ساعت 9 صبح تا 6 عصر می‌توانید به دیدن این قلعه بروید.

قلعه الزباره نمای کلی

ارزش قلعه الزباره

قلعه الزباره اولین اثر تاریخی است که از قطر در یونسکو به ثبت رسیده. این قلعه برای مردم قطر و مسعولان این کشور ارزش زیادی دارد چون این مکان یکی از بهترین انتخاب‌ها برای آشنا کردن مردم دنیا با فرهنگ قطر است. قلعه الزباره قدمت 1700 ساله دارد و این موضوع‌ ارزش این قلعه را تا حدی زیادی بالا برده.

ما در این مطلب شما را با قلعه الزباره آشنا کردیم. اگر به قطر سفر کردید بازدید از این قلعه را فراموش نکنید. ساعت کار این قلعه در جام جهانی افزایش پیدا می‌کند و دوست‌داران فوتبال می‌توانند با خیالی راحت‌هم از فوتبال لذت ببرند و اگر دوست داشتند از قلعه الزباره دیدن کنند به راحتی این کار را انجام دهند.


برچسب ها :

ارسال نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. فیلدهای موردنیاز با * مشخص شده اند.