برترین جاذبه‌های تاریخی قطر

جاهای دیدنی قطر
جهان گردی, قطر

آیا می‌دانید ثروتمندترین و توسعه‌یافته‌ترین کشور دنیا کدام است؟ کشوری که در حاشیه خلیج فارس قرار دارد و امروزه به دلیل داشتن طیف گسترده‌ای از تفریحات مقصد گردشگران زیادی شده است. قطر کشور کوچکی است که با داشتن جاذبه های تفریحی و توریستی فراوان و بی‌نظیر مسافران زیادی را مجذوب خود کرده است، از این رو قصد داریم در این مطلب از یابکس فارسی برترین جاذبه‌های تاریخی قطر را معرفی و بررسی کنیم تا شما بتوانید در کنار جاذبه‌های تفریحی و طبیعی قطر از دیدنی‌های تاریخی این کشور نیز بهره‌مند شوید. همین طور برای خرید تور قطر کنید.

جاذبه‌های تاریخی قطر

قطر یکی از کشورهای تاریخی حاشیه خلیج فارس است که آثار تاریخی زیادی در آن یافت شده است. همین آثار تاریخی نشان می‌دهند که از حدود 50 هزار سال پیش یعنی عصر سنگ در این کشور زندگی جریان داشته است. این کشور در طول حیات خود تاریخ پر فراز و نشیبی را پشت سر گذاشته است. قطر در دوران ساسانی تحت حاکمیت ایران بود. پس از مدتی زیر سلطه دولت عثمانی و مدتی بعد مستعمره انگلیس شد. این تغیرات حکومتی باعث به‌وجود آمدن طیف گسترده‌ای از فرهنگ و هنر در منطقه شد که ماحصل آن آثار تاریخی فراوان بود. در ادامه برترین دیدنی‌های تاریخی قطر را معرفی می‌کنیم.

خانه رادوانی قطر از برترین جاذبه های تاریخی قطر

خانه رادوانی، نمادی از معماری سنتی قطر

یکی از مهم‌ترین جاذبه‌های تاریخی قطر خانه رادوانی است که خانه‌ای شخصی و متعلق به اکبر رادوانی و خانواده‌اش بوده است. این خانواده حدود 70 سال مالک این خانه بودند. امروزه خانه رادوانی به عنوان یکی از دیدنی‌های تاریخی قطر شناخته می‌شود و نشان‌ دهنده معماری سنتی این کشور است. نمای سفید بنا، پنجره‌های چوبی و حیات دلباز آن باعث می‌شود هر گردشگری مجذوب زیبایی این بنا شود. در این خانه از جزئیات زیادی برای تزئین استفاده شده است که همه این جزئیات از فرهنگ غنی قطر نشأت گرفته‌اند. در این خانه بخش‌هایی مانند آشپزخانه، حیات مرکزی، اتاق نشیمن و اندرونی وجود دارد.

قلعه الزباره قطر  از برترین جاذبه های تاریخی قطر

سفری به قرن 17 و 18 در قلعه الزباره

قلعه باستانی الزباره یکی دیگر از برترین جاذبه‌های تاریخی قطر است که به‌عنوان میراث جهانی یونسکو شناخته می‌شود. بسیاری از پژوهشگران و باستان شناسان معتقدند که این مجموعه در قرن‌های 17 و 18 ساخته شده است و از این رو مهم قلمداد می‌شود. درباره قلعه الزباره روایت‌های فراوانی وجود دارد اما قابل استنادترین روایت این است که قلعه در سال 1811 ویران و در سال 1983 توسط شیخ عبدالله بن جاسم آل ثانی با هدف حفظ منطقه ساحلی بازسازی شد. قلعه الزباره تا سال 1986 به عنوان یک پایگاه نظامی مورد استفاده قرار گرفته بود و پس از مدتی متروک شد. اما امروزه عاشقان معماری سنتی و گردشگرانی که به جاذبه‌های تاریخی علاقه دارند توجه زیادی به این قلعه نشان می‌دهند. قلعه الزباره به‌عنوان یک جاذبه تاریخی می‌تواند نمونه کاملی از تکنیک‌های معماری سنتی قطر باشد. در این قلعه جزئیاتی مانند دیوارهای منحنی، گوشه‌های گرد، برج‌های مربع شکل و سقف بندی منحصر به فرد وجود دارد.

تصویر نشان دهنده خانه کمپانی قطر  از برترین جاذبه های تاریخی قطر است

خانه کمپانی، یکی از برترین جاذبه‌های تاریخی قطر

این خانه قدیمی یکی دیگر از جاذبه‌های تاریخی قطر است که در مرکز شهر دوحه قرار دارد. این بنا در گذشته و زمانی که قطر به اندازه امروز پیشرفته و توسعه بافته نبود ساخته شده است. این خانه که امروزه بخشی از موزه هنر مدرن قطر است مورد توجه گردشگران زیادی قرار گرفته و مسافران زیادی را جذب خود می‌کند. خوب است بدانید این خانه در ابتدا به عنوان محلی برای اسکان کارگران صنعت نفت ساخته شده بود. کارگرانی که با تلاش شبانه روزی خود کمک کردند قطر به جایگاه امروزی خودش برسد. بنابراین پیشنهاد می‌کنیم برای آشنا شدن با سبک زندگی و شیوه کار این کارگران از تورهایی که برای بازدید خانه کمپانی در نظر گرفته شده استفاده نمایید.

تصویر نشان دهنده محوطه باستانی الزباره قطر از برترین جاذبه های تاریخی قطر است

محوطه باستانی الزباره قطر، نمایشی از معماری تاریخی قطر

اگر از دوستداران باستان شناسی و آثار تاریخی هستید به هیچ وجه نباید محوطه باستانی الزباره را از دست بدهید. این سایت باستان شناسی که امروزه در فهرست میراث جهانی یونسکو ثبت شده است یکی از برترین جاذبه‌های تاریخی قطر است که به عنوان بهترین مکان برای کشف آثار پیش از تاریخ شناخته می‌شود. از این رو اهمیت فراوانی دارد. در این محوطه باستانی بقایای بناهایی چون قلعه‌ها، بازارها، چاه‌های داخلی و… وجود دارد. همین آثار اندک به خوبی می‌توانند شکوه هنر و معماری قطر را به شما نشان دهند.

موزه مشیرب دوحه، نمایشی از پیشرفت قطر

تصویر نشان دهنده موزه مشیرب دوحه است.

یکی دیگر از جاذبه‌های تاریخی قطر که نباید بازدید از آن را از دست بدهید موزه مشیرب است. این موزه مکانی عالی برای مطالعه تاریخ و فرهنگ قطر است. موزه مشیرب درواقع نمایشگاهی از تاریخ غنی ماهیگیری دوحه است و چگونگی رشد شهر را نشان می‌دهد. خوب است بدانید در هنگام بازدید از موزه مشیرب می‌توانید از جاذبه‌های تاریخی دیگری مانند خانه بن خلود، خانه محمد بن جاسم، خانه کمپانی و خانه رادوانی نیز بازدید نمایید. موزه مشیرب برای مردم قطر اهمیت بسیار زیادی دارد. زیرا این موزه به خوبی تاریخ زندگی مردم قطر و نقش آن‌ها در توسعه و پیشرفت قطر را نشان می‌دهد.

تصویر نشان دهنده موزه ملی قطر است.

موزه ملی قطر، مطالعه تاریخ در سه بخش

این موزه یکی از محبوب‌ترین جاذبه‌های تاریخی این کشور است که معمولا از چشم هیچ گردشگری دور نمی‌ماند. معماری خاص این موزه و نمای خارجی آن (شکل گل ر)ز، اولین عامل برای جذب گردشگران است. این موزه توسط ژان نوول که یک معمار مشهور است طراحی شده و تاریخ قطر را در سه بخش آغازین، زندگی کنونی و تاریخ مدرن نشان می‌دهد. در این موزه حدود 11 گالری، کافی شاپ، رستوران و یک پارک وجود دارد که کمک می‌کنند گردشگران لحظات بهتری را در موزه سپری کنند. نکته قابل توجه راجع‌به این موزه نزدیک بودن آن به فرودگاه است. این موضوع باعث می‌شود مسافران در بدو ورود به قطر یکی از جذاب‌ترین دیدنی‌های تاریخی آن را مشاهده کنند.

متحف موزه هنر معاصر قطر

متحف، موزه هنر معاصر قطر

اگر دوست دارید مجموعه کاملی از آثار هنر مدرن را مشاهده کنید، موزه متحف قطر را از دست ندهید. این موزه که بخشی از شهر آموزشی دوحه است حدود 9000 اثر هنری را در خود جای داده است. آثاری که در طی 25 سال توسط شیخ حسن بن آل ثانی  جمع‌آوری شده‌اند. این آثار مجموعه‌ای از هنرهایی چون نقاشی، مجسمه، اینستالیشن و آثار ویدئویی است که از کشورهای ترکیه، ایران، شمال آفریقا و برخی کشورهای آسیایی گرد آوری شده است. نکته قابل توجه این است که قدمت اکثر این آثار به قرن 198 باز می‌گردد.

تصویر نشان دهنده دهکده فرهنگی کاتارا قطر است.

دهکده فرهنگی کاتارا، خاص‌ترین جاذبه تاریخی قطر

آیا شما هم از دسته افرادی هستید که دوست دارید در یک مکان چندین جاذبه دیدنی را مشاهده و در زمان خود صرفه جویی کنید؟ اگر پاسخ شما به این سوال مثبت است، خیلی سریع به سراغ دهکده فرهنگی کاتارا بروید. در این دهکده شما می‌توانید مجموعه‌ای از جاذبه‌های تاریخی قطر را مشاهده کنید. جاذبه‌هایی مانند تئاتر، باغ‌های سنتی، دو مسجد با طراحی بی نظیر و تعداد زیادی گالری هنری. در این دهکده فرهنگی شما ضمن آشنا شدن با برترین جاذبه‌های تاریخی قطر می‌توانید به رستوران‌های موجود در محوطه بروید و با غذاهای لذیذ و سنتی قطر نیز آشنا شوید. دهکده فرهنگی کاتارا مانند ماشین زمانی است که شما را به گذشته دوحه می‌برد و نحوه رشد و پیشرفت شهر را به شما نشان می‌دهد.

تصویر نشان دهنده شهر فیلم قطر از برترین جاذبه های تاریخی قطر است.

شهر فیلم یا دهکده اسرار آمیز قطر

دوست دارید با زندگی بادیه نشینان قدیمی آشنا شوید؟ افرادی که در روستاهای حاشیه خلیج فارس زندگی می‌کردند!

شهر فیلم مکانی است که به خوبی سبک زندگی این افراد را به شما نشان می‎‌دهد. در این مکان شما می‌توانید در سکوت اسرار آمیز کویر با روستاهای قدیمی قطر آشنا شوید و سبک زندگی مردمان آن‌ها را بشناسید. مسأله قابل توجه راجع‌به شهر فیلم این است که منشأ شکل گیری آن کاملا مشخص نیست. در این میان برخی معتقدند که این مکان برای در گذشته برای ساخت یک فیلم یا سریال احداث شده. به هر جهت هر طور که باشد، شهر فیلم امروزه به عنوان یکی از برترین جاذبه‌های تاریخی قطر شناخته می‌شود که همواره نیز مورد توجه گردشگران قرار دارد.

تصویر نشان دهنده موزه هنر اسلامی قطر از برترین جاذبه های تاریخی قطر است.

موزه هنر اسلامی قطر یکی از برترین جاذبه‌های تاریخی قطر

یکی دیگر از جاذبه‌های تاریخی قطر که اهمیت بسیار زیادی دارد، موزه هنر اسلامی دوحه است که بیش از 15000 نسخه خطی را در آن نگهداری می‌شود. در این موزه شما می‌توانید مجموعه کاملی از مهم‌ترین دست نوشته‌های سراسر جهان را مشاهده کنید. علاوه‌بر این آثاری از منسوجات، سفال و شیشه کاری نیز در موزه هنر اسلامی قطر وجود دارند که از کشورهای هند، چین، اسپانیا، عراق، ترکیه و… جمع‌آوری شده. نکته‌ای که این موزه را به یکی از جذاب‌ترین دیدنی‌های تاریخی قطر تبدیل می‌کند‌، معماری خاص آن است. مصالح اصلی این بنا سنگ آهک سفید بوده و به نوعی طراحی شده است که اگر از جهات خاصی به آن نگاه کنید شناور روی آب به نظر می‌رسد. توصیه می‌کنیم در هنگام بازدید از این موزه از بخش قرآن کریم موزه غافل نشوید. در این بخش آثار از قرن هفدهم وجود دارد.

مکان‌های تاریخی قطر به قدری زیاد هستند که نمی‌توان تمام آن‌ها را در یک مقاله بررسی کرد. به همین علت در ادامه تعدادی دیگر از برترین جاذبه‌های تاریخی قطر را نام می‌بریم:

  • برج‌های بارزان
  • سوق شاهین
  • برج الخور
  • قلعه زکریت
  • کتابخانه ملی قطر
  • دژ دوحه

قطر، ثروتمندترین کشور دنیا و مقصد گردشگران امروز

در این مقاله برترین جاذبه‌های تاریخی قطر را بررسی و معرفی کردیم. تاریخ گسترده این سرزمین باعث می‌شود آثار تاریخی متعددی در آن وجود داشته باشد. آثاری که امروزه گردشگران زیادی را به سمت خود می‌کشانند و گویای تاریخ، فرهنگ و هنر قطر هستند. امیدواریم این مطلب راهنمای خوبی برای شما باشد و در سفرتان به قطر بتوانید از آن استفاده کنید. از این‌که تا پایان این مطلب با ما همراه بودید از شما سپاس‌گزاریم. اگر پیشنهادی در جهت تکمیل این مقاله دارید حتما در بخش کامنت با ما در ارتباط باشید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *