تیم ملی فوتبال کامرون

این تیم به‌دلیل عملکرد فوق‌العاده‌ای که از خود نشان داده، بهترین تیم ملی آفریقای جنوبی شناخته می‌شود. تیم ملی کامرون با عبور از صد الجزایر در مرحله پلی‌آف، توانست به جام‌جهانی 2022 صعود کند. این تیم بازیکنان سرشناس زیادی ندارد و کارش برای صعود به مراحل بعدی این تورنمنت دشوار است. کامرون توانسته 5 بار در جام‌ ملت‌های آفریقا و یک بار در المپیک تابستانه قهرمان شود. برای باخبر شدن از شرایط تور جام جهانی قطر به‌این صفحه از یابکس مراجعه کنید.

وضعیت تیم ملی کامرون برای جام جهانی 2022

این تیم در پلی‌اف بازی‌های مقدماتی جام‌جهانی 2022 توانست با نتیجه 2-1 الجزایر را شکست داده و به دوره بعدی این تورنمنت صعود کند. این تیم برای هشتمین بار در جام‌جهانی حضور پیدا دارد. تیم ملی کامرون بهترین عملکردش در بازی‌های جام‌جهانی را سال 1970 ثبت کرد و توانست به مرحله یک‌ چهارم نهایی صعود کند.

فیفا براساس عملکردها، بین تیم‌های ملی، رتبه 49 را به این تیم داده است. کلارنس سیدروف از سال 2018 تا امروز مربی تیم ملی کامرون است و با آماده‌سازی این تیم، قصد دارد عملکردی فوق‌العاده در جام‌جهانی 2022 به نمایش بگذارد. برای با خبر شدن از قیمت بلیط جام جهانی قطر می‌توانید از یابکس کمک بگیرید.

تاریخچه تیم ملی کامرون

این تیم زیرنظر کنفدراسیون فوتبال کشور کامرون فعالیت میکند و موفق‌ترین تیم ملی آفریقای جنوبی شناخته می‌شود. کامرون تنها تیم ملی آفریقای جنوبی است که توانسته 8 بار به جام‌جهانی صعود کند. کامرون در جام‌جهانی 1990 به مرحله یک‌چهارم نهایی صعود کرد. این تیم 5 بار در جام‌ ملت‌های آفریقا قهرمان شد همچنین آن‌ها توانسته اند در المپیک 2000 به مقام قهرمانی برسند و در جام‌ کنفدراسیون‌ها 2003 هم مقام نایب قهرمانی را کسب کنند.

اولین بازی انجام شده

این تیم اولین بازی خود را سال 1956 در بلژیک انجام داد و بازی را با نتیجه 2-3 واگذار کرد. 2 سال میزبان جام ملت‌های آفریقا بود و با حضوری حیرت‌انگیز توانست مقام سوم این دوره از مسابقات را کسب کند. تیم ملی کامرون با این‌که تجربه زیادی در فوتبال نداشت، توانست خیلی سریع به یکی از بهترین تیم‌های جام ملت‌های آفریقا تبدیل شود. این تیم عملکرد خوبی از خود نشان داد و توانست به یک تیم مطرح در آفریقا تبدیل شود.

اولین حضور تیم ملی کامرون در جام‌جهانی

تیم ملی کامرون سال 1982 توانست برای اولین بار به جام‌جهانی صعود و با افزایش تعداد سهمیه تیم‌های آفریقایی، همراه الجزایر به این تورنمت راه پیدا کند. کامرون بین تیم‌های پرو، ایتالیا و لهستان قرار گرفت. این تیم با لهستان و پرو 0-0 مساوی کرد و توانست نتیجه شگفت‌انگیز 1-1 را مقابل ایتالیا کسب کند. با شکست‌ناپذیریش در مرحله گروهی، نتوانست به مرحله بعد صعود کند. بدون شک نتیجه مساوی مقابل ایتالیا، بهترین نتیجه‌ای بود که کامرون در اولین حضورش در جام‌جهانی می‌توانست داشته باشد.  

جام‌جهانی 1990 و صعود به مرحله یک چهارم نهایی

کامرون با شکست نیجریه و تونس توانست به مرحله پلی‌آف جام‌جهانی 1990 راه یابد. کامرون در گروه B با تیم‌های آرژانتین، رومانی و اتحادیه جماهیر شوروی هم‌گروه شد. این تیم توانست مدعی قهرمانی (آرژانتین) را با نتیجه 0-1 شکست دهد. کامرون توانست با نتیجه 2-1 از سد رومانی بگذرد، اما با نتیجه 4-0 نتیجه را به شوروی واگذار کرد.

در مرحله یک‌چهارم نهایی، این تیم مقابل انگلیس قرار گرفت دقیقه 25 انگلیس یک گل به ثمر رساند. دقیقه 61 امانوئل کوند توانست از نقطه پنالتی، گل تساوی را به‌ حریف بزند. دقیقه 65 برای بار دوم دروازه انگلیس باز شد. دقیقه 83، گری لینکهر توانست گل تساوی را از نقطه پنالتی برای انگلیس به‌ثمر برساند. داور در دقیقه 105 برای تیم ملی انگیس یک پنالتی دیگر گرفت و آن هم گل شد. در نهایت این بازی با نتیجه 3-2 به‌نفع انگلیس به پایان رسید.

بهترین مربی‌های تیم ملی کامرون

بدون شک والری نپومنیاچی، سرمربی روسی، یکی از بهترین مربی‌هایی بود که مدیریت این تیم ملی را برعهده داشت. این سرمربی توانست کامرون را به مرحله یک‌چهارم نهایی جام‌جهانی 1990 برساند. پیتر لوچانتر از سال 1998 تا 2001 سرمربی این تیم بود و وینفرید شفر هم بین سال‌های 2001 تا 2004 وظیفه مدیریت این تیم را برعهده داشت.

این دو سرمربی توانستند تیم ملی کامرون را در جام‌ ملت‌های آفریقا به مقام قهرمانی برسانند.

تونی کونسیسائوهم از سال 2018 به‌عنوان سرمربی این تیم انتخاب شده و توانسته نتایج خوبی برای کامرون رقم بزند. این سرمربی با تکنیک‌ها فوق‌العاده‌ای که داشت، توانست تیم ملی کامرون را به جام‌جهانی 2022 قطر برساند.

بهترین نتایج تیم ملی کامرون دنیا

برای بهترین نتیجه‌ تیم ملی کامرون باید رسیدن به مرحله یک چهارم نهایی جام‌جهانی 1990 را بگوییم. همان‌طور که گفته شد، تیم ملی کامرون توانست آرژانتین را شکست دهد و انگلیس هم به سختی توانست از صد آن عبور کند. همچنین کامرون توانست سال 2002 نایب قهرمان جام کنفدارسیون‌ها شود. این تیم در بازی‌های المپیک تابستانه سال 2000 هم مقام قهرمانی را کسب کرد.

بهترین بازیکن‌های تیم ملی کامرون

بهترین بازیکن‌های هر کشور را می‌توان براساس تعداد بازی‌های ملی و گل‌های زده شده دسته‌بندی کرد. در ادامه بهترین بازیکن‌های تیم ملی کامرون را طبق موارد گفته شده بیان خواهیم کرد.

نام بازیکنتعداد بازی ملی
ریگوبرت سانگ137
ساموئل اتوئو118
جرمی ان‌جی‌تاب118
امانوئل کوند102
ژاک سونگو80
روژه میلا77
نیکولا انکولو75
فرانسیس اوماییک73
کارلوس کامنی72
استفان امبیا70

بهترین بازیکن‌ها براساس تعداد گل ملی

سامئول اتوئو در لیست تعداد بازی‌های ملی در رتبه دوم قرار گرفته و بیشترین گل ملی را برای کامرون به‌ثمر رسانده است. در ادامه لیستی از بازیکنان با بیشترین گل ملی زده شده از این کشور را مشاهده خواهید کرد.

نام بازیکنتعداد گل ملی
ساموئل اتوئو56
روژه میلا43
پاتریک ام‌بوما33
فرانسیس اوماییک26
وینسنت ابوبکر20
پیر وبو19
امانوئل کوند17
آندره کاناییک15
اریک ماکسیم چوپو موتینگ15
جرمی ان‌جی‌تاپ13

تیم ملی کامرون توانست در مرحله پلی‌آف الجزایر را شکست دهد و به جام‌جهانی 2022 قطر صعود کند. در این مطلب اطلاعاتی کامل درباره این تیم را برایتان شرح دادیم. برای مشاهده وضعیت و اطلاعات دیگر تیم‌های ملی صعود کرده به جام‌جهانی می‌توانید به بخش تیم‌های ملی مجله جام جهانی یابکس مراجعه کنید.

سوالات متداول

  • بهترین بازیکن تیم‌ ملی کامرون چه کسی است؟

    اریک ماکسیم چوپو-موتینگ براساس تعداد بازی‌ها و گل‌های ملی، بهترین بازیکن کامرون محسوب می‌شود.

  • آیا تیم‌ ملی کامرون در جام‌جهانی قطر ٢٠٢٢ حضور دارد؟

    بله، این تیم توانست با پشت‌سر گذاشتن تیم ملی الجزایر در مرحله پلی‌آف به جام‌جهانی 2022 صعود کند.

  • سرمربی فعلی تیم ملی کامرون کیست؟

    تونی کونسیسائو از سال 2018 تا امروز وظیفه مدیریت این تیم را برعهده دارد و توانست تیم ملی کامرون را به جام‌جهانی 2022 برساند.