تیم ملی فوتبال غنا

تیم غنا از دیگر تیم های شرکت کننده در جام جهانی 2022 قطر است که توانست رقیب سرسخت خود یعنی نیجریه را از مقدماتی حذف کرده و راهی این تورنومنت جهانی شود. تیم ملی غنا در مسابقات مقدماتی و گروهی جام جهانی با کسب مقام چهارم برای صعود به این بازی ها راهی بازی پلی آف با نیجریه شد. اگر چه بازی این تیم در مقابل نیجریه با تساوی 1-1 تمام شد، اما غنا توانست با قانون گل زده بیشتر در خانه حریف به مسابقات جام جهانی 2022 قطر راه پیدا کند.

می‌توانید برای دیدن بازی‌های جام جهانی قطر به‌‌‌‌‌صفحه پکیج جام جهانی قطر یابکس مراجعه کنید.

وضعیت تیم ملی غنا در جام جهانی 2022

وضعیت تیم ملی غنا در این جام جهانی با توجه به حضور ستارگانی مانند جوزف آیدو و جاناتان منسا می تواند حضوری متفاوت نسبت به سال‌های قبل باشد. این تیم مانند دیگر کشورهای آفریقایی دارای تیمی منسجم با قدرت بدنی بسیار بالا است به طوری که می توانند از دقایق 70 به بعد بازی ها بر حریف خود چیره شده و به نتایج قابل توجهی دست پیدا کنند. این تیم در حال حاضر در رده 68 فیفا قرار داشته و هدایت آن را میلوان رایواچ برعهده دارد.

تاریخچه تیم ملی فوتبال غنا

تیم ملی فوتبال غنا را می توان یکی از قدیمی ترین‌ها بین تیم‌های آفریقایی دانست که تشکیل اولین تیم فوتبال مردان آن به سال 1950 میلادی بر می‌گردد. این تیم به نام ستاره سیاه آفریقا شهرت داشته و زیر نظر فدراسیون فوتبال فیفا و CAF فعالیت می کند. تیم ملی غنا بدون شک یکی از قوی ترین تیم های آفریقایی است که رقیب سرسختی در مسابقات جام ملت های آفریقا و جام های جهانی برای تیم های دیگر به شمار می رود.

تیم غنا در سال 2005 توانست بهترین بازی های خود را ارائه کرده و به عنوان یک تیم شکست ناپذیر لقب بگیرد. جایزه بهترین تیم تقویت شده توسط فیفا در این سال یکی از جذاب ترین جوایز در تاریخچه تیم ملی فوتبال غنا به شمار می رود. تیم ملی غنا در سال 2014 برای سومین سال متوالی در مسابقات جام جهانی حاضر شدند و در جام جهانی 2010 آفریقای جنوبی توانستند به مرحله یک چهارم نهایی صعود کنند.

در تاریخچه تیم ملی فوتبال غنا، بهترین جایگاه در فیفا رتبه 14، بهترین نتیجه برد 13-0 مقابل کنیا در سال 1965 و بدترین نتیجه باخت 10-0 مقابل بلغارستان بوده است. تیم ملی فوتبال غنا تا کنون 18 بار در مسابقات قهرمانی جام ملت های آفریقا شرکت کرده که توانسته در 4 دوره مقام قهرمانی را کسب کند.

بهترین مربی‌های تیم ملی غنا

همان طور که در بالا نیز اشاره شد، میلوان رایواچ در حال حاضر سرمربی تیم ملی فوتبال غنا بوده و قرار است هدایت این تیم را در مسابقات جام جهانی 2022 قطر برعهده داشته باشد. این مربی 68 ساله در کارنامه خود هدایت تیم های ملی غنا، تیم ملی فوتبال قطر، تیم ملی فوتبال الجزایر و تیم ملی فوتبال تایلند را برعهده داشته و توانسته است نتایج قابل قبولی را به دست آورد.

نام دیگر در لیست بهترین مربی های تیم ملی غنا، چالرز کومی گیامفی است که در سال 1961 به عنوان مربی تیم ملی فوتبال غنا انتخاب شد. این مربی توانست با نتایج رویایی خود تیم ملی غنا را در سال های 1963 و 1965 به مقام قهرمانی جام ملت های آفریقا برساند.

از دیگر افرادی که در لیست بهترین مربی های تیم ملی غنا قرار می گیرد می توان به Rotamir اشاره کرد که توانست در سال 2005 تیم غنا را به یکی از قوی ترین و شکست ناپذیرترین تیم های آفریقایی تبدیل کند.

افتخارات تیم ملی غنا

از جمله افتخارات تیم ملی غنا می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • مقام قهرمانی جام ملت های آفریقا در سال های 1963، 1965، 1978، 1982
 • کسب مقام نایب قهرمانی جام ملت های آفریقا در سال های 1968، 1970 و 1992

بهترین بازیکن های تیم ملی غنا

در این بخش از مقاله قصد داریم کمی بیشتر با ستارگان این تیم از گذشته تا کنون آشنا شویم.

عبدی پله

اولین نام در لیست بهترین بازیکن های تیم ملی غنا بدون شک عبدی پله است. این بازیکن در سال 1964 متولد شد و سال ها به عنوان کاپیتان تیم ملی غنا در مسابقات بین المللی حضور پیدا کند. عبدی سابقه حضور در باشگاه های اروپایی مختلف مانند مارسی، مونیخ و لیون را نیز داشته و توانسته در 67 بازی، 33 گل برای تیمش به ثمر برساند.

ساموئل کافور

ساموئل کافور را نیز می توان یکی از بهترین بازیکن های تیم ملی غنا دانست که در تیم های اروپایی مطرحی مانند رم، بایرن مونیخ، نورنبرگ و آژاکس حضور داشته است. این بازیکن 59 بازی ملی داشته و توانسته است برای تیم ملی غنا 3 گل به ثمر برساند.

جاناتان منسا

یکی دیگر از بهترین بازیکنان تیم ملی غنا که در حال حاضر برای این تیم نیز توپ می زند، بازیکن پر انگیزه ای به نام جاناتان منسا است. این بازیکن سابقه حضور در باشگاه هایی مانند اودنیزه و گرانادا را داشته و در جام جهانی 2022 قطر می تواند یک مهره کلیدی برای این تیم باشد.

برای دیدن بازی‌های جام جهانی قطر بهتر است بهینه ترین و ارزان ترین بلیط جام جهانی قطر را انتخاب کنید، یابکس قطر 2022 به‌شما در این باره کمک می‌کند

سوالات متداول

 • بهترین بازیکن تیم ملی غنا چه کسی است؟

  با وجود آن که تیم ملی غنا بیش از کار فردی بر قدرت گروهی تکیه دارد، در حال حاضر بهترین بازیک تیم غنا را می توان جاناتان منسا دانست.

 • آیا تیم ملی غنا در مسابقات جام جهانی 2022 قطر حضور دارد؟

  بله تیم ملی غنا با تساوی در مسابقات پلی آف مقابل نیجریه و به دلیل گل زده بیشتر در خانه حریف توانست به جام جهانی 2022 قطر راه پیدا کند.

 • سرمربی فعلی تیم ملی غنا چه کسی است؟

  در حال حاضر سرمربی تیم ملی غنا میلوان رایواچ است که قرار است هدایت این تیم را در مسابقات جام جهانی 2022 نیز برعهده داشته باشد.