اشیای ممنوع در پرواز

اشیای ممنوع در پرواز
دانستنی های سفر

در سفر با هواپیما وسایلی هستند که نمی توانید آن ها را داخل هواپیما با خود حمل کنید و ممنوع به شمار می روند. اگر قصد سفر با هواپیما را دارید برای آشنایی با اشیای ممنوع در پرواز با یابکس همراه باشید. همین طور برای رزرو آنلاین بلیط هواپیما می توانید به سایت مراجعه کنید.

در هنگام سفر اگر اشیای غیر مجاز با خود به همراه داشته باشید، در گیت بازرسی برای شما مشکل ایجاد می شود و زمان شما هم تلف خواهد شد بنابرین بهتر است، تا پیش از سفر حتما با این موارد ممنوعه آشنا شوید.

لیست اشیای ممنوع در پروازهای داخلی

دخانیات

مصرف هر گونه دخانیات در هواپیما ممنوع است و حتی نمی توانید به همراه خود کبریت یا فندک داشته باشید. تعدادی از شرکت های هواپیمایی هم به همراه داشتن کبریت و فندک گازی در حالت بار دستی را غیرمجازی اعلام کرده اند.

اشیای تیز

کلیه وسایل اعم از ابزارهای خیاطی، چاقو، ناخن گیر، تیغ، قیچی، وسایل فلزی، کاتر یا ابزارآلات تیز دیگر را نمی توان با خود به داخل کابین برد. البته موارد گفته شده در پروازهای خارجی هم باید رعایت شود.

مایعات

حمل مایعات در صورتی در هواپیما امکان پذیر است که مقدار آن از صد میلی لیتر کمتر باشد. در این حالت اگر مسافر بخواد اسپری یا ژل را به مقصد ببرد تنها می تواند این مایعات را به قسمت بار تحویل دهد.

اما در صورتی که میزان این مایعات از صد میلی کمتر باشد، می تواند همه آن ها در یک پلاستیک شفاف قرار دهد و به عنوان بار دستی به کابین ببرد. ناگفته نماد که مایعات شامل عطر هم می شوند.

لوازم یدکی

ابزارآلات مکانیکی مانند لوازم یدکی یا اره برقی و سایر لوازم بزرگ باید به بخش کارگو تحویل داده شوند.

اسلحه گرم

اگر اسلحه گرمی به همراه خود دارید، حتما باید قبل از پرواز اعلام کنید و آن را تحت عنوان وسیله امنیتی بسته بندی خواهند کرد. همین طور وزن اسلحه باید از 5 کیلوگرم بیشتر نباشد و در صورتی که کارمندان بخش مربوطه مطلع باشند، می توان آن را در قسمت بار پذیرش کرد. اما اگر سلاحی دارید که حجم آن بیشتر است، باید به قسمت ترمینال باربری تحویل دهید.

پس در صورت به همراه داشتن اسلحه گرم باید 2 روز قبل این موضوع را با ایرلاین مربوطه در میان بگذارید. اقلامی از قبیل کپسول مایع، گاز اشک آور و موادی که سریعا منفجر می شوند، در هواپیما ممنوع هستند. اما وسایل دفاع شخصی مانند اسپری فلفل و … را می توان به بخش بار تحویل داد.

تجهیزات غواصی

تنها در صورتی می توانید بطری هوای فشرده را به داخل هواپیما ببرید که خالی باشد. اما امکان همراه داشتن بطری اکسیژن خالص وجود ندارد. مسافران می توانند چراغ مشعل غواصی را در صورتی که باتری آن جدا باشد را با خود حمل کنند.

سرنگ برای استفاده پزشکی

تنها در صورتی می توان سرنگ را به داخل کابین آورد که گواهی پزشکی برای تزریق به همراه آن باشد.

اشیای ممنوعه در پرواز خارجی

گیاهان و محصولات حیوانی

در صورتی که قصد سفر به خارج از کشور را دارید، حتما باید از لیست مواد ممنوعه در هنگام پرواز اطلاع داشته باشید. بعضی از کشورها مانند آمریکا حمل هرگونه میوه و سبزی را در هواپیما ممنوع اعلام کرده اند.

مایعات

در پروازهای خارجی هم تمام مایعات باید در یک بسته قرار گیرند و حجم آن ها کمتر از صد میلی لیتر باشد. همین طور وسایلی از قبیل خمیردندان هم باید در ظرف های پلاستیکی قرار گیرند.

قوانین حمل دارو در هواپیما برای هر کشوری متفاوت است. با این حال اگر دارویی به همراه دارید، حتما باید مسئولین مربوطه را در جریان قرار دهید. کالاهایی مانند ریمل و اسپری هم از جزو مایعات به شمار می روند.

محصولات کشاورزی و گوشتی

حتی اگر یک میوه هم همراه خود داشته باشید به میزان سیصد دلار جریمه می شوید و در صورتی که تکرار شود، این مبلغ به پانصد دلار خواهید رسید. یکی دیگر از کشورهایی که نسبت به محصولات کشاورزی حساس است استرالیا می باشد. اگر میوه ای با خود دارید، پیش از پرواز حتما باید مسئولین را مطلع سازید وگرنه جریمه سنگینی شامل حال شما خواهد شد.

تعدادی دیگر از کشورها هم هستند که ممنوعیتی در خصوص حمل موز تا 2 کیلوگرم ندارند و می توانید آن را به کشور آن ها وارد کنید که از جمله این کشورها می توان به بریتانیا اشاره کرد.

بعضی از کشورها هم حمل و نقل گوشت در هواپیما را غیرمجاز اعلام کرده اند. برای مثال اگر از اروپا به سایر کشورها سفر کنید، این مورد مشکلی ندارد ولی کشورهای خارج از اروپا نمی توانند با خود محصولات گوشتی حمل کنند.

همچنین اگر از اروپا به سمت آمریکا سفر می کنید، امکان حمل سالامی به آن وجود ندارد. این محصولات فقط می توانند از طریق کشتی و از معدودی از کشورها به آمریکا وارد شوند.

دارو و مواد مخدر

دارو

حمل و نقل دارو در بعضی از کشورها مشکلی ایجاد نمی کند، اما تعدادی از کشورهای عربی هستند که حمل و نقل دارو را غیرمجاز دانسته اند. داروهایی مانند دارو ایدز، قرص کدئین و دارو هپاتیت از جمله آن ها به شمار می روند. پس در صورتی که این داروها را با خود داشته باشید، مجازات شما شامل زندان و در صورت قاچاق شامل مرگ می شود.

اگر مقصد سفر شما ژاپن است، باید از حمل داروهایی مانند سودوافدرین خودداری کنید که در صورت به همراه داشتن بازداشت خواهید شد. همین طور در صورتی که همراه خود دارویی مانند کدئین دارید، باید حتما گواهی مخصوص به آن را پیش از سفر دریافت کنید.

پس اگر دارویی به همراه خود دارید، حتما نسخه پزشک با خود داشته باشید تا مشکلی به وجود نیاید. در کشوری مانند هلند قوانین نسبت به مواد مخدر مقداری ساده تر است، اما با این حال به همراه داشتن آن ها در هواپیما باعث مشکل شما خواهد شد. وسایلی مانند خودکار ویپ و ماری جوانا طبی در امارات و سنگاپور مجاز نیست و باعث جریمه بالایی می شود.

وسایل برقی

اگر وسایل الکترونیکی مانند لپ تاپ، گوشی و … دارید، می توانید آن ها را همراه با خود به هواپیما ببرید فقط باید توجه داشته باشید که این وسایل در حالت هواپیما باشند یا آن ها را خاموش کنید.

ابزارآلات

چکش

امکان وارد کردن ابزارآلات به داخل هواپیما وجود ندارد و جزو اشیای ممنوع در پرواز به شمار می روند و باید آن را به قسمت بار تحویل دهید، زیرا می توانند باعث بروز حادثه شوند.

لوازم ورزشی

اگر با خود لوازم ورزشی مانند تیروکمان، چوب بیسبال و … دارید باید آن را به بخش بار تحویل دهید. همچنین بهتر است که به طور کلی آن ها را در کشوری که قصد سفر به آن را دارید، تهیه کنید.

سوغاتی

اگر وسایل شما از عاج یا بعضی از حیوانات دیگر ساخته شده باشد، نمی توانید آن ها را به بعضی از کشورها وارد کنید. از جمله محصولاتی که ورود آن ها به آمریکا غیرمجاز است، شامل کالاهای ساخته شده از لاک پشت، تمساح، عاج فیل و … می شوند.

همین طور به خاطر داشته باشید که وسیله ای که در یک کشور مجاز است می تواند در یک کشور دیگر غیرمجاز باشد در نتیجه باید از لیست اشیای ممنوع در پرواز اطلاع داشته باشید و حمل آن ها مجازات مالی سنگینی در پی دارد. در بعضی از کشورها مانند ایران، امارات، اندونزی و عربستان حمل این وسایل می تواند موجب زندانی شدن یا اعدام شود.

اسلحه

قوانین حمل اسلحه در کشورهای مختلف جهان متفاوت است. با این حال تنها در صورتی می توان اسلحه را به هواپیما وارد کرد که خالی باشد و همین طور باید آن را به قسمت بار تحویل دهید. با این وجود حتما قوانین مربوط به شرکت هواپیمایی که قصد پرواز با آن را دارید مطالعه کنید. همچنین شما نمی توانید باروت را هم به همراه خود داشته باشید.

لوازم آرایشی و بهداشتی

کلیه اقلام بهداشتی شامل کرم، اسپری، خمیردندان، صابون، لوسیون، ژل، لاک ناخن و شامپو باید در یک کیسه جداگانه نگهداری شوند. پس حمل آن ها در داخل کیف دستی ممنوع است.

انواع باتری

کلیه وسایلی که باتری استفاده می کنند، نمی توانند وارد کابین هواپیما بشوند. برای مثال اگر مسواک برقی دارید، باید باتری آن را خارج کنید. پس در صورتی که وسیله شما باتری دارد، علاوه بر خاموش کردن باید باتری آن را خارج کرده و در بخش جداگانه ای نگهداری کنید.

وسایل آتش ‌زا

وسایلی که احتمال شعله ور شدن آن ها وجود دارد، غیرمجاز است. حتی اگر آن لوازم جزو وسایل کمپ باشند، هم نمی توان آن ها را حمل کرد. در صورتی که با خود فندک دارید، باید ماده اشتعال زایی در آن نباشد.

اشیای ممنوع برای خروج از ایران

زیرآلات مانند طلا، پلاتین و نقره در صورتی که وزن آن ها صد و پنجاه گرم باشد، موردی ندارد. اما سکه طلا را نمی توان از کشور خارج کرد.

در صورتی که حیوان خانگی با خود داشته باشید، باید حتما آن را در سبد ویژه خود قرار دهید و همین طور از قسمت قرنطینه مجوز لازم را دریافت کرده باشید.

حمل فرش های دست بافت در صورتی که بیست متر باشند، ایرادی ندارد ولی انتقال آن ها به کشورهایی مانند عراق، سوریه و عربستان مجاز نیست. حمل هرگونه اسلحه بدون مجوز غیرمجاز است.

خروج ظرف نقره اگر وزنی برابر با 3 کیلوگرم داشته باشد، هیچ ایرادی ندارد. البته تنها در صورتی که وسایل مورد نظر جزو میراث تاریخی کشور نباشند.

از دیگر اشیای ممنوع در پرواز می توان به کتاب های خطی، سنگ های گران بها، تصاویر، فیلم و هرگونه وسیله ای که با مذهب کشور هماهنگ نباشد و همین طور انواع سلاح، مواد مخدر، وسایل عتیقه و مواد منفجره اشاره کرد.

اشیای ممنوعه برای ورود به ایران

وارد کردن یک بسته سیگار و 250 گرم تنباکو مشکلی ایجاد نمی کند. زیرآلاتی مانند طلا، پلاتین و نقره در صورتی که وزن آن ها از 150 گرم بیشتر نباشد، مشکلی ایجاد نخواهد کرد.

درباره حیوانات باید گفت که باید حتما از مسئولین مربوطه در کشور مبدا گواهی لازم را دریافت کرده باشید و همین طور از ایران هم گواهی بهداشت را کسب کنید. همچنین امکان ورود سگ و گربه هم وجود ندارد.

برای وارد کردن لوازمی مانند پهپاد و … حتما باید مجوزهای لازم را دریافت کنید. البته برای خارج کردن آن ها نیز باید این مورد را به گمرگ اطلاع دهید.

مسافرانی که به کشور وارد می شوند، اجازه دارند تا هر سال فقط یک کالا به قیمت هشتاد دلار به ایران وارد کنند، البته در صورتی که ممنوعیتی نداشته باشد. این قانون شامل تلویزیون، یخچال، جاروبرقی و … نمی شود. برای وارد کردن دارو و سایر مکمل ها باید از وزارت بهداشت مجوز کسب کنید.

لیست اشیای ممنوعه در پروازهای داخلی چیست؟

وسایل تیز، وسایل غواصی، اسلحه گرم، لوازم یدکی، مواد مخدر و …

قانون وارد کردن زیرآلات به کشور چگونه است؟

زیرآلاتی مانند طلا، پلاتین و نقره در صورتی که وزن آن ها از 150 گرم بیشتر نباشد، مشکلی ایجاد نخواهد کرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *