استادیوم لوسیل قطر

ورزشگاه لوسیل قطر

استادیوم لوسیل یکی از هشت ورزشگاه میزبان جام جهانی است. بنابر نقل قول‌های موجود، بازی‌های فینال و افتتاحیه جام جهانی در این ورزشگاه انجام می‌شود. ورزشگاه لوسیل با هدف میزبانی از جام جهانی ساخته شده و بزرگ‌ترین استادیوم این کشور محسوب می‌شود. اگر دوست دارید راجع‌به این ورزشگاه بزرگ و زیبا بیش‌تر اطلاع داشته باشید تا انتها با این مطلب از مجله جام جهانی یابکس همراه باشید. همچنین برای خرید تور جام جهانی 2022 با بهترین قیمت نیز میتوانید از همین سایت استفاده کنید.

تاریخچه استادیوم لوسیل

با انتخاب قطر برای میزبانی مسابقات جام جهانی 2022، مسئولان این کشور در پی فراهم کردن زیر ساخت‌های لازم برای میزبانی از بازیکنان و گردشگران تصمیم گرفتند زیر ساخت‌ها و شرایط لازم را مهیا کنند. در پی این تصمیم هشت ورزشگاه مهم و مجهز احداث شد که یکی از آن‌ها ورزشگاه لوسیل است. ساخت این استادیوم از سال 2017 با الهام از سنت‌های بومی منطقه شروع شد. ورزشگاه لوسیل یکی از آخرین استادیوم‌هایی است که ساخت آن هنوز به اتمام نرسیده. همچنین لازم به ذکر است که این ورزشگاه میزبان مسابقات مهمی مثل بازی افتتاحیه و فینال است.

تصویر نشان دهنده نمای خارجی استادیوم لوسیل است
ورزشگاه لوسیل قطر

سبک معماری ورزشگاه لوسیل

ورزشگاه لوسیل با الهام از سنت‌های حاکم بر منطقه توسط تیم معماری فاستر اند پارتنرز (Foster & Partners) طراحی و اجرا شده است. این تیم با الهام از تعامل نور و سایه نقوش پیچیده خاصی را برای نمای ساختمان طراحی کردند که مشابه کهن‌ الگوهای هنری جهان عرب و هنر اسلامی است. مشابه این نقوش را می‌توان در کاسه‌ها، ظروف و آثار هنری سرزمین‌های عرب زبان مشاهده کرد. نمای خارجی ورزشگاه مثل سنت کاسه سازی قدیمی عربی طراحی و پی‌ریزی شده که سنن قدیمی مردمی بومی را به ذهن متبادر می‌کند.

بررسی امکانات و ویژگی‌های ورزشگاه لوسیل

ورزشگاه لوسیل امکانات زیادی دارد که از این بین می‌توان به ظرفیت بیش از 80 هزار نفر، وجود سیستم‌های خنک کننده برای زمین و جایگاه تماشاچیان و برخی امکانات رفاهی در اطراف ورزشگاه اشاره کرد. لازم به ذکر است که ورزشگاه لوسیل بخش مهمی از پروژه توسعه شهری قطر محسوب می‌شود. به همین علت امکانات دیگری مانند سیستم حمل و نقل عمومی ویژه مانند تراموا (واگن برقی یا تراموا نوعی قطار شهری است که بر روی ریل‌های موجود در خیابان حرکت می‌کند) و فضاهای سبز دارد.

همچنین در پایان مسابقات جام جهانی امکانات دیگری مثل مدرسه، اقامتگاه مسافری، کافه، فروشگاه و کلینک بهداشتی با محوطه ورزشگاه اضافه می‌شود و ظرفیت استادیوم نیز کاهش می‌یابد. بنابراین می‌توان استادیوم Lusail را نوعی میراث جهانی ورزشی و فرهنگی دانست که بیش‌تر از جام جهانی 2022 تداوم دارد.

تصویر نشان دهنده ورزشگاه لوسیل قطر است

موقعیت مکانی و دسترسی به ورزشگاه لوسیل

این ورزشگاه در شهر لوسیل، 15 کیلومتری دوحه مرکزی واقع شده است که برای رسیدن به آن می‌توان از مترو اختصاصی ورزشگاه و تراموا استفاده کرد. سازندگان و مجریان ورزشگاه لوسیل این مکان را با هدف پاسخگویی به نیازهای انسانی و حفاظت از محیط زیست بنا کرده‌اند به همین علت چنین سیستم حمل‌ونقلی را در نظر گرفته‌اند تا مسافران کم‌تر از اتومبیل‌های شخصی استفاده کنند و حجم آلودگی کم‌تر باشد.

موقعیت استادیوم لوسیل در گوگل مپ

استادیوم لوسیل نمادی برای معرفی سنن عربی

در این مقاله راجع‌به ورزشگاه لوسیل قطر صحبت شد. این استادیوم میزبان بازی‌های افتتاحیه و فینال جام جهانی 2022 در خاورمیانه است و به همین علت جایگاه ویژه‌ای در قلب طرافداران بومی دارد. این ورزشگاه بخش مهمی از پروژه توسعه شهری قطر است که پس از اتمام مسابقات جام جهانی همچنان فعال باقی می‌ماند. اگر این مطلب برای شما مفید بود یا در جهت تکمیل آن پیشنهادی دارید، در بخش کامنت با ما در ارتباط باشید. همچنین اگر دوست دارید هر روز از اخبار داغ جام جهانی مطلع باشید میتوانید به صفحه آخرین اخبار جام جهانی مراجعه کنید.


برچسب ها :

ارسال نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. فیلدهای موردنیاز با * مشخص شده اند.