تیم ملی فوتبال تونس

تونس بهترین تیم ملی آفریقا محسوب می‌شود و در جام‌های آفریقایی توانسته مقام‌های زیادی کسب کند. این تیم در تورنمنت‌های جهانی عملکرد خوبی نداشته است. تیم ملی تونس امسال برای ششمین بار در جام‌جهانی حضور پیدا می‌کند. این تیم در هیچ‌کدام از جام‌های جهانی نتوانتسه از مرحله گروهی صعود کند، البته کادر فنی و بازیکنان امیدوارند بتوانند امسال رکوردی جدید برای این تیم آفریقایی کسب کنند. برای دیدن بازی‌های تیم ملی تونس می‌توانید از صفحه تور یابکس کمک بگیرید

وضعیت تیم ملی تونس در جام‌جهانی 2022

تیم ملی تونس توانست با شکست مالی در پلی‌آف به جام‌جهانی 2022 قطر صعود کرد. این تیم اکنون در دره بندی فیفا در رتبه 35 قرار گرفته که نسبت به دیگر تیم‌های آفریقایی، رتبه خوبی محسوب می‌شود. تونس سال 2022، 7 مسابقه انجام داد که در 3 مورد از آن‌ها توانست پیروز شود. همچنین 3 باخت و یک مساوی هم کسب کرده است.

تونس در هیچ‌کدام از تورنمنت‌های جهانی نتوانسته عمکلرد خوبی داشته باشد، اما با آماده سازی تیم، مسئولان آن امیدوار هستند در جام‌جهانی 2022 رکوردی جدید برای تیم ملی تونس ثبت شود.

تاریخچه تیم فوتبال تونس

این تیم سال 1957 به‌طور رسمی فعالیتش را آغاز کرد. تیم ملی تونس توسط کنفدراسیون فوتبال این کشور اداره می‌شود. تیم ملی این کشور در 5 جام‌جهانی حضور داشته و قرار است در جام‌جهانی 2022 هم شرکت کند. این تیم در جام‌جهانی 1978 توانست مکزیک را شکست دهد و به اولین تیم آفریقایی تبدیل شود که در این تورنمنت به پیروزی می‌رسد. همچنین همان سال، تونس توانست تونس غربی که مدافع عنوان قهرمانی بود را از دور مسابقات حذف کند.

تونس یکی از پرافتخارترین تیم‌های ملی قاره آفریقا است. این تیم توانست در جام‌ ملت‌های آفریقا سال 2004 به مقام قهرمانی برسد. همچنین این تیم توانست سال 2011 مقام قهرمانی را در مسابقات قهرمانی کشورهای آفریقایی کسب کند. تیم ملی تونس در بسیاری از تورنمنت‌های آفریقایی شرکت داشت و به‌همین‌دلیل یکی از پرافتخارترین تیم‌ها در این قاره محسوب می‌شود، اما نتوانسته در سطح بین‌الملل نتیجه خوبی دریافت کند. این تیم تاکنون نتوانسته از مرحله گروهی المپیک یا جام‌جهانی بالاتر برود.

تیم ملی تونس اولین بازی رسمی خود را 25 ژوئن 1957 انجام داد. این بازی با نتیجه 1-2 به نفع الجزایر به پایان رسید.

بهترین مربی‌های تیم ملی تونس

تاکنون افراد زیادی به‌عنوان سرمربی تیم تونس انتخاب شده‌اند، اما هیچ‌کدام از آن‌ها نتوانسته‌اند عملکرد خوبی برای این تیم ثبت کنند. همان‌طور که گفته شد، این تیم در تورنمنت‌های جهانی هیچ عملکرد فوق‌العاده‌ای از خود نشان نداده. جلیل کادری 30 ژانویه 2022 جایگزین مندر کبایر شد. این مربی به‌دلیل به‌دلیل ابتلا به کویید 19 و نداشتن عملکردی خوب برکنار شد و این شخص به‌طور موقت، مدیریت تیم ملی تونس را برعهده گرفت. جلیل کادری توانست با کنترل تیم، باعث رسیدن تونسی‌ها به جام‌جهانی 2022 شود.

افتخارات تیم ملی تونس

این تیم در چند تورنمنت مختلف توانسته افتخاراتی کسب کند. تیم ملی تونس توانسته در جام ملت‌های آفریقا (2004) به مقام قهرمانی برسد. همچنین این تیم سال‌های 1965 و 1996 هم توانسته مقام نایب قهرمانی و سال 1962 در این تورنمنت مدال برنز را کسب کند. تونس در رقابت‌های ملت‌های آفریقا سال 2011 هم قهرمان شده است.

این تیم توانسته در جام‌ ملت‌های غرب 1962 به مقام قهرمانی برسد. همچنین تونس در جام ملت‌های فلسطین سال 1973 هم قهرمان شد. این تیم در مسابقات مدیترانه سال 2001 مدال طلا، 1971 مدال نقره و 1975 و 2013 مدال برنز کسب کرده.

بهترین بازیکن‌های تونس

بهترین بازیکن‌های تیم ملی فوتبال تونس را می‌توانیم براساس تعداد بازی‌ها و تعداد گل‌های ملی دسته بندی کنیم. در ادامه لیست این بازیکن‌ها را می‌توانید مشاهده کنید.

بیشترین بازی ملی

صادق ساسی بین سال‌های 1978 تا 1963 برای تیم ملی کشورش بازی می‌کرده و در مجموع در 116 بازی ملی حضور داشته.

نام بازیکنتعداد بازی
صادق ساسی116
راضی الجعایدی105
خالد بادرا97
خالد بن یحیی95
فیس غضبان95
شکری الواعر93
ریاض بوعزیزی92
طارق ذیاب89
محمد علی المحجوبی86
سیراجدین چیهی86

بیشترین گل ملی

عصام جماع بیشترین گل را برای تیم ملی تونس به‌ثمر رسانده. این بازیکن بین سال‌های 2005 تا 2014 در تیم ملی کشورش حضور داشته و توانسته 36 گل به حریف‌های این تیم بزند.

نام بازیکنتعداد گل
عصام جمعه36
وهبی خضری24
فرانسیلودو سانتوس21
ادل سلیمی20
فوزی رویسی18
زبیر بایا17
محمد علی محجوبی17
محمد صلاح جدی15
یوسف مسکانی15
حسن گابسی14

تیم ملی تونس یکی‌ از تیم‌های آفریقایی است که توانسته به جام‌جهانی 2022 صعود کند. در بخش‌ تیم‌ های سایت یابکس، می‌توانید با اطلاعات کاملی از تیم‌های صعود کرده به این تورنمنت آشنا شوید. برای خرید بلیط جام جهانی قطر می‌توانید از یابکس کمک بگیرید تا سفری مطمعن را تجربه کنید

سوالات متداول

  • بهترین بازیکن تیم‌ ملی تونس چه کسی است؟

    وهبی خضری بهترین بازیکن تیم سن اتین و بهترین بازیکن این تیم ملی است.

  • آیا تیم‌ ملی تونس در جام‌جهانی قطر ٢٠٢٢ حضور دارد؟

    بله، تونس با پشت سر گذاشتن مالی در مرحله پلی‌آف توانست به جام‌جهانی صعود کند.

  • سرمربی فعلی تیم ملی تونس کیست؟

    درحال حاضر جلیل کادری به‌طور موقت سرمربی تیم ملی تونس است.