تیم ملی فوتبال صربستان

تیم ملی صربستان ملقب به تیم عقاب‌ها سابقه طولانی در کشور صربستان دارد. این تیم جانشین رسمی تیم یوگسلاوی سابق است و دستاوردهای بسیار خوبی در دهه 1990 داشته است. خانه ستاره سرخ بلگراد و ورزشگاه راج‌کو میتیچ، زمین‌های اصلی بازی این تیم‌ بشمار می‌روند. در این مطلب سعی داریم شما‌‌را با تیم ملی صربستان بیشتر آشنا کنیم. یابکس مجری و کارگزار تور قطر است.

وضعیت تیم ملی صربستان برای بازی‌های 2022

در 14 نوامبر 2021 تیم ملی صربستان در ورزشگاه دالوژ به مصاف پرتغال رفت. اولین گل را رناتو سانچس از پرتغال به صربستان زد و گل تصاوی را دوشان تادیچ به پرتغال زد. در دقایق پایانی نیمه دوم الکساندر میتروویچ گل دوم صرب‌ها را وارد دروازه پرتغال کرد و تیم صربستان با نتیجه شوکه کننده 1-2 توانست پرتغال را شکست دهد و وارد رقابت‌های جام جهانی 2022 شود.

صربستان با بازی‌های عالی که در دو جام جهانی 2010 و 2018 از خود بجا گذاشته یکی از مدعیان اصلی قهرمانی جهان برای جام جهانی 2022 بشمار می‌رود. این تیم در رنکینگ جهانی رتبه 28 و در رنکینگ قاره‌ایی رتبه 16 را به خود اختصاص داده است. در صفحه بلیط یابکس بهترین بلیط‌ها را خریداری کنید.

تاریخچه تیم فوتبال صربستان

تیم ملی صربستان از سال 2006 به عنوان یک تیم مستقل بازی کرد. قبل از این سال صربستان جزو خاک یوگسلاوی سابق بود و تیم مستقلی نداشت اما در فوتبال فعالیت خوبی داشت و استعدادهای بی‌نظیری به دنیای فوتبال عرضه کرده بود. بیادماندنی ترین بازی‌های این تیم در دو جام جهانی 2010 و 2018 بود. در این بازی‌ها صربستان در مرحله گروهی حذف شد ولی بازی‌های بسیار عالی و بیاد ماندنی این تیم  برای دو تورنمنت جام جهانی در تاریخ آن می‌درخشد.

صربستان غیر مستقل

فدراسیون فوتبال یوگسلاوی در زاگرب سال 1919 با نام اتحادیه فوتبال یوگسلاوی تاسیس شد. در جام جهانی فوتبال 1930 تیم صربستان تحت هدایت بوشکو سیمونوویچ بود و بازیکنانی از گوشه گوشه یوگسلاوی از جمله صربستان را داخل خود داشت. در این بازی‌ها صربستان به نیمه نهایی رسید ولی مقابل اروگوئه با نتیجه 1-6 مغلوب شد و از دور رقابت‌ها کنار رفت.

فوتبال صربستان در زمان جنگ جهانی دوم به شکل موقت تعطیل شد ولی بعد از تجزیه یوگسلاوی و اتمام جنگ جهانی دوم در سال 1945 اولین تیم غیر رسمی دولت فدرال صربستان در تورنمنتی که به مناسبت پایان جنگ برگزار شده بود شرکت کرد. در این تورنمنت تیم صربستان که ستاره سرخ نام داشت با شکست مونته‌نگرو، کرواسی و ارتش یوگوسلاوی عنوان قهرمانی را بدست آورد.

فوتبال در زمان سوسیالیسم

یوگسلاوی پس از جنگ جهانی دوم عملکرد بسیار خوبی در مسابقات قهرمانی اروپا 1960 و 1968 داشت و مقام چهارم جام جهانی فوتبال 1962 را بدست آورد. در این زمان فوتبالیست‌های صرب نقش بسیار مهمی در تیم ملی یوگسلاوی بازی می‌کردند. به علت تحریم‌های سازمان ملل‌متحد و درگیری‌های یوگسلاوی تیم ملی اجازه حضور در بسیاری از تورنومنت‌های بین‌المللی را نداشت. این روند تا سال 1994 که یوگسلاوی به فیفا پیوست ادامه داشت.

بعد از جنگ سرد با تحریم‌های سازمان ملل، یوگسلاوی از هم پاشید و فوتبال یوگسلاوی که الان متشکل از دو کشور صربستان و مونته‌نگرو بود هم دستخوش تغییرات شد. تیم ملی به علت قطعنامه 757 شورای امنیت سازمان ملل متحد نتوانست در رقابت‌های بین‌المللی بازی‌کند و دانمارک توانست جای‌ این تیم‌را در رقابت‌های یورو 1992 بگیر و قهرمان شود. این مورد در جام جهانی 1994 هم تکرار شد.

تیم یوگسلاوی توانست در جام جهانی 1998 شرکت کند و در مرحله مقدماتی شش نایب قهرمان یورو 1996، یعنی کشور‌های اسلوونی، اسپانیا، جزایر فارو، مالت و جمهوری چک  هم‌گروه شد. تیم یوگسلاوی با هفت برد و یک باخت در این بازی‌ها توانست با 23 امتیاز رده دوم را بدست آورد. در پایان یوگوسلاوی با نتیجه 1-12 مجارستان را شکست داد و به جام‌ جهانی راه‌یافت. عملکرد این تیم در جام جهانی 1998 بسیار عالی بود و باعث شد رتبه تیم یوگسلاوی در بین تیم‌های جهان 21 شود. بازی‌های بسیار خوب این تیم در جام جهانی یوگسلاوی را یک رقیب بسیار قدرتمند برای تیم‌های دیگر دنیا معرفی کرد.

صربستان مستقل

در سال 2006 مونته نگرو از صربستان اعلام استقلال کرد و از این به بعد تیم‌ صربستان به شکل مستقل در بازی‌های جهانی حاضر شد. صربستان توانست به جام جهانی 2010 راه‌یابد و در این بازی‌ها دفاع  پرستاره‌ایی توسط نون سوبوتیچ، الکساندر کولاروف و برانیسلاو ایوانوویچ تشکیل شد که دنیا را متحیر کرد. این اولین جام جهانی صربستان پس از استقلال بود. بازی‌های درخشان صرب‌ها در این تورنمنت بسیار بیاد ماندنی است و در تاریخ فوتبال صربستان اهمیت زیادی دارد.

بهترین مربی‌هایی که تیم صربستان را مدیریت کرده‌اند

بسیاری از بازیکنان صربستانی که در یوگسلاوی برای تیم ملی فعالیت می‌کردند پس از بازنشستگی و در زمان شکل گیری تیم مستقل صربستان به عنوان مربی‌های این تیم شروع به خدمت کردند و توانستند نقش خود را به عنوان مربی تیم ملی به خوبی ایفا کنند. برای مثال می‌توان به استپان بوبک و دژان ساویسویچ اشاره کرد که از پر‌افتخار ترین بازیکنان و مربیان صربستان بشمار می‌روند.

تیم ملی صربستان چه افتخاراتی را توانسته کسب کند؟

 • مقام چهارم دو جام جهانی فوتبال 1930 و 1962
 • نایب قهرمانی یوفا اروپا در سال‌های 1960 و 1968
 • مدال طلای بازی‌های المپیک تابستانی 1960
 • مدال نقره بازی‌های المپیک سال‌های 1948، 1952 و 1956
 • مدال برنز بازی‌های المپیک 1984
 • برنده بازی‌های مدیترانه‌ایی در سال‌ّای 1971 و 1979

بهترین بازیکن‌هایی که برای صربستان بازی کرده‌اند

تیم ملی صربستان بازیکنان و ستارگان زیادی را در خود پرورش داده است. زمانی که صربستان جزو یوگسلاوی بود، بسیاری از بازیکنان مهم تیم ملی یوگسلاوی و مربیان آن را صرب‌ها تشکیل می‌دادند که این نشان از استعداد بسیار زیاد صرب‌ها در بازی فوتبال است. بسیاری از ستارگان تیم ملی صربستان هنوز هم برای این تیم به میدان می‌روند.

برانیسلاو ایوانوویچ

برانیسلاو ایوانوویچ یکی از برترین بازیکنان صربستانی است که در سال 2013 مرد منتخب فینال لیگ اروپا شد. او هنوزهم برای تیم ملی صربستان بازی‌ می‌کند و یکی از مهم‌ترین بازیکنان این تیم به‌شمار می‌رود. ایوانوویچ با 105 بازی ملی رکوردار بیشترین بازی ملی برای تیم صربستان است. او در جام جهانی 2018 کاپیتان تیم ملی صربستان بود.

الکساندر میتروویچ

الکساندر میتروویچ به تیم ملی صربستان کمک کرد تا عنوان قهرمانی زیر 19 سال اروپا را در سال 2013 بدست آورد و به عنوان بهترین بازیکن مسابقات شناخته شود. میتروویچ بهترین گلزن صربستان است و در جام جهانی 2018 حضور داشته است. او بازیکن طلایی قهرمانی زیر 19 سال اروپا در سال 2013 بود و بهترین بازیکن سال فولام در 2020-2019

دراگان جاجیج

یکی از برجسته‌ترین فوتبالیست‌های صرب است که بهترین وینگرهای چپ تمام دوران‌ها شناخته می‌شود. شهرت جاجیچ به علت پاس‌های عالی، تکنک طبیعی و ضربات آزاد بسیار خوبش با پای چپ است. متاسفانه بعضی از کارشناسان فوتبال به جاجیچ کم‌لطفی می‌کنند که این موضوع به احتمال زیاد به دلیل بازی در یوگسلاوی سابق و جمهوری سوسیالیستی بود. او در نوامبر 2003 به عنوان بازیکن طلایی صربستان انتخاب شد و توسط اتحادیه فوتبال صربستان، عنوان برجسته‌ترین بازیکن 50 سال گذشته را دریافت کرد.

سوالات متداول

 • بهترین بازیکن تیم‌ ملی صربستان چه کسی است؟

  نیسلاو ایوانوویچ یکی از برترین بازیکنان صربستانی است که در سال 2013 مرد منتخب فینال لیگ اروپا شد. او از بهترین بازیکنان تیم ملی صربستان است.

 • آیا تیم‌ ملی صربستان در جام‌جهانی قطر ٢٠٢٢ حضور دارد؟

  در بازی صربستان مقابل پرتغال، صربستان با دو گل طلایی رناتو سانچس و الکساندر میتروویچ توانست حریف را شکست دهد و مستقیم به جام جهانی ۲۰۲۲ قطر سعود کند.

 • سرمربی فعلی تیم ملی صربستان کیست؟

  کاسپر هیولماند سرمربی سابق ماینتس اکنون هدایت تیم صربستان را به عهده دارد.

اوروش اسپاییچ
5

اوروش اسپاییچ مدافع

 • تیم ملی صربستان
 • تیم باشگاهی سم پاشا
 • سن 28
اطلاعات بازیکن