فرودگاه قطر و کلیه اطلاعات ضروری درباره آن

فرودگاه قطر
قطر

این فرودگاه مشهور جهانی به دلیل وجود یکی از طولانی ترین باندهای پرواز به شهرت رسیده است. در فرودگاه قطر امکانات و خدمات متنوعی برای رفاه حال مسافران ارائه می شود که برای اطلاع از آن ها با مجله گردشگری یابکس همراه باشید. همین طور برای خرید تور قطر کلیک کنید.

فرودگاه بین‌المللی حمد (Hamad International Airport)

فرودگاه بین المللی حمد یکی از فرودگاه های مدرن است که کلیه پروازهای ورودی و خروجی توسط آن صورت می گیرد. فرودگاه مورد نظر در سال 2014 احداث شده است و از آن زمان همه پروازهای این کشور توسط آن انجام می شود. تقریبا نزدیک به پنجاه میلیون مسافر سالیانه از این فرودگاه استفاده می کنند و مساحت آن 2200 هکتار است.

دریافت ویزای فرودگاهی در فرودگاه قطر

فرودگاه دوحه

یکی از ویژگی های مناسب قطر برای ایرانیان این است که نیازی به گرفتن ویزا ندارند، بلکه در هنگام ورود به این کشور می توانند، ویزای فرودگاهی را برای یک ماه دریافت نمایند. همچنین اگر نیازمند زمان بیشتری باشید، می توانید زمان آن را به دو ماه دیگر افزایش دهید.

مسافرانی که قصد شرکت در جام جهانی قطر را دارند، برای خرید بلیط هواپیما دوحه می توانند به وب سایت یابکس مراجعه کنند.

برای اینکه بتوانید هزینه ویزا را در فرودگاه پرداخت کنید، می توانید از کارت اعتباری که در باجه مهاجرت انجام می شود استفاده کنید. همین طور در صورتی که قصد دارید، هزینه را به حالت نقدی پرداخت کنید، باید از باجه بانک استفاده نمایید.

امنیت و گمرک فرودگاه حمد

برای اینکه بتوانید سفر خوب و بدون مشکلی به قطر داشته باشید، باید از لیست لوازم ممنوع اطلاع پیدا کنید که در ادامه به آن ها اشاره خواهیم داشت:

نوشیدنی الکلی

مواد مخدر

اسباب بازی شبیه به سلاح گرم و اسلحه

ابزارهای تیز

محصولات خوکی

مواد منفجره و محترقه

عبور از گیت در فرودگاه قطر

اگر هیچ کدام از این وسایل را نداشته باشید، باید از گیت سبز عبور کنید، اما در صورت داشتن موارد زیر باید گیت قرمز را انتخاب کنید:

نوشیدنی های الکلی ( البته اجازه ورود به قطر داده نمی شود)

سلاح گرم

همراه داشتن مواد غیر مجاز

همراه داشتن بیشتر از 400 نخ سیگار

همراه داشتن بیشتر از مقدار معمول طلا و جواهر

همراه داشتن وسایلی که ارزش آن ها از 825 دلار آمریکا بیشتر باشد

البته چنانچه مطمئن نیستید که از کدام گیت عبور کنید، باید از افسر گمرک سوال نمایید. همین طور دقت داشته باشید که با صداقت به سوالات جواب دهید وگرنه ممکن است اموال شما مصادره گردد.

امکانات رفاهی فرودگاه بین المللی قطر

باجه ‌های خدمات مسافران

در صورتی که بلیط پرواز خود را گم کرده اید، می توانید با مراجعه به این باجه ها دوباره کارت پرواز خود را دریافت نمایید. همین طور آن ها شما را در زمینه برنامه ریزی هم کمک می کنند.

اقامت در هتل های فرودگاه قطر

اگر در طول سفر احساس خستگی کردید و نیاز به استراحت داشتید، جای نگرانی وجود ندارد، زیرا می توانید در هتل های فرودگاه قطر استراحت کنید. در این مکان صندلی های ماساژ برای مسافران فراهم شده است.

حتی استخر هم برای شما در نظر گرفته شده است. حتی اگر بخواهید ورزش کنید، یک مرکز تناسب اندام هم در این فرودگاه وجود دارد تا از برنامه ورزشی خود عقب نمانید.

اینترنت رایگان در فرودگاه قطر

اینترنت فرودگاه بین المللی حمد به صورت رایگان و نامحدود است. همچنین جایگاه های ویژه ای قرار دارند که در آن می توانید از کامپیوتر برای کارهای خود استفاده نمایید.

رستوران و کافی ‌شاپ فرودگاه قطر

اگر به هر نوع غذایی علاقه ندارید، باید بگوییم که در فرودگاه قطر می توانید با خیال راحت به رستوران بروید. زیرا در این مکان در حدود سی رستوران وجود دارند که غذاهای مختلفی را ارائه می دهند، پس حتما می توانید غذایی مطابق با سلیقه خود سفارش دهید یا می توانید به کافی شاپ بروید و با کیک از خود پذیرایی کنید.

سالن استراحت فرودگاه حمد قطر

فرودگاه حمد قطر دارای سالن استراحتی است که قسمتی از آن را به صورت رایگان می توانید استفاده کنید. در این مکان همچنین امکان استفاده از صندلی های راحتی آن وجود دارد. برای بخش دیگر این سالن باید مبلغی را پرداخت نمایید.

فروشگاه‌های بدون ‌مالیات

فروشگاه فرودگاه قطر

فری شاپ های فرودگاه دوحه برای خرید کالاهای متنوع مانند پوشاک، لوازم الکترونیکی و … مناسب هستند. در این فروشگاه ها نیاز به پرداخت مالیات ندارید.

سالن نمایشگاه فرودگاه قطر

در بخشی از فرودگاه نمایشگاه های دائمی یا موقتی در بعضی از ایام سال برگزار می شوند که برای دیدن آثار ارزشمند هنری می توانید از این محل بازدید کنید.

بخش های سرگرمی برای کودکان

برای کودکان 5 بخش سرگرمی در نظر گرفته شده است که می توانند از آن ها استفاده کنند. این بخش ها شامل اتاق تلویزیون، بخش غذا، اتاق بازی، فروشگاه اسباب بازی، و بخش اینترنت است. همین طور اتاقی برای والدین هم وجود دارد که مخصوص نگهداری از نوزاد است.

نکات ضروری پرواز از فرودگاه قطر

برای اینکه به موقع به پرواز برسید و مشکلی برای شما ایجاد نشود بهتر است سه ساعت پیش از سفر در فرودگاه حاضر باشید و کارهای مربوط به گرفتن کارت پرواز را انجام دهید. البته ارائه کارت پرواز تا 1 ساعت پیش از سفر ادامه دارد و بعد از آن امکان گرفتن آن ممکن نیست.

مدارک مورد نیاز برای پرواز از فرودگاه قطر

کارت بلیط

مجوز خروج

پاسپورت

ویزای مقصد

چنانچه مسافر پرواز تجاری یا فرست کلاس هستید، باید از در ورودی شماره 1 استفاده کنید. برای بقیه مسافران درهای ورودی شماره 2 و 3 در نظر گرفته شده است و توسط آن می توانند از وسایل حمل و نقل فرودگاه استفاده کنید.

چرخ دستی های فرودگاه رایگان هستند و اگر نیازمند کمک باشید، هزینه ای از شما دریافت می شود. بانوانی که باردار هستند و از زمان بارداری آن ها بیشتر از 28 هفته می گذرد، باید مجوز پزشکی برای انجام سفر هوایی داشته باشند.

تحویل چمدان و بار

بعد از خروج از هواپیما برای گرفتن چمدان باید در نزدیکی نوار نقاله قرار گیرید. در این محل مانیتوری واقع شده که اطلاعات مربوط به پرواز را نشان می دهد.

تحویل حیوانات خانگی در فرودگاه قطر

در ابتدا باید شرایط حمل و نقل حیوانات خانگی را مطالعه کنید. سپس باید بدانید که کارکنان فرودگاه این حیوانات را در نزدیکی نوار نقاله در اختیار شما قرار می دهند.

چمدان آسیب‌دیده یا گمشده

در صورتی که مشکلی درباره چمدان برای شما ایجاد شد، باید آن مشکل را به اطلاع شرکت هواپیمایی برسانید.

حمل ‌و نقل در فرودگاه قطر

برای جابه جایی در این فرودگاه چندین وسیله نقلیه در نظر گرفته شده است که می توانید توسط آن ها به راحتی جابه جا شوید که این وسایل شامل موارد زیر می شوند:

مترو در فرودگاه قطر

مترو می تواند سریعتر شما را به مقصد برساند. برای استفاده از مترو برای رفتن به فرودگاه باید از رنگ قرمز نقشه استفاده کنید.

اتوبوس

اتوبوس های فرودگاه قطر

ایستگاه های اتوبوس هزینه مناسبی دارند و در بیرون سالن های پرواز ورودی واقع شده اند. 2 مسیر برای این اتوبوس ها وجود دارد که شامل موارد زیر می شوند:

مسیر شماره 747 به سمت ایستگاه اتوبوس الغنیم است.

مسیر شماره 109 که از فرودگاه به طرف ناحیه صنعتی مسیعید رهسپار می شود.

برای اینکه از اتوبوس ها استفاده کنید، باید کارت هوشمند کاروا داشته باشید. اگر علاقمند برای گرفتن این کارت ها هستید می توانید از بخش اطلاعات فرودگاه کمک بخواهید.

اجاره خودرو

اجاره خودرو در قطر برای گردشگران فراهم شده است. البته برای کرایه ماشین اطلاعات به خصوصی لازم است که می توانید آن را در مطلب اجاره خودرو در قطر مطالعه کنید. در بیرون سالن های پرواز دفاتر اجاره ماشین قرار گرفته است.

تاکسی

ایستگاه های تاکسی در خارج فرودگاه واقع شده اند. هزینه این تاکسی ها بر اساس کیلومتر شمار حساب می شود. اما واضح است که کرایه تاکسی نسبت به مترو و اتوبوس بیشتر خواهد شد.

رزرو لیموزین

چنانچه علاقه دارید، از امکانات لاکچری استفاده کنید و سفری به یادماندنی را در ذهن خود رقم بزنید، می توانید از لیموزین استفاده کنید. در فرودگاه بخش مخصوصی وجود دارد که با مراجعه با آن می توانید از لیموزین های فرودگاه استفاده نمایید.

سرویس المها در فرودگاه قطر

این سرویس ویژه برای این در نظر گرفته شده است که شما بتوانید خدماتی مانند چک بار، حمل چمدان، پاسپورت و …. را با سرعت و در کمترین زمان انجام دهید.

هم اکنون به جذاب ترین بخش فرودگاه قطر اشاره می کنیم و آن هم باغ استوایی فرودگاه قطر است!

باغ استوایی فرودگاه قطر

باغ استوایی قطر

در اواخر سال 2022 تغییرات زیادی در فرودگاه دوحه حمد ایجاد شد که یکی از مهمترین آن ها بالابردن ظرفیت فرودگاه از 29 میلیون نفر به 58 میلیون نفر بود. همین طور در این فرودگاه یه باغ استوایی دیدنی افتتاح شد که در ادامه گزارشی از این باغ را در اختیار شما قرار می دهیم.

اگر شما هم تصمیم گرفته اید تا با پکیج تور ارزان قطر همراه شوید، به شما توصیه می کنیم تا حتما در هنگام سفر به دوحه به این باغ زیبا سر بزنید.

نگاهی به باغ فرودگاه دوحه حمد

در هنگام توسعه بخش شمالی فرودگاه قطر یک باغ استوایی سرپوشیده به مساحت ده هزار متر مربع به نام Orchard در آن افزوده شد. علاوه بر این در آن فروشگاه های مواد غذایی و نوشیدنی های مختلفی نیز در آن وجود دارند. محوطه باغ دارای سقف شیشه ای منحنی شکل است و گیاهان مختلفی در داخل آن کاشته شده اند.

پلی در سطح ترمینال وجود دارد که می توانید آزادانه روی آن راه بروید و چشم انداز بهتری را برای لذت بردن از باغ به شما ارائه می دهد.

پل باغ استوایی قطر

نکته جالب این است که اگر به داخل باغ وارد شوید، انواع مسیرها و همچنین مکان هایی برای نشستن وجود دارد. حتی می توانید روی علف ها هم استراحت کنید!

در کنار لذت بردن از مناظر باغ می توان از فروشگاه های متعددی که در آن وجود دارد، خریدهای خود را انجام دهید. فروشگاه های معروف مانند لویی ویتون، دیور، تا لورو پیانا، هر کدام یک شعبه در این محل افتتاح کرده اند.

اگر شما هم مثل من عاشق قهوه هستید، می توانید به بخش کافی شاپ های روباز باغ استوایی فرودگاه حمد قطر بروید. قیمت لاته در آن بسیار مناسب است.

بنظر من اگر در این باغ تکنیک های نورپردازی در هنگام شب اضافه شود، می تواند توجه مسافران زیادی را به خود جلب کنید.

تفاوت باغ استوایی قطر با Jewel در فرودگاه چانگی سنگاپور

مرکز جول، یک مرکز خرید است که اغلب مردم محلی و تنها درصد بسیار کمی از مسافران ترانزیت در فرودگاه سنگاپور از این مکان بازدید می کنند و برخی از مسافران هم برای بازدید از این مرکز نیاز به ویزا دارند.

جول سنگاپور

اما باغ استوایی یک مرکز تفریحی است که منحصراً برای مسافران بین‌المللی ساخته شده است و همه مسافران در فرودگاه می توانند از آن بازدید کنند و در عرض 10 دقیقه به آن برسند. برای دسترسی به این باغ می توانید از مترو فرودگاه استفاده کنید.

به طور کلی می توان گفت که باغ استوایی فرودگاه قطر یک باغ سرپوشیده است که با وجود مراکز خرید و رستوران های مختلف دیگر نیازی ندارید تا برای استراحت بین پروازها به خارج از فرودگاه سر بزنید و حتی تا موقع پرواز بعدی می توانید در فروشگاه های برند، خرید خود را انجام دهید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *