آشنایی با خانه های تاریخی کاشان

خانه های تاریخی کاشان
ایران گردی, کاشان

کاشان شهری در اصفهان است که به خاطر وجود مکان های تاریخی بعد از اصفهان گردشگران زیادی را به خود جذب می کند. در این مطلب قصد داریم تا تعدادی از خانه های تاریخی کاشان را به شما معرفی کنیم، پس با یابکس همراه باشید. برای رزرو آنلاین بلیط هواپیما کلیک کنید.

خانه طباطبایی ها

خانه طباطبایی ها

این خانه شامل چهل اتاق می شود و در زمان قاجاریه درست شده است. معماری ایرانی در جهان بسیار خاص و منحصربه فرد است و می توانید نمونه ای از آن را در این مکان ببینید. خانه طباطبایی ها در زیر زمین ساخته شده است، به این صورت که برای وارد شدن به آن باید ابتدا چند پله به طرف پایین رفته تا به سطح حیاط برسید. هدف از این نحوه ساخت این بوده که خانه را از زلزله و سرو صدا حفظ کنند.

مورد دیگری که باید به آن توجه کنید، این است که قسمت های مختلف خانه دارای استفاده های مختلفی هستند و هر کدام تزئینات مخصوص به خود را دارند. قسمت بیرون خانه مربوط به کارهای عمومی و همین طور رفت و آمدهای خانواده است. اما بخش داخلی برای امور روزمره ساخته شده است.

بخش شاه نشین هم مخصوص مهمانان است. این خانه همچنین بخش جداگانه ای هم برای خدمه داشته است. در این میان می توان به گچ کاری ها، پنجره های رنگی و حوض های آن اشاره کرد.

آدرس خانه طباطبایی ها: کاشان، خیابان علو

خانه عباسیان

خانه عباسیان

این خانه هفت هزار متر است و شامل 5 طبقه می شود. ساخت خانه چندین سال به طول انجامیده و شامل 5 حیاط هم می شود. خانه عباسیان هم شبیه به خانه طباطبایی ها است و از زمین فاصله دارد.

این خانه یکی از زیباترین ترین خانه های این شهر است و از علت های آن می توان به وجود گچ بری های آن اشاره کرد. پنجره های آن هم به صورت رنگی هستند. این خانه توسط یکی از تاجران کاشان بنا شده است.

هنگامی که این شخص مرحوم شد، وارثان ساختمان را بخش بندی کرده و آن را به بقیه فروختند. چند سال بعد فردی به اسم عباسیان حیاط ای که در بخش بیرونی استخانه رئیسیان، عمارت قاجاری را خریداری کرده و اسم عباسیان روی خانه باقی ماند.

در سال های بعد قسمت های مختلف خانه دوباره به یکدیگر پیوسته شدند و سازمان تفریحی شهرداری کاشان مسئولیت آن را به عهده گرفت. در همین راستا کافه، شربت سرا، رستوران و پارچه بافی در قسمت های مختلف خانه ایجاد شد.

آدرس خانه عباسیان: کاشان، خیابان علوی، کوی سلطان امیراحمد

خانه بروجردی ها

خانه بروجردی ها

از آن جا که دست هنرمند مشهور کمال الملک در این خانه نقش داشته است پس می توانید متوجه ارزش خانه بشوید. خانه بروجردی ها از جمله خانه های تاریخی جذاب کاشان است.

در این خانه از رنگ روغن و آبرنگ در طراحی آن استفاده شده است. این خانه برای داماد حاج جعفر طباطبایی است که صاحب خانه معروف طباطبایی است. برای تزئینات خانه از هنرهایی مانند منبت کاری، درودگری و مقرنس استفاده کرده اند. کاشی هایی که در حیاط کار گذاشته شده اند، نقش های مختلفی مانند میوه و خوراکی دارند. اتاق های خانه هم شامل دیوارنگاره هایی است که داستان های ادبیات ایران را به نمایش گذاشته اند.

شاید برای شما جالب باشد که از علت ساخت این خانه باخبر شوید. روایت است که سیدمهدی بروجردی به خاستگاری دختر طباطبایی می رود. طباطبایی شرط ازدواج را ساخت خانه ای می گذارد که از خانه خود او بهتر باشد، به همین دلیل داماد دست به کار می شود تا خانه را درست کند.

به دلیل اینکه در زمان های گذشته امکانات چندانی نبوده است، در نتیجه ساخت آن 18 سال طول می کشد. در این مدت این زوج در خانه پدر عروس زندگی می کرده اند.

افرادی که در ساخت این خانه کمک کرده اند، شامل علی مریم کاشانی، کمال الملک و صنیع الملک می شوند. طراحی این خانه به گونه ای است که در طول زمستان هوای داخلی گرم و در تابستان هوا سرد است.

آدرس خانه بروجردی ها: کاشان، خیابان علوی

خانه عامری ها

خانه عامری ها

این خانه در سال 1393 مورد ترمیم قرار گرفته است. خانه عامری ها بسیار بزرگ است و 85 طبقه دارد. این خانه متعلق به زمان زندیه است. جاهای مختلف خانه کاملا قرینه هستند، به طور مثال اگر خطی داخل یکی از اتاق ها بکشید دو طرف آن شبیه هم هستند. با این حال می توانید این قرینگی را در سایر خانه های سنتی هم ببینید.

همین طور باید گفت، گچ بری هایی که در این خانه به کار رفته اند کم نظیر هستند. تزئینات خانه در طول بازسازی هم از بین نرفته استريال در نتیجه می توانید با خانه ای اصیل روبه رو باشید. خانه عامری تقریبا 150 سال عمر دارد.

آدرس خانه عامری ها: کاشان، محله ملا میر احمد، خیابان علوی

خانه راهب از خانه های تاریخی کاشان

خانه راهب کاشان

این خانه در زمان قاجاریه تاسیس شده است و در سال 1389 بود که علی اکبر حلی آن را بازسازی کرد. خانه راهب قدمتی به اندازه 200 سال دارد و در آن امکانات مختلفی درست شده است. خانه راهب دارای 3 حیاط است، حیاط مخصوص خدمه، حیاط بیرونی و اندرونی.

همین طور یک بادگیر هم در آن کار گذاشته شده که در زمان های گرم سال هوا را خنک می کند. شما می توانید در هتل مهینستان راهب اتاق رزرو کنید و از غذاهای سنتی که در رستوران آن طبخ می شوند، لذت ببرید.

خانه مورد نظر تقریبا در 200 سال پیش ساخته شده و دارای پنجره های رنگی و همین طور گچ بری های زیبا می شود. پس اقامت در این خانه می تواند جالب توجه باشد.

اگر در این هتل اقامت کنید کاشان گردی رایگان هم نصیب شما خواهد شد. در این تور بخش های مختلف کاشان به شما نشان داده می شوند و سرگذشت این بناهای تاریخی را برای شما شرح می دهند.

آدرس خانه راهب: کاشان، خیابان فاضل نراقی، کوچه فرهنگ، پلاک 31

خانه شریفیان از خانه های تاریخی کاشان

خانه شریفیان

خانه مورد نظر در سال 1230 تاسیس شده و داستان های زیادی را پشت سر گذاشته است. با این حال باید توجه داشت که خانه شریفیان نیاز به ترمیم دارد و باید به آن توجه شود.

یکی از بخش های جذاب این عمارت بخش شاه نشین است. این قسمت در بخش جنوبی واقع شده است. همین طور می توانید گچ بری و تزئیناتی را هم در این خانه ببینید که نمای جذابی به آن بخشیده اند. البته بیشتر گردشگران معتقدند که طاق قوسی ای که در این خانه است، جالب ترین بخش آن محسوب می شود.

آدرس خانه شریفیان: کاشان، خیابان علوی، کوی صدر

خانه رئیسیان، عمارت قاجاری

خانه مورد نظر در زمان قاجاریه تاسیس شده است. خانه رئیسیان در زمره آثار ملی ایران به ثبت رسیده است. اداره میراث فرهنگی اخیرا آن را ترمیم کرده است.

این خانه در عین سادگی بسیار پرشکوه است. گچ بری، طرح ها و طاق های آن باعث شده اند تا این خانه در نظر گردشگران جذاب باشد. این خانه شامل دو قسمت بیرونی و درونی می شود. حیاط هایی هم این خانه را در بر گرفته اند و شما می توانید عمارت را در وسط این حیاط ها ببینید.

خانه شامل بخشی به عنوان تابستانی و شاه نشین می شود. فضای خانه شبیه به عمارت های قاجاری است و حس و حال آن ها را به شما می دهد. همین طور بادگیر آن برای خوابیدن در فصل بهار و تابستان استفاده می شود.

آدرس خانه رئیسیان: کاشان، محله سلطان میر احمد

خانه مشکی از خانه های تاریخی کاشان

اسم دیگر این بنا خانه اسماعیل است. خانه مورد نظر هم از زمین فاصله گرفته و زیر آن احداث شده است، در نتیجه برای اینکه بتوانید به بخش حیاط اصلی برسید، باید چندین پله به سمت پایین بروید. خانه اسماعیل دارای یک حیاط است و سرداب هایی هم در آن ساخته شده است.

این خانه متعلق به زمان قاجاریه است و از قسمت شاه نشین برای پذیرایی از مهمانان استفاده می کرده اند. این خانه شامل تزئینات زیبایی می شود. از جمله بخش های جالب این خانه می توان به گچ بری های ویژه آن اشاره کرد. همین طور آینه کاری، شیشه های رنگی و پنجره های آن در نوع خود قابل توجه هستند.

آدرس خانه مشکی: کاشان، محله درب اصفهان

خانه عطارها از خانه های تاریخی کاشان

خانه عطار کاشان

خانه عطارها متعلق به زمان قاجاریه است و معماری بسیار زیبایی دارد. این خانه شامل حیاط جدا می شود. هنگامی که وارد عمارت می شوید، در ابتدا تنها یک حیط و نمایی از بخش جلویی بنا می بینید، اما این سبک خانه ها بسیار پیچیده تر از این قضیه هستند.

این خانه 470 متر است با این حال معماران عقیده دارند که خانه عطارها متعلق به ساختمانی بزرگ تر بوده است. به طور کلی می توان گفت که سرداب و بادگیرهایی که در این خانه ساخته شده است، باعث رفاه حال ساکنان آن می شده اند. بخش زیبای خانه قسمت شاه نشین است که دارای سقف گنبدی است.

آدرس خانه عطارها: کاشان، خیابان آیت الله کاشانی، خیابان شهید ابهری مقدم

خانه عادل از خانه های تاریخی کاشان

خانه عادل کاشان

خانه عادل عمارتی است که همچنان توسط مسافران مورد استفاده قرار می گیرد. چندین سال بعد فردی به اسم عادل خانه را خریده و بعد از مرمت آن را تبدیل به هتل کرده است. مسافرانی که به این خانه رفت و آمد می کنند، می توانند صبحانه خود را در حیاط گود خانه بخورند و احساس کنند که وارد یک دوره تاریخی قجری شده اند.

خانه عادل هم دارای قرینگی مناسبی است. اتاق های خانه دارای 3 در هستند و می توانید پنجره های رنگی را ببینید. خانه مورد نظر حسی از اقتدار و آرامش را در نگاه بیننده ایجاد می کند. خانه عادل هم اکنون یک مکان بوم گردی است و امکانات مختلفی برای مسافران دارد و شما می توانید از بخش حمام، چای خانه، وای فا و سفره خانه آن استفاده کنید.

آدرس خانه عادل: کاشان ، خیابان فاضل نراقی، فرهنگ ششم

دیگر خانه های تاریخی کاشان

علاوه بر خانه هایی که در بالا آن ها را ذکر کردیم، خانه های دیگری هم وجود دارند که می توانند توجه شما را در سفر به کاشان جلب کنند که در ادامه به معرفی آن ها خواهیم پرداخت.

خانه حشمت اله خان

خانه مورد نظر در گذر زمان ترمیم شده و جزوی از خانه عامری ها شده است. هفت دری این خانه با طولی به اندازه هشت متر باعث شده تا بزرگ ترین شاه نشین کاشان باشد.

خانه حکیم باشی از خانه های تاریخی کاشان

این بنای تاریخی زمانی متعلق به ابوالفضل حکیم باشی بوده و سرداب آن بسیار جالب توجه است.

خانه مرشدی

خانه مورد نظر از دیگر بناهای تاریخی کاشان است که در حال حاضر به عنوان مکانی برای بوم گردی استفاده می شود. اقامتگاه مرشدی شبیه به یک هتل چند ستاره است و اگر اتاق 5 نفره ویژه را رزرو کنید، می توانید از خزینه هم استفاده نمایید.

خانه اخوان

خانه اخوان مربوط به سال 1390 است و سنتی ساخته شده است. معمار این خانه فردی به اسم کیارش اقتصادی بوده است. بابک اخوان سال های بعد این خانه را خریداری کرد و به همین دلیل به این اسم معروف است.

خانه رزاقیان

خانه رزاقیان مربوط به زمان قاجاریه است. بخش شاه نشین این خانه در میان حیاط داخلی و بیرونی است.

خانه منوچهری از خانه های تاریخی کاشان

خانه منوچهری قدمتی به اندازه 400 سال دارد. این خانه در سال 1390 ترمیم شد، سپس از آن به عنوان اقامتگاه استفاده کرده اند. حیاط و حوض این خانه بسیار زیبا هستند.

خانه احسان کاشان

این خانه یک اقامتگاه بوم گردی است که در بازار کاشان واقع شده است. در نتیجه این نزدیکی باعث می شود تا شما آسان تر بتوانید به بخش های تاریخی و مراکز خرید دسترسی داشته باشید.

خانه بالاچی

خانه مورد نظر ابعادی به اندازه 600 متر دارد و در سه طبقه احداث شده است. طبقه اول زیر زمین قرار گرفته و طبقات دیگر بالای زمین هستند.

خانه حسینی و بنی کاظمی

این خانه در حال مرمت است و از کوچه بیرون خود در حدود 5 و نیم متر پایین تر قرار دارد.

خانه دستمالچی

این خانه تاریخی کاشان به دلیل وجود ایوان شاه نشین خود معروف است. خانه مورد نظر مربوط به زمان پهلوی است و همین طور در زمره آثار تاریخی ایران به ثبت رسیده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *