تیم ملی فوتبال دانمارک

تیم ملی دانمارک یکی از قدیمی‌ترین تیم‌هایی است که به جام جهانی 2022 راه یافه و سعی دارد به قهرمانی جهان برسد. این تیم از قدیمی‌ترین تیم‌های فوتبال دنیاست و که در سال 1889 تاسیس شد. تیم ملی دانمارک فراز و فرود‌های مختلفی را تجربه کره و یکی از باتجربه‌ترین تیم‌های این تورنمنت جهانی به شمار می‌رود. در این مطلب شما را با تیم ملی دانمارک آشنا می‌کنیم. شما را در یابکس با شرایط تور جام جهانی قطر آشنا می‌کنیم.

وضعیت تیم ملی دانمارک در بازی ‌های 2022

دانمارک پس از آلمان و قطر میزبان، سومین مسافر جام جهانی 2022 است که توانست با پیروزی مقابل اتریش صعود خود به جام جهانی را قطعی کند. پس از هشت پیروزی در هشت بازی متوالی و 27 گل وارد شده به حریفان بدون هیچ گل دریافتی این تیم به جام جهانی راه یافت. این تیم با تجربه در 5 جام جهانی حضور داشته ولی بهترین عملکرد خود برای این تورنومنت را در سال 1998 خلق کرد.

تیم دانمارک در رتبه بندی فیفا با 1654 امتیاز در رده نهم قرار گرفت. دانمارک سعی دارد با درخشش بازیکنانی مثل کسپر اشمایکل، سیمون کیائر و یواخیم میله شگفتی جدیدی در دنیای فوتبال خلق کند و به مرحله پایانی این مسابقات راه یابد. ارزان ترین بلیط جام جهانی قطر را در یابکس بجورید.

تاریخچه تیم فوتبال دانمارک

تیم ملی فوتبال دانمارک یکی از قدیمی‌ترین تیم‌های فوتبال دنیاست. این تیم در سال 1889 تشکیل شد و شروع به رشد و جذب استعداد‌های ورزش فوتبال کرد. این تیم در سال 1906 توانست بازیکنان اتحادیه فوتبال کپنهاگ، یک تیم یونانی و دو باشگاه از امپراتوری عثمانی را شکست دهد و مدال طلای غیررسمی را بدست آورد. دوسال بعد تیم ملی دانمارک در تورنمنت المپیک، جایگاه دوم را به خود اختصاص دادند. این روند در سال 1912 تکرار شد و تیم ملی دانمارک باز هم موفق شد مدال نقره این مسابقات را به خود اختصاص دهد. تمام این موارد باعث شد تیم ملی دانمارک در رنکینگ ELO به عنوان بهترین تیم جهان شناخته شود.

دوران ضعف تیم

به‌خاطر سیاست‌های غلط فدراسیون دانمارک، این تیم از سال 1920 تا 1948 دچار ضعف شدیدی شد. فدراسیون فوتبال دانمارک در این سال‌ها به بازی‌های منطقه‌ایی و دوستانه رضایت داد و تلاشی برای شرکت در مسابقات بین‌المللی نکرد. بهترین بازیکنان دانمارکی در این شرایط تیم خود را ترک کردند و به تیم‌های دیگر پیوستند.

شروع دوباره

در سال 1968 در یک قرعه‌کشی تیم دانمارک به مسابقات قهرمانی اروپا راه یافت. در این مسابقات تیم دانمارک از اتحاد جماهیر شوروی و مجارستان شکست خورد و چهارم شد. این نتیجه نقش کلیدی در تصمیم فدراسیون فوتبال دانمارک برای حضور بازیکنان حرفه‌ایی در تیم و ورود به بازی‌های بین‌المللی داشت. سرانجام در سال 1986 تیم دانمارک توانست به جام جهانی صعود کند و آلمان غربی، اروگوئه و اسکاتلند را شکست دهد. با این که دانمارک سه بازی اول را طوفانی شروع کرد و به نتایج خوبی رسید اما از تیم اسپانیا با نتیجه 1-5 شکست خورد و مقام دوم را بدست آورد.

بهترین مربی‌هایی که تیم دانمارک را مدیریت کرده‌اند

مربی، نقش بسیار زیادی در برد یا باخت یک تیم در بازی‌های مهم و حساس دارد برای همین تحلیل یک تیم ورزشی بدون تحلیل مربی‌های آن تیم قطعا کار اشتباهی است. یکی از مهم‌ترین مربی‌های تاریخ فوتبال دانمارک ریچارد مولر نیلسن است. این بازیکن و مربی دانمارکی نقش مهمی برای تیم دانمارک در مسابقات قهرمانی جام ملت‌های اروپا در سال 1992 داشته است.

تیم ملی دانمارک چه افتخاراتی را توانسته کسب کند؟

تیم ملی دانمارک چهار بار در جام جهانی و 8 بار در جام ملت‌ها حضور داشته است. این تیم یک بار در جام کنفدراسیون‌ها حضور داشت که به مقام قهرمانی این تورنومنت دست یافت. این تیم قهرمان جام ملت‌های اروپا در سال 1992 بوده و در سال 1997 در رده بندی فیفا جایگاه سوم را تصاحب کرد. یکی از بهترین بازی‌های تیم دانمارک در سال 1908 اتفاق افتاد. در این سال دانمارک توانست با نتیجه عجیب  0-17تیم فرانسه را شکست دهد و بهترین برد خود را به نمایش بگذارد.

پیروزی در جام ملت‌ های اروپا

نهمین دوره مسابقات جام ملت‌های اروپا در سال 1992 و به میزبانی کشور سوئد برگزار شده. در این تورنمنت تیم دانمارک با تیم‌های سوئد، فرانسه و انگلستان هم‌گروه بود که در پایان این تیم با نتیجه 0-2 توانست تیم آلمان را شکست دهد و قهرمان این دوره از مسابقات جام ملت‌های اروپا شود. هنریک لارسن از تیم دانمارک در این تورنمنت آقای گل مرحله نهایی شد و پیتر اشمایکل دانمارکی به عنوان ستاره جام ملت‌های اروپا درخشید.

جام کنفدراسیون‌ ها 1995

قهرمان دومین دوره از سری مسابقات پادشاه فهد تیم دانمارک بود. نام این تورنومنت در دوره سوم توسط فیفا به جام کنفداسیون‌ها تغییر کرد. در دوره دوم این مسابقات که در سال 1995 به میزبانی عربستان سعودی برگزار شد ۶ تیم حضور داشتند و دانمارک در دیدار نهایی با تیم آرژانتین موفق شد با نتیجه 0-2 حریف را مغلوب کند و عنوان قهرمانی این دوره از مسابقات را بدست آورد.

حضور در جام جهانی 1998

یکی از بهترین نتایج تیم ملی دانمارک برای جام جهانی در سال 1998 بدست آمد. هرچند در این سال دانمارک نتوانست عنوان قهرمانی را بدست آورد ولی بازی زیبای دانمارک مقابل نیجریه و برزیل بسیار دیدنی بود و در تاریخ فوتبال ثبت شد. تیم دانمارک در این بازی‌ها از برزیل با نتیجه 2-3 شکست خورد و در مرحله یک چهارم نهایی متوقف شد.

بهترین بازیکن‌هایی که برای دانمارک بازی کرده‌اند

 تیم ملی دانمارک یکی از خاطره انگیزترین تیم‌های دنیاست که استوره‌های مختلفی را به دنیای فوتبال معرفی کرده است. پربن الکیر لارسن، میشل لادروپ، پیتر اشمایکل، آلن سیمونسن و هنینگ ینسن، بهترین بازیکنان تیم ملی دانمارک هستند که در تورنومنت‌های مختلف جهانی حضور داشته و با افتخارات زیاد نام خود را در تاریخ فوتبال ماندگار کرده اند.

پیتر اشمایکل

 نمی‌توان از تیم دانمارک نام برد ولی از پیتر اشمایکل نامی به میان نیاورد. پیتر از بهترین دروازبانان جهان است که با 24 جام، سومین دروازه بان پرافتخار تاریخ به شمار می‌رود. این اسطوره فوتبال در تورنومنت‌های مهم جهانی مثل جام جهانی، جام ملت‌های اروپا و لیگ قهرمانان اروپا شرکت داشته. اشمایکل 14 سال در تیم ملی کشورش بازی کرد و در 129 بازی حضور داشته است.

میشل لادروپ

میشل لادروپ متولد 1964 در شهر فردریکسبرگ دانمارک است. این اسطوره دانمارکی در 17 سالگی توانست در تیم بزرگسالان کوبنهاوس بولدکلاب بازی کند و به سرعت به یکی از بهترین بازیکنان فوتبال دانمارک تبدیل شود. او چندین بار عنوان بهترین بازیکن خارجی سالانه لالیگا را بدست آورد، دو بار مرد سال فوتبال دانمارک شده است و در سال 2006 توانست عنوان بهترین بازیکن تاریخ  دانمارک را بدست آورد.

 رهبری میشل برای خط حمله تیم دانمارک در دهه 80 میلادی جزوه بهترین‌‌های تاریخ فوتبال این کشور است. قدرت تکنیکی و دید بسیار خوب او در بازی‌های مختلف، او را بسیار معروف کرد و برای همین مورد توجه بسیاری از باشگاه‌های مهم اروپایی آن زمان قرار گرفت. هوش و استعداد ذاتی او در فوتبال مورد تحسین بسیاری از تیم‌های رقیب و هم‌تیمی‌های او قرار گرفته و بسیاری معتقدند اگر میشل با در سال 1992 با سرمربی تیم دانمارک به مشکل برنمی‌خورد می‌توانست با به عهده گرفتن رهبری تیم ملی دانمارک، افتخارات خود در این زمینه را تکمیل کند.

هنینک ینسن

هنینک ینسن در اوت 1947 به دنیا آمد. ینسن در سال‌های 1972 تا 1980 بازیکن تیم ملی فوتبال دانمارک بود و در 21 بازی ملی توانست 9 گل را برای کشورش به ثبت برساند. استعداد بسیار زیاد این بازیکن در فوتبال توانست او را به یکی از مشهورترین بازیکنان تاریخ فوتبال تبدیل کند. ینسن بین‌ سال‌های 1991 تا 2006 در حرفه بازی‌گری نیز به ایفای نقش پرداخته است. این اسطوره فوتبال در سال 2018 و در سن 69 سالگی از دنیا رفت.

سوالات متداول

  • بهترین بازیکن تیم‌ ملی دانمارک چه کسی است؟

    نمی‌توان از تیم دانمارک نام برد ولی از پیتر اشمایکل، دروازبان اسطوره‌ایی تیم ملی دانمارک نامی به میان نیاورد. بی‌شک او یکی از بهترین بازیکنان تیم ملی دانمارک است.

  • آیا تیم‌ ملی دانمارک در جام‌جهانی قطر ٢٠٢٢ حضور دارد؟

    دانمارک با هشت پیروزی متوالی در گروه f بعد از آلمان توانست بلیط جام جهانی ۲۰۲۲ قطر را بدست آورد و مسافر این تورنمنت شود

  • سرمربی فعلی تیم ملی دانمارک کیست؟

    کاسپر هیولمند دانمارکی، بازیکن قدیمی این تیم و سرمربی کنونی آن است.