همه چیز درباره حمل و نقل عمومی قطر

سیستم حمل و نقل قطر
قطر

قطر یکی از گرم‌ترین کشورهاست و نمی‌توان در آن پیاده‌روی کرد؛ همین موضوع باعث شد که استفاده از وسایل نقلیه در این کشور بسیار مهم شود. ابتدا سیستم حمل و نقل عمومی قطر توسط شرکت مواصلات کاروا مدیریت می‌شد، اما رفته‌رفته با پیشرفت این کشور، چندین شرکت خصوصی هم فعالیتشان را در این حوزه آغاز کردند. پس برای آشنایی با سیستم حمل و نقل قطر با ما همراه باشید، همین طور برای خرید تور ارزان قطر کلیک کنید.

تاریخچه حمل و نقل عمومی قطر

مواصلات کاروا اصلی‌ترین شرکت فعال در سیستم حمل و نقل عمومی قطر است که سال 2005 تاسیس شد. این شرکت وظیفه مدیریت ناوگان ریلی و زمینی این کشور را برعهده دارد. شرکت مواصلات کاروا در تلاش است تا بتواند این ناوگان را گسترش دهد. اگر برای تماشای جام‌جهانی 2022 می‌خواهید به قطر سفر کنید باید بدانید که ناوگان حمل‌ونقل عمومی این کشور بسیار کامل و مجهز بوده و می‌توانید با استفاده از آن به همه جای قطر بروید.

سیستم حمل نقل عمومی

بسیاری از ارگان‌های قطر درحال آماده‌سازی و گسترش سیتم حمل‌ونقل عمومی برای جابجایی راحت‌تر تماشاچیان مسابقات جام‌جهانی 2022 هستند. مسئولان این کشور درحال آماده‌سازی زیرساخت‌هایی هستند که چشم‌انداز آن‌ها برای سال 2030 بوده. هدف از این پروژه، ایجاد یک سیستم حمل‌ونقل سریع، ایمن و ارزان است که اتمام آن بستگی به تعهدات پیمان‌کاران و شرکا تجاری دارد.

مسئولان کشور قطر قصد دارند این سیستم حمل‌ونقل قبل از شروع جام‌جهانی 2022 به‌صورت کامل راه‌اندازه شود. طبق اسناد و سخنرانی‌های مسئولان این کشور می‌توان نتیجه گرفت که سال 2022 شاهد برگزاری یک تورنمنت جهانی و همه چیز تمام هستیم.

حمل و نقل عمومی، اتوبوس

یکی از وسایل نقلیه عمومی رایج در هر کشور اتوبوس است این وسایل نقلیه توسط شرکت مواصلت اداره می‌شوند. اتوبوس‌ها در ده‌ها مسیر مختلف فعالیت می‌کنند که دوحه نسبت به بقیه شهرها سهم بیشتری دارد. همه اتوبوس‌های سیستم حمل و نقل عمومی قطر آبی رنگ هستند و می‌توانید به‌راحتی آن‌ها را تشخیص دهید. همه اتوبوس‌های این ناوگان به تجهیزات تهویه و سرمایشی پیشرفته مجهز شده‌اند تا گردشگران حس بهتری از سفر به این کشور داشته باشند.

کارت های اعتباری اتوبوس

سفر با اتوبوس نسبت به خودرو شخصی هزینه کمتری دارد. امیران قطر درحال گسترش این ناوگان هستند تا افراد به استفاده از آن تشویق شوند. با سفر به قطر می‌توانید هزینه کرایه اتوبوس را با کارت‌های اعتباری مانند FareSaver یا هایا کارت استفاده کنید. سفر با اتوبوس در دوحه 3 یا 4 ریال و سفرهای بین‌شهری 4 تا 9 ریال هزینه دارد. البته اگر از کارت‌های اعتباری استفاده کنید، باید هزینه کمتری را بپردازید.

حمل و نقل عمومی، مترو

اکنون در قطر یک خط مترو سریع‌السیر درحال احداث است که مسافران با استفاده از آن می‌توانند در کمترین زمان ممکن به مقصدشان برسند. این مسیر قرار است تردد بین همه شهرهای قطر را فراهم کند. درحال‌حاظر هیچ خط متروی فعالی در کشور قطر وجود ندارد. البته چندین شرکت در تلاش هستند تا بتوانند قبل از شروع جام‌جهانی 2022 آن را تکمیل کنند. طبق نقشه، مترو دوحه 100 ایستگاه و 300 کیلومتر طول دارد.

مترو قطر

کارت اعتباری مترو

حمل کارت‌های اعتباری از پول نقد راحت‌تر است و به‌همین‌دلیل بسیاری از افراد آن‌ها را انتخاب می‌کنند. در کشور قطر هم تخفیف‌های مختلفی برای کسانی که از این کارت‌ها استفاده می‌کنند، در نظر گرفته شده. اگر می‌خواهید در تور جام پ‌جهانی 2022 شرکت کنید، حتما هایا کارت را بخرید. با استفاده از این کارت می‌توانید کارت‌های مختلفی در سطح کشور قطر انجام داده و سفری راحت‌تر تجربه کنید.

حمل‌ونقل عمومی، قطارهای بین شهری

در قطر هم مثل بقیه کشورهای دنیا قطار برای جابجایی بین مناطق مختلف وجود دارد. ناوگان ریلی این کشور به بهترین قطارهای دنیا مجهز شده و مسافران می‌توانند با آن‌ها جابجا شوند.

واگن‌های برقی

قطر ریل، سیستمی است که کاملا به واگن‌های برقی مجهز شده. این قطارها به‌صورت آزمایشی به ناوگان ریلی شهر دوحه اضافه شده‌اند و می‌توانید مسیر آن‌ها را خط قرمز در مترو این شهر ببینید. یکی‌دیگر از شرکت‌های قطار برقی قطر، شرکت مشایرب است. این قطارها هم فقط در شهر دوحه فعالیت دارند و با خط‌های قرمز و زرد در نقشه مترو قطر قابل مشاهده هستند. البته طرح‌های زیادی ارائه شده که این شرکت‌ها بتوانند ظرفیتشان را برای جام‌جهانی 2022 افزایش دهند تا مسافران بتوانند با سرعت بیشتری به مقصدشان برسند.

نقشه مترو قطر

حمل‌ونقل عمومی، تاکسی

بسیاری از افرادی که به قطر سفر می‌کنند با تاکسی بین مقاصد مختلف جابجا می‌شوند. کاروا یکی از اصلی‌ترین شرکت‌های تاکسیرانی این کشور است و 7000 خودرو دارد که در شهرهای مختلف مسافران را جابجا می‌کنند. تاکسی‌های این شرکت آّبی رنگ هستند. البته شرکت‌های دیگری مانند ال‌ایجاره تاکسی، تاکسی میلیونی، تاکسی سرمایه و تاکسی تجارت سود هم در سیستم حمل و نقل عمومی قطر فعالیت دارند. این شرکت‌ها هم برای جام‌جهانی 2022 برنامه‌ای ویژه دارند تا گردشگران تجربه بدی از سفر به این کشور نداشته باشند.

تاکسی های قطر

تاکسی های اینترنتی

چند سالی است که تاکسی‌های اینترنتی فعالیتشان را در بسیاری از کشورها و شهرهای دنیا آغاز کرده‌اند. در قطر هم شرکت‌های مختلفی برای ارائه این خدمات فعالیت خودشان را آغاز کرده‌اند. سیستم حمل و نقل قطر برای جام‌جهانی 2022 طرح‌های جذابی دارد که تاکسی‌های اینترنی هم جز آن‌ها هستند. این شرکت‌ها برای این‌که بتوانند سفری لذت‌بخش برای گردشگران رقم بزنند، طرح‌های مختلف امکانات و تخفیف‌های گوناگون دارند و می‌خواهند آن‌ها را تا قبل از 30 آبان اجرا کنند.

بهترین اپلیکیشن های تاکسیرانی قطر

تقریبا در همه کشورهای دنیا، جابجایی با تاکسی‌های اینترنتی رواج پیدا کرده و قطر هم از این غافله عقب نمانده. استفاده از تاکسی‌های اینترنتی بیشتر از قبل در سیستم حمل و نقل عمومی قطر جا پیدا کرده و قصد دارند برای جام‌جهانی 2022 آن را گسترش دهند.

Qatar taxi

این اپلیکیشن یکی از پرکابردترین برنامه‌های تاکسی اینترنتی در قطر است. این شرکت قبلا یک تاکسی تلفنی بوده، اما اکنون امکان رزرو آنلاین هم به آن اضافه شده و می‌توانید با تماس هم برای رفتن به مقصد موردنظرتان تاکسی رزرو کنید. این شرکت بیشتر در دوحه فعالیت دارد و ممکن است در دیگر شهرها کاربرد زیادی برایتان نداشته باشد.

تاکسی های اینترنتی قطر

Karwa

یکی‌دیگر از اپلیکیشن‌های تاکسی آنلاین در قطر است که به‌صرفه‌ترین سفر را برایتان به ارمغان خواهد آورد. به‌دلیل پشتیبانی خوب و ماشین‌های زیاد، افراد زیادی برای جابجایی بین شهرهای این کشور، آن را انتخاب می‌کنند. یکی از ویژگی‌ها منحصربه‌فرد کاروا رزرو تاکسی و لیموزین است. شما درصورت نیاز می‌توانید درخواست یک خودرو تشریفاتی را ثبت کرده و با آن به مقصدتان بروید.

اپلیکیشن اوبر

یکی از بهترین شرکت‌های تاکسی دنیا اوبر است. این شرکت در کشورهای زیادی فعالیت می‌کند و مسافران با استفاده از نرم‌افزار آن می‌توانند به مقصد خودشان بروند. اوبر برای ارائه خدمات به علاقه‌مندان به ورزش فوتبال در جام‌جهانی 2023 قطر برنامه ویژه‌ای دارد و می‌خواهد بهترین خدمات را به این افراد ارائه کند.

قبل از این‌که بخواهید به هر شهری سفر کنید، باید اطلاعاتی کامل درباره حمل‌ونقل عمومی آن شهر داشته باشید. ما در این مطلب درباره سیستم حمل و نقل عمومی قطر صحبت کردیم تا بتوانید راحت‌‌تر به این کشور سفر کرده و در آن گشت بزنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *