پارک جنگلی سیاهداران گیلان

طبیعت گیلان
ایران گردی, گیلان

استان گیلان نگین سرسبز ایران است که در هر فصلی از سال لباسی از رنگ های متنوع بر تن می کند. در بهار و تابستان این شهر به رنگ سبز در می آید. در پاییز هزار رنگ، درختان به رنگ های قرمز و زرد در می آیند و در زمستان با بارش برف کلاهی سفید بر سر جنگل ها می نشیند. برای خرید بلیط هواپیما لحظه آخری می توانید به پنل رزرواسیون یابکس مراجعه کنید.

تاریخچه پارک جنگلی سیاهداران

شهرستان تالش در بخش شمالی کشور قرار گرفته و در این استان واقع شده است. این پارک از جمله بلندترین بخش های تالش است. به طور کلی اطلاعات زیادی درباره نحوه پیدایش این جنگل ها در دسترس نیست اما بنظر می رسد که طول عمر آن ها به حدود سه تا پنج میلیون سال پیش باز می گردد.

جالب است که بدانید در زمان های قدیم به دلیل انبوه بودن درختان، امکان وارد شدن به نقاطی از جنگل های این ناحیه وجود نداشته است و به نام جنگل سیاه معروف بوده است.

اما با گذشت زمان و کمتر شدن درختان، افراد ییلاق نشین توانستند در این ناحیه زندگی کنند. در همین هنگام بود که روستای سیاهداران ساخته شد. همین طور مسئولین منطقه، این ناحیه را تبدیل به جاذبه ای گردشگری کردند و امکان کوهنوردی هم در آن فراهم شد.

علت انتخاب اسم سیاهداران

جنگل سیاهداران

محققان حدس می زنند که این کلمه دو معنی مختلف دارد. عده ای بر این باورند که این کلمه در واقع سپاهدار است و امروز به آن سپهدار می گویند. برخی دیگر هم معتقدند که این واژه برای افرادی به کار برده می شده که لباس رسمی سیاه می پوشیده اند و در نتیجه آن ها را سیاهداران می نامند.

درختان بسیار بلندی در این جنگل وجود دارند که بیشتر آن ها درختان بلوط هستند. به علت اینکه این درختان روی زمین سایه می اندازند، نور آفتاب به داخل جنگل وارد نمی شود، در نتیجه جنگل در طول روز هم تاریک خواهد بود، به همین دلیل آن را جنگل سیاه می نامند. با این حال بعد از ساکن شدن مردم در این ناحیه نام جنگل به سیاهداران تغییر یافت.

آب و هوای پارک جنگلی سیاهداران در فصل های مختلف

به دلیل اینکه تراکم جنگل های این ناحیه زیاد است، در نتیجه در اکثر ساعات روز هوا خنک است، البته به دلیل رطوبت هوا نفس کشیدن می تواند برای گردشگرانی که به این مطلب عادت ندارند، دشوار شود. به همین دلیل بهتر است تا در شهریور ماه تا اواسط خرداد به این ناحیه سفر کنید.

فصل بهار یکی از فصل های مناسب برای سفر به این ناحیه است. در این موقع از سال هوا خنک است و درختان به تازگی جامه سبز بر تن خود کرده اند. پاییز را می توان فصل عاشقان نامید و از دیدن برگ های رنگارنگ درختان لذت برد. اگر در زمستان به این استان سفر کردید، باید لباس و کفش گرم داشته باشید.

گیاهان و جانوران پارک جنگلی سیاهداران گیلان

در این منطقه گوزن های مارال زندگی می کنند. اگر به جنگل وارد شوید گوزن ها به طرف شما می آیند و می توانید آن ها را از نزدیک ببینید. البته توجه داشته باشید که گوزن ها داخل منطقه حفاظت شده و حصار دار هستند.  همچنین به هیچ وجه از طرف خودتان به آن ها غذا ندهید. زیرا آن ها غذای مخصوصی دارند که توسط جنگلبان ها به آن ها داده می شود.

به طور کلی جنگل هایی که در شمال ایران هستند تقریبا از نظر پوشش گیاهی شبیهند. در این جنگل می توانید درختانی مانند افرا، گردو، نمدار، راش و … را مشاهده کنید. اگر به سمت مناطق بالاتر رهسپار شوید، به بخش های پر علف می رسید که برای دام ها مناسب است. شما حتی می توانید تا گیاهان دارویی را هم در این منطقه پیدا کنید.

تفریحات پارک جنگلی سیاهداران

در این پارک می توانید کمپ برگزار کنید و کوهنوردی نمایید. همین طور امکان سورتمه سواری هم وجود دارد. برای کسانی که علاقمند به آرامش هستند، می توانند به پیاده روی در جنگل بپردازند. اما اگر می خواهید از مناظر زیبا لذت ببرید، باید به بام تالش بروید.

سورتمه‌ سواری

سورتمه سواری در جنگل سیاهداران

در اکثر مناطق می توان دو نوع سورتمه سواری را انتخاب کرد. در حالت اول شما از یک مسیر پیچ در پیچ عبور می کنید و در حالت دوم منظره ای زیبا را خواهید دید. اما در این پارک مسیر سورتمه سواری شامل مناطق شگفت انگیز و هم طور پیچ در پیچ می شود. پس هم زمان می توان از هر دو لذت برد.

اگر زیاد به هیجان علاقه ندارید، می توانید سرعت کم سورتمه را انتخاب کنید یا ترمز بگیرید، اما اگر دوست دارید هیجان را تجربه کنید می توانید بدون توقف در این مسیر حرکت کنید. لازم به ذکر است که سورتمه سواری در این محل از امنیت لازم برخوردار است.

تماشای گوزن ‌ها ‌و آهوها

گوزن های جنگل سیاهداران

گوزن ها موجودات بسیار آرام و شیرینی هستند. آهوهای این منطقه ترسی از انسان ها ندارند، درنتیجه می توانید به آن ها نزدیک شوید. اگر علاقمند هستید که غذا خوردن این موجودات زیبا را تماشا کنید، حتما سری به این جنگل بزنید. البته توجه داشته باشید که آن ها را لمس نکنید و همین طور غذا هم ندهید.

بازدید از بام تالش

اگر به بالای تالش بروید منظره ای بینظیر از روستا، جنگل و بقیه بخش ها در مقابل چشمان شما قرار می گیرد.  مخصوصا اگر آسمان پوشیده از ابر باشد، حس می کنید که بر بالای ابرها ایستاده اید. برای دیدن این منظره بهتر است تا صبح به بام تالش بروید.

امکانات پارک جنگلی سیاهداران

در این پارک بخش هایی مانند پارکینگ، رستوران، غرفه های فروش سوغات، آلاچیق، سرویس بهداشتی و بوفه وجود دارند. در صورتی که قصد برپایی پیک نیک را دارید، باید مواد آتش زا با خود داشته باشید تا بتوانید در رطوبت هوا آتش درست کنید. البته توجه داشته باشید که ورود به پارک نیازمند پرداخت هزینه ورودی است و همین طور شما می توانید کمپینگ هم برگزار کنید.

اگر دوست دارید به دور از شلوغی جمعیت و در آرامش چادر خود را برپا کنید، بهتر است تا به منطقه تالش بروید. البته به همراه داشتن کیسه خواب ضروری است.

جاذبه‌های دیدنی اطراف پارک

همان طور که در بالا هم به آن اشاره کردیم، پارک جنگلی مورد نظر به منطقه تالش نزدیک است. همچنین دریا هم در فاصله نزدیکی با این محل قرار گرفته است و هشت کیلومتر با آن فاصله دارد.

دریاچه سراگاه

دریاچه سرآگاه

این دریاچه در فاصله کمی با بام تالش قرار دارد و دریاچه مورد نظر به عنوان سد هم استفاده می شود و بازدید و گردش در این ناحیه رایگان است. در این دریاچه کوه و رودخانه در کنار یکدیگر قرار گرفته اند.

اقامتگاه های نزدیک به این محل

در صورتی که خواستید، شبی را در این محل بگذرانید، اقامتگاه های مختلفی برای شما مهیا شده است. گردشگران می توانند از هتل یا اقامتگاه های بومگردی استفاده کنند.

کمپینگ در اطراف بام تالش

گردشگران می توانند در آلاچیق هایی که در این مکان وجود دارند، چادر بزنند. البته توجه داشته باشید که همه وسایل لازم برای برپایی کمپ را با خود داشته باشید. همچنین باید گفت که کرم ضد گزش حشرات داشته باشید و همینطور به اندازه کافی آب و غذا هم با خود ببرید.

اجاره اقامتگاه در نزدیکی پارک جنگلی گیلان

برای انتخاب اقامتگاه باید به بودجه خود توجه کنید. همان طور که گفتیم اقامتگاه های زیادی در این منطقه قرار گرفته اند.

بهترین زمان برای بازدید از پارک جنگلی سیاهداران

در فصل های خوش آب و هوا تعداد گردشگران در این ناحیه بیشتر می شود. مخصوصا در ایام تعطیلات مسافران زیادی به این ناحیه سفر می کنند. پس سفر به این ناحیه در این زمان ها فکر چندان خوبی نخواهد بود، زیرا در ترافیک جاده ای گیر می کنید.

واضح است که در روزهای عید گردشگران این ناحیه بسیار افزایش می یابند و هر طرف را که نگاه کنید، با یک چادر مواجه خواهید شد. همین طور هزینه اقامت در این محل بیشتر می شود. پس اگر می خواهید در این ایام به این پارک سفر کنید از قبل اقامتگاه را رزرو نمایید.

اما به طور کلی فصل های بهار و پاییز برای بازدید از پارک جنگلی سیاهداران مناسب هستند. البته اگر به برف علاقه دارید، می توانید در زمستان به این جنگل مراجعه کنید.

در تابستان به دلیل افزایش گرما و رطوبت تعداد گردشگران کاهش می یابد. البته در این فصل روزها بلندتر هستند و می توانید برای فرار از گرما صبح زود یا نزدیک به غروب به این ناحیه سفر کنید.

جنگل سیاهداران کجاست؟

این جنگل 4 کیلومتر از تالش فاصله دارد و برای رسیدن به آن کافی است تا تنها ده الی پانزده دقیقه رانندگی کنید.

مسیر دسترسی به پارک جنگلی سیاهداران گیلان

راحت ترین مسیر برای رسیدن به این منطقه استفاده از آزادراه قزوین رشت است. اگر از تهران حرکت می کنید، باید ابتدا به آزادراه تهران کرج بروید سپس با استفاده از دو بزرگراه به نام های شهید خرازی، فتحو شهید لشکری به آزادراه تهران- کرج خواهید رسید. سپس با عبور از پل سوم خرداد به سمت قزوین حرکت کنید.

برای اینکه وارد شهر قزوین نشوید از آزاد راه قزوین- زنجان استفاده کنید سپس وارد آزادراه قزوین- رشت بشوید. با ادامه مسیر به جاده فومن- سراوان خواهید رسید. بعد از آن به یک میدان خواهید رسید که تلاقی دو جاده رشت – فومن و فومن سراوان است.

سپس جاده ابریشم در مقابل شما قرار می گیرد و با وارد شدن به آن به شهر فومن می رسید. اگر صومعه سرا را رد کنید به جاده رشت آستارا خواهید رسید. منطقه تالش در جاده رشت به آستارا واقع شده است. چنانچه بعد از واردشدن به میدان نماز به طرف چپ بروید به پارک خواهید رسید.

آدرس پارک جنگلی سیاهداران چیست؟

پارک مورد نظر 4 کیلومتر از شهر تالش فاصله دارد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *