آشنایی با آبشارهای لرستان

آبشارهای لرستان
ایران گردی, لرستان

لرستان یکی از زیباترین طبیعت ها در سرتاسر ایران را دارد. یکی از شگفتی های این منطقه وجود آبشارهای منحصربه فرد آن است. پس در هنگام سفر به لرستان حتما از این آبشارها دیدن کنید. همین طور برای تهیه بلیط لحظه آخری می توانید به وب سایت یابکس مراجعه کنید.

آبشارهای این شهر در بین مسیرهای جنگلی قرار دارند و عامل به وجود آمدن آن ها رودخانه هایی است که در این ناحیه جریان دارند. در این شهر در حدود پنجاه آبشار وجود دارد. همان طور که گفتیم چشمه ها، رودخانه ها و همین طور بارندگی های متداول باعث شده تا این آبشارهای فصلی ایجاد شوند.

آبشار طلایی خرم آباد

آبشار طلایی خرم آباد

این آبشار در جاده خرم آباد قرار گرفته است. کوهی که این آبشار از آن جاری است، شکلی شبیه به دلفین دارد و آبشار از درون تونلی در کوه به سمت پایین سرازیر می شود و درون یک حوضچه می ریزد. همچنین گیاهان زیبایی در دیواره آبشار وجود دارند.

آدرس: در مسیر شهر خرم آباد به سمت الشتر

آبشار تنگ پیازه خرم آباد از آبشارهای لرستان

آبشار هنی کلا لرستان

این ناحیه که به اسم تنگ پیاز شهرت دارد، طبیعت بسیار باطراوتی دارد و در آن چندین آبشار قرار گرفته اند. برای رسیدن به این ناحیه باید از جاده الشتر استفاده کنید و سپس به طرف بسطام رانندگی کنید. این منطقه قبل از روستای چم تکله است. برای دیدن آبشارها باید در حدود 6 کیلومتر پیاده روی نمایید. آبشار تنگه پیازه دارای حوضچه هایی به شکل پلکانی است.

آدرس: ۲۰ کیلومتری شهر خرم آباد، جاده سلسله، منطقه زیرین چغاء

آبشار هنی کلا لرستان

آبشار هنی کلا لرستان

این آبشار در ناحیه نوژیان واقع شده است. آبشار مورد نظر از نوع فصلی است و فقط در مواقعی که بارش باران به اندازه کافی باشد در روی صخره ها جاری می گردد. آب و هوای این منطقه بسیار دل انگیز است. همچنین گردشگران می توانند در این ناحیه کوه نوردی هم انجام دهند.

آدرس: خرم آباد، منطقه نوژیان.

آبشار دره گرم خرم آباد از آبشارهای لرستان

آبشار دره گرم خرم آباد

این آبشار داخل شهر قرار گرفته و جزو آثار ملی کشور به شمار می رود. مخمل کوه نام محلی است که آبشار مورد نظر از آن جا جاری می شود. در واقع این ناحیه منطقه ای مسکونی است. آبشار مورد نظر در ادامه مسیر به شکل یک رودخانه در می آید و باعث جدا شدن دو ناحیه از یکدیگر می شود.

آدرس: شهر خرم آباد، محله دره گرم

آبشار پیرجد خرم آباد

آبشار پیرجد خرم آباد

این آبشارها در روستایی به همین نام قرار گرفته اند. در واقع 7 حوضچه در این ناحیه وجود دارند که به علت آبشارهای لرستان به وجود آمده است. این حوضچه ها به اسم دولین معروف هستند. رودخانه بعد از اینکه از این مسیر عبور کرد به یک حوضچه انتهایی سرازیر می شود.

همین طور بعد از این حوضچه ها یک حوضچه بزرگ اما تنها وجد دارد که باعث شده جلوه خاصی به این منطقه بخشیده شود.

آدرس: شهر خرم آباد

آبشار نای انگیز از آبشارهای لرستان

آبشار نای انگیز

این آبشار طبیعی در ناحیه ای به اسم هشتاد پهلو قرار گرفته است. آبشار مورد نظر از چشمه هایی که در کوه ها هستند، تشکیل شده و در پایان مسیر خود وارد حوضچه ها می شود.

برای دیدن چشمه هایی که آبشار را تشکیل می دهند می توانید به دل طبیعت بزنید و با کوه نوردی آن ها را پیدا کنید. البته این آبشار بعد از گشت و گذار در میان کوه ها و ملاقات با آبشار سرکان، سپس وارد رودخانه سزار می شود

آدرس: جنوب شرقی خرم آباد، منطقه هشتاد په

آبشار مخمل کوه خرم آباد

آبشار مخمل کوه خرم آباد

آبشار مخمل کوه همان طور که از نام آن مشخص است، در کوهی به همین اسم واقع شده و به دلیل وجود خود باعث ایجاد منطقه ای زیبا در ناحیه مخمل کوه شده است. البته علت انتخاب نام مخمل به خاطر وجود سنگ هایی است که رنگ مخملی دارند.

آدرس: شهر خرم آباد، میدان ۲۲ بهمن، خیابان ولیعصر (عج)

آبشار گُل هو خرم آباد

آبشار گُل هو خرم آباد

اسم دیگر این آبشار کاکارضا است. آبشار مورد نظر داخل دره ای است که در آن توسط درختان بلوط پوشیده شده است. کوهی که آبشار از آن جاری است الشتر نام دارد. از نظر واژه شناسی لقب این آبشار به معنی گل های خوب است.

در واقع هو در زبان پهلوی به معنی کلمه نیکو بوده است. ارتفاع آبشار مورد نظر بیست متر است و وجود درختانی که در این ناحیه هستند، باعث شده تا نمای آن زیباتر شود. همین طور اگر قصد دیدن آبشار را دارید، می توانید شاهد عشایری که در این منطقه زندگی می کنند، هم باشید.

آدرس: خرم آباد، روستای کاکارضا

آبشار دوقلو

این آبشار در فاصله نزدیکی نسبت به ناحیه نوژیان واقع شده است. برای رسیدن به این آبشار باید ابتدا به روستای دارخاتون بروید. آبشار مورد نظر از کوه ها به سمت پایین سرازیر می شود و سرچشمه آن صخره ای است که بعد از پانزده متر از صخره بعدی به سمت پایین می رود و باعث ایجاد آبشار دوم می گردد.

ارتفاع کل آبشار 57 متر است که هنگامی که بارندگی کم باشد، آبشار اول هفت متر و آبشار دوم 15 متر خواهد بود.

آدرس: شهر خرم آباد، ناحیه پاپی در غرب منطقه نوژیان

آبشار سرکانه خرم آباد

آبشار سرکانه خرم آباد

این آبشار به اسم گریت شهرت دارد و در زبان محلی به آن هفت چشمه هم می گویند. آبشار سرکانه از جمله جاهای دیدنی لرستان است. آبشار مورد نظر در حالت پلکانی است و ارتفاعی برابر با پانزده متر دارد. علت ایجاد این آبشار رودخانه ترس گریت است که این رودخانه از رودخانه سراز هم عبور خواهد کرد.

آدرس: شهر خرم آباد، در فاصله ۳۰ کیلومتری از ایستگاه راه آهن سپید دشت

آبشار نوژیان خرم آباد از آبشارهای لرستان

آبشار نوژیان خرم آباد

آبشار نوژیان از جمله آبشارهای لرستان است و ارتفاعی برابر با 95 متر دارد. این آبشار یکی از بلندترین آبشارهای ایران به شمار می رود و در شمار آثار ملی ایران هم به ثبت رسیده است.

در کنار این آبشار می توانید از سایر آبشارهای این ناحیه یعنی وارک هم بازدید کنید. آبشار نوژیان پنج متر عرض دارد و علت به وجود آمدن آن چشمه هایی است که در کوه ها جریان دارند.

آدرس: جنوب شرق شهر خرم آباد

آبشار آب سفید الیگودرز

آبشار آب سفید الیگودرز

این آبشار معروف به عروس آبشارها است. محل قرارگیری این آبشار در کوه های اشترانکوه است و می توانید آن را نزدیک به کوه سرافراز پیدا کنید. آبشار در ابتدا از داخل کوه ها بیرون آمده، سپس به رودخانه رودبار رسیده و سرانجام با رود دز ترکیب می شود. آبشار مورد نظر ارتفاعی برابر با 65 متر دارد و هنگام بارندگی بسیار پر آب می شود.

آدرس: شهر الیگودرز، بشارت ذلقی

آبشار بیشه دورود

Doroud Forest Waterfall

آبشار بیشه دورود از جمله آبشارهای لرستان است که زیبایی منحصربه فردی دارد. طبیعت منطقه ای که این آبشار در آن قرار گرفته است، بسیار دست نخورده و بکر می باشد و در این محل جنگل های زیبایی واقع شده اند.

این آبشار تشکیل شده از چندین آبشار کوچک تر است که از میان کوه ها و جنگل ها عبور می کند و سرانجام به رود سزار وارد می شود. ارتفاع آبشار برابر با 48 متر است و شما می توانید در کنار آن کمپ هم برگزار کنید.

از امکانات این ناحیه می توان به وجود برق، خانه بهداشت، چادر، تلفن و … اشاره کرد. همین طور یک پاسگاه نیروی انتظامی هم در نزدیکی آن قرار دارد.

آدرس: شهر خرم آباد، ۳۵ کیلومتری جنوب شرق دورود

آبشار افرینه پل دختر از آبشارهای لرستان

آبشار افرینه پل دختر

آبشار مورد نظر از نظر عرضی یکی از وسیع ترین آبشارها است. آبشار در نزدیکی روستای فرینه پل دختر واقع شده و در جاده اندیمشک است. آبشار در حالت نیم دایره ای شکل است و به صورت کلی به سمت پایین حرکت نمی کند بلکه از صخره های مختلف عبور می کند. علت ایجاد آبشار رودخانه های چشمک و افرینه هستند.

آدرس: شهر خرم آباد، جنوب غربی شهر پل دختر، بخش معمولان

آبشار غسلگه دلفان

آبشار غسلگه دلفان

این آبشار از جذابیت های لرستان است و ارتفاعی برابر با هفت متر دارد. مردم محلی این ناحیه به این آبشار حسن گار می گویند. وجود چشمه ای در کوه بزکن باعث ایجاد این آبشار شده است. در انتهای این مسیر هم یک حوضچه قرار دارد که آبشار به آن وارد می شود.

در زمان های قدیم این آبشار را محلی مقدس به شمار می آورده اند و فرقه اهل حق برای آن احترام قائل بوده اند. همین طور بقعه یکی از رهبران هم در فاصله نزدیکی از آن بوده است.

آدرس: جنوب شهر نورآباد خرم آباد، دهستان میربگ

آبشار کبوتر لو سلسله از آبشارهای لرستان

این آبشار به اسم کبوتر لانه هم معروف است. آبشار مورد نظر در محله حفاظت شده ای قرار گرفته است. در واقع در این منطقه پلنگ های لرستان زندگی می کنند.

آدرس: شهرستان سلسله خرم آباد، بخش بسطام

آبشارهای لرستان کدامند؟

آبشار پیرجد، آبشار افرینه پل دختر، آبشار نوژیان خرم آباد و …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *