تیم ملی فوتبال کرواسی

درواقع نمی‌توان تا قبل از دهه 1990 از فدراسیون کرواسی نام برد. کرواسی تا این زمان جزو یوگسلاوی بود و فدراسیون فوتبال مستقل نداشت. اما زمانی که کرواسی به استقلال رسید، فدراسیون کرواسی‌هم تاسیس شد و ستاره‌های فوتبال این کشور که در دهه‌های قبل پرورش یافته بودند پا به میدان فوتبال گذاشتند. در این مطلب می‌خواهیم شما را با تیم ملی کرواسی بیشتر آشنا کنیم. پکیج جام جهانی قطر بهترین فرصت برای تجربه صفری متفاوت.

وضعیت تیم ملی کرواسی برای بازی‌های 2022

کرواسی سابقه حضور در 5 جام جهانی را دارد و تجربه خوبی در این زمینه بدست آورده است. این تیم در رنکینگ جهانی فیفا مقام 17 و در رنکینگ قاره‌ایی مقام یازدهم را دارد. این تیم ستاره‌های خاصی را با خود به تورنمنت جام جهانی نیاورده و راه‌ سختی را برای صعود به نیمه‌نهایی پیش‌رو دارد.

تاریخچه تیم فوتبال کرواسی

در پایان قرن 19 زمانی که انگلیسی‌ها برای ساخت یک کارخانه به ریجکا کرواسی آمدند بازی فوتبال راهم باخود به کرواسی آوردند. انگلیسی‌ها این بازی و قوانین آن را به شهروندان ژوپانجا آموزش دادند. در بین ساعت‌های کاری انگلیسی‌ها زمانی را به بازی فوتبال اختصاص می‌دادند و کرواسی‌ها نیز با آنها بازی می‌کردند. از اینجا فوتبال به تمام کرواسی گسترش یافت.

درسال 1896 اولین کتاب در مورد فوتبال و قوانین آن توسط زاگرب در کرواسی چاپ شد و در سال 1908 اصلاح شد. این قوانین را سازمان ژیمناستیک کروات‌ها جمع آوری کرده بود و فوتبال کرواسی تا آن زمان زیر نظر این سازمان اداره می‌شد و خیلی جدی نبود. این روند ادامه داشت‌ تا این که اولین باشگاه ورزشی کرواسی، در سال 1903 در شهر زاگرب تاسیس شد.

تاسیس فدراسیون فوتبال کرواسی

به‌خاطر سیاست‌های غلط فدراسیون کرواسی، این تیم از سال 1920 تا 1948 دچار ضعف شدیدی شد. فدراسیون فوتبال کرواسی در این سال‌ها به بازی‌های منطقه‌ایی و دوستانه رضایت داد و تلاشی برای شرکت در مسابقات بین‌المللی نکرد. بهترین بازیکنان کرواسیی در این شرایط تیم خود را ترک کردند و به تیم‌های دیگر پیوستند. ارزان ترین بلیط جام جهانی قطر را در یابکس بگیرید.

توسعه فوتبال در کرواسی

در سال 1968 در یک قرعه‌کشی تیم کرواسی به مسابقات قهرمانی اروپا راه یافت. در این مسابقات تیم کرواسی از اتحاد جماهیر شوروی و مجارستان شکست خورد و چهارم شد. این نتیجه نقش کلیدی در تصمیم فدراسیون فوتبال کرواسی برای حضور بازیکنان حرفه‌ایی در تیم و ورود به بازی‌های بین‌المللی داشت. سرانجام در سال 1986 تیم کرواسی توانست به جام جهانی صعود کند و آلمان غربی، اروگوئه و اسکاتلند را شکست دهد. با این که کرواسی سه بازی اول را طوفانی شروع کرد و به نتایج خوبی رسید اما از تیم اسپانیا با نتیجه 1-5 شکست خورد و مقام دوم را بدست آورد.

با تاسیس جمهوری مستقل کرواسی، فوتبال این کشور هم مستقل شد و توسعه زیادی پیدا کرد. کم‌کم فوتبال در این کشور به ورزش اول تبدیل شد و توجه مقامات سیاسی را به خود جلب کرد. فوتبال در کرواسی توسعه زیادی پیدا کرد و کروات‌ها توانستند بیش‌از پیش به بازی‌های مختلف جهانی راه یابند.

اولین بازی رسمی بین‌المللی و دوستانه کرواسی با تیم آمریکا در ورزشگاه ماکسیمیر زاگرب برگزار شد. بعد از آن کرواسی در مسابقات مقدماتی یورو 1996 موفق شد به مرحله یک چهارم نهایی برسد. اولین نتیجه بزرگ کروات‌ها در جام جهانی 1998 فرانسه بدست آمد. در این بازی‌ها کرواسی مدال برنز بدست آورد و ستاره‌های درخشانی مثل داوور شوکر را به فوتبال دنیا معرفی کرد.

بهترین مربی‌هایی که تیم کرواسی را مدیریت کرده‌اند

از زمان تاسیس رسمی تیم کرواسی تا به الان، 13 مربی هدایت این تیم را به عهده گرفته اند. زمانی که کشور کرواسی استقلال پیدا کرد، نقش فوتبال و به دنبال آن نقش مربی‌هایی که برای تیم ملی انتخاب می‌شندندهم پرنگ‌تر شد. افتخارات بین‌المللی این تیم با میروسلاو بلاژویچ آغاز می‌شود و تا به حال ادامه داشته است.

میروسلاو بلاژویچ

میروسلاو بلاژویچ که به چیرو معروف است یکی از پر افتخار ترین مربی‌های تیم ملی کرواسی بود. مهم‌ترین موفقیت او در زمینه بین‌المللی کسب مقام سوم برای تیم ملی کرواسی در جام جهانی سال 1998 است. بلاژویچ از سال 1994 تا 2000 مربی تیم کرواسی بود و در 72 بازی این تیم حضور داشت. در زمان این مربی 45 درصد از بازی‌های تیم کرواسی به پیروزی رسید.

اسلاون بیلیچ

اسلاون بیلیچ که از سال 2006 تا 2012 مربی تیم کرواسی بود، عملکرد خوبی در زمینه‌های مختلف برای این تیم بجاگذاشت. بیلیچ در 65 بازی با تیم کرواسی همراه بود و این تیم در مجموع 42 بازی پیروز را با او پشت‌سر گذاشت. این مربی کروات 64 درصد بازی‌های خود را به پیروزی رساند و مهم‌ترین پیروزی‌هایی که در کارنامه خود ثبت‌ کرد، پیروزی مقابل اتریش و سوئیس در سال 2008 و رسیدن به یک‌چهارم نهایی جام ملت‌های اروپا بود.

زلاتکو دالیچ

در زمان صعود به جام جهانی 2018 تیم ملی کرواسی به‌شدت دچار مشکل بود. بسیاری از افراد در آن زمان با مربی‌گری زلاتکو دالیچ به علت عملکرد ضعیف در فوتبال اروپا مخالف بودند. اما در پایان فدراسیون فوتبال کرواسی زلاتکو دالیچ را به مربی‌گری تیم انتخاب کرد. اما این مربی کارکشته توانست تیم ملی کرواسی را به جام جهانی 2018 برساند و تا فینال این جام پیش رود. این عملکرد بسیار عالی دالیچ همه‌ را شوکه کرد. علاقه خاص دالیچ به تحت‌فشار قرار دادن حریف، توپ گیری در نیمه زمین و پرسینگ شدید در نیمه زمین حریف در بین تیم‌های مختلف جهان بسیار معروف است.

تیم ملی کرواسی چه افتخاراتی را توانسته کسب کند؟

·        رسیدن به یک‌چهارم نهایی یوفا یورو انگلستان 1996

·        مدال برنز جام جهانی فوتبال در سال 1998 کشور فرانسه

·        رسیدن به مرحله گروهی جام جهانی فوتبال، کره و ژاپن در سال 2002

·        رسیدن به مرحله گروهی یوفا یورو، پرتغال در سال 2004

·        رسیدن به مرحله گروهی جام جهانی، آلمان در سال 2006

·        رسیدن به یک‌چهارم نهایی یوفا یورو اتریش و سوئیس 2008

·        رسیدن به مرحله گروهی یوفا یورو 2012 لهستان و اوکراین

·        رسیدن به مرحله گروهی جام جهانی فوتبال 2014

·        رسیدن به مرحله یک شانزدهم نهایی، یوفا یورو 2016 فرانسه

·        مدال نقره جام جهانی فوتبال روسیه، 2018

·       رسیدن به مرحله یک شانزدهم نهایی یوفا یورو 2020

مدال برنز جام جهانی فوتبال در سال 1998

جام جهانی 1998 که به میزبانی فرانسه برگزار شده بود برای تیم کرواسی یکی از مهم‌ترین افتخارات گروهی را به دنبال داشت. در گروه‌بندی 8 گانه، کرواسی در گروه آرژانتین، جامائیکا و ژاپن قرار گرفت و با شکست رومانی به مصاف آلمان رفت. کرواسی توانست در یک بازی به‌یاد ماندنی از سد آلمان با نتیجه 0-3 عبور کند. تیم کرواسی در پایان با نتیجه 1-2 از فرانسه شکست خورد و به مقام سوم این تورنمنت رضایت داد.

مدال نقره جام جهانی فوتبال روسیه، 2018

جام جهانی 2018 به میزبانی روسیه برگزار شد و در پایان فرانسه توانست دومین عنوان قهرمانی خود در این تورنمنت را بدست آورد. نایب قهرمان این دوره از بازی‌های جهانی کرواسی شد. کرواسی در این بازی‌ها دانمارک را شکست داد و به مصاف روسیه رفت. این‌بار نوبت روسیه بود که در خانه خودش از کروات‌ها شکست بخورد. کرواسی در بازی آخر خود مقابل فرانسه با نتیجه 4-2 بازی را واگذار کرد و به مقام نایب‌قهرمانی این مسابقات دست‌یافت.

بهترین بازیکن‌هایی که برای کرواسی بازی کرده‌اند

کرواسی تا قبل از دهه 1990، جزوی از کشور یوگسلاوی به شمار می‌رفت و چون به فوتبال توجه خاصی نمی‌شد، ستاره‌های خاصی‌هم در تیم کرواسی وجود نداشت. اما بعد از استقلال کرواسی تیم فوتبال این کشور هم به سرعت پیشرفت کرد و ستاره‌های زیادی به فوتبال دنیا معرفی کرد.

داور شوکر

داور شوکر بهترین گلزن تاریخ فوتبال کرواسی است. عنوان آقای گل جام جهانی سال 1998، بازیکن سال فوتبال کرواسی در سال‌های 1992، 1994، 1995، 1996، 1997 و 1998و جایزه توپ نقره جام جهانی فوتبال 1998 از افتخارات اوست. بهترین بازی‌های شوکر در جام جهانی 1998 و جام ملت‌های اروپا 1996 اتفاق افتاد. شوکر در 69 بازی ملی تیم کرواسی حضور داشته و ۴۵ گل را به‌نام خود ثبت کرده است.

زوونیمیر بوبان

زوونیمیر بوبان یکی از معروف‌ترین بازیکنان تیم ملی کرواسی، در سال‌های 1990 تا 1991 برای تیم ملی بازی می‌کرد. او از اعضای اصلی تیم کرواسی در جام جهانی 1998 بود و مهم‌ترین بازی‌های او برای تیم ملی کرواسی در جام ملت‌های اروپا سال 1998 ثبت شد. بوبان در سال 1999 بازیکن سال کرواسی شد و شهرت زیادی بین کروات‌ها بدست آورد.

روبرت پروسینچکی

روبرت پروسینچکی که در سال 1969 در آلمان متولد شد یکی از سرشناس‌ترین بازیکنان فوتبال کرواسی است. این بازیکن در جام جهانی 1990 ایتالیا، عنوان بهترین بازیکن جوان جام را گرفت. پروسینچکی، سال 1994 تا 2002 بازیکن تیم ملی کرواسی بود و در 49 بازی ملی حضور داشته است. پروسینچکی برنده جایزه براوو از مجله ورزشی گرن اسپورتیوو در سال 1991 بود و در سال 1997 عنوان بازیکن سال فوتبال کرواسی را بدست آورد.

سوالات متداول

  • بهترین بازیکن تیم‌ ملی کرواسی چه کسی است؟

    داور شوکر آقای گل جام جهانی ۱۹۹۸، بی شک بهترین بازیکن تاریخ فوتبال کراوسی است.

  • آیا تیم‌ ملی کرواسی در جام‌جهانی قطر ٢٠٢٢ حضور دارد؟

    تیم ملی کرواسی با پیروزی مقابل روسیه، ششمین تیمی بود که توانست جواز حضور در جام جهانی ۲۰۲۲ قطر را بدست آورد.

  • سرمربی فعلی تیم ملی کرواسی کیست؟

    زلاتکو دالیچ، بازیکن قدیمی تیم کرواسی و مربی کنونی این تیم است.