موزه های مشیرب قطر

موزه مشیرب قطر

این مجموعه موزه ها یکی از جاهای دیدنی قطر محسوب می شوند که برای ساخت آن ها مرکز تجاری شهر ترمیم شده است. در واقع خانه های سنتی که برای اینکار انتخاب شدند، خانه هایی به نام های شرکت، میراثی، رضوانی و خانه بن جلود هستند.

برای تهیه تور جام جهانی 2022 کلیک کنید.

این خانه ها در قرن 20 ام ساخته شده اند و از بخش های اصلی توسعه مرکز شهر محسوب می شوند. برای بازسازی این خانه از مصالح و شیوه معماری سنتی استفاده شده است. شما می توانید در این خانه ها فن آوری های جدید را ببینید که لابه لای دیوارها پنهان شده اند.

خصوصیات موزه های مشیرب قطر

برای اینکه این خانه ها بتوانند بازتاب بهتری از فرهنگ و آداب و رسوم قطر باشند تم کلی هر خانه مربوط به شغل یا نحوه اندیشه افرادی می شود که در این خانه ها زندگی می کرده اند. پس می توان این موزه ها را به عنوان یک منبع فرهنگی در نظر گرفت.

این موزه ها نشان دهنده چهار بخش مهم تاریخی در کشور قطر هستند. بخشی از آن مربوط به تاریخ کشور درباره منابع نفتی، بخش دیگر زندگی عادی خانواده ها را در قرن گذشته به نمایش می گذارد و قسمت دیگر شامل تاریخ گذشته و آینده این ناحیه می شود و سرانجام بخش آخر برده داری در ناحیه و در سطح بین المللی را را نشان می دهد.

در گذشته یعنی در سده 1950 پیش از اینکه شهر دوحه چهره ای مدرن به خود بگیرد و ساختمان های بلند بالا ساخته شوند، خانه هایی با حیاط های قدیمی در سطح شهر دیده می شد که به وسیله کوچه هایی تقسیم بندی می شده اند. به همین دلیل است که امروزه ساختمان موزه های مشیرب در کنار هم هستند.

موزه مشیرب قطر

این مجموعه موزه ها می توانند معماری سنتی را به خوبی نشان دهند با این حال خانه ها در طی زمان تغییراتی هم داشته اند. حیاط و ستون عمارت ها به گونه ای ساخته شده که بتوانند در دمای طاقت فرسای روزهای گرم سال دوام آورند.

با اینکه خانه های ساخته شده ابعاد یکسانی ندارند، اما در برخی از خصوصیات یکسان هستند. پس می توان گفت که با اینکه طرح هر خانه توسط فرد متفاوتی طراحی شده است اما می توان به گونه ای آن را یک فکر جمعی در نظر گرفت.

معماری ساختمان های موزه

خانه های موزه می توانند نشان دهنده زندگی قدیمی مردم در قرن های گذشته باشند. حیاط ها به گونه ای هستند که حریم خصوصی حفظ شود و همین طور نور خورشید بتواند به خوبی وارد بنا گردد.

حوض های آب با سنگ کاری تزئین شده اند و ستون ها الگوهای نوری ایجاد می کنند که با ایجاد سایه های زیبا حس شکست نور ایجاد می شود.

در فرهنگ اسلامی حریم خصوصی ارزش بالایی دارد، به همین دلیل است که ساختمان ها طوری درست شده اند که دیوارهای بلند دارند و در آن ها پنجره ای کار گذاشته نشده است. همین طور درها ارتفاع کمی دارند در نتیجه دیدن حیاط توسط افرادی که بیرون خانه و در کوچه هستند غیر ممکن است.  

دیوارهای خانه ها در گذشته از گچ ایجاد می شده اند. در این جور خانه ها می توانید شکاف تهویه را در بخش های مختلف خانه ببینید. تیرهایی که در سقف خانه به کار رفته اند از چوب حرا درست شده اند و در آن ها می توانید تزئینات گچی را مشاهده کنید. همین طور در قسمت پشت بام بخشی برای تخلیه آب وجود دارد و سایبان هایی از صدف های دریایی هم در حیاط ها به چشم می خورند.

همان طور که متوجه شدید در گذشته فرهنگ و آداب و رسوم تاثیر زیادی در طراحی عمارت ها داشته است.

درباره موزه های مشیرب قطر

پیش از این نیز اشاره کردیم عمارت های موزه مربوط به سال 1900 می شوند. بنابرین دولت قطر تصمیم گرفت که این خانه ها را طبق استانداردهای جهانی تبدیل به موزه ای کند تا بتواند خاطرات تاریخی را در خود ثبت نماید.

برای بازدید از این موزه ها و آشنایی با فرهنگ این کشور می توانید تور موزه ها را تهیه کنید. در حال حاضر موزه های مشیرب قطر بخش مهمی از فرهنگ این کشور هستند. در این موزه گالری هم وجود دارد که با وجود رستوران برای مراجعه کنندگان تبدیل به بخش مهمی از موزه شده است.

خانه بن جلمود از موزه های مشیرب قطر

خانه بن جلمود

این خانه مربوط به روند برده داری می شود. برده داری در طی سالیان طولانی بسیار تغییر کرده است. در نگاه اسلامی می توانید راهنمایی هایی را از این بابت مشاهده کنید که رفتار انسان ها با برده باید به چه صورت باشد و در پایان به الغای برده داری حکم می کند.

وقتی نخستین بار تمدن بشری شکل گرفت استفاده از برده ها هم رواج یافت. شما می توانید ببینید که هدف از ایجاد این خانه احترام گذاشتن به مردمی است که قبلا به عنوان برده استفاده می شده اند تا آن ها بتوانند در رویداهای اجتماعی و فرهنگی همانند سایرین شرکت نمایند. در این بازدید مراجعه کنندگان متوجه می شوند که برده ها چگونه زندگی می کرده اند و باید چطور با آن ها رفتار شود. این خانه نشان دهنده تاریخ برده داری در این ناحیه و همین طور تاثیر اسلام در لغو آن دارد.

خانه شرکت از موزه های مشیرب قطر

عمارت مورد نظر قبلا برای شرکت نفت قطر بوده است، به همین دلیل در این موزه داستان کسانی که در صنعت نفت کار می کرده اند و همین طور خانواده آن ها را بازگو می کند و نشان می دهد که چگونه این کشور به سرزمینی مدرن تبدیل شد.

در این شرکت کسانی فعالیت داشته اند که برای ایجاد یک کشور مدرن بسیار تلاش کرده اند. پس می توان گفت که عامل اصلی پیشرفت این کشور نفت آن بوده که با تلاش این کارگران حاصل شده است.

در این خانه همین طور ابزارهای قدیمی که سالیان قبل استفاده می شده است را مشاهده کنید. این ابزارها شامل تلفن، ژنراتور و … می شوند و روند تحول آن ها را نسبت به ابزارهای امروزی متوجه خواهید شد.

خانه محمد بن جاسم

در این موزه می توان معماری و تاریخ این کشور را مشاهده کرد. عمارت مورد نظر به وسیله فردی به اسم شیخ محمد بن جاسم آل ثانی بنا شده است. پس موزه مورد نظر بهترین مکان برای کشف تاریخچه منطقه مشیرب است.

خانه رادوانی از موزه های مشیرب قطر

قدمت این عمارت مربوط به سال 1920 می شود. در این خانه می توان زندگی خانوادگی و همین طور خاطراتی که در این کشور در طی گذشت زمان به چشم دیده است را مشاهده کرد.

در خانه رادوانی می توانید ببینید که زندگی خانوادگی از گذشته تا به امروز چه تغییراتی داشته است و درک بهتری از نحوه زندگی در قطر داشته باشید. همین طور وسایلی که در گذشته استفاده می شده اند در معرض دید بازدیدکنندگان قرار دارند. مخصوصا که متوجه می شوید زندگی بعد از ورود برق و نفت تا چه حد تغییر داشته است.

هنگامی که باستان شناسان این خانه را مورد بررسی قرار دارند ابزارهایی را هم در داخل آن کشف کردند. همین طور نحوه بازسازی خانه ها هم از هفتاد سال پیش تا به امروز قابل مشاهده است.

نمایشگاه ها

در یکی از این موزه ها نمایشگاه هم برپا می شود. موضوعی که در این نمایشگاه مورد بررسی قرار گرفته است، DNA است. این موضوع به ما نشان می دهد که وراثت ژنتیکی در هنگام مهاجرت چه تاثیری در روند شکل گیری جمعیت این ناحیه داشته است.

در این نمایشگاه 6 بخش مختلف وجود دارد و هدف آن بررسی فرهنگ و تاریخ قطر از طریق ژنتیک است. همین طور که می دانید این علم در تشخیص بیماری ها هم به پزشکان کمک می کند.

اطلاعات موزه مشیرب قطر

موزه مشیرب قطر

پیش از رفتن به موزه بهتر است تا از ساعت کاری آن مطلع شوید. در همین خصوص باید گفت که ساعت کاری موزه از دوشنبه تا شنبه از ساعت نه صبح تا پنج بعدازظهر و جمعه از ساعت 15 تا 21 است. همین طور موزه در روز یکشنبه هم تعطیل است.

هزینه بلیط ورودی موزه

بازدید از این موزه هزینه ای ندارد و کاملا رایگان است.

نحوه رفتن به موزه های مشیرب قطر

موزه قطر

برای رفتن به این موزه ها می توانید از مترو استفاده کنید. همین طور تراموای هم در دسترس است که باید در ایستگاه مشیرب پیاده شوید.

در پایان می توان گفت که این منطقه از جمله محله های قدیمی و تاریخی کشور قطر محسوب می شود و در نتیجه در آن عمارت های تاریخی زیادی وجود دارند. در این موزه تاریخ و فرهنگ قطر را می توان مشاهده کرد.

همان طور که گفتیم هر خانه این موزه بیانگر تاریخ متفاوتی از کشور است که معماری زیبای آن ها باعث شده تا تبدیل به یکی از نقاط گردشگری بشوند.

آدرس موزه مشیرب قطر چیست؟

این موزه ها در شهر مشیرب دوحه ساخته شده اند.

موزه های مشیرب چه زمانی از هفته باز هستند؟

ساعت کاری موزه از دوشنبه تا شنبه از ساعت نه صبح تا پنج بعدازظهر و جمعه از ساعت 15 تا 21 است. همین طور موزه در روز یکشنبه هم تعطیل است.


برچسب ها :

ارسال نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. فیلدهای موردنیاز با * مشخص شده اند.