آبشار زرد لیمه چهارمحال و بختیاری

دریاچه زرد لیمه چهار محال و بختیاری
ایران گردی, چهار محال و بختیاری

آبشار زرد لیمه چهارمحال و بختیاری یکی از زیبایی های نهفته در کوه های زاگرس است. مسیر رسیدن به این آبشار طولانی است، اما مطمئن باشید که ارزشش را دارد. در این مطلب قصد داریم تا درباره این آبشار شگفت انگیز صحبت کنیم، پس با مجله گردشگری یابکس همراه باشید. برای اطلاع از قیمت بلیط هواپیما می توانید به پنل رزرواسیون یابکس مراجعه کنید.

علت سفر به آبشار لیمه

محل قرارگیری این آبشار در دره ای به همین نام و در شهرستانی به اسم اردل و در کوه های زاگرس است. رودخانه ای به اسم بازفت هم در کنار این آبشار قرار گرفته است. آبشار زرد لیمه ارتفاعی برابر با چهل متر دارد.

راه رسیدن به این آبشار اصلا آسان نیست. برای اینکار باید ابتدا از کوه بالا بروید، سپس از یک راه دشوار عبور کنید. همین موارد باعث شده تا این آبشار دست نخورده باقی بماند، زیرا تعداد کسانی که به این آبشار سر می زنند، زیاد نیستند.

آبشار زرد لیمه باعث سرسبزی این ناحیه شده است. جریان های آب از بین  درخت ها رد شده و به زمین می ریزند. همین طور مجموعه ای از درختان هم دور آبشار وجود دارند. این آبشار از رود بازفت فاصله زیادی ندارد.

در حوالی آبشار لیمه بوته ها و درختانی خودنمایی می کنند. پوشش گیاهی این ناحیه شبیه به مادری است که فرزند خود یعنی آبشار را در بغل خود جای داده است. اگر قصد شنا دارید باید توجه داشته باشید که این رود بسیار پر آب است در نتیجه شنا کردن باید با احتیاط در آن انجام گیرد.

علت انتخاب اسم آبشار زرد لیمه چهارمحال بختیاری

آبشار زرد لیمه

در زبان بومی مردم این این منطقه کلمه زرد برای نشان دادن ارتفاع و همین طور اشاره داشتن به مکانی سرسبز استفاده می شود. همان طور که می بینید این نام به خوبی برای آبشار انتخاب شده است. این کلمه معنی دیگری هم دارد و از آن برای دره استفاده می شود. در نتیجه می توان گفت که آبشار همان دره سرسبز یا بلندی در بین پستی ها است.

در بخش پایینی این آبشار می توانید مکانی را مشاهده کنید که عشایر از آن برای قشلاق خود استفاده می کنند. قسمت بالایی هم به دلیل هوای خنکی که دارد به عنوان ییلاق استفاده می شود. یکی دیگر از نام هایی که برای این آبشار برگزیده اند، آبشار بوبنه است.

آب و هوای آبشار زرد لیمه

آب و هوای این منطقه تقریبا شبیه به تهران اما کمی خنک تر است. از آن جا که این ناحیه برای قشلاق استفاده می شود، پس می توان گفت که هوای گرمی دارد. البته در فصل بهار دمای هوا به خاطر وجود آبشار لیمه خنک تر است. در فصل تابستان رطوبت افزایش می یابد و هوا شرجی می شود. در پاییز و زمستان هم دما سرد و معتدل است.

پوشش گیاهی و جانوری آبشار زرد لیمه

در بهار و زمستان این ناحیه در زیباترین حالت خود قرار دارد. صدای آب آبشار از یک طرف به همراه سرسبزی منطقه می تواند چشم ها را خیره کند. درختانی که در نزدیکی آبشار هستند، بیشتر شامل درختان بلوط می شوند. یکی از علت های این پوشش گیاهی قرارگیری در کوه های زاگرس است. همین طور می توانید درختانی مانند صنوبر و بادام را هم مشاهده کنید. گیاهان دارویی ارزشمندی هم در این ناحیه می رویند که توسط روستایی ها استفاده می شوند.

از جمله این گیاهان می توان به گون اشاره کرد. این گیاه در نزدیکی آبشار و مزارع کشاورزان رشد می کند. به یاد داشته باشید به خاطر وجود درختان و گیاهان زیاد در این منطقه ممکن است، راه را گم کنید، پس برای بازدید از آبشار حتما به همراه یک راهنما باشید. آب آبشار مورد نظر از طریق رودخانه کارون تامین می شود. جاهای دیدنی نزدیک این آبشار شامل موارد زیر می شوند.

دیدنی‌های آبشار زرد لیمه

آبشار لیمه چهار محال و بختیاری

منطقه ای که این آبشار در آن قرار گرفته است جاذبه های بسیار زیادی دارد. از جمله این جاذبه ها می توان به چشمه ها، رودخانه ها، دره و … اشاره کرد. در ادامه به معرفی این بخش های جذاب می پردازیم.

دره لیمه

دره لیمه از جمله جاذبه های گردشگری است که در چهار محال بختیاری قرار گرفته است. همان طور که گفتیم در این دره درختانی مانند صنوبر می رویند. در پایین دست دره هم رودخانه جریان دارد که برای شنا کردن در آن باید بسیار مراقب باشید.

جنگل‌های اطراف آبشار زرد لیمه

جنگل های کنار این آبشار بسیار زیبا هستند. پس حتما هنگام مراجعه به این منطقه به دیدن جنگل ها هم بروید.

کوه های بلند

کوه های بلندی اطراف این ناحیه قرار گرفته اند. به همین دلیل است که مسیر رفتن به این آبشار مقداری دشوار است. در بعضی از مناطق کوه ها بسیار صعب العبور هستند و تنها حیوانات می توانند از آن ها عبور کنند.

رودخانه بازفت

رودخانه مورد نظر از کنار روستاها و چشمه های مختلف عبور می کند. مردم محلی برای آبیاری زمین ها و باغ های خود از آن استفاده می کنند و همین طور حیوانات هم از آب این رودخانه می نوشند.

پلکان اشکانی پل خداآفرین

این پل روی رودخانه بازفت احداث شده است و مردم عشایر زیاد از آن استفاده می کنند. در واقع هنگامی که عشایر قصد رفتن به سمت دیگر رودخانه را دارند، این پل کمک بسیاری به آن ها می کند. حتما متوجه شدید این زمان موقع قشلاق رخ می دهد.

تفریحات نزدیک به آبشار زرد لیمه

کوهنوردی

یکی از تفریحاتی که می توان در این ناحیه انجام داد، کوهنوردی است. البته از آن جا که خود آبشار در کوه است، برای رسیدن به آن باید کوهنوردی هم بکنید.

شنا در آبشار زرد لیمه

گردشگرانی که به این ناحیه سر می زنند، می توانند شنا هم بکنند. در هر صورت دو تا انتخاب برای شنا کردن وجود دارد. انتخاب دیگر به جز آبشار، رودخانه بازفت است. آب های این محل بسیار تمیز و زلال هستند.

پیاده‌روی در کنار آبشار

کوهستانی بودن این ناحیه باعث شده تا نتوان در آن پیاده روی آسانی داشت با این حال پله هایی به اسم دژپات در این منطقه وجود دارند که می توانید روی آن ها قدم بزنید. عشایر و گردشگران برای رسیدن به مقصد خود از این پله ها استفاده می کنند. در نزدیکی این پله ها یک کتیبه تاریخی هم قرار گرفته است.

عکاسی از طبیعت

هنگام رسیدن به این ناحیه با دیدن زیبایی های آبشار حتما دلتان می خواهد که چندین عکس از آن بگیرید. همین طور درختان بلوط هم بسیار تماشایی هستند. البته عکس گرفتن روی پله های دژپات را هم نباید از یاد ببرید.

جاهای دیدنی در نزدیکی آبشار زرد لیمه

نمایی از آبشار زرد لیمه

رودخانه بازفت

سرچشمه رودخانه مورد نظر از رود کارون است. رودخانه در ابتدا از زرد کوه مسیر خود را آغاز کرده و سپس به سد کارون چهار می رسد و در انتها به رودخانه کارون محلق می شود. این رودخانه 95 کیلومتر است. برای شنا کردن در این رودخانه بهتر است، تا نقاط کم عمق آن را انتخاب کنید.

جاده پلکانی دژپات

همان که پیش تر به آن اشاره کردیم، این جاده در واقع مجموعه ای از پله ها است که در زمان هخامنشیان ساخته شده است. از این جاده برای کارهای اقتصادی، سیاسی و امور نظامی استفاده می کرده اند. این پله ها در یک مسیر بسیار دشوار ساخته شده اند تا رفت و آمد را آسانتر کنند. جاده مورد نظر در حوالی دره و آبشار لیمه واقع شده است.

این پله ها در یک مسیر بسیار دشوار ساخته شده اند تا رفت و آمد را آسانتر کنند. جاده مورد نظر در حوالی دره و آبشار لیمه واقع شده است.

جره اطراف آبشار زرد لیمه

جره وسیله ای است که برای عبور از رودخانه و رفتن به طرف دیگر از آن استفاده می شوند. به دلیل اینکه بیشتر رودخانه ها از داخل دره و کوه عبور می کنند، در نتیجه داخل سنگ حفره ای درست کرده اند و یک بند را در 2 طرف سوراخ بسته اند، سپس آن را به سوراخ مقابل می بندند. طناب از میان آب عبور کرده و 2 شاخه چوبی در پایین آن با طناب بسته می شوند.

برای عبور از رودخانه از این سنگ ها استفاده می کنند. در واقع سنگ ها حکم یک تاب را دارند. تعدادی از مردم هم هستند که برای رفتن به طرف دیگر نیازی به طناب ندارند.

پل بهشت آباد

پل مورد نظر از اردل شش کیلومتر فاصله دارد و در زمان قاجاریه ساخته شده است. سازنده پل فردی به نام حسینقلی خان بختیاری بوده که آن روی رودخانه ای به اسم بهشت آباد احداث کرده است. پل مورد نظر در حدود بیست متر است. این پل از سنگ ساخته شده و بعضی بخش های آن آجری است.

دره عشق در حوالی آبشار

دره مورد نظر منطقه زیبایی است که در استان چهارمحال بختیاری قرار گرفته است. در این دره می توانید شاهد آبشارها و همین طور چشمه های آب باشید. از دیگر جذابیت های آن وجود جنگل های بلوطی است که در این دره قرار گرفته اند.

رودخانه کارون از میان این دره عبور می کند و راه خود را از میان کوه ها و چاله های مختلف ادامه می دهد و به شالیزارها می رسد. از مهمترین بخش های این دره می توان به آبشار آن اشاره کرد که ارتفاعی برابر با صد متر دارد.

چشمه سرداب رستم‌آباد

این چشمه پرآب در میان کوه های زاگرس جای گرفته است. آب این چشمه خنک است، به همین دلیل می توانید در تابستان از آن لذت ببرید. در واقع به همین علت است که اسم سرداب برای آن انتخاب شده است. زیرا آب بسیار سردی دارد. منبع آب این چشمه از آب شدن برف ها در زمستان است.

شهرستان اردل

آبشار لیمه در این شهرستان قرار گرفته است. از آن جا که این مکان آب و هوای مناسبی دارد عشایر به عنوان ییلاق از آن استفاده می کنند. از جمله عشایری که به این مکان می آیند، می توان به ایل هفت لنگ بختیاری اشاره کرد.

اردل در ارتفاع 1800 متری از دریا قرار گرفته است. در نتیجه دمای هوای آن خنک است. در این روستاها جاذبه هایی مانند چشمه مولا، چشمه شلیل، دشت اردل، روستای آلیکوه، چشمه سرخون و … قرار گرفته اند.

تالاب سولقان

این تالاب از شهرکرد هفتاد کیلومتر فاصله دارد و از جمله جاهای دیدنی چهار محال و بختیاری محسوب می شود. این تالاب را به اسم تالاب ولگان هم می شناسند. در این تالاب گل های زیبایی رشد می کنند.

عشایری که به سمت مقصد خود حرکت می کنند از کنار این مکان عبور می کنند. تالاب مورد نظر زیستگاه مرغان آبی و پرنده های مهاجر هم است. البته اخیرا تعداد این پرندگان به دلیل شرایط نامناسب تالاب کاهش یافته است.

چشمه دیمه حوالی آبشار زرد لیمه

آب زاینده رود از این چشمه تامین می شود. آب چشمه دیمه حاوی مواد معدنی است و بسیار تمیز است. همین طور پوشش گیاهی کنار این چشمه باعث شده تا محلی مناسب برای برپایی پیک نیک باشد.

کتیبه دژپات

علاوه بر پله های باستانی دژپات کتیبه ای هم در این منطقه قرار گرفته است. علت ساخت این پل ها هموار ساختن مسیر برای عبور و مرور است. جاده پلکانی را به اسم جاده ابریشم کوچک یا پنهان ترین جاده کوه های ایران هم می شناسند. توجه داشته باشید که به تنهایی به سمت این جاده نروید و حتما راهنما همراه با شما باشد.

اسم دیگر این کتیبه هفشجان است. این اثر تاریخی در کوه جهان بین واقع شده است. طبق بررسی های انجام شده این کتیبه 4 هزار سال پیش از میلاد ساخته شده است. کتیبه هفشجان روی کوه نقش بسته است و جزو آثار ملی کشور به شمار می رود.

روستای گزستان بازفت

روستای مورد نظر از روستاهای سنتی در استان چهارمحال بختیاری است و راه رسیدن به آن دشوار است. البته عشایر برای رفتن به ییلاق و قشلاق از این روستا عبور می کنند.

چشمه مولا در روستای آلیکوه

چشمه مولا در فاصله هشتاد کیلومتری از شهرکرد قرار گرفته است. مناطق زیبایی در نزدیکی این چشمه قرار گرفته اند که باعث شده است تا گردشگران زیادی به این ناحیه مراجعه کنند. از خصوصیات این منطقه وجود داشتن سرویس بهداشتی و مکان هایی برای نشستن است.

سینی‌سواری در گزستان بازفت

عشایر برای اینکه بتوانند از مسیرهای دشوار عبور کنند، از راه های مختلفی استفاده می کنند. یکی از این راه ها استفاده از مشک های باد شده است. مشک های مورد نظر به جای قایق استفاده می شوند و عشایر برای رد شدن از رودخانه سوار آن ها می شوند و به جای پارو از پا استفاده می کنند. به این مشک ها سینی می گویند.

دشت اردل

در بهار گل های زیبایی در دشت می روید. در سال های اخیر برای نگهداری از این دشت توسط روش های خاصی گل های آن را آبیاری می کرده اند. دشت مورد نظر از جمله جاذبه های گردشگری چهار محال و بختیاری به شمار می رود.

چشمه‌ های باغ رستم اردل

این باغ در شهرستان اردل واقع شده است و همین طور در حوالی روستای بهشت آباد قرار گرفته است. در این منطقه آبشارهای جالبی وجود دارند که می توانید از آن ها هم بازدید کنید.

البته برای دیدن چشمه های این منطقه بهتر است تا در بهار و تابستان به آن سفر کنید، زیرا در این موقع از سال سرسبزی خاصی در ناحیه به چشم می خورد. برای رفتن به این مکان باید وارد جاده شهرکرد – شلمزار شوید سپس در جاده اردل راه خود را ادامه دهید. باغ رستم از اردل هشت کیلومتر فاصله دارد.

آبشار تنگ زندان اردل

این آبشار در دره ای به همین نام قرار گرفته است. این دره زیبا به شهرستان اردل هم نزدیک است. البته مردم بومی منطقه به این آبشار، “کردی کن” هم می گویند. دیواره های سنگی در عمق دره قرار دارند که آبشار مورد نظر در میان آن ها جای گرفته است. این آبشار ارتفاعی برابر با 120 متر دارد.

آبشار معدن اردل

آبشار مورد نظر به دلیل اینکه در حوالی روستای اردل قرار گرفته است، به این نام  معروف شده است. روستای اردل در منطقه ای کوهستانی شکل گرفته و این آبشار هم در نزدیکی آن است.

بهترین زمان برای بازدید از آبشار زرد لیمه

آبشار زرد لیمه

آب و هوای منطقه ای که این آبشار در آن شکل گرفته است، بسیار دلپذیر است. با این حال در تابستان دمای هوا بالاتر می رود. بهترین زمان برای مراجعه به این آبشار در بهار است. در این زمان دمای هوا کمتر است و سرسبزی در هر نقطه ای از این ناحیه دیده می شود. شما می توانید گل های وحشی را هم نزدیکی آبشار مشاهده کنید.

 بازدید از آبشار زرد لیمه

همان طور که قبلا هم به آن اشاره کردیم، رفتن به این آبشار کار آسانی نیست. شما نمی توانید از ماشین خود برای رفتن به این آبشار استفاده کنید. تنها چیزی که می توانید با خودتان ببرید یک کوله پشتی است. توجه کنید که بار سنگینی با خود نداشته باشید.

تجهیزات مورد نیاز

مهمترین وسایلی که باید در این راه با خود همراه داشته باشید شامل آب، غذای سبک و کفش مناسب می شود. بهتر است تا صبح زود به طرف آبشار حرکت کنید زیرا هوا خنک تر است.

اقامت در آبشار زرد لیمه چهار محال و بختیاری

برپایی چادر

تنها کاری که شما می توانید در این محل انجام دهید برپایی چادر است. پس توجه کنید که وسایل مورد نیاز را با خود داشته باشید.

اقامتگاه‌های نزدیک آبشار

برای اقامتگاه در نزدیکی آبشار می توانید به اردل مراجعه کنید و خانه های روستانشینان را اجاره کنید.

آبشار زرد لیمه کجاست؟

این آبشار در جنوب شهرستان اردل قرار گرفته است.

نحوه دسترسی به آبشار زرد لیمه

هنگامی که در جاده شهرکرد – اردل قرار گرفتید باید به طرف شهر اردل برانید سپس راه خود را به روستای کاج ادامه دهید. از این روستا هم باید به طرف رستم آباد بروید در ادامه مسیر از یک جنگل عبور خواهید کرد تا اینکه به بازفت می رسید. بعد از آن باید از گردن چری رد شوید تا به روستای گزستان برسید. بعد از آن با 10 یا 12 ساعت پیاده روی به آبشار خواهید رسید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *