استادیوم الثمامه قطر

استادیوم الثمامه

مطمئنا تماشای استادیومی با طراحی خاص و منحصربه‌فرد از داخل هواپیما برای علاقه‌مندان به فوتبال بسیار جذاب خواهد بود. همه ورزشگاه‌های قطر طراحی متفاوت و زیبایی دارند که با تماشای آن‌ها به وجد خواهید آمد. یکی از زیباترین استادیوم‌های این کشور، الثمامه محسوب می‌شود که به تازگی افتتاح شده. این ورزشگاه منحصربه‌فرد، یکی از هشت استادیوم جام جهانی است. اگر می‌خواهید با استادیم الثمامه بیشتر آشنا شوید این مطلب از یابکس را از دست ندهید.

تاریخچه استادیوم الثمامه

نام استادیوم الثمامه برگرفته از منطقه‌ای است که در آن ساخته شده. الثمامه اسم درختی است که سن زیادی دارد و در این منطقه رشد می‌کند. اولین‌ بازی این ورزشگاه 22 اکتبر 2021 انجام شد. این استادیوم میزبان فینال چهل‌ونهمین دوره مسابقات امیر کاپ قطر بود. الثمامه طراحی خاصی دارد و فرهنگ اصیل اهالی قطر را نمایش می‌دهد. طرح اصلی استادیوم الثمامه، سال 2018 به‌عنوان زیباترین استادیوم ورزشی را دریافت کرد. بازی نیمه‌نهایی جام عرب 2021 در این ورزشگاه انجام شد.

افتتاح استادیوم الثمامه

ویژگی‌های ورزشگاه الثمامه

مطمئنا تماشای یک استادیوم با طراحی خاص و منحصربه‌فرد از داخل هواپیما برای علاقه‌مندان به فوتبال بسیار جذاب خواهد بود. همه ورزشگاه‌های قطر طراحی متفاوت و زیبا دارند که با تماشای آن‌ها به وجد خواهید آمد. استادیوم الثمامه هم مثل دیگر استادیوم‌های قطر، برای بزرگداشت و یادآوری فرهنگ اهالی قطر است و مانند کلاه نخی طراحی شده است. مطمئنا تماشای یک استادیوم با طراحی خاص و منحصربه‌فرد از داخل هواپیما برای علاقه‌مندان به فوتبال بسیار جذاب خواهد بود. همه ورزشگاه‌های قطر طراحی متفاوت و زیبا دارند که با تماشای آن‌ها به وجد خواهید آمد.

استادیوم الثمامه

امکانات ورزشگاه الثمامه قطر

این استادیوم پارکینگی عمومی دارد که فضای 50هزار متر مربعی اطراف الثمامه را محاصره کرده. ظرفیت اصلی این ورزشگاه 40هزار نفر است که بعد از اتمام جام‌جهانی 2022، حدود 20هزار از صندلی‌های آن صادر خواهند شد. مانند دیگر استادیوم‌های قطر، روی سقف استادیوم الثمامه هم پنل‌هایی به‌کار رفته تا برق مورد نیاز این مکان تامین شود. این کار برای حفظ نیرو برای نسل‌های بعد استفاده شده.

در بخش بالایی استادیوم چندین وسیله برای تهیه مطبوع ورزشگاه تعبیه شده است تا دمای ورزشگاه برای تماشاگران و بازیکنان طبیعی باشد. تجهیزات خنک کننده استادیوم با استفاده از نیروی خورشیدی کار می‌کنند و هیچ آسیبی به منابع طبیعی وارد نمی‌کند.

دسترسی به استادیوم الثمامه

این استادیوم در فاصله 12 کیلومتری از شهر دوحه واقع شده و میزبان جام‌جهانی 2022 است. استادیوم الثمامه فاصله کمی با فرودگاه بین‌المللی حمد دارد و گردشگران می‌توانند فاصله بین این دو مکان را در زمان کوتاهی طی کنند. اطراف استادیوم الثمامه هیچ ایستگاه مترویی ساخته نشده و برای رسیدن به آن باید از تاکسی یا اتوبوس استفاده کنید. می‌توانید سوار اتوبوس شماره 10 شده و در ایستگاه الغانیم پیاده شوید.

موقعیت ورزشگاه الثمامه در گوگل مپ

جاذبه های گردشگری اطراف استادیوم

برای این‌که نیازی نباشد گردشگران مسیری طولانی را برای میل کردن غذا طی کنند، چندین رستوران اطراف استادیوم الثمامه ساخته شده است. یکی از نقاط ضعف این استادیوم، عدم وجود هتل اطراف آن است و برای رزرو محل اقامت، باید به مرکز شهر دوحه بروید.

معماری سازه ورزشگاه الثمامه

برای ساخت استادیوم الثمامه از کلاه‌های نخی اعراب الگو گرفته شده. استفاده از این کلاه‌ها چندین سال است که بین اهالی قطر و دیگر اعراب رواج دارد. گاهفیا نماد استقلال و عزت بین اعراب محسوب می‌شود. پسران بالغ با گذاشتن این کلاه‌ها، استقلال و وارد شدن به دوران بزرگسالی را به بقیه می‌فهمانند.

اعراب برای ساخت استادیوم الثمامه توانستند جایزه MIPIM/Architectural را دریافت کنند. این جایزه به‌دلیل استفاده از مصالح سازگار با محیط زیست به دولت قطر اهدا شد.

استادیوم الثمامه

طراح و شرکت سازنده

شرکت مهندسی AEB یکی از قدیمی‌ترین دفترهای مهندسی کشور قطر است که مسئولیت طراحی کانسپت اصلی این استادیوم را برعهده داشته. این شرکت توانسته جوایز بین‌المللی مختلفی برای طراحی ساختمان‌ها دریافت کند. AEB طرح‌هایی اصیل و اسلامی را طراحی می‌کند که اوج زیبایی فرهنگ و دین را نمایش می‌دهند.

ناظر طراحی استادیوم الثمامه ابراهیم محمد جیده بوده. این شخص طراحی مکان‌هایی مانند دهکده و آبگرم شرق ریتنز و دفتر مرکزی وزرات کشور را در کارنامه خود دارد. شرکت ال‌جابر قطر و یک شرکت ترکیه‌ای مدیران اصلی ساخت استادیوم الثمامه بودند. این دو شرکت بیشترین تلاش را برای ساخت این مجموعه کشیدند.

سرنوشت ورزشگاه الثمامه قطر بعد از جام‌جهانی

این استادیوم حتی بعداز اتمام جام‌جهانی 2022 هم باقی می‌ماند. استادیوم الثمامه در منطقه‌ای سرسبز ساخته شده و قرار است بعد از تمام شدن این تورنمنت هم میزبان مسابقات مختلف باشد. البته مسئولان تصمیم گرفته‌اند که ظرفیت و امکانات این استادیوم را کمتر کنند و مواد باقی مانده را به کشورهای درحال توسعه صادر کنند. بخش‌های بالایی ورزشگاه در آینده به هتل بوتیک تبدیل خواهد شد تا گردشگران بتوانند اقامتی متفاوت و خاص را در آن تجربه کنند.

ویژگی های استادیوم الثمامه

این ورزشگاه منحصربه‌فرد، یکی از 8 استادیوم‌ ساخته شده در قطر است که قرار است بازی‌های جام‌جهانی 2022 در آن برگزار شود. امیدواریم که توانسته باشیم اطلاعاتی کامل درباره این مکان به شما داده باشیم. اگر دوست دارید با دیگر ورزشگاه‌های جام جهانی آشنا شوید به صفحه استادیم ها در یابکس مراجعه کنید.


برچسب ها :

ارسال نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. فیلدهای موردنیاز با * مشخص شده اند.