تیم ملی فوتبال لهستان

تیم ملی فوتبال لهستان تحت نظر اتحادیه فوتبال لهستان کنترل می‌شود. سرمربی لهستان پائولو سوزا و کاپیتان این تیم رابرت لواندوفسکی است که یکی از بهترین بازیکنان تاریخ لهستان محسوب می‌شود. تیم ملی لهستان تا به‌حال در هشت دوره جام جهانی فوتبال شرکت کرده و نخستین حضور این تیم سال 1938 اتفاق افتاد. دوران طلایی فوتبال لهستان سال 1974 و 1982 بود. این تیم در این دو سال توانست دو مدال برنز به‌دست آورد. برای خرید ارزان ترین بلیط جام جهانی قطر به‌مشکل خورده‌اید، یابکس برای کمک به‌شما اینجاست.

وضعیت تیم ملی لهستان برای جام جهانی 2022

تیم ملی لهستان در مقدماتی جام جهانی با تلاش‌های پیاپی بالاخره توانست به جام جهانی صعود کند. این تیم در بازی آخر خود مقابل سوئد آمار خوبی داشت و با نتیجه 2-0 پیروز میدان شد تا به جام جهانی 2022 برسد. آمار نشان می‌دهد تیم ملی لهستان در چند سال اخیر عملکرد خوبی نداشته و به‌گفتۀ بعضی افراد نمی‌تواند در جام جهانی بدرخشد. به‌هرحال نباید تلاش‌های مداوم و نکات مثبت این تیم را نادیده گرفت! می‌توانید در یابکس که مجری و کارگزار تور قطر است در تورهای قطر برای جام جهانی ثبت نام کنید.

تاریخچه تیم ملی لهستان

بعد از جنگ جهانی اول در 20 دسامبر 1919 تیم ملی فوتبال لهستان تاسیس شد. لهستان اولین بازی رسمی خود را در 18 دسامبر 1921 مقابل مجارستان انجام داد و با نتیجه 1-0 مغلوب شد. نخستین برد ملی این تیم در 28 مه 1922 برابر سوئد اتفاق افتاد جایی که آن‌ها سوئد را با نتیجه 2-1 شکست دادند؛ اولین گل تاریخ تیم ملی لهستان در آن بازی توسط یوزف کلوتز به‌ثمر رسید. لهستان سال 1937 با شکست چندین تیم در مقدماتی جواز ورود خود به جام جهانی 1938 دریافت کرد، به‌این ترتیب لهستان توانست به اولین جام جهانی خود برسد.

بهترین مربی‌های تیم ملی لهستان

تیم ملی لهستان تا به‌حال مربی‌های مهم بسیار زیادی داشته است. از مهم‌ترین این مربی‌ها می‌توان به کازیمیرز کورسکی و آنتونی پیچنیچک اشاره کرد. در ادامه درباره هریک از این مربی‌ها توضیحاتی برایتان نوشته‌ایم.

کازیمیرز کورسکی

کازیمیرز کورسکی 2 مارس 1921 به‌دنیا آمد. او سرمربی تیم ملی فوتبال لهستان و رئیس اتحادیه فوتبال لهستان بود. او در پست مهاجم برای چندین تیم باشگاهی لهستان بازی کرده و یک بازی بین‌المللی هم در کارنامه خود دارد. کورسکی سال 1971 به مربی‌گری تیم ملی لهستان منصوب شد. او با دانش مربیگری بسیار بالایی که داشت سال 1972 مقام قهرمانی بازی‌های المپیک را برای لهستان به ارمغان آورد. همچنین وی با مدیریت عالی توانست تیم ملی لهستان را برای اولین بار به نیمه نهایی جام جهانی 1974 برساند.

آنتونی پیچنیچک

آنتونی پیچنیچک در 3 مه 1942 به‌دنیا آمد. او یک فوتبالیست بازنشسته لهستانی و یک مربی است. پیچنچیک سال 1981 به تیم ملی لهستان فراخوانده شد و به‌دلیل مربی‌گری این تیم به‌شهرت رسید. او با با مدیریت بسیار خوبی که داشت توانست تیم ملی لهستان را باری دیگر به نیمه نهایی جام جهانی 1982 برساند و لهستان برای دومین بار مقام سوم جام جهانی را از آن خود کرد.

افتخارات تیم ملی لهستان

 • مقام قهرمانی بازی‌های المپیک سال 1972
 • مقام سوم جام جهانی 1974
 • مقام سوم جام جهانی 1982
 • قهرمانی اروپا سال 2008
 • بهترین نتیجه یک چهارم نهایی جام ملت‌های اروپا در سال 2016

بهترین بازیکنان تیم ملی لهستان

تیم ملی لهستان در دهه‌های قدیم بازیکنان سرشناس زیادی نداشت، اما درحال حاضر چندین بازیکن معروف و البته حرفه‌ای دارد. بهترین بازیکن تیم ملی لهستان بدون‌شک رابرت لواندوفسکی بعد از او بهترین دروازه‌بان این تیم وویژیک شزنی است. در ادامه درباره هریک از این بازیکنان توضیحاتی برایتان شرح می‌دهیم.

روبرت لواندوفسکی

روبرت لواندوفسکی بهترین بازیکن تیم ملی لهستان محسوب می‌شود که در باشگاه بایرن مونیخ بازی می‌کند. همچنین او جزو بهترین مهاجمان فوتبال دنیا محسوب می‌شود و بیش از 500 گل در تیم‌های مختلف به‌ثمر رسانده است. لواندوفسکی تا به‌حال 129 بازی بین‌المللی انجام داده و بیش از 70 گل ملی در کارنامه خود دارد. او درحال حاضر کاپیتان تیم ملی لهستان است.

وویژیک شزنی

مسلما وویژیک شزنی بهترین دروازه‌بان تیم ملی لهستان است. او در باشگاه یوونتوس بازی می‌کند و یکی از بهترین بازیکنان تاریخ لهستان محسوب می‌شود. شزنی عنوان برترین دروازه‌بان سری آ در فصل 2019-2020 را از آن خود کرد. همچنین تا امروز بیش از 60 بازی برای تیم ملی لهستان انجام داده است.

تیم ملی لهستان جزو تیم‌هایی است که بازیکنان سرشناس و حرفه‌ای زیادی دارد و این نقطه قوت این تیم است. همان‌طور که در ابتدا گفتیم لهستان در چند سال اخیر آمار خوبی نداشته و به عقیده بعضی افراد نمی‌تواند در جام جهانی 2022 عملکرد خوبی داشته باشد، اما به‌هیچ وجه نباید نقات مثبت این تیم را نادیده بگیرید. تیم ملی لهستان پتانسیل دارد تا در جام جهانی قطر به مراحل بالاتر صعود کند و باید دید آیا این تیم می‌تواند در این دوره از جام جهانی خودنمایی کند یا نه؟

سوالات متداول

 • بهترین بازیکن تیم ملی لهستان چه کسی است؟

  مسلما بهترین بازیکن تیم ملی لهستان روبرت لواندوفسکی است.

 • آیا تیم ملی لهستان در جام جهانی قطر ٢٠٢٢ حضور دارد؟

  بله تیم ملی لهستان با شکست سوئد به جام جهانی راه پیدا کرد.

 • سرمربی فعلی تیم ملی برزیل کیست؟

  پائولو سوزا از سال 2021 تاکنون مربی تیم ملی لهستان است.