تیم ملی فوتبال قطر

تیم ملی فوتبال قطر نماینده کشور در مسابقات جام ملت های آسیا است که توسط اتحادیه فوتبال قطر اداره می‌شود و همینطور میزبان جام ملت های آسیا در سال 2023 است. در ادامه این مطلب تاریخچه و اوضاع کنونی تیم ملی قطر را بررسی می‌کنیم. یابکس مجری و کاگزار تور قطر در ایران برای شما بهترین بکیج‌ها را در نظر گرفته است.

وضعیت تیم ملی قطر در جام ملت های آسیا

سرمایه‌گذاری بسیار خوب کشور قطر روی فوتبال و ایجاد زیرساخت‌های مناسب برای این ورزش باعث شده تیم قطر بتواند پیشرفت بسیار خوبی داشته باشد. بیشتر افراد تیم قطر را بازیکنان غیربومی‌ تشکیل می‌دهند که این موضوع به‌‌د‌لیل سیاست‌های تیم قطر در جذب استعداد‌های خارجی است. قطر جایگاه 52 فیفا را دارد ولی عملکرد خوبی در بازی‌های خود نداشته است. حضور این تیم در جام جهانی به‌علت میزبان بودن کشور قطر در این دوره از رقابت‌هاست. آیا تیم قطر در این دوره از مسابقات می‌تواند جهان را شوکه کند؟ برای خرید بلیط جام جهانی قطر می‌توانید از یابکس کمک بگیرید.

تاریخچه تیم ملی قطر

همزمان با کشف اولین ذخایر نفتی در سال 1940 فوتبال به این کشور راه پیدا کرد و اولین مسابقه رسمی فوتبال قطر توسط کارگران نفت انجام شد. در سال 1960 اتحادیه فوتبال قطر تشکیل و در سال 1970 این اتحادیه به شکل رسمی به فیفا پیوست. در این زمان بود که اتحادیه فوتبال قطر به فکر ایجاد یک مسابقه فوتبال منطقه‌ایی در شورای همکاری خلیج فارس افتاد. برنامه‌های فدراسیون فوتبال قطر به بار نشست و جام خلیج فارس افتتاح شد.

تیم ملی قطر اولین بازی رسمی خود را سال 1970 مقابل بحرین انجام داد. در این بازی تیم ملی قطر با نتیجه 1-2 شکست خورد. این تیم در مسابقات جام خلیج فارس نتوانست نتایج خوبی به‌دست بیاورد و آخر جدول قرار گرفت. در دوره بعدی این بازی‌ها تیم ملی قطر با سه شکست، دوباره آخر شد و بازهم نتیجه خوبی نگرفت. این روند در دور بعدی مسابقات جام خلیج فارس تغییر کرد و تیم ملی قطر توانست اولین پیروزی خود مقابل تیم ملی عمان با نتیجه 0-4 به دست آورد. در این دوره تیم ملی قطر به مقام سوم این مسابقات دست یافت.

دوره اوج تیم

این شکست‌ها مقدمه پیروزی‌های مهم برای تیم قطر شد. قطر به دو دوره 1984 و 1988 جام ملت‌های آسیا راه یافت و در این رقابت‌ها بود که توانستند ژاپن را با نتیجه 0-3 شکست دهند. موفقیت‌های این تیم در سال 1990 به اوج رسید. قطری‌ها سال 1993 به رتبه 53 فیفا رسیدند و برای اولین بار با هدایت سباستیائو لاپولا توانستند در زمین خودشان عربستان را شکست دهند. قطر سال 1998 در مرحله مقدماتی منطقه آسیا به جام جهانی فرانسه صعود کرد. آن‌ها در این بازی‌ها پس از شکست تیم چین و ایران در آخرین بازی خود مقابل عربستان شکست خورد.

بهترین مربی‌های تیم ملی قطر

همه می‌دانیم مربی خوب در پیشرفت یک تیم تاثیر زیادی دارد. همه تیم‌ها با توجه به شرایطشان مربی‌های مختلفی انتخاب می‌کنند. تیم قطر برای اولین بار با مربی‌گری اواریستو بی ماکیدو توانست به جام ملت‌های آسیا 1980 صعود کند. این تیم با هدایت و مربی‌گری سباستین لاپولا توانست اولین پیروزی خود در زمین خودی را به‌دست آورد.

یکی از مهم‌ترین مربی‌های تیم قطر دومال الدین موگوویچ بوسنیایی است که با هدایت او تیم قطر توانست طلای بازی‌های آسیایی 2006 را به‌دست آورد. جامل بلمدی یکی دیگر از مربی‌های مهم این تیم است که توانست یکی از بهترین افتخار تیم ملی قطر یعنی دستیابی به مقام اول در جام خلیج فارس را برای تیم قطر کسب کند.

افتخارات تیم ملی قطر

تیم ملی قطر ده بار در تورنمنت جام ملت‌های آسیا حضور داشت و در سال 2019 توانست قهرمان این بازی‌ها شود. تیم ملی قطر یکی از بهترین نتیجه‌های خود را با حضور در کوپای آمریکا سال 2019 کسب کرد.

جام ملت‌های آسیا 2019

این تیم،‌ سال 2014 در مسابقات جام فارس عملکرد ضعیفی داشت و این مسئله باعث ناراحتی زیاد برای آن‌ها شد، اما در سال 2019 ورق به‌کلی برگشت و قطر توانست یک نتیجه بسیار عالی در جام ملت‌های آسیا به‌دست آورد.

تیم قطر در این بازی‌ها با کره‌شمالی، لبنان و عربستان سعودی هم‌گروه بود. بازی اول تیم قطر مقابل لبنان با نتیجه 0-2 به نفع قطر پایان یافت. قطر توانست تیم کره‌شمالی را با نتیجه 0-6 شکست دهد و با شکست عربستان سعودی که قهرمان سه دوره این بازی‌ها بود با نتیجه 0-2 به تیم اول گروه شد.

بعد از این ماجرا قطر با یک پیروزی در مرحله یک شانزدهم نهایی مقابل عراق و یک پیروزی مقابل نایب قهرمان کره جنوبی با نتیجه 0-1 برای اولین‌ بار به نیمه نهایی صعود کرد. تیم ملی قطر توانست عربستان که میزبان این بازی‌ها بود را با نتیجه 4-0 شکست دهد و در دیدار نهایی به مصاف ژاپن برود. این تیم توانست با پیروزی 3-1 در برابر ژاپن اولین قهرمانی بزرگ خود را در مسابقات به دست بیاورند.

در این بازی‌‌ها تیم قطر به علت شکست عربستان که میزبان این بازی‌ها بود و این موضوع که در تمام بازی‌های خود فقط یک گل دریافت کره بود تعجب بسیاری را برانگیخت و توانست یکی از بهترین نتایج خود تا سال 2019 را کسب کند.

مسابقات کوپا آمریکا 2019

تیم ملی قطر سال 2019 به مسابقات کوپای آمریکا دعوت شد و در گروه B با پاراگوئه، کلمبیا و آرژانتین قرار گرفت. در اولین بازی با پاراگوئه آن‌ها با نتیجه 0-2 به برتری رسیدند. قطر در نهایت از کلمبیا و آرژانتین باخت و از مرحله گروهی این رقابت‌ها حذف شد. مهم‌ترین نکته در این بازی‌ها برای قطر این بود که برای اولین‌‌بار از زمان قهرمانی در جام ملت‌های آسیا بیش از یک گل‌ در هر رقابت خوردند.

بهترین بازیکن‌های تیم ملی قطر

بسیاری از بازیکنان تیم قطر بومی نیستند و این مورد بسیار بحث برانگیز بوده است. بین بازیکنان تیم قطر عبدالکریم حسن، عبدالعزیز حاتم، کریم بودیاف، اکرم عفیف و معز علی با 75 بازی ملی جزو مهم‌ترین بازیکنان این تیم به شمار می‌روند.

بی شک یکی از بهترین ستاره‌های تیم قطر سباستین سوریا است. سباستین سوریا بازیکن اهل اروگوئه‌‌ای که از سال 2006 تا به الان در تیم ملی قطر بازی کرده. سباستین در 123 بازی ملی 40 گل و در لیگ قطر نیز 98 گل به ثمر رساند است. سباستین بیشترین تعداد بازی ملی و بهترین گل‌زن تیم ملی قطر محسوب می‌شود.

اکرم عفیف از کلیدی‌ترین بازیکنان تیم ملی قطر به شمار می‌رود. عفیف ستاره با استعدادی است که سال 2019 توانست بیشترین رای برای انتخاب بازیکن سال فوتبال آسیا به‌دست آورد. این بازیکن با استعداد قطر با 35 بازی ملی و 25 سال سن، توانسته جایگاه خوبی بین بازیکنان تیم قطر به‌دست آورد.

سوالات متداول

 • بهترین بازیکن تیم‌ ملی قطر چه کسی است؟

  سباستین سوریا بهترین گل‌زن تیم ملی قطر محسوب می‌شود و می‌توان گفت بهترین بازیکن این تیم است.

 • آیا تیم‌ ملی قطر در جام ملت های آسیا 2023 حضور دارد؟

  قطر میزبان جام ملت های آسیا 2023 است.

 • سرمربی فعلی تیم ملی قطر کیست؟

  کارلوس کی‌روش

سعد الشیب
1

سعد الشیب دروازه بان

 • تیم ملی قطر
 • تیم باشگاهی السد
 • سن 31
اطلاعات بازیکن
اکرم عفیف
11

اکرم عفیف مهاجم

 • تیم ملی قطر
 • تیم باشگاهی السد
 • سن 25
اطلاعات بازیکن
بوعلام خوخی
16

بوعلام خوخی مدافع

 • تیم ملی قطر
 • تیم باشگاهی السد
 • سن 32
اطلاعات بازیکن
حسن الهیدوس
10

حسن الهیدوس مهاجم

 • تیم ملی قطر
 • تیم باشگاهی السد
 • سن 31
اطلاعات بازیکن