تیم ملی فوتبال هلند

تیم ملی هلند یکی از اولین تیم‌های صعود کرده به جام‌جهانی 2022 قطر است. این تیم از اوایل تاسیس تا امروز توانسته افتخارات خوبی کسب کند و همین موضوع باعث شده فیفا رتبه 10 را به آن بدهد. هلند در لیست برترین تیم‌های دنیا، قبل از آلمان قرار گرفته است. این تیم اروپایی بازیکن‌های قوی دارد که کنار هم جمع شده‌ و آماده‌اند که با دستی پر از قطر به کشورشان برگردند. برای آشنایی بیشتر با تاریخچه تیم ملی هلند این مقاله را تا آخر مطالعه کنید. اگر نحوه خرید بلیط جام جهانی قطر برایتان سخت است با یابکس این کار را به‌آسانی انجام دهید.

وضعیت تیم ملی هلند در جام‌جهانی 2022

لوئی فان خال دوباره به تیم ملی هلند برگشته تا با مهارت خاصش بتواند نتایج خوبی در جام‌جهانی 2022 برای کشورش کسب کند. این سرمربی، ممفیس دپای، ویرجیل فن دایک، ماتیس دی‌لیخت، تیم کرول، یاسپر سیلسن و… را در ترکیب تیم هلند قرار داده تا با مهارتی که دارند تیمی کامل و رویایی برای هلند بسازند. هرچند آمار نشان نمی‌دهد هلند بتواند مدعی کسب رتبه یا عنوان قهرمانی در جام جهانی باشد، اما باید دید و منتظر ماند که چه تیمی جام جهانی را به خانه می‌برد. با مراجعه به‌ صفحه تور یابکس از بهترین تورها باخبر شوید.

تاریخچه تیم ملی هلند

تیم ملی هلند توسط اتحادیه فوتبال سلطنتی این کشور اداره می‌شود. این اتحادیه یکی از اعضای کنفدراسیون فوتبال اروپاست. تیم فوتبال هلند فعالیت خودش را سال 1905 به‌صورت رسمی آغاز کرد. نتایج بازی‌ها نشان می‌دهد که 1970 میلادی، دوران طلایی این تیم بوده است. هلندی‌ها توانستند در این دهه به فینال دو دوره از مسابقات مختلف راه پیدا کنند. یکی از این تورنمنت‌ها، جام‌جهانی  1974 بود. کارلوس آلبرتو که در آن دوران کاپیتان برزیل بود درباره تیم ملی هلند می‌گوید:

هلند تنها تیمی بود که همه کارها را متفاوت انجام می‌داد.

سال 1974، هلند توانست از سد تیم‌های برزیل و آرژانتین بگذرد و برای اولین بار به فینال برسد. هلندی‌ها در فینال شروعی طوفانی داشتند و همان دقایق اول بازی توانستند یک گل به آلمان غربی بزنند، اما این نتیجه دوام زیادی نداشت و باعث شد که این تیم نتیجه را به آلمان واگذار کند. سال 1976 هلند توانست بلژیک را شکست دهد و برای اولین بار در جام ملت‌های اروپا حضور داشته باشد.

این تیم نتوانست در مرحله نیمه‌نهایی چکسلواکی را شکست دهد و در نهایت به مصاف بوگسلاوی رفت. در آخرین بازی از این تورنمنت، تیم ملی هلند توانست میزبان را در وقت‌ها اضافه شکست دهد و به مقام سومی برسد. جام ملت‌های اروپا سال 1980، آخرین تورنمنتی بود که هلندی‌ها توانستند خودشان را به آن برسانند.

دوران طلایی هلند

تیم ملی هلند برای دومین بار بین سال‌های 1996 تا 2014 دوران طلایی داشت. این تیم توانست در جام ملت‌های اروپا سال 1996 به مرحله یک چهارم نهایی برسد. در 120 دقیقه هیچ‌کدام از تیم‌ها نتوانستند به حریفشان گل بزنند و بازی به پنالتی کشیده شد. در نهایت شوت سیدورف باعث حذف تیم هلند از این دوره مسابقات شد.

در جام‌جهانی 1998، برزیل در ضربات پنالتی مانع رسیدن هلند به فینال شد. آن‌ها بازی رده‌بندی را مقابل تیم ملی کرواسی انجام دادند. هلند‌ی‌ها نتوانستند مقابل این تیم نتیجه خوبی بگیرد و کرواسی در این تورنمنت به مقام سوم رسید.

هلند و بلژیک میزبان جام‌ ملت‌های اروپا سال 2000 بودند. این تیم توانست همه بازی‌های مرحله گروهی را با پیروزی پشت سر بگذارد. آن‌ها در مرحله یک چهارم نهایی توانستند با نتیجه شگفت‌انگیز 6-1 بوگسلاوی را از این مسابقات حذف کند.

دو سال بعد و در رقابت های جام جهانی تیم ملی هلند نتوانست از مرحله گروهی نتیجه خوبی کسب کند و همین موضوع باعث شد که به مراحل بعدی این تورنمنت نرسد. باخت هلندی‌ها مقابل پرتغال و جمهوری ایرلند باعث شد که، لوئی فان خال از سمت خود (سرمربی) استعفا دهد.

بهترین مربی‌های تیم ملی هلند

لوئی فان خال

لوئی فان خال که سال 2002 هم سرمربی هلند بود، دوباره 2012 مدیریت این تیم را برعهده گرفت. این سرمربی دوباره سال 2014 مجبور به ترک تیم ملی هلند شد و سال 2021 دوباره مدیریت آن را شروع کرد. این سرمربی اکنون هم تیم هلند را مدیریت می‌کند و می‌خواهد با ترکیب و تکنیک‌های خارق‌العاده تیم ملی کشورش را به فینال جام‌جهانی 2022 قطر برساند.

گاس هیدینک

گاس هیدینک بین سال‌های 1994 تا 1998 سرمربی تیم ملی هلند بود. این سرمربی توانست تیم ملی کشورش را دوباره به اوج بازگرداند. گاس هیدینک باتجربه، توانست رکوردهایی که برای هلند غیرممکن بود را ممکن سازد. این سرمربی تیم را از پایه تغییر داد تا بتواند دوران طلایی هلند را دوباره رقم بزند.

افتخارات تیم ملی هلند

تیم ملی هلند نتوانسته در هیچ‌کدام از جام‌های جهانی برگزار شده، قهرمان شود. این تیم در جام‌های جهانی 1974، 1978 و 2010 نایب قهرمان شد. همچنین در این مسابقات مقام‌های سوم و چهارم هم کسب کرده که این افتخارات به ترتیب در سال‌های 2014 و 1998 رقم خورد. نکته جالب اینجاست که هرچند هلند افتخارات بهتری نسبت به آلمانی ها ندارد، اما سخت‌کوشی و بازی‌ها خارق‌العاده آن‌ها باعث شد این تیم در لیست فیفا، رتبه بهتری نسبت‌به تیم ملی آلمان کسب کند.

بازیکنان ابن تیم توانستند در جام ملت‌های اروپا 1988 جام قهرمانی را بالای سر ببرند. هلند در جام ملت‌های اروپا 1976 به مقام سومی رضایت داد. این تیم نتوانست به فینال این دوره از مسابقات مسابقات جام ملت‌های اروپا 1992، 2000 و 2004 برسد. لیگ ملت‌های اروپا، یکی‌دیگر از تورنمنت‌هایی است که برای تیم‌های اروپایی برگزار می‌شود. هلند توانست سال 2019 در این مسابقات شرکت کرده و نایب قهرمان شود. تیم ملی هلند در چندین المپیک هم حضور داشته و توانسته سال 1908، 1912 و 1920 به مقام سوم برسد.

بهترین بازیکن های تیم ملی هلند

هلند بازیکن‌های زیادی دارد که در بهترین تیم‌های اروپایی حضور داشته و دارند. برای مثال بازیکن‌هایی مانند فن‌پرسی، پاتریک کلایورت، ممفیس دپای و… برای این تیم توپ می‌زنند. در ادامه می‌خواهیم لیستی از بازیکنان تیم ملی هلند با بیشترین گل ملی و بیشترین گل زده را به شما معرفی کنیم.

برترین گل‌زنان

آقای گل هلند رابین فن پرسی است. این بازیکن بین سال‌های 2005 تا 2017، 102 بازی ملی برای کشورش انجام داد و توانست در این مسابقات 50 گل به ثمر برساند. فن‌پرسی یکی از رویایی‌ترین بازیکن‌های هلند محسوب می‌شود.

رتبهنام بازیکنتعداد گل
1رابین فن پرسی50
2کلاس یان هونتلار42
3پاتریک کلایورت40
4ممفیس دپای48
5دنیس برکمب37
6آرین روبن37
7رودن فن نیستلروی35
8یوهان کرایف33

بازیکنانی با بیشترین بازی ملی

وسلی اسنایدر که به تازگی با دنیای فوتبال خداحافظی کرد، بیشترین تعداد بازی را برای تیم ملی هلند انجام داد. این بازیکن بین سال‌های 2003 تا 2018 برای هلند بازی می‌کرد. اسنایدر طول 15 سال توانست 134 بازی ملی انجام دهد. در ادامه لیست تعدادی از بازیکن‌ها با بیشترین بازی ملی برای این تیم را قرار داده‌ایم.

رتبهنام بازیکنتعداد بازی
1وسلی اسنایدر134
2ادوین فن در سار130
3فرانک دی‌بوئر112
4رافائل فن در فارت109
5جووانی فن برونکهورست106
6درک کویت104
7رابین فن پرسی102
8فیلیپ کوکو101
9آرین روبن96
10دیلی بلیند88

به نظر شما تیم فعلی هلند با آمار و ارقامی که در همین صفحه قرار داده شده می‌تواند مدعی رقابت با تیم‌هایی مثل فرانسه و انگلستان باشد؟ چقدر احتمال می‌دهید هلند با صعود از گروه خود بین چهار یا شاید در مرحله نیمه نهایی جام جهانی موفق شود؟ نظر خود را با ما و دیگر کاربران به اشتراک بگذارید.

سوالات متداول

  • بهترین بازیکن تیم‌ ملی هلند چه کسی است؟

    ویجیل فن دایک کاپیتان و بهترین بازیکن تیم ملی هلند است.

  • آیا تیم‌ ملی هلند در جام‌جهانی قطر ٢٠٢٢ حضور دارد؟

    هلند در مقدمات جام‌جهانی 2022 با تیم‌های لتونی، جبل طارق، مونته‌نگرو و نروژ هم‌گروه شد و توانست از این گروه صعود کند.

  • سرمربی فعلی تیم ملی هلند کیست؟

    لوئی فان‌خال سال 2021 سرمربی‌گری این تیم ملی را برعهده گرفت و هلند را در مسابقات جام‌جهانی 2022 همراهی می‌کند.