تیم ملی فوتبال کره جنوبی

بعد استقلال کره جنوبی از ژاپن، تیم ملی کره تشکیل شد. این تیم از آن زمان تا حالا همیشه از مهم‌ترین تیم‌های آسیایی است. تیم کره عمر کمی دارد ولی توانسته جایگاه خوبی بین تیم‌های آسیایی برای خود دست‌و‌پا کند. در این مطلب می‌توانید تاریخچه تیم ملی کره جنوبی را با بازیکن ها و شرایطش بیشتر بشناسید. با یابکس بهترین قیمت تور جام ملت های آسیا قطر 2023 را تجربه کنید.

وضعیت تیم ملی کره جنوبی در جام جهانی قطر 2022

تیم ملی کره جنوبی در گروه E و در کنار تیم های مالزی، اردن و بحرین قرار دارد و تاکنون 5 بار در بازی های آسیا به قهرمانی رسیده است.

تاریخچه تیم فوتبال کره جنوبی

تاریخ فوتبال کره همزمان با ورود نیروی دریایی بریتانیا از سال 1882 به بندر اینچئون شروع شد. کره در سال 1905 مستعمره کشور ژاپن شد و به همین دلیل فوتبال کره که تازه در حال شکل‌گیری بود، دستخوش تغییرات شد. از آن زمان تیم‌های کره‌ایی با تیم‌های کشور ژاپن بازی‌ می‌کردند. تیم کره‌‌ جنوبی همان‌ زمان توتنسته‌ بود افتخارات زیادی کسب کند. مهم‌ترین افتخار این تیم، جام امپراتور در سال 1935 بود. به دلیل استعداد فوق‌العاده کره‌ایی‌ها در فوتبال، بسیاری‌ از بازیکنان تیم کره توانستند در تیم ملی ژاپن بازی کنند و به المپیک‌های تابستانی 1936 بروند.

در سال 1948، پس از پایان جنگ جهانی دوم و استقلال کره، اتحادیه فوتبال KFA در کره تاسیس شد و به فیفا پیوست. در همین سال تیم کره توانست اولین افتخارات بین‌المللی خود را با بازی در المپیک تابستانی 1948 لندن با پیروزی 5-3 مقابل مکزیک به‎‌دست آورد.

اولین جام جهانی فوتبال کره

کره سال 1954 با شکست 7-3 ژاپن توانست به جام جهانی راه‌ یابد. این اولین جام جهانی بود که تیم فوتبال کره در آن شرکت می‌کرد. کره در این مسابقات عملکرد ضعیفی از خود نشان داد. شکست سنگین مقابل مجارستان با نتیجه 0-9 که بد‌ترین شکست تاریخ این تیم بود و شکست با نتیجه 7-1 مقابل ترکیه دستاورد تیم کره در این مسابقات بود. در سال 1956 کره سعی کرد با موفقیت در جام ملت‌های آسیا، عملکرد ضعیف خود در جام جهانی را جبران کند. در این مسابقات کره مدال طلا گرفت، اما مدال طلای جعلی دریافت کرد. پس از اعتراض فدراسیون کره نسبت‌به این موضوع تصمیم گرفته شد به کره مدال طلای واقعی داده شود که تا سال 2019 این اتفاق نیفتاد.

تاسیس بنیاد یانکزی

کشمکش‌ها بین دو کره شمالی و جنوبی در تاریخ فوتبال این دو کشور تاثیر زیادی داشته است. در سال 1965 دولت کره جنوبی از مسابقات مقدماتی جام جهانی کنار رفت تا در بازی احتمالی با همسایه شمالی خود شرکت نکند. فدراسیون فوتبال کره تیم فوتبال کره شمالی را تیمی در کلاس جهانی محسوب می‌کرد به همین دلیل دولت کره جنوبی حمایت‌ زیادی از تیم ملی کرد تا مبادا از رشد فوتبال کشور شمالی عقب بماند.

دسال 1967 سازمان اطلاعات مرکزی کره جنوبی بنیاد یانکزی را تاسیس کرد. وظیفه این بنیاد، جمع‌آوری فوتبالیست‌های مشهور و استعداد‌های این ورزش برای رشد و توسعه تیم ملی فوتبال بود. دولت کر‌ه‌ هم امتیازات زیادی مثل حذف خدمت سربازی برای بازیکنان فوتبال در نظر گرفت.

کره جنوبی در سال 1968 نایب قهرمان بازی‌های آسیایی شد ولی با تمام کمک‌های دولت و بنیاد یانکزی این تیم نتوانست به جام‌جهانی فوتبال 1079 برود. همین مسئله دلیل خوبی بود تا بنیاد یاکنزی کم‌کم اعتبار خود را از دست بدهد. با کم‌شدن تنش بین دو کشور کره شمالی و جنوبی در سال 1970، این بنیادهم به شکل خودکار منحل شد. هرچند بنیاد یانکزی هیچ وقت مقابل کره شمالی بازی نکرد و به جام جهانی که آرزویش بود نرسید، اما با حمایت‌های دولت، فوتبال کره‌هم رشد زیادی در این سال‌ها داشت به شکلی که در سال 1970 تیم کره توانست در مسابقات قهرمانی آسیا به مقام اول دست‌یابد.

دوران اوج فوتبال کره جنوبی

سال 1986 تیم کره جنوبی به جام جهانی راه‌یافت و در این بازی‌ها بود که کره‌ایی‌ها توانستند نسل طلایی بازیکنان خود را به دنیا معرفی کنند. در این تورنمنت کره جنوبی یک بازی مهم با آرژانتین داشت. در این بازی هر چند کره از آرژانتین که قهرمان نهایی این تورنمنت بود شکست خورد ولی توانست بازی خوبی ثبت کند و اولین گل خود را در اولین بازی گروهی، توسط پارک چانگ سان به ثمر برساند.

هرچند کره آخر سر از این رقابت‌ها کنار رفت ولی یکی از مهم‌ترین پیشرفت‌های خود تا آن زمان را با راهیابی به این بازی‌ها به‌دست‌ آورده بود.

بهترین مربی‌های تیم کره جنوبی

تیم کره جنوبی تا حالا 15 مربی مختلف را تجربه کرد. از مهم‌ترین مربی‌های این تیم که در موفقیت‌ آن‌ها سهم زیادی داشته‌اند، می‌توان به کاس هیدینگ هلندی، ووی های دئوک و هونگ میونگ بو اشاره کرد. کاس هیدینگ که در سال 2001 هدایت این تیم را برعهده گرفت نقش بسیار زیادی در پیروزی‌های تیم کره برای جام جهانی 2002 ایفا کرد. ووی های دئوک‌هم یکی از مهم‌ترین مربی‌های تاریخ این تیم است و دلیل شهرتش موفقیت او در رساندن تیم کره جنوبی به مقام قهرمانی جام ملت‌های آسیا 1960 است.

افتخارات تیم ملی کره جنوبی

 • مقام چهارم جام جهانی فوتبال در سال 2002
 • قهرمان جام ملت‌های آفریقا و آسیا در سال 1986
 • قهرمان جام ملت‌های آسیا در سال‌های 1956 و 1960
 • نایب قهرمان جام ملت‌های آسیا در سال‌های 1972، 1980، 1988، 2015
 • مقام سوم جام ملت‌های آسیا در سال‌های 1964، 2000، 2007، 2011
 • مدال طلای بازی‌های آسیایی 1970، 1980 ، 1986
 • مدال نقره بازی‌های آسیایی 1954، 1958، 1962
 • مدال برنز بازی‌های آسیایی 1990
 • قهرمانی EAFF در سال‌های 2003، 2008، 2015، 2017، 2019
 • نایب قهرمانی EAFF 2010
 • مقام سوم EAFF 2013

جام ملت‌های آفریقا و آسیا

سال 1987 سومین دوره از جام ملت‌های آفریقا و آسیا برگزار شد. در این دوره تیم مصر از آفریقا و تیم کره جنوبی از آسیا باهم رقابت کردند. بازی با نتیجه 1-1 به وقت اضافه کشیده شد و کره جنوبی در ضربات پنالتی با نتیجه 4-3 پیروز این دوره از مسابقات شد.

جام ملت‌های آسیایی

تیم ملی کره قهرمانی دو دوره از مسابقات جام‌ ملت‌های آسیا در سال‌های 1956 و 1960 را در کارنامه خود دارد. جام ملت‌های آسیا در هنگ کنگ برگزار شد. در این تورنمنت تیم کره جنوبی با شکست اسرائیل ، هنگ‌کنگ و ویتنام جنوبی توانست قهرمان شود. کره جنوبی در دومین دوره این بازی‌ها دوباره توانست مقام قهرمانی را با شکست اسرائیل، جمهوری چین و ویتنام جنوبی به‌دست آورد.

بازی‌های آسیایی

تیم ملی کره قهرمانی سه دوره مسابقات آسیایی را در کارنامه خود دارد. اولین پیروزی تیم کره جنوبی در این بازی‌ها سال 1970 به‌دست آمد. تورنومنت 1970 در بانکوک تایلند برگزار شد و کره جنوبی و برمه مقام طلای مشترک را به‌خود اختصاص دادند. دومین مدال طلای کره جنوبی در این تورنمنت سال 1978 کسب شد. نکته مهم این بازی‌ها مقام طلای مشترک کره جنوبی و کره شمالی بود.

سومین مقام قهرمانی در بازی‌های آسیایی 1986 برای کره کسب شد. این بازی‌ها با میزبانی خود آن‌ها بود و تیم کره مدال طلا، تیم عربستان مدال نقره و تیم کویت مدال برنز را کسب کردند.

جام جهانی فوتبال 2002

هفتمین دوره جام‌ جهانی فوتبال سال 2002 به میزبانی مشترک دو کشور کره جنوبی و ژاپن برگزار شد. تیم کره در این تورنمنت با ایالات متحده آمریکا، پرتغال و لهستان هم‌گروه بود. تیم کره با نتیجه 1-2 ایتالیا را شکست داد و در بازی بعد با نتیجه 0-5 اسپانیا را تا توانست به نیمه نهایی صعود کند. تیم کره در مرحله نیمه نهایی با نتیجه 0-1 از آلمان شکست خورد و مقام سوم این مسابقات را به‌دست آورد.

بهترین بازیکن های تیم ملی کره جنوبی

با این که عمر فوتبال کره جنوبی بسیار کم است ولی این کشور توانسته، استعدادهای زیادی را به فوتبال دنیا معرفی کند. بیشتر ستاره‌های فوتبال کره در دهه 80 میلادی درخشیدند. بازی‌های بسیار خوب کشور کره در تورنمنت جام جهانی 1986 باعث شد نسل طلایی فوتبال و بهترین بازیکنان این کشور به فوتبال دنیا معرفی شود.

چابوم گئون

چابوم گئون، یکی از معروف ترین بازیکنان تیم ملی فوتبال کره است. او در 18 سالگی به‌عنوان جوانترین بازیکن آن زمان برای آن‌ها بازی‌ کرد و در سن 24 سالگی توانست 100 بازی ملی را در کارنامه خود ثبت کند. چابوم گئون عنوان بهترین گلزن تاریخ تیم ملی کره جنوبی با 58 گل ملی را هم در کارنامه دارد. او پس از بازی‌های آسیایی 1978 به آلمان غربی رفت و برای تیم آینتراخت فرانکفورت و بایرن لورکوزن بازی کرد.

هوانگ سون هونگ

هوانگ سون هونگ در سال 1968 در کره جنوبی به‌دنیا آمد. او برجسته‌ترین بازیکن تیم ملی آن‌ها در دهه‌های 1990 و 2000 میلادی است. دلیل شهرت این بازیکن، گل او به لهستان در جام جهانی 2002 است که به کره کمک کرد اولین پیروزی خود در جام جهانی را کسب کند. پس از این سال هونگ سون هونگ از فوتبال حرفه‌ایی خداحافظی کرد.

تیم ملی کره جنوبی نیز مثل ایران از تیم‌های آسیایی صعود کرده به جام جهانی 2022 قطر است. آن‌ها با بازیکنانی مثل سونگ هیونگ مین امید بسیار زیادی خصوصا برای صعود از گروه خود و موفقیت در بازی‌های حذفی دارند. به نظر شما کره جنوبی می‌تواند در قامت یک مدعی ظاهر شود؟ آیا آن‌ها توان مقابله با غول‌های فوتبال دنیا را دارند؟

سوالات متداول

 • بهترین بازیکن تیم‌ ملی کره جنوبی چه کسی است؟

  چابوم گئون بهترین گلزن تاریخ تیم ملی کره جنوبی، بهترین بازیکن این تیم‌ است.

 • آیا تیم‌ ملی کره جنوبی در جام ملت های آسیا قطر 2023 حضور دارد؟

  بله، این تیم در جام ملت های آسیا 2023 حضور خواهد داشت.

 • سرمربی فعلی تیم ملی کره جنوبی کیست؟

  یورگن کلینزمن

کی سونگ یونگ
6

کی سونگ یونگ هافبک

اطلاعات بازیکن
کیم مین جائه
4

کیم مین جائه مدافع

اطلاعات بازیکن
جونگ وو یونگ
5

جونگ وو یونگ هافبک

اطلاعات بازیکن