ورزشگاه های جام جهانی قطر 2022

استادیوم های جام جهانی 2022 قطر

قطر، میزبان این دوره از مسابقات جام جهانی است و پول هنگفتی برای آماده سازی مسابقات پیش‌رو خرج کرده است. ورزشگاه‌ های جام جهانی 2022 قطر، آماده پذیرایی از تماشاگران و ورزشکاران در این کارناوال یک ماهه هستند. در این مطلب قصد داریم تا اطلاعات کاملی درباره ورزشگاه های قطر در اختیار شما قرار دهیم، پس با ما همراه باشید.

وضعیت آب و هوایی قطر در طول مسابقات

همان طور که می دانید قطر کشوری با آب و هوای بسیار گرم است، در نتیجه میزبانی مسابقات جام جهانی 2022 در آن با انتقادهای زیادی روبه رو بوده است. اما قطر توانسته با استفاده از انرژی خورشیدی و تکنولوژی های دیگر، دمای ورزشگاه های جام جهانی 2022 قطر را معتدل تر سازد و تمام استادیوم های این کشور، مجهز به سیستم های خنک کننده هستند .

ورزشگاه های جام جهانی قطر 2022

استادیوم های جام جهانی 2022

از چند سال پیش که فیفا میزبانی جام جهانی را به قطر داد این کشور شروع به توسعه زیرساخت گردشگری و تجهیز امکانات و وسایل گردشگریش کرد. از همان زمان بود که اخبار ساخت بهترین ورزشگاه های جهان به گوش رسید. در ادامه تک تک ورزشگاه ها را معرفی و توضیح می‌دهیم.

استادیوم البیت (الخور)، نمادی از زندگی چادرنشینی

ورزشگاه مورد نظر از بهترین ورزشگاه های جام جهانی 2022 قطر است. استادیوم البیت در شهر شمالی الخور واقع شده که دهکده‌ ای با تاریخی غنی به شمار می رود. ورزشگاه البیت ظرفیت 60 هزار نفری دارد و تمام تلاش خود را کرده تا بازتابی از فرهنگ کشور خود باشد.

استادیوم البیت قطر

ویژگی های معماری ورزشگاه البیت

طراحی این ورزشگاه، شبیه به چادرهای عربی است، یعنی همان سازه ای که مردم این کشور در طی هزاران سال برای زندگی در بیابان از آن استفاده می کرده اند.

نمای بیرونی استادیوم، طراحی مشابه با چادرهای کویر دارد، در حالی که یک استادیوم فوق مدرن فوتبال در داخل آن قرار گرفته است. البیت نمونه کاملی از هماهنگی سنت و مدرنیته است.

سابقه طولانی برپایی مراسم های فرهنگی در این ورزشگاه باعث شده تا از آن به عنوان یکی از ورزشگاه های جام جهانی 2022 قطر استفاده کنند. قطر اعلام کرده تا پس از پایان یافتن این دوره از مسابقات جام جهانی صندلی های این ورزشگاه را در اختیار کشورهای در حال توسعه قرار خواهد داد.

 • آدرس استادیوم البیت: قطر، شهر الخور
 • ظرفیت: 60 هزار نفر

استادیوم الجنوب (الوکره)، الهام گرفته از زندگی مردم

استادیوم مورد نظر را به عنوان استادیوم الوکره نیز می شناسند. استادیوم الجنوب از محبوب ترین ورزشگاه های جام جهانی 2022 قطر است. افتتاح این وزشگاه در سال 2019 صورت گرفت.

جالب اینجاست که این ورزشگاه حتی شاهد نیمه نهایی بیست و چهارمین دوره جام خلیج فارس در دسامبر 2019 بود که در آن قطر به مصاف عربستان سعودی رفت. از این رو ورزشگاه الجنوب میدانی آشنا برای ورزش دوستان به شمار می رود.

استادیوم الجنوب جام جهانی قطر 2022

بیشتر مردم قطر به شغل ماهیگیری مشغول اند، همین امر باعث شده تا معماری این ورزشگاه، نمادی از زندگی مردم این کشور باشد. معمار ورزشگاه الوکره، شخصی عراقی – بریتانیایی است که برای طراحی نمای این استادیوم از قایق های Dhow الهام گرفته است. از این قایق ها در گذشته برای صید مروارید در آب های قطر استفاده می کرده اند.

تماشاگران می توانند علاوه بر تماشای بازی در این ورزشگاه فوق مدرن، در مغازه های محلی اطراف آن هم خریدهای خود را انجام دهند یا از آبشارهای این ناحیه لذت ببرند. از جمله دیگر امکانات این استادیوم می توان به فضای اسب سواری، سالن عروسی، رستوران و … اشاره کرد. ظرفیت این ورزشگاه در حدود 40 هزار نفر است که قرار است بعد از پایان مسابقات نیمی از صندلی های آن به سایر کشورها فرستاده شود.

 • آدرس استادیوم الجنوب: قطر، شهر الوکره
 • ظرفیت: 40 هزار نفر

استادیوم الریان، پنجره ای به کویر

استادیوم الریان، یکی از منحصر به فردترین ویژگی های معماری را در بین ورزشگاه های جام جهانی 2022 قطر دارد. هر بخشی از این ورزشگاه، نشان دهنده گوشه ای از معماری و صنایع دستی اسلامی است. ورزشگاه مورد نظر در گذشته نیز میزبان جام ملت های آسیا بوده است.

در ابتدا استادیوم الریان، ظرفیتی بیست و دو هزار نفری داشته که بعدها توسط دو شرکت قطری و هندی دوباره بازسازی شده و ظرفیت آن به 40 هزار نفر افزایش یافته است.

استادیوم الریان قطر جام جهانی 2022

این ورزشگاه چشم اندازی شگفت انگیز به کویر دارد، به همین علت است که از آن به عنوان دروازه ای به جهانی دیگر یاد می کنند. استادیوم الریان هم همانند سایر استادیوم های قطر بازتاب کننده زندگی مردم از گذشته تا به اکنون است.

زمانی که جام جهانی فوتبال به پایان برسد، ورزشگاه الریان نقش بزرگی در جامعه بازی خواهد کرد. این استادیوم امکاناتی مانند شش زمین تمرین فوتبال، پیست دوچرخه سواری، تجهیزات سالن بدنسازی، زمین کریکت و پیست ورزشکاران دارد.

استادیوم الثمامه، برگرفته از کلاه مردان قطری

این استادیوم در 12 کیلومتری جنوب دوحه و تفرجگاه ساحلی آن واقع شده است. نکته قابل توجه این است که این استادیوم میزبان مسابقات تا مرحله یک چهارم نهایی جام جهانی فوتبال در سال 2022 خواهد بود.

ورزشگاه الثمامه قطر برای جام جهانی 2022

طراحی استادیوم الثمامه

طراحی این ورزشگاه از کلاه طاقه (Gahfiya) که یک کلاه سنتی است، الهام گرفته شده و مردان و پسران در سراسر خاورمیانه از آن استفاده می کنند. کلاه، تنها بازتابی از فرهنگ قطر نیست، بلکه نمادی از عزت و استقلال این کشور نیز به شمار می رود.

ظرفیت این ورزشگاه در حدود 40 هزار نفر است و در پایان مسابقات 20 هزار عدد از صندلی های آن به سایر کشورها اهدا می شود.

 • آدرس استادیوم الثمامه: قطر، شهر دوحه
 • ظرفیت: 40 هزار نفر

استادیوم المدینه التعلیمیه، الماس درخشان کویر

استادیوم شهر آموزش که در قلب مرکز آموزشی قطر قرار دارد، به طور رسمی در ژوئن 2020 تکمیل شد. این استادیوم، یکی از بهترین ورزشگاه های جام جهانی 2022 قطر با ظرفیت حدود 40000 صندلی است. در واقع استادیوم المدینه التعلیمیه، سابقه میزبانی مسابقات دیگر را نیز داشته است

استادیوم مدینه التعلیمه قطر

طراحی استادیوم المدینه التعلیمیه

این ورزشگاه، بازتابی واقعی از ترکیب معماری اسلامی با مدرنیته است. طراحی الماس مانند ورزشگاه باعث شده تا در طول روز با حرکت خورشید تغییر رنگ دهد و در شب نمای این ورزشگاه با نورهایی که از خود ساطع می کند، بسیار شگفت انگیز خواهد شد.

از خصوصیات این ورزشگاه می توان گفت که در حدود هفت کلیومتر با شهر دوحه فاصله دارد و یک سیستم خنک کننده قوی، دمای ورزشگاه را متعادل نگه می دارد. تماشاگران می توانند از فروشگاه های مختلفی که در کنار این ورزشگاه قرار دارند یا مکان های تفریحی آن استفاده کنند.

نیمی از صندلی های این ورزشگاه هم در پایان مسابقات جام جهانی قطر در اختیار سایر کشورها قرار می گیرد.

 • آدرس استادیوم المدینه التعلیمیه: قطر، شهر دوحه
 • ظرفیت: 40 هزار نفر

ورزشگاه بین المللی خلیفه، بهترین ورزشگاه قطر

یکی دیگر از ورزشگاه های جام جهانی 2022 قطر، ورزشگاه بین المللی خلیفه است که از گذشته تا به حال میزبانی چندین مسابقه را به عهده داشته است. این استادیوم دارای یک سایبان جدید است که زیر طاق های دوتایی آن کشیده شده و از سیستم خنک کننده ورزشگاه پشتیبانی می کند.

علاوه بر این، اضافه کردن یک ردیف صندلی جدید موجب شده تا ظرفیت صندلی های ورزشگاه به 12000 صندلی ارتقا یابد. چراغ‌های LED به کار رفته در معماری استادیوم موجب شده اند که چهره ورزشگاه برای بازدیدکنندگان جذاب‌تر شود.

ورزشگاه الخلیفه قطر

معماری این ورزشگاه، توسط شرکت اسپایر انجام شده و از خصوصیات آن می توان به وجود یک بیمارستان مجهز در کنار آن اشاره کرد.

 • آدرس ورزشگاه بین المللی خلیفه: قطر، شهر دوحه، خیابان الواب
 • ظرفیت صندلی: 40000 (+12000 برای جام جهانی)

استادیوم لوسیل و (مرکز اجتماعی فرهنگی)

این استادیوم، بالاترین ظرفیت صندلی را در بین ورزشگاه های جام جهانی 2022 قطر دارد. استادیوم لوسیل قطر نه تنها میزبان برخی از رویارویی ‌های مهم در طول رقابت‌ها است، بلکه محل برگزاری فینال جام جهانی است که قرار است در 18 دسامبر 2022 برگزار شود. استادیوم لوسیل ظرفیتی در حدود 86250 نفر دارد.

استادیوم لوسیل جام جهانی 2022

طراحی استادیوم لوسیل

طراحی ورزشگاه مورد نظر، نمایش دهنده ظروف و آثار هنری است که در دوره های اسلامی استفاده می شده است. مردم در طول قرن ها از این ابزارها استفاده می کرده اند.

عاملی که واقعا به زیبایی استادیوم لوسیل می افزاید، سیستم نورپردازی پیشرفته ای است که در شب، منظره ای جذاب را به نمایش می گذارد.

پس از پایان جام جهانی، استادیوم فوتبال Lusail قطر یک مرکز اجتماعی را تشکیل می دهد که در آن بخش های ورزشی، بهداشتی، کافه‌ها، مدارس و مراکز خرید مختلف ساخته خواهند شد. حتی اکثر صندلی‌های این ورزشگاه به پروژه ‌های ورزشی دیگر اهدا می‌شوند.

 • آدرس استادیوم لوسیل: قطر، شهر لوسیل
 • ظرفیت ورزشگاه: در حدود 80 هزار نفر

استادیوم راس ابو عبود از مدرن ترین ورزشگاه های قطر

ورزشگاه راس ابو عبود، یکی از ورزشگاه های جام جهانی 2022 قطر است که کاملاً با استانداردهای جهانی مطابقت دارد.

ورزشگاه کانتینری قطر راس ابو عبد

طراحی استادیوم راس ابو عبود

این ورزشگاه، با کمک کانتینرهای حمل و نقل و صندلی‌هایی متنوع ساخته شده و تاریخ غنی این منطقه را به تصویر می کشد.

طراحی این استادیوم بسیار جسورانه، متمایز و از نظر امکانات فوق مدرن است. از این رو هواداران فوتبال می توانند بهترین زمان را هنگام تماشای بازی در این استادیوم داشته باشند.

 • آدرس استادیوم راس ابو عبود: قطر، شهر دوحه
 • ظرفیت: 40 هزار نفر

بهترین ورزشگاه های جهان در قطر

در پایان می توان گفت که اگر شما هم به بازی های فوتبال علاقه دارید، مسابقات جام جهانی قطر 2022 فرصت مناسبی است، تا بتوانید در کنار تماشای این رقابت ها از گردش در شهر قطر هم لذت ببرید.


برچسب ها :

ارسال نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. فیلدهای موردنیاز با * مشخص شده اند.