انواع بلیط ها در سایت های اینترنتی

انواع بلیط های هواپیمایی
راهنمای سفر

انواع بلیط در سایت های اینترنتی

امروزه تمامی مردم برای سفر به نقاط مختلف جهان از حمل و نقل هوایی و زمینی استفاده می کنند که برای استفاده از آن باید بلیط مخصوص خود را تهیه نمود. انواع بلیط های هوایی هواپیما به چند دسته تقسیم می شوند و بلیط های زمینی به دسته های جزئی تری تقسیم می شوند که شامل: بلیط قطار، اتوبوس، کشتی و … هستند. ، پس برای اطلاع درباره انواع بلیط ها در سایت های اینترنتی با ما همراه باشید.

شاید امروزه در خرید آنلاین بلیط هواپیما، سفرهای هوایی، وبسایت‌ ها و … با اصطلاحاتی مانند کلاس پروازی، پرواز چارتری، پرواز سیستمی، نرخ مسیر هوایی و از این دست کلمات برخورد کرده باشید. دانستن این کلمات و واژه ها به ما کمک می کند تا برای خرید بلیط دچار سردرگمی نشویم.

بلیط هواپیما چیست؟

بلیط هواپیمایی در انواع مختلف

بلیط هواپیما به سندی کاغذی و یا دیجیتال گفته می شود که توسط یک آژانس هوایی و یا ایرلاین صادر می شود که هویت مسافر را تایید می کند . به طور کلی بلیط ها در دو نوع کاغذی (Paper Ticket) و دیجیتال (E-ticket) وجود دارند . البته امروزه بلیط های کاغذی نقش بسیار کم رنگی را دارند. زیرا سازمان بین المللی حمل و نقل هوایی (IATA) چندین سال است قانون استفاده از بلیط الکترونیکی را اعمال کرده است . بلیط ها دارای اطلاعاتی خاصی هستند که هر کدام برای نیاز خاصی وارد می شوند، این اطلاعات عبارت اند از :

  • نام مسافر
  • نام ایرلاین مربوطه
  • شماره پاسپورت
  • شماره بلیط
  • مسیر پرواز
  • کلاس پروازی
  • میزان بار مجاز
  • ساعت خروج از مبدأ و ساعت ورود به مقصد
  • توضیحات خاص درباره پرواز و یا نرخ جریمه کنسلی بلیط

دسته بندی بلیط ها

اما دسته بندی دیگری در مورد بلیط ها وجود دارد : بلیط های قابل استرداد (Refundable) و بلیط های غیر قابل استرداد (Non-refundable) . بلیط های قابل استرداد بلیط هایی هستند که در صورت کنسل کردن بلیط از طرف مسافر مبلغ بلیط به او بازگردانده می شود که البته بستگی به شرایط و زمان کنسل کردن دارد زیرا برخی از کلاس ها درصدی جریمه از مسافر کسر می کنند و مابقی مبلغ بلیط را به مسافر باز می گردانند.

بلیط های غیر قابل استرداد بلیط هایی هستند که در صورت کنسل کردن از طرف مسافر مبلغ بلیط به نوعی سوخت می شود و برگردانده نمی شود اما در برخی موارد ممکن است با توجه به قوانین ایرلاین مربوطه مبلغ ناچیزی به مسافر برگردانده شود . باز هم بلیط های هواپیما به دسته های معرفی شده محدود نمی شوند و دارای بخش های مختلفی هستند که در ادامه به آن می پردازیم.

پرواز سیستمی (Scheduled Flight) :

 پرواز زمانبندی شده و یا همان پرواز سیستمی به پروازی گفته می شود که به صورت کامل و دقیق، برنامه ریزی شده است که در زمان مشخص و مسیر مشخص توسط شرکت هواپیمایی انجام می شود. در این نوع پرواز ها تمامی صندلی ها توسط شرکت هواپیمایی به فروش می رسند که این نوع پرواز ها را می توان از چند ماه قبل از سفر خریداری نمود.

پرواز چارتری (Chartered Flight) :

امروزه در بسیاری از سایت های فروش بلیط ، واژه بلیط چارتری بسیار زیاد مورد توجه قرار گرفته اند. معنای واژه چارتر به معنی “دربست اجاره کردن” است و منظور از این کلمه در صنعت گردشگری این است : ” هر وسیله نقلیه که دارای تعداد زیادی صندلی باشد و بتوان آن را اجاره و یا خریداری نمود” چارتر گفته می شود. این گونه از پرواز ها معمولا خارج از جدول زمان بندی پرواز انجام می شوند.  معمولا در کشور ما آژانس های هواپیمایی یک بخش یا کل هواپیما و یا وسیله نقلیه را اجاره می کنند . در کل چارتر کننده ها بیشتر آژانس ها و دفاتر خدمات مسافری هستند .

تفاوت بلیط های سیستمی و چارتری در چیست ؟!

همان طور که اشاره کردیم صندلی هواپیما در پرواز های سیستمی توسط ایرلاین و در پرواز های چارتری توسط چارتر کننده به فروش می رسند . درصورتی که صندلی ها به فروش نرسند در حالت اول ایرلاین و در حالت دوم چارتر کننده ضرر می کنند .

اگر مسافر بلیط چارتر را خریداری کند تحت هیچ شرایطی نمی تواند تاریخ و ساعت پرواز را تغییر دهد، بیشتر مواقع هم مسافر قادر به کنسل کردن این نوع از بلیط ها نیست، بلیط های این گونه پرواز ها فقط در شرایط خاصی کنسل می شوند و مبلغ بلیط بعد از کسر جریمه به مسافر برگردانده می شود.

 اما پرواز های سیستمی به این صورت نمی باشد و مسافر می تواند تاریخ و زمان پرواز را تغییر دهد و یا حتی به راحتی بلیط را کنسل کند، اما با درصد های مختلف جریمه مبلغ به مسافر برگردانده می شود که بستگی به زمان کنسل کردن دارد.

در بعضی موارد هم بلیط توسط ایرلاین کنسل می شود که مبلغ به طور کامل به مسافر برگردانده می شود یا بلیط دیگری را جایگزین بلیط کنسل شده به مسافر ارائه می دهند. یکی دیگر از تفاوت های پرواز های سیستمی و چارتری، نرخ آن می باشد که در بخش نرخ پرواز های سیستمی می توانیم شاهد تفاوت رده های سنی مختلف باشیم .

نرخ پرواز های چارتری برای سنین بالای 2 سال هیچ تفاوتی ندارد ولی در پرواز های سیستمی علاوه بر کودکان زیر 2 سال ، برای سنین 12-2 سال با قیمت کمتری ارائه می شود .

تفاوت بلیط سیستمی و چارتری چیست؟

در بلیط سیستمی زمان و مکان را می توان تغییر دارد ولی در بلیط چارتری نمی توان اینکار را انجام داد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *