تالاب آق گل همدان و شگفتی های آن

تالاب آق گل
ایران گردی, همدان

وقتی سخن از همدان به میان می آید، غار علی صدر یا آرامگاه باباطاهر اولین مکان هایی هستند که شما آن ها را برای بازدید در نظر می گیرید. اما جاهای دیدنی همدان به این مکان ها ختم نمی شود. بنابرین در این مطلب قصد داریم تا درباره تالاب آق گل صحبت کنیم. همین طور برای اطلاع از قیمت بیلط هواپیما می توانید به پنل رزرواسیون یابکس مراجعه کنید.

این تالاب در واقع تالابی فصلی است که عمق زیادی ندارد، اما در کنار آن یک منظره زیبا از کوه های کوه کت قرار گرفته است. عمر این مکان به طور تقریبی به چند هزار سال پیش می رسد و محلی مناسب برای پرندگان مهاجر بوده است.

آشنایی با تالاب آق گل همدان

این تالاب شکل و شمایی مستطیل شکل دارد و در دشت قهاوند شکل گرفته است. تالاب مورد نظر در فصل های بارندگی جان می گیرد و در سایر ماه ها خشک است. به همین دلیل است که یک تالاب فصلی به شمار می رود. زیرا در مواقع خاصی از سال که بارندگی صورت می گیرد، جویبارهای کوچکی شکل می گیرند که باعث می شوند تا این تالاب ایجاد شود. همین قضیه باعث می شود تا حیوانات هم دور تالاب جمع شوند.

سرچشمه اصلی شکل گیری این تالاب به دلیل باران های بهاری، رود قره چای و جویبارهای کوچکی است که از برف های کوه های قهاوند نشات می گیرند. این تالاب اسامی دیگری هم دارد و در میان مردم به نام های تالاب ملایر، کرد خورد و همدان شناخته می شود.

در بهترین حالت خود تالاب می تواند 900 هکتار آب را در خود جای دهد. با این حال عمق تالاب آق گل همدان بسیار کم است و به یک متر هم نمی رسد. این تالاب علاوه بر اینکه زیستگاه پرندگان و حیوانات به شمار می رود باعث بهتر شدن هوای منطقه و کمتر شدن گرد و غبار نیز می گردد.

تالاب آق گل کجاست؟

تالاب آق گل همدان

این تالاب در فاصله بین همدان و استان مرکزی قرار است. در حوالی تالاب چندین شهر و روستا قرار دارند که از جمله آن ها می توان به آق گل، شهر خنداب و … اشاره کرد.

آدرس تالاب آق گل:

همدان، شهر ملایر، شهرستان اسلامشهر، جاده توتل

نحوه دسترسی به تالاب آق گل

اگر از تهران به همدان سفر می کنید، باید 320 کیلومتر را برای رسیدن به این شهر طی کنید. به طور کلی دو مسیر برای رفتن به این تالاب در دسترس است که در ادامه به آن ها اشاره خواهیم کرد.

برای رسیدن به همدان می توانید از اتوبان کرج – قزوین یا از آزادراه تهران – ساوه استفاده کرد.

البته تهران – ساوه از مسیر اول خلوت تر است، پس پیشنهاد می کنیم تا این مسیر را انتخاب کنید. اگر از تهران حرکت می کنید باید به سمت اتوبان ساوه بروید، سپس وارد آزاد راه ساوه – همدان بشوید. بعد از آن باید مسیر خود را در جاده همدان ملایر ادامه دهید. هنگامی که به ملایر رسید کار برای شما آسان خواهد شد. زیرا با استفاده از تابلوهای راهنمایی می توانید به جاده ملایر – اسلامشهر وارد شوید. سپس به فرعی توتل می رسید و با اندکی پیش روی در این جاده به جاده تلاب خواهید رسید.

تاریخچه پیدایش تالاب آق گل

بنظر می رسد که زمان شکل گیری این تالاب به چهل هزار سال پیش می رسد، یعنی زمانی که تازه انسان های اولیه توانسته بودند تا ابزارآلاتی از سنگ و استخوان را درست کنند. مخصوصا هنگامی که کارشناسان درباره زمین این منطقه تحقیق کردند، متوجه شدند که قدمت شکل گیری تالاب در زمان آخرین عصر یخبندان بوده است.

آب‌وهوای تالاب آق گل

شهر همدان به علت اینکه در کنار کوهستان است، آب و هوایی سرد دارد بنابرین تابستان بهترین زمان برای سفر به این شهر است. البته در بهار و پاییز می توانید آب و هوایی معتدل را تجربه کنید. هنگامی که پاییز فرا می رسد باران های پاییزی هم آغاز می شوند. این باران ها تا نیمه بهار هم ادامه دارند. در این مدت تالاب پر از آب می شود و سپس هرچه به تابستان نزدیک تر می شویم حجم آب کمتر خواهد شد و سپس در تابستان تالاب به صورت کامل خشک می شود.

پوشش گیاهی و جانوری تالاب آق گل

پوشش گیاهی و جانوری این منطقه در نوع خود بسیار ویژه است. برای مثال چمن شور، جگن و سازوی دریایی از گیاهانی هستند که در این منطقه می رویند.

اگر زمان مناسبی به تالاب سفر کنید، شاهد حیوانات زیادی خواهد بود که در کنار آن زندگی می کنند. این حیوانات شامل پستانداران، خزندگان و پرندگان می شوند. برای مثال شما می توانید وزغ، گرگ، قوچ، مار آبی، قورباغه، آگامای پولک درشت و … را در این تالاب مشاهده کنید.

نمایی از تالاب آق گل همدان

در زمان کوچ هم پرندگان از بخش های جنوبی کشور به این سمت حرکت می کنند تا آب و هوای خنکی را در کنار تالاب آق گل بگذرانند. از جمله این پرندگان می توان به لک لک سیاه، فلامینگو، پرستو دریایی، غاز، اووست، حواصیل خاکستری، کاکایی، قو و کفچه نوک اشاره کرد.

جاهای دیدنی همدان در نزدیکی تالاب آق گل

شهر ملایر دارای بخش های دیدنی زیادی است. در این شهر انواع موزه ها، قلعه های تاریخی و مکان های طبیعی شکل گرفته اند که در ادامه به معرفی آن ها خواهیم پرداخت.

تپه و آتشکده نوشیجان ملایر

تپه و آتشکده نوشیجان ملایر

همان طور که گفتیم در این شهر آثار تاریخی زیادی وجود دارند. یکی از این مناطق روستای نوشیجان است. در این روستا تپه ای وجود دارد که مربوط به زمان مادها می شود و در این تپه یک آتشکده هم ساخته شده است. قدمت این مکان به 2700 سال پیش باز می گردد.

این تپه ارتفاعی برابر با 37 متر دارد و در آن آثار مهمی از زمان ماد، اشکانی و هخامنشی یافت شده است. این آثار شامل سکه های نقره و ظرف های سفالی می شوند. علاوه بر این ها یک سازه هم در این تپه کشف شده است که در سه طبقه ساخته شده و هر بخش آن برای یکی از دوره های تاریخی است و سرانجام به ارگ نوشیجان می رسیم که در آن مادها به عبادت می پرداخته اند و همین طور از آن به عنوان یک دژ استفاده می شده است تا از حملات دشمنان جلوگیری کنند.

موقعیت مکانی تپه نوشیجان ملایر

قلعه پری نزدیک تالاب آق گل همدان

قلعه پری

شاید همیشه برای شما سوال بوده که کریم خان زند در کجا متولد شده است. اگر نسبت به پاسخ این سوال کنجکاو هستید باید بگوییم که این شخص متولد روستای پری یا پیروز است. به همین دلیل هم است که قلعه پری شهرت خاصی دارد.

این روستا آب و هوایی دلپذیر دارد و در فاصله کمی از ملایر قرار گرفته است. قلعه مورد نظر در میان این روستا ساخته شده است. در این قلعه خاندان زند زندگی می کرده اند. باستان شناسان موفق شده اند تا زیورآلات، ظرف های مسی و آثاری از این دست را در این قلعه کشف کنند. همین طور تعدادی قبر هم در این مکان شناسایی شده که بنظر می رسد به خاندان کریم خان زند تعلق دارد.

موقعیت قلعه پری

بهترین زمان برای بازدید از تالاب آق گل

همانطور که پیش تر هم اشاره کردیم در بعضی از فصل های سال تالاب خشک است و اگر در این زمان به این ناحیه سفر کنید، شاهد زمینی بی آب و علف خواهید بود!

در صورتی که هدف اصلی شما بازدید از این تالاب است، باید از پاییز تا بهار به همدان سفر کنید. مخصوصا در اردیبهشت تالاب بسیار پر آب است. البته باید گفت که بازدید از تالاب رایگان است و معمولا بازدیدکنندگان زیادی در طول روز وجود ندارند.

اقامت در نزدیکی تالاب آق گل

بازدید از تالاب تنها چند ساعت از وقت شما را می گیرد. البته در صورتی که لحظات خوبی دارید می توانید زمان بیشتری را در این مکان صرف کنید.

اقامت حوالی تالاب آق گل

این تالاب همدان ناحیه ای حفاظت شده است. در نتیجه امکان برپایی کمپ در آن زیاد نیست.

اقامت در اقامتگاه‌های نزدیک به ابگیر آق گل

در همدان اقامتگاه های زیادی وجودی دارند که بنابر بودجه خود می توانید یکی از آن ها را انتخاب کنید. البته می توانید در روستاهای اطراف هم اقامت کنید. همین طور شما می توانید از اقامتگاه های بومگردی ملایر هم استفاده کنید. این اقامتگاه ها قیمت خوبی هم دارند. از دیگر محل ها می توان به سوئیت ها و مسافرخانه های اسلامشهر اشاره کرد.

نکات ایمنی برای سفر به تالاب آق گل

قلعه پری

از تفریحات دلپذیر مسافران می توان به پرنده نگری اشاره کرد. پس در صورتی که همراه با خود دوربین عکاسی دارید، باید از انواع پرندگانی که در این تالاب زندگی می کنند عکس بگیرید. وسایل لازم برای عکاسی شامل دوربین چشمی، کلاه، لباس همرنگ محیط، دوربین چشمی و عینک آفتابی می شوند.

همراه داشتن لباس و کفش های مناسب هم ضروری است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *