دریاچه چورت ساری، منظره ای دل انگیز در ساری

دریاچه چورت ساری
ایران گردی, ساری

هنگامی که زمان تعطیلات فرا می رسد، رفتن به شمال کشور یکی از اولین گزینه هایی است که به فکر هرکسی می رسد. مهمترین علت این انتخاب وجود طبیعت شگفت انگیزی است که در هر گوشه این خطه به چشم می خورد. دریاچه چورت که به آن دریاچه میانشه هم می گویند، یکی از همین شگفتی ها است. برای آشنایی با این دریاچه با ما همراه باشید.

همین طور برای اطلاع از قیمت بلیط هواپیما ساری می توانید به پنل رزرواسیون یابکس مراجعه کنید.

تاریخچه دریاچه چورت ساری

این دریاچه در نزدیکی روستایی به اسم مشابه شکل گرفته است. روستای چورت در جاده ساری به سمت کیاسر قرار دارد. دریاچه مورد نظر 83 سال پیش ایجاد شده است، پس می توان گفت که تقریبا جوان محسوب می شود.

در آن زمان به خاطر وقوع یک زلزله در استان مازندران دره ای شکل می گیرد و سپس چشمه ای که در این مکان وجود داشته بسته می شود. آب این چشمه جنگل را در خود فرو می برد و به این صورت دریاچه چورت ساخته می شود.

بنابرین در هنگامی که آب دریاچه پایین است، می توانید درختانی را در داخل آن ببینید. در فصل های مختلف سال بنابر میزان بارندگی آب دریاچه کاهش یا افزایش می یابد. با این حال دریاچه ابعادی برابر با 2 و نیم هکتار دارد.

علت انتخاب نام چورت چیست؟

دریاچه چورت ساری

این کلمه در گذشته به شکل شولت استفاده می شده است که برای اشاره به برکه یا باتلاق استفاده می کرده اند، اما در گذر زمان تغییر شکل داده و به چورت تبدیل شده است.

نام های دیگر دریاچه چورت

همانطور که گفتیم این دریاچه را به اسم میانشه هم می شناسند. بنظر می رسد این اسم از دو کلمه میان و شه تشکیل شده است. شه اشاره به شبنمی دارد که روی برگ گل شکل می گیرد. در نتیجه می توان آن را با هوای مه آلود کنار دریاچه مرتبط دانست.

شرایط آب‌ و هوایی دریاچه چورت ساری

این دریاچه در ارتفاع 1034 متری از سطح دریا شکل گرفته است. در نتیجه هوای متعدل و خوبی دارد و می توانید از رطوبت زیاد در امان باشید. در هنگام بهار مخصوصا دمای کنار دریاچه خنک است و هوا چندان شرجی نیست. اما با رسیدن فصل تابستان گرمای هوا بیشتر شده و میزان بارش کاهش می یابد. در نیمه دوم سال دمای هوا کاهش یافته و جاده ای که به دریاچه ختم می شود، به دلیل لغزنده بودن بسته می گردد.

پوشش گیاهی و جانوری دریاچه چورت

تصویری از دریاچه چورت ساری

در کنار این دریاچه می توانید درختان توسکا، ازگیل، راش و … را مشاهده کنید. همین طور در بهار هم گل های متنوعی در این مکان می رویند. از گیاهان کنار دریاچه می توان به پونه و آویشن اشاره کرد.

پوشش گیاهی این منطقه باعث شده تا پرندگان خاص و همین طور انواع حیوانات در نزدیکی آن زندگی کنند. از جمله آن ها می توان به پلنگ، خرس، گربه وحشی، قرقاول، شغال، کبک و … اشاره کرد.

ماهی ‌های دریاچه چورت ساری

در داخل این دریاچه آبزیانی هم زندگی می کنند. ماهی قرمز از جمله این آبزیان خوراکی است. البته طبق گفته مردم در گذشته ماهی در این دریاچه نبوده است تا اینکه روستاییان ماهیانی را در این دریاچه انداخته اند و در گذر زمان تعداد آن ها زیاد شده است. عده ای از مردم محلی هم معتقدند که تخم ماهی ها توسط پرندگان مهاجر آورده شده است.

تفریحات کنار دریاچه چورت

تفریحات متنوعی در کنار این دریاچه برای گردشگران فراهم شده است که در ادامه به آن ها اشاره خواهیم کرد.

درختان میان دریاچه چورت

درختانی تقریبا مرده در سطح دریاچه هستند که نمایی دیدنی به آن بخشیده اند. فضای دریاچه در هنگام مه و با وجود این درختان بسیار اسرارآمیز بنظر می رسد.

قایق سواری روی دریاچه چورت ساری

شنا کردن در این دریاچه امکان پذیر نیست، اما امکان قایق سواری برای شما فراهم شده است. البته قایقی هم برای کرایه وجود ندارد و باید خودتان قایق داشته باشید یا قایق بقیه را قرض بگیرید.

آفرودسواری کنار دریاچه چورت ساری

به دلیل اینکه جنگل های کنار دریاچه مسیر پر فراز و نشیبی دارند، شما می توانید با ماشین آفرود از حرکت در این مسیرها لذت ببرید و یکی از هیجانات کنار دریاچه محسوب می شود.

ماهیگیری در دریاچه

ماهیگیری کنار دریاچه چورت

برای ماهیگیری باید لوازم مناسب را با خود داشته باشید تا بتوانید از ماهیگیری در این دریاچه لذت ببرید.

گشتن در جنگل

تصور کنید صبح از محل اقامت خود خارج می شوید و به سمت جنگل می روید. جنگل در صبح بسیار زیبا است. صدای پرندگان به گوش می رسد و همه چیز تازه و سبز بنظر می رسد.

عکاسی

در حین پیاده روی در کنار دریاچه یا در جنگل می توانید دوربین خود آماده نگه دارید و اگر منظره ای زیبا دیدید، به سرعت آن را شکار کنید.

پیک‌نیک در طبیعت

پیک نیک خرج زیادی ندارد، کافی است با خود خوراکی و کمی وسایل داشته باشید، سپس کنار دوستان و خانواده لحظات زیبایی را رقم بزنید.

شنا در دریاچه چورت ساری

یکی از اهداف اصلی گردشگران برای رفتن به شمال کشور شنا است. اما شنا در این دریاچه ممنوع اعلام شده است. علت این امر این است که در داخل دریاچه گیاهان و درختانی وجود دارند که می توانند باعث عدم حرکت شما بشوند و کسی در کنار دریاچه نیست تا شما را نجات بدهد.

امکانات دریاچه چورت ساری

روستای چورت در فاصله بسیار نزدیکی نسبت به این دریاچه قرار گرفته است. در نتیجه اگر به دنبال سرویس بهداشتی، رستوران، مسجد یا اقامتگاه هستید باید به آن جا مراجعه کنید.

خطرات در سفر به دریاچه چورت

از آن جا که حیوانات وحشی در این ناحیه زندگی می کنند، ممکن است هنگام بازدید از دریاچه با آن ها رو به رو شوید. بنابرین بهتر است تا در شب کنار دریاچه اقامت نکنید یا حداقل همراه با یک گروه باشید.

اقامت در نزدیکی دریاچه چورت ساری

نمایی از دریاچه چورت ساری

برپایی کمپینگ

چادر زدن کنار دریاچه هزینه خاصی ندارد و می توانید غذا را هم خودتان آماده کنید. مخصوصا بیدار شدن در صبح زیبا و دیدن طبیعت لذت شگرفی دارد. اما همان طور که گفتیم باید مراقب حیوانات هم باشید.

اقامتگاه‌های نزدیک دریاچه چورت

اما کسانی که قابلیت کمپینگ زدن را ندارند، می توانند در روستاهای اطراف این محل خانه یا ویلایی را اجاره کنند. قیمت خانه ها هم مقرون به صرفه است. در این اقامتگاه ها سرویس بهداشتی، تخت و آب وجود دارند. همین طور می توانید به شهر ساری بروید و در آن جا اقامتگاه های بیشتری در اختیار شما خواهد بود که از جمله آن ها می توان به موارد زیر اشاره کرد.

سوئیت سرای آرامش

ویلا دو خوابه یونا

سوئیت شاه جهان

ویلا جنگلی در حومه ساری

نکات مهم در حین بازدید از دریاچه چورت

جاده ای که از روستا به دریاچه می رسد، آسفالت نیست و در بعضی از جاهای آن شیب تند است. مخصوصا در هنگام بارندگی باید بسیار مراقب باشید. اما رفتن به دریاچه از دو طریق امکان پذیر است که در ادامه آن ها را توضیح خواهیم داد:

در روش اول باید خودتان دست به کار شوید و یک مسیر ده کیلومتری تا دریاچه را پیاده بروید. دقت کنید که وسایل سنگینی با خود نداشته باشید و کفش راحتی بپوشید.

اما چنانچه ماشین آفرود دارید، می توانید با خیال راحت این مسیر را طی کنید. همین طور رانندگانی از خود روستا هم هستند که می توانند شما را به دریاچه ببرند. توجه کنید که در این منطقه اینترنت کار نمی کند، پس پیش از سفر حتما یک نقشه داشته باشید یا از مردم محلی راهنمایی بخواهید.

بهترین زمان برای بازدید از دریاچه چورت

نمایی از دریاچه چورت

اگر به هوای خنک و طبیعت باشکوه علاقه دارید، فصل بهار انتخاب مناسبی برای شما خواهد بود. اما اگر می خواهید دریاچه را در نمای جذاب تری ببینید، باید تابستان که آب آن کمتر می شود به این مکان مراجعه کنید.

در نیمه دوم سال هم این محل محیط خلوت تری دارد و رنگ های درختان بسیار زیبا است. فصل زمستان هم که باعث برفی شدن سطح دریاچه و درختان می شود. اگر در پاییز و زمستان به چورت سفر کردید، حتما با خود زنجیر چرخ و سایر لوازم مناسب را داشته باشید.

دریاچه چورت کجاست؟

این دریاچه در استان مازندران و در جاده ساری به کیانسر واقع شده و از روستای چورت ده کیلومتر فاصله دارد.

نحوه دسترسی به دریاچه چورت

سه جاده برای به این دریاچه منتهی می شوند که یکی از سمت تهران، دیگری از ساری و آخرین جاده از سمنان رد می شوند. اگر از مسیر ساری استفاده کنید، باید به طرف کیاسر بروید و بعد از 45 کیلومتر به یک دوراهی خواهید رسید که یک طرف آن به دریاچه ختم می شود. با وارد شدن به مسیر دریاچه بعد از 14 کیلومتر به روستای چورت می رسید، سپس باید ده کیلومتر دیگر پیش بروید تا به دریاچه برسید.

در صورتی که از تهران عازم هستید باید از جاده فیروزکوه استفاده کنید. در این مسیر باید به سمت فریم و تنگه سیلمانیه رانندگی کنید. سپس در کیلومتر 30 جاده ساری – کیاسر تابلوی چورت را می بینید. از این تابلو تا دریاچه دو ساعت راه است.

راه بعدی سمنان است. در این مسیر باید به سمت شهر شهمیرزاد که در شمال این استان است، حرکت کنید. سپس راه خود را به طرف ساری ادامه دهید. بعد از چند ساعت رانندگی با گذشتن از کیاسر پلی وجود دارد که بعد از این پل جاده روستای چورت قرار گرفته است.

نکاتی ویژه برای سفر به دریاچه چورت

از آن جا که مغازه ای در کنار دریاچه نیست، باید وسایل مورد نیاز خود را از روستا خریداری کنید. کسانی که قصد اقامت در نزدیکی دریاچه را دارند، حتما کیسه خواب، چراغ قوه، آب، چادر و … را همراه خود داشته باشند. در اواخر هفته جمعیت کنار دریاچه بیشتر می شود. از ریختن زباله در طبیعت پرهیز کنیم و به درختان صدمه نزنیم.

جاهای دیدنی اطراف دریاچه چورت

سد سلیمان تنگه

سد سلیمان تنگه ساری

این سد به اسم سد شهید رجایی هم معروف است. سد مورد نظر به عنوان مجموعه ای تفریحی هم مورد استفاده قرار می گیرد و در منطقه دودانگه مازندران قرار گرفته است.

این سد در سال 1376 ساخته شد و امکانات مختلفی به آن افزوده گشت. شما می توانید در کنار رودخانه تجن که در حوالی این سد قرار گرفته است اسکی، ماهیگیری، رفتن به تاج سد و همین طور اتوبوس دریایی را تجربه کنید.

جنگل کیاسر حوالی دریاچه چورت

جنگل کیاسر ساری

جنگل مورد نظر یکی از زیبایی هایی طبیعت در استان مازندران و نزدیک به ساری است. به این جنگل پارک ملی کیاسر هم می گویند. در این جنگل می توانید شاهد گیاهان و جانوران مختلفی باشید که در نزدیکی دریاچه قرار دارند. حیواناتی مانند پلنگ، راسو، هدهد، مارال، شوکا، کرکس و درختانی همانند سرخدار و بلوط بومی این ناحیه هستند. همان طور دمای هوا در این مکان نیمه مرطوب است، پس می تواند برای قدم زدن مناسب باشد.

روستای چورت

روستا در مسیر دریاچه قرار گرفته است، پس می توانید زمانی را برای دیدن آن اختصاص دهید. صنایع دستی این روستا شامل جاجیم و گلیم می شوند. در این منطقه باغ های گردو توسط کشاورزان پرورش داده می شوند.

دریاچه الندان

دریاچه الندان ساری

این دریاچه وسعت بسیار زیادی دارد و از نظر قدمت می توان گفت که در میلیون ها سال پیش شکل گرفته است، پس دریاچه ای بسیار قدیمی است. منبع آب این دریاچه آب برف و باران است. دریاچه الندان جزو آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

آدرس دریاچه چورت چیست؟

مازندران، جاده ساری – کیاسر

بهترین زمان برای بازدید از دریاچه چورت ساری چه زمانی است؟

بهترین زمان برای سفر به این منطقه از بهار تا اواسط پاییز است.

مسیر رفتن از تهران به دریاچه به چه صورت است؟

در صورتی که از تهران عازم هستید، باید از جاده فیروزکوه استفاده کنید. در این مسیر باید به سمت فریم و تنگه سیلمانیه رانندگی کنید. سپس در کیلومتر 30 جاده ساری – کیاسر تابلوی چورت را می بینید. از این تابلو تا دریاچه دو ساعت راه است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *