سوغات ایلام، سوغاتی چی بخریم؟

سوغات ایلام
ایران گردی, ایلام

ایلام منطقه ای کوهستانی است که با کشور عراق دارای مرز مشترک است. شهر ایلام دارای دشت ها، کوه ها و مناطق طبیعی مختلف است. اسناد تاریخی هم اشاره بر این دارند که این منطقه تاریخچه بسیار طولانی دارد. در این مطلب قصد داریم تا درباره سوغات ایلام صحبت کنیم، پس با مجله گردشگری یابکس همراه باشید. همین طور برای خرید بلیط هواپیما می توانید به پنل رزرواسیون یابکس مراجعه کنید.

سوغات خوردنی ایلام

خوراکی های این استان بسیار متنوع و خوشمزه هستند. از جمله این خوراکی ها می توان به عسل، انواع نان، برنج و شیرینی اشاره کرد که در ادامه به معرفی این خوراکی ها می پردازیم.

روغن دان ایلام و کره محلی

روغن محلی ایلام

روغن دان همان روغن حیوانی است. برای تهیه آن دوغ را داخل مشک می ریزند، سپس با تکان دادن های متعدد آن را تبدیل به کره می کنند. بعد از اینکه کره را از دوغ جدا کردند آن را حرارت می دهند، تا آب کره از بین برود. باقی مانده این ماده همان روغن حیوانی است.

روغن حیوانی دارای ویژگی های زیادی است که از جمله فواید آن می توان به بهتر کردن سیستم ایمنی، درمان سوختگی، جلوگیری از سرطان و بهبود بینایی استفاده کرد. کسانی که نمی توانند کلسترول مصرف کنند، می توانند از این روغن هم استفاده نمایند.

البته اینکه این روغن چه مزه ای دارد، بستگی به غذایی دارد که دام مصرف می کند. اما از آن جا که ایلام پر از دشت های سرسبز است، مشکلی از این بابت ایجاد نمی شود.

عسل کوهی

عسل

عسل کوهی یکی از بهترین انواع عسل ها و یکی از سوغات ایلام است. در کوه های این ناحیه زنبورهایی زندگی می کنند که از گیاهان کوهی تغذیه می نمایند، بنابرین این عسل توسط این زنبورها درست می شود.

عسل دارای فواید زیادی مانند کمک به کم خونی، درمان زخم معده، تقویت سیستم گوارشی و درمان یبوست است. همین طور باعث ایجاد انرژی در بدن هم می شود. عسل به باکتری های مفید روده کمک می کند، تا غذا را بهتر هضم کنند.

فرق عسل کوهی با عسل معمولی این است که زنبورها آزاد هستند، تا از گل های مختلف برای تولید عسل استفاده کنند، اما زنبورهای دیگر فقط از یک گل استفاده می کنند.

کشک،کنجد و گردو

گردو

دره ای به اسم میشخاص در سی کیلومتری ایلام است که تا طولاب گسترش یافته است. در این دره محصولات زیادی به عمل می آیند. از جمله محصولات این ناحیه می توان به میوه، کنجد و … اشاره کرد. همین طور شما می توانید از دیدن مناظر و باغ های این ناحیه لذت ببرید.

سقز محلی

درختی به اسم بنه دارای شیره ای است که به آن شیره سقز می گویند. این شیره ماده ای سبز رنگ و غلیظ است. از این ماده در جهت درست کردن موادی مانند واکس، دارو، عطر، حشره کش استفاده می کنند. همین طور در طب سنتی هم کاربرد دارد.

برداشت صمغ از بهار آغاز می شود. در این موقع از سال کاسه های گلی هستند که آن ها را به درختان آویزان می کنند تا شیره کم کم درون آن ها جمع گردد.

شیرینی کاک

شیرینی کاک

برای درست کردن شیرینی کاک از خمیر، گندم، دارچین، هل، روغن حیوانی، تخم مرغ، زعفران و شکر استفاده می کنند. برای تزئین کردن هم می توانید از پودر پسته، بادام یا نارگیل استفاده کنید.

ترخینه از سوغات ایلام

ترخینه

ترخینه نوعی آش است که برای درست کردن آن از دوغ یا شیر استفاده می کنند. این غذا در بعضی از کشورهای دیگر مانند عراق، ترکیه و مصر هم پخته می شود. در این غذا موادی از مانند لوبیا، دوغ، سبزی شلم، عدس، سبزی های معطر، پونه کوهی، نعنا، گوجه، پیاز، ادویه و … استفاده می کنند. جالب است که بدانید آماده کردن این غذا هفت روز طول می کشد.

بژی برساق شیرینی ایلام

یکی از شیرینی های خوشمزه این ناحیه بژی برساق است. برای درست کردن آن از موادی مانند زیره، روغن دان، شکر، زردچوبه، تخم مرغ، آرد و رازیانه استفاده می کنند. بعد از آماده شدن خمیر آن را سرخ می کنند.

کلمه بژی به این معنی است که “زندگی کن”. به همین دلیل با درست کردن این شیرینی می خواهند به بقیه یادآور شوند که باید از زندگی خود لذت ببرید. البته پیشنهاد می کنیم که حتما این شیرینی را همراه با چایی مصرف کنید.

کله کنجی از سوغات ایلام

این شیرینی در واقع حلوایی است که آن را با خرما و کنجد آماده می کنند. برای درست کردن این شیرینی باید این مواد را با همدیگر مخلوط کنند و سپس آن ها را در چالگ می ریزند. سپس آن را توسط ابزاری به اسم میه کت می کوبند تا روغن کنجد روی آن را بگیرد و در انتها آن را تزئین می کنند.

در مراسم های مختلف و در مهمانی های خانوادگی از کله کنجی استفاده می کنند. بنابرین در سفر به ایلام حتما این سوغاتی خوشمزه را خریداری کنید.

حلوای بگل ایلام

حلوای بگل یکی از حلواهایی این استان است. این حلوا از خرما، کشک، روغن حیوانی، کنجد سفید و … درست می شود. این حلوا هم از نظر غذایی بسیار مفید است و باعث می شود تا انرژی بدن شما حفظ گردد. مخصوصا اگر در زمستان آن را مصرف کنید، بدن شما را گرم نگه می دارد.

شله کینه یا لکینه

شله کینه

ماده اصلی که برای درست کردن این نان سنتی استفاده می کنند، ساج است. برای درست کردن شله کینه باید از موادی مانند نمک، زعفران، خمیر، رازیانه، روغن حیوانی، آرد و … استفاده کرد. ابتدا خمیر را روی ساج می گذارند، سپس با استفاده از این مواد نان شما آماده خواهد شد. همچنین برای اینکه طعم نان را بهتر کنید، می توانید آن را با شیره خرما و روغن محلی بخورید.

برنج عنبربو ایلام

این برنج محصول ایلام و خوزستان است. برنج مورد نظر از نوع دانه کوتاه است و طعم لذیذی دارد. شما می توانید برنج مورد نظر را با قیمت خوبی خریداری کنید. این برنج برای کاهش فشار خون بسیار مناسب است و مصرف آن برای کسانی که دارای طبع سردی هستند توصیه می شود.

بنه از سوغات ایلام

بنه نوعی پسته کوهی به شمار می رود. بنه به شکل کروی است که نوع رسیده آن سبز رنگ است. این ماده از سوغات ایلام محسوب می شود که خاصیت دارویی دارد.

نان محلی ساجی

این نان را توسط آرد، آب خمیر و خمیر مایه درست می کنند. در ابتدا باید خمیر روی ساج ریخته شود، سپس آن را می پزند به همین دلیل به آن نان ساجی می گویند.

نان سنتی گرده

نان سنتی گرده از دیگر سوغات ایلام است که برای درست کردن خمیر آن از زردچوبه، آب، شیر و شکر استفاده می کنند.

نان پپگ ایلام

این نان از دیگر سوغات ایلام است که برای درست کردن باید پیاز، آرد و آب را ترکیب کرده و خمیری ایجاد شود و آن را روی زغال قرار می دهند.

نان فتیر ایلام

نان فتیر

درست کردن این نان بسیار آسان است. تنها کافی است تا آب و آرد و نمک را با یکدیگر مخلوط کنید. سپس خمیر را روی ساج قرار داده و آن را بپزید.

صنایع دستی و دکوری ایلام

گلیم برجسته

گلیم

یکی از بهترین سوغات ایلام گلیم برجسته است. این گلیم دارای نقش و نگارهای متنوعی است که توجه شما را به خود جلب می کند. گلیم وزن سبکی هم دارد پس جابه جایی آن آسان است. یکی از نکات مهمی که باعث شده این گلیم خاص تر باشد برجستگی روی آن است.

چیغ ‌بافی

چیغ بافی

چیغ بافی یکی از صنایع دستی است که در استان ایلام ساخته می شود. در واقع چیغ حصارهای داخل چادر است که آن را از نخ و نی درست می کنند و روی آن ها نقش هایی هم حک شده است.

دلیل به کار بردن نی این است که چون داخل نی خالی است، در نتیجه می توان از آن به عنوان عایق استفاده کرد و همین قضیه چادر را در برابر سرما، خاک، حیوانات و باد محافظت می کند. در حال حاضر در پارتیشن ها از چیغ استفاده می کنند تا جلوه خانه زیباتر شود. در صورتی که به خانه های سنتی علاقه دارید، می توانید این وسیله را خریداری کنید.

گیوه‌های محلی

گیوه

گیوه ها پاپوش هایی هستند که معمولا آن ها را در تابستان استفاده می کنند. این کفش ها بسیار سبک هستند. همین طور می توانید از گیوه برای پیاده روی هم استفاده کنید. برای درست کردن گیوه از ابریشم و نخ پنبه ای استفاده می کنند. گیوه در برابر سرما و رطوبت مقاومت دارد و یکی از سوغات ایلام محسوب می شود.

نمدمالی

این هنر برای درست کردن پوشاک و زیرانداز استفاده می شود و از پشم گوسفند است. همین طور برای رومیزی هم از آن ها استفاده می شود.

جاجیم‌بافی از سوغات ایلام

جاجیم را از پشم درست می کنند و بافت نرمی ندارد و کاربرد رختخواب پیچ را دارد. این جاجیم ها به گونه ای هستند که دو طرف آن به یک حالت است و از این وسیله برای مهمانان استفاده می کرده اند. از دیگر مزایای آن استفاده برای تزئین خانه بوده است.

حصیربافی

حصیربافی شغلی است که در چندین شهر ایران انجام می شود، در نتیجه می توان گفت که ریشه ای کهن دارد. حصیر را برای ایجاد وسایل مقاوم استفاده می کنند، همین طور از جهت دکوری هم قابل استفاده است.

سفال‌گری از صنایع دستی ایلام

سفالگری یکی از هنرهای قدیمی در ایران است که برای درست کردن سفال از آب گل رس استفاده می کنند. این هنر از سال 1380 در ایلام انجام می شود. سفال را بیشتر برای دکور استفاده می کنند پس می تواند گزینه خوبی برای خرید سوغاتی از ایلام باشد.

معرق روی چوب

معرق

این هنر در سال های اخیر در ایلام رواج یافته است. معرق کاری درآمد خوبی دارد. هنر مورد نظر به این صورت است که تکه های رنگی چوب یا فلز و موادی دیگر را در کنار هم گذاشته و طرح ویژه را درست می کنند.

بافت سیاه چادر

سیاه چادر توسط موی بز درست می شود. به این چادر دار هم می گویند. جالب است که بدانید موی بز هنگامی که در معرض گرما قرار گیرد منقبض شده و در سرما منبسط می شود در نتیجه از آن ها در تابستان و زمستان برای متعادل نگه داشتن دمای داخل چادر استفاده می کنند.

قلم‌زنی روی مس

قلم زنی

قلم زنی هنری است که با کنده کاری روی وسایل مختلف طرح هایی را روی آن ها نقش می زند. از جمله این وسایل می توان به طلا، مس، برنج و … اشاره کرد. این وسایل باعث می شوند تا زیبایی خانه شما بیشتر شود.

همین طور شما می توانید از استادکار درخواست کنید تا طرح مورد نظر شما را روی وسیله ای که می خواهید نقش بزند. این طرح می تواند صورت یکی از اعضای خانواده هم باشد. قلم زنی می تواند هدیه ای بسیار با ارزش به عنوان سوغاتی برای افراد باشد.

سه‌ تار

سه تار سازی است که از قدیم الایام در ایران استفاده می شده است. این ابزار دارای سه قسمت است که شامل کاسه، دسته و صحفه می شود. برای ساخت سه تار از موادی مانند چوب، زه و … استفاده می کنند. در صورتی که موسیقی دان هستید، حتما این وسیله را از ایلام خریداری کنید.

عبابافی یا قتره‌بافی

به طور کلی عبا در شهرهای مختلف ایران استفاده می شود. شهرستان مهران هم عبا بافی دارد. به عبای زنانه ای که در این ناحیه بافته می شود، قتره می گویند.

در زمان های گذشته برای ساخت عبا از پشم گوسفند استفاده می کرده اند. اما در حال حاضر از نخ استفاده می کنند. عبا معمولا ساده است و طرح خاصی ندارد.

موج بافی

این هنر سنتی متعلق به اقوام کرد بوده است. در سال های 40 و 50 از این هنر برای تزئین خانه و همین طور برای خانه زوج های تازه ازدواج کرده استفاده می کرده اند. موج در واقع پارچه ای است که می توان آن را در رنگ های متنوعی تولید کرد و نسبت به جاجیم ضخیم است.

برای موج بافی از پشم گوسفند استفاده می کنند. رنگ هایی که در این پارچه به کار می رود، شامل قرمز، کرم، زرد، سرمه ای، مشکی و … می شومد.

هور از سوغات ایلام

این وسیله جوالی بزرگ است که برای حمل محصولات کشاورزی مانند آرد، میوه، حبوبات و … استفاده می شده است. در واقع کلمه هور به معنی حمل آسان به مقصد است. این وسیله مقاومت خوبی دارد و می توان سالیان طولانی از آن استفاده کرد.

بافت این وسیله توسط پشم گوسفند صورت می گیرد. هنگامی که بهار می رسد. بانوان پشم گوسفندان نر را می چینند و شانه می کنند. سپس با دوک پشم را به نخ تبدیل می کنند. در ادامه نخ هایی که آماده شده اند را به حالت 2 و 3 رشته ای تاب داده تا هور درست شود.

احرامی ‌بافی

احرامی بافی یکی از کارهایی است که توسط مردم ایلام انجام می شود. در این هنر از ماسوره، خامه پشمی رنگرزی و نخ استفاده می کنند. احرامی بافی در مهران صورت می گیرد. همان طور که می دانید این شهر به عراق نزدیک است برای همین از این هنر برای درست کردن سجاده استفاده می کنند. علاوه بر سجاده کالاهای دیگری هم هستند که توسط احرامی بافی درست می شوند.

مشک‌

مشک

این وسیله به اسم کنه هم شناخته می شوند. از مشک برای نگهداری مایعات مختلف استفاده می کنند و مقاومت خوبی دارد. برای درست کردن این وسیله از پوست دباغی بز استفاده می کنند. هنگام درست کردن کره و روغن می توان از مشک بهره برد.

 صنایع چوبی از سوغات ایلام

صنایع چوبی ایلام بازار خوبی دارند و می توان وسایل تزئینی متفاوتی را از این استان خریداری کرد. صنایع چوبی ایلام شامل تخت، کمد و … می شوند.

سوغات ایلام کدامند؟

قلم زنی، مشک، سه تار، شیرینی کاک و …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *