تالاب میانکاله بهشهر

تالاب میانکاله بهشهر
ایران گردی, مازندران

آواز پرندگان از کنار تالاب به گوش می رسد. باد می وزد و طبیعت زیبا است. بله، درست است این مشخصات مربوط به تالاب میانکاله بهشهر می شود. این ناحیه از جمله مناطق دست نخورده بهشهر مازندران است. برای آشنایی با این تالاب با ما همراه باشید. همین طور برای اطلاع از قیمت بلیط هواپیما کلیک کنید.

اسم دیگر این مکان تالاب میان قلعه است. این تالاب مساحتی به اندازه صد هزار هکتار دارد و در کنار آن پرندگان و حیوانات زندگی می کنند، وجود درختانی مانند انار ترش و بوته تمشک هم باعث شده تا جلوه منطقه بیشتر شود.

آدرس تالاب میانکاله چیست؟

تالاب میانکاله بهشهر

این تالاب در یک شبه جزیره قرار گرفته و مکان آن مازندران است و از شمال بهشهر هم 12 کیلومتر فاصله دارد.

نحوه دسترسی به تالاب میانکاله بهشهر

برای رفتن به این تالاب ابتدا باید به طرف ساری بروید. سپس می توانید دو مسیر مختلف را انتخاب نمایید. یکی از این مسیرها از دیگری طولانی تر و 46 کیلومتر است. در این مسیر شما از دشت ناز، گوهرباران و بندرامیر آباد عبور می کنید و سپس باید پنج کیلومتر دیگر ادامه دهید تا به پناهگاه حیات وحش برسید و در ادامه تالاب قرار گرفته است.

مسیر دیگری هم که برای شما وجود دارد، این است که باید 30 کیلومتر از ساری به طرف نکا بروید. سپس باید به طرف بهشهر حرکت کنید و از بندر امیرآباد عبور کنید و در نهایت به تالاب می رسید. از شهر تهران تا تالاب در حدود پنج ساعت طول می کشد.

جاده فیروزکوه یک جاده پهن است که می توانید با خیال راحت در آن رانندگی کرد. در این جاده از دماوند، پل سفید، قائم شهر و … عبور می کنید تا سرانجام به ساری می رسید. سپس باید راه را مثل روشی که پیش تر گفتیم ادامه دهید.

آشنایی با تالاب میانکاله

تالاب میانکاله بهشهر

سالیانه با سردشدن هوا پرندگان از سمت روسیه به طرف این تالاب حرکت می کنند. این پرندگان شامل قو، پلیکان، فلامینگو و عقاب دریایی می شوند و تا هنگام بهار در این منطقه می مانند.

هجوم پرندگان در این ناحیه در کنار موجوداتی مانند خرگوش و روباه می تواند صحنه ای دیدنی را ایجاد کند.

تاریخچه تالاب میانکاله

این تالاب در زمانه قاجاریه ایجاد شده است. شاید برای شما جالب باشد که بدانید در آن زمان ها راهزن ها و دزدان دریایی در این منطقه سکوت می کردند تا راحت تر بتوانند به روستاها حمله کنند.

در سال 1348 برای محافظت از این تالاب آن را تبدیل به یک منطقه حفاظت شده کردند و سرانجام در سال 1354 بود که مسئولین رامسر این تالاب را به ثبت بین المللی رساندند و عنوان پناهگاه حیات وحش را به خود گرفت. در سال 1355 بود که یونسکو هم برای حفاظت از این ناحیه آن را به اسم ذخیره گاه طبیعی زیست کره برگزید.

علت انتخاب اسم میانکاله

در سال های پیشین از این تالاب به نام هایی به اسم شبه جزیره انجیله، میان قلعه و نیم مردان یاد می کرده اند. اما در هیچ سندی علت انتخاب این اسامی ذکر نشده است.

موقعیت جغرافیایی تالاب میانکاله بهشهر

تالاب میانکاله بهشهر

شبیه جزیره ای به اسم میانکاله در بهشهر است که این تالاب در بخش جنوبی آن واقع شده است. دریای خزر هم در شمال آن جای گرفته است. یک بخشی از این جزیره هم به وسیله تنگه ای باریک به بندر ترکمن راه دارد.

آب‌وهوای تالاب میانکاله بهشهر

به خاطر آب و هوای خوبی که در این منطقه در جریان است، پرندگان در زمستان به این ناحیه سفر می کنند، پس می توان حدس زد که تالاب هوای معتدلی دارد. به طور کلی دما در این تالاب در حدود هفده درجه است و سالیانه به میزان 717 میلی متر بارندگی در آن رخ می دهد. معتدل بودن دما در این ناحیه باعث شده تا انسان ها و پرندگان بتوانند از آب و هوای این منطقه به خوبی استفاده کنند.

پوشش گیاهی و جانوری تالاب میانکاله بهشهر

در زمان های دور حیوانات مختلفی در این ناحیه زندگی می کرده اند، اما بعضی از آن ها به دلیل شکار بی رویه پادشاهان منقرض شده اند. در یکی از نوشته های تاریخی ذکر شده است که ظل السطان در جهت مبارزه با حمله دزدها به این ناحیه سفر می کند و در این جا تعداد بیشماری از حیوانات مانند گوزن، ببر، گاو، پلنگ، گاومیش و قرقاول را شکار می کند.

البته علت انقراض این حیوانات در این ناحیه فقط شکار پادشاهان نبوده است. بلکه ساخت و سازهایی که در ساحل مازندران انجام شده باعث شده تا این حیوانات زیستگاه طبیعی خود را از دست دهند.

حیواناتی که در این ناحیه زندگی می کنند شامل روباه، گراز، شغال، خفاش، گربه جنگلی، جوجه تیغی، گربه وحشی، خرگوش صحرایی، جوندگان کوچک و … می شوند. همین طور یک نوع اسب وحشی با دم های سرخ هم ممکن است در این ناحیه دیده شود. مردم محلی اعتقاد دارند که این اسب ها از زمان روسیه مانده است.

در این تالاب گیاهان مختلفی هم زندگی می کنند که وجود آن ها باعث زیبایی این منطقه شده است. در کل 207 گونه گیاهی به چشم می خورند که این گیاهان از نوع شور پسند، آب زی و شن دوست هستند.  میوه های این ناحیه هم انار و تمشک هستند که انار در مهر و تمشک در زمستان می رویند.

محلی ها از این انارها رب انارهای خوشمزه ای درست می کنند. همین طور این میوه ها باعث می شود تا پرندگان در هنگام زمستان غذای مورد نیاز خود را تامین کنند. از جمله گیاهانی که در تالاب می رویند، می توان به ازگیل، سپیدار، جگن، داغداغان، علف هفت بند، سازیل، ازگیل و علف شور اشاره کرد.

تماشای پرندگان در تالاب میانکاله بهشهر

تالاب میانکاله بهشهر

پرنده نگری لذت غریبی دارد. شما باید کاملا بی حرکت در یک نقطه قرار بگیرید و سعی کنید تا آن ها را نترسانید. روز 25 آبان در ایران روز پرنده نگری است، پس این روز فرصت مناسبی است تا به تالاب رفته و پرندگان این ناحیه را تماشا کنید.

فصل مناسب برای دیدن پرندگان تالاب

از آن جا که در پاییز و زمستان پرندگان مهاجر به این سمت حرکت می کنند پس بهترین فرصت برای دوست داران پرندگان خواهد بود. البته باید مجوز لازم از سازمان حفاظت محیط زیست این منطقه را هم داشته باشید. شما می توانید یک روز پیش از سفر به تالاب مجوز لازم را کسب نمایید.

با این حال امکان گرفتن فکس هم وجود دارد. برای درخواست مجوز باید کد ملی، زمان بازدید، اطلاعات شخصی مانند نام و نام خانوادگی و تعداد بازدیدکنندگان ذکر شود. پرندگان مهاجر از شهریور تا دی به این ناحیه سفر می کنند.

تالاب میانکاله بهشهر

اولین پرندگانی که به تالاب وارد می شوند، مرغابی ها هستند و سپس سروکله ابرو سفید و اردک هایی که نوک پهن دارند پیدا می شود. بعد از آن اردک های سبز وارد می شوند. اردک های سرحنایی در اواخر شهریور از راه می رسند.

وقتی ماه مهر فرا می رسد، اردک های سیاه از راه می رسند و در نیمه دوم ماه زمان از راه رسیدن اردک تاجدار، باکلان و مرگوس ها است. بالکلان پرنده ای از خانواده مرغ های سقاسان است.

اگر دوست دارید غازهای خاکستری را ببینید، می توانید آبان به این ناحیه سفر کنید و سپس گونه چنگرها در آذر وارد تالاب می شوند. قوها و پلیکان ها آخرین پرندگانی هستند که به این تالاب سفر می کنند.

گونه‌های مختلف پرندگان تالاب میانکاله

تالاب میانکاله بهشهر در نقاط مختلف خود شوری متفاوتی دارد. برای مثال شورترین بخش مربوط به بخش شرقی آن می شود. در نتیجه پرندگانی مانند کاکایی، باکلان و پرستوها در این قسمت بیشتر هستند.

در بخش غربی تلاب که آب شیرین جریان دارد، پرندگانی مانند اگرت، حواصیل و اردک زندگی می کنند. در قسمت وسط تالاب هم آب لب شور وجود دارد.

این نوع آب نه شور است و نه شیرین. در این وسط پرندگانی مانند تلیله، آبچلیک، فلامینگو و سلیم به چشم می خورند. گاهی اوقات پرندگان مهاجر در اثر تولید مثل یا بیماری در تالاب باقی می مانند و به کشور خود باز نمی گردند.

تقریبا سه هزار پرنده در این تالاب ماندگار می شوند که این پرندگان شامل اردک های سبز، یلوه ها، چنگرها و کشیم ها هستند. پس به طور کلی پرندگانی که در این تالاب هستند، به دو دسته مهاجر و میزبان تقسیم بندی می شوند که از پرندگان مهاجر می توان به موارد زیر اشاره کرد:

تالاب میانکاله بهشهر

قوی فریادکش، مرغ، فلامینگوی بال قرمز، غاز وحشی، عروس‌غاز، طاووسک، فلامینگو، غاز پازرد، چنگر، گیلانشاه، حواصیل، باکلان، پرلا، خوتکا، چوپ پا، حواصیل پرلا، مرگونس سفید، کاکایی، زنبورخوار، فالاروپ، بحری، سنقر تالاپی، عقاب دم دریایی دم سفید، پرستوی دریایی.

پرندگانی که به صورت دائمی در تالاب هستند شامل دراج، چرخ ریسک دم دراز، قرقاول خزری و پیغوی کوچک می شوند. با این حال پرندگانی که بیشترین تعداد آن ها در این منطقه دیده می شوند، شامل قو، پلیکان، عقاب دریایی دم سفید، چنگر و فلامینگو هستند.

وسایل برای پرنده نگری در تالاب بهشهر

برای اینکه بتوانید از پرنده نگری در تالاب لذت ببرید، باید وسایلی مانند دوربین دو چشمی، کفش ضدآب و دفترچه راهنما داشته باشید.

آبزیان تالاب میانکاله بهشهر

آبزیانی مانند ماهی سفید، کاراس، کپور، سوف، کلمه، ماش و کفال در این تالاب زندگی می کنند.

جاهای دیدنی نزدیک به تالاب میانکاله بهشهر

دشت ناز ساری

دشت ناز ساری

گوزن های زرد رنگی در این دشت زندگی می کنند، اما به دلیل مشکلات محیط زیست ممکن است، در سال های آینده خبری از آن ها نباشد. دشت مورد نظر در بخش شمال شرقی ساری واقع شده است. در این دشت جانورانی ویژه زندگی می کنند، به همین دلیل یک پناهگاه حیات وحش به شمار می رود و برای وارد شدن به آن باید مجوز داشته باشید.

گوزن های دشت ناز به انسان ها عادت دارند، در نتیجه هنگامی که وارد این فضا می شوید به نزدیکی دیوارهای سیمی می آیند تا شما را ببینند. در این هنگام بهتر است تا هیچ سرو صدایی از خود ایجاد نکنید.

حیوانات دیگر این دشت شامل گوزن قرمز، گربه جنگلی، شوکا و قرقاول می شوند. از آن جا که دشت ناز جزو جنگل های هیرکانی است، در نتیجه پوشش گیاهی مانند درختان راش، لیلکی، توسکا، ممرز و انجیلی در آن به چشم می خورد. از درخت لیلکی برای ساخت خانه استفاده می کنند.

بهترین زمان برای رفتن به این تالاب در بهار است تا بتوانید از زیبایی های آن به قدر کافی بهره مند شوید. فرودگاه بین المللی ساری هم به این دشت نزدیک است.

تالاب لپو زاغمرز

تالاب لپو زاغمرز

در این تالاب هم پرندگان مختلفی مانند قو، فلامینگو و باکلان وجود دارند و از تالاب های به ثبت رسیده رامسر است. تالاب لپو زاغمرز از دریای خزر پانصد متر فاصله دارد. عده ای از مردم معتقدند که این تالاب پیش از این جزوی از دریایی خزر بوده است ولی به خاطر اینکه دریا عقب نشینی کرده از آن جدا شده است. در این تالاب می توانید قایق سواری را هم تجربه کنید.

خلیج گرگان در نزدیکی تالاب میانکاله

خلیج گرگان

با پیش روی شبه جزیره میانکله این خلیج هم شکل گرفته است. این خلیج در فهرست تالاب های این ناحیه به ثبت رسیده است. اصلی ترین خلیج دریای خزر این خلیج به شمار می رود. پرندگان مهاجر و همین طور ماهی هایی مانند سفید و کفال در آن زندگی می کنند. بهترین خاویار سیاه جهان در این خلیج تولید می شود.

آشوراده

آشوراده

آشوراده جزیره ای است که پیش از این در آن مدرسه، مسجد و فروشگاه وجود داشته است اما به خاطر اینکه سیلی در این ناحیه رخ می دهد، مردم جزیره را ترک می کنند و دیگر در آن امکاناتی وجود ندارد. هم اکنون در این جزیره میوه هایی مانند تمشک و انار رشد می کنند و جانورانی مانند روباه، کبک، شغال، خرگوش و همین طور انواعی از پرندگانی به چشم می خورند. چهل درصد خاویار ایران در این ناحیه تولید می شود.

بهترین زمان بازدید از تالاب میانکاله بهشهر

از آن جا که در پاییز پرندگان زیادی به این ناحیه سفر می کنند، در نتیجه بهترین موقع برای سفر به این تالاب در این زمان است. در زمستان هم پرندگان زیادی در تالاب به چشم می خورند. توجه داشته باشید که بهتر است تا در تابستان به این تالاب سفر نکنید، زیرا هم دما زیاد است، هم خبری از پرندگان نیست.

تالاب میانکاله در بهار

در فصل بهار سرسبزی همه جا را می گیرد و با اینکه پرندگان مهاجر تالاب را ترک می کنند، همچنان می توانید شاهد پرندگانی که به صورت طبیعی در تالاب زندگی می کنند، باشید.

اقامت در محدوده تالاب میانکاله بهشهر

امکان چادر زدن به هیچ وجه در این ناحیه وجود ندارد. همچنین اگر بتوانید در نزدیکی این مکان چادر بزنید، باز هم ممکن است بارندگی مانع شما بشود پس بهتر است برای اقامت به بهشهر بروید که امکانات بیشتری دارد. امکان برپایی چادر در سواحل زاغمرز هم ممکن است. گاهی امکان رزرو کلبه های ماهی گیری هم به مسافران داده می شود، اما امکانات خاصی ندارند.

اقامتگاه‌های نزدیک به تالاب میانکاله بهشهر

 اقامتگاه بوم‌گردی میاندوک

 اقامتگاه بوم‌گردی میاندوک

این محل کلبه چوبی است که می توانید آن را به طور اختصاصی اجاره کنید و امکانات آن تنها در اختیار شما قرار می گیرد. این اقامتگاه در فاصله سی کیلومتری از تالاب میانکاله است و در آن حمام، وسایل گرمایشی و سرمایشی، اتاق خواب، آشپزخانه و … وجود دارند.

 اقامتگاه دوازده بلوط

 اقامتگاه دوازده بلوط

12 بلوط یک خانه جنگلی است. از جمله خصوصیات خوب این اقامتگاه این است که می توانید از حمام و سرویس بهداشتی به صورت جداگانه استفاده نمایید. این اقامتگاه هم از تالاب بیست کیلومتر فاصله دارد.

 اقامتگاه محلی میانکاله بهشهر

در صورتی که می خواهید اقامت در یک خانه کاهگلی را تجربه کنید این اقامتگاه به شما پیشنهاد می شود. در این مکان غذاهای محلی مانند اردک شکم پر هم برای مهمانان سرو می شود. در صورت اقامت در این اقامگاه می توانید در عرض یک ساعت خودتان را به تالاب برسانید. امکانات این محل شامل حمام و سرویس بهداشتی می شود.

هتل‌های نزدیک تالاب میانکاله بهشهر

 هتل بهشهر

 هتل بهشهر

این هتل دوستاره است و در نتیجه اقامت در آن مقرون به صرفه خواهد بود. از این هتل تا تالاب 45 دقیقه فاصله وجود دارد. امکانات این هتل شامل کمد لباس، حمام، بالکن، یخچال، سرویس بهداشتی، تلویزیون و سیستم سرمایشی و گرمایشی می شوند.

 هتل مروارید

 هتل مروارید

هنگامی که در جاده نیروگاه بهشهر وارد شوید، یک هتل در مقابل دیدگان شما قرار می گیرد و آن هتل مروارید است. این اقامتگاه از شهر دور است، در نتیجه می توانید روزهای پر آرامشی را در پیش رو داشته باشید. فاصله هتل از تالاب کمتر از 1 ساعت است. در این هتل می توان به این امکانات دسترسی داشت:

آسانسور، لابی، صندوق امانات، سرویس بهداشتی و حمام، سالن بدنسازی، کافی شاپ و رستوران، اینترنت.

 هتل عباس‌آباد بهشهر

فاصله هتل عباس آباد از تالاب نیم ساعت است. در بهشهر علاوه بر این تالاب جاذبه های دیگری هم مانند کاخ و دریاچه وجود دارند. امکانات این هتل شامل آسانسور، یخچال، تلویزیون، اینترنت، رستوران، تلفن و لابی می شوند.

نکاتی در حین سفر به تالاب میانکاله بهشهر

تالاب میانکاله بهشهر

برای اینکه ارزش این تالاب حفظ شود و آیندگان هم بتوانند از آن استفاده کنند، باید مراقب باشید که هیچ آسیبی به آن وارد نشود. مثلا زباله های خود را در کیسه زباله بریزید. همین طور اگر زباله هایی را در محیط مشاهده کردید، می توانید آن ها را هم جمع آوری کنید.

برای دیدن پرندگان تالاب، صبح زود از خواب بیدار شوید تا بتوانید صحنه های زیباتری از پرواز آن ها را به چشم ببینید. گرفتن مجوز برای رفتن به تالاب را هم فراموش نکنید.

همراه داشتن آب، کفش پیاده روی، غذا و نقشه ضروری است. البته برای پرنده نگری باید دوربین هم داشته باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *