بلیط هواپیما چارتر
راهنمای سفر

بلیط چارتر چیست و چارتر به چه معناست

بلیط چارتر چیست و چارتر به چه معناست

چارتر یکی از کلماتی است که در هنگام خرید بلیط هواپیما یا خرید تور در سایت های آنلاین فروش بلیط هواپیما با آن رو به رو می شوید. چارتر به معنای دربست اجاره کردن می باشد، در واقع یک آژانس مسافرتی یا یک شرکت یا حتی یک فرد می تواند بخشی از صندلی های هواپیما یا تمام صندلی های آن هواپیما را اجاره کند.چارتر کردن فقط محدود به بلیط هواپیما نمی شود، در هتل هم این کلمه آشناست با این تفاوت که در هتل تعداد تخت مد نظر است و به جای کلمه چارتر از گارانتی استفاده می کنند.

برای مثال شرکتی را در نظر بگیرید که در طول سال سفر های زیادی دارد و بهتر است خودش بسته به تعداد نفرات برای پرواز های داخلی یا پرواز های خارجی بلیط و هتل چارتر کند. این شرکت ها به راحتی م یتوانند بخشی از صندلی های هواپیما را چارتر کنند و تعدادی هم تخت چارتر کنند، چون بسیار به صرفه تر نسبت به خرید تکی بلیط هواپیما است.

چارتر کننده:  به آژانس، شخص یا شرکتی که بخشی یا تمام صندلی های هواپیما را چارتر می کنند، می گویند.

چارتر دهنده: ایرلاینی یا هتلی که صندلی های هواپیما یا تخت های هتل را اجاره می دهند می گویند.

دسته بندی بلیط چاتر چیست بر اساس ظرفیت صندلی ها

فول چارتر (Full Charter): فول چارتر به معنای چارتر کردن تمام صندلی های یک هواپیما می باشد.

سیت چارتر (Seat Charter): سیت چارتر نیز به معنای چارتر کردن بخشی از صندلی های هواپیما می باشد.

دسته بندی  بلیط چارتر بر اساس زمان (فصل-مدت زمان خاص)

معنای چارتر شناور: برای مثال چارتر کننده برای فصل تابستان یا فصل های دیگر بخشی از صندلی ها یا تمام صندلی ها را چارتر می کند و بلیط رفت و برگشت را در همین فصل به فروش می رساند.

معنای چارتر بک تو بک: این نوع چارتر مربوط به زمانی می باشد که چارتر کننده مجبور است بلیط های چارتر را در فاصله زمانی معینی برای رفت و برگشت به فروش برساند. برای مثال شما بلیط دبی میخواهید ولی باید حتما تاریخ برگشت شما به فرض تا 10 روز بعد از پرواز رفت باشد.

چارتر بلاک: در این حالت باید چارتر کننده بلیط های خود را در تاریخ رفت و برگشت معین شده به فروش برساند. یعنی در تاریخ 10 آبان رفت و 22 آبان برگشت باشد.

فروشنده: مهم ترین تفاوت بلیط سیستمی و چارتری این است که بلیط سیستمی فقط توسط ایرلاین یا سایت های مجاز فروش بلیط هواپیما به فروش می رسد.

زمان: در پرواز های سیستمی ایرلاین خط های پروازی خود را به صورت زمان بندی شده به پرواز در می آورد و تاریخ آن تغییر نمیکند مگر در شرایط خاص.

ریفاند یا بازگشت مبلغ بلیط و تغییر پرواز

بلیط هواپیما چارتری

در پرواز چارتری شما امکان تغییر تاریخ پرواز را ندارید و بلیط را نمی توانید کنسل کنید اگر هم کنسل کنید مبلغی به شما بازگردانده نمیشود یا مبلغ بسیار ناچیز است، ولی در پرواز های سیستمی شما میتوانید تاریخ پرواز را تغییر دهید و بلیط را کنسل کنید، البته نرخ جریمه کنسلی بستگی به ایرلاین و زمان کنسل کردن شما دارد.

هزینه

زمان تهیه بلیط در بلیط های سیستمی و چارتری  از اهمیت بالایی برخوردار است، به این صورت که اگر بلیط سیستمی را هرچه نزدیک پرواز خرید کنید گران تر می باشد ولی در بلیط چارتر برعکس هست و شاید در پرواز های چارتری یک پرواز نرخ های متفاوتی داشته باشد، به علت این که شاید یک هواپیما توسط 3 چارتر کننده چارتر شده باشد. برای همین نرخ های این پرواز ها متفاوت هست.

شاید شما هم در سایت های فروش بلیط هواپیما با قیمت های عجیب 50 هزار تومان، 90 هزار تومان یا این رنج مواجه شده باشید، اما علت این ارزانی چیست؟!

هر ارزانی بی علت نیست!!

چارتر کننده در زمان چارتر کردن هواپیما می بایست تمام مبلغ صندلی ها را به چارتر دهنده پرداخت کند. اگر چارتر کننده بلیط های خود را به هر علتی به فروش نرساند و نزدیک پرواز باشد نمی تواند صندلی ها را پس بدهد و مجبور است بلیط خود را به هر قیمتی که می تواند به فروش برساند، به همین علت بعضی مواقع شما با قیمت های بسیار پایین مواجه می شوید.

البته این نکته قابل ذکر است که همیشه هم بلیط های چارتری ارزان تر نسبت به بقیه بلیط ها نیستند و در بعضی مسیر ها در زمان های مختلف چارترکننده بلیط را به علت تقاضای زیاد گران تر میفروشد.

ما در سایت یابکس | Yabex به شما راحت ترین راه پرواز و سفر را به صورت رایگان ارائه میدهیم،  تیم یابکس برای شما سفری خوب و راحتی را آرزو میکند. 

 

هزینه بلیط چارتری و بلیط سیستمی چقدر است؟

هزینه خرید این دو بلیط وابسته به زمان خرید است.

2 دیدگاه در “بلیط چارتر چیست و چارتر به چه معناست

 1. اهورا گفت:

  من قبلا بلیط چارتر گرفتم
  مثلا با بلیط چارتر رفتم گیش قیمت ۵۰ هزار تومن
  رفتم مشهد با بلیط چارتر فقط و فقط ۳۵ هزار تومن
  خیلی حال کردم
  ولی باید چند روز قبلش سایت های فروش اینترنتی بلیط هواپیما رو چک کنی ببینی چه خبره

  1. گفت:

   بسیار عالی. موفق باشید اهورای گرامی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *