جنگل جیغ مشهد، ترسناک ترین جنگل ایران

جنگل جیغ مشهد
ایران گردی, مشهد

شاید اگر برای اولین بار اسم جنگل جیغ مشهد به گوشتان برسد، کنجکاوی شما برای علت انتخاب این نام برانگخیته شود. تجربه هیجان و بالا رفتن آدرنالین یکی از تفریحاتی است که باعث ایجاد خاطرات خوشی برای شما می شود، به همین دلیل است که گردشگران زیادی برای کشف رمز و راز این جنگل مرموز به مشهد سفر می کنند تا ببینید آیا داستان های گفته شده درباره اجنه و … حقیقت دارد یا خیر؟ بسیاری از افراد با شنیدن صدای جیغ در جنگل فرار کرده اند، واکنش شما به چه صورت خواهد بود؟

در این مطلب مجله گردشگری یابکس سعی کرده است تا پرده از راز این حقیقت بردارد. پس با ما همراه باشید. همین طور برای خرید بلیط هواپیما تهران مشهد می توانید به پنل رزرواسیون یابکس مراجعه کنید.

جنگل جیغ کجاست؟

اگر به شهر مشهد بروید، سپس 32 کیلومتر به سمت جنوب این شهر حرکت کنید به روستایی به اسم سربرج در طرقبه می رسید. اگر از تهران به سمت جنگل جیغ مشهد می روید تقریبا یازده ساعت طول می کشد تا به مقصد برسید. اما اگر از سمت مشهد حرکت می کنید با توجه به اینکه در مسیر به ترافیک برخورد کنید یا نه معمولا 45 دقیقه به طول می انجامد.

آدرس روستای سربرج مشهد: مشهد، طرقبه، روستای سربرج

نحوه دسترسی به مسیر جنگل جیغ

جنگل جیغ مشهد

کسانی که از سمت تهران حرکت می کنند، باید ابتدا به طرف اتوبان آزادگان بروند، سپس در اتوبان امام رضا (ع) راه خود را ادامه دهند تا از چندین شهر عبور کنند. بعد از گذر از نیشابور به باغچه می رسند که سپس باید وارد اتوبان های نیشابور – مشهد و مشهد – باغچه شوند.

سپس در پایان مسیر باید از دو بزرگراه سلسله الذهب و کلانتری عبور کنید. در ادامه مسیر از بزرگراه کلانتری گذر می کنید تا به باغ گیاه شناسی برسید و سپس باید به خیابان حافظ بروید. بعد از عبور از این خیابان وارد جاده خلج خواهید شد. از این جاده تا روستای سربرج 23 کیلومتر فاصله است.

سپس تابلوی روستا را خواهید دید و بعد از آن باید به طرف راست حرکت کنید و بعد از طی 7 کیلومتر به روستا می رسید. جنگل جیغ در همین جاده قرار دارد. توجه داشته باشید که بدون اجازه مالکان وارد باغ های شخصی نشوید.

علت نام‌گذاری جنگل جیغ مشهد

علت شهرت این جنگل صداهای جیغ مانندی است که در شب ها شنیده می شود. بسیاری از افراد قبل از بازدید از این جنگل این حرف ها را فقط یک شایعه فرض می کرده اند. اما بعد از اینکه به جنگل وارد شده اند و این صدا را شنیده اند آن را تایید کرده اند. نکته جالب این جاست که این صدا فقط در شب ها شنیده می شود و در روز جنگل با سایر جنگل ها تفاوتی ندارد.

کسانی که این صدای جیغ را شنیده اند بر این باورند که جیغ همانند صدای زنی است که انگار در حال سوختن است. پس می توانید تصور کنید که صدا به چه میزان ترسناک است و بسیاری از افراد بعد از شنیدن این صدا جنگل جیغ مشهد را ترک کرده اند.

این جنگل نام های دیگری هم همانند سربرج و مج دارد. در این مکان شما می توانید شاهد درختانی مانند گردو، چنار، گیلاس و … باشید. همین طور حیواناتی مانند روباه، قرقی و گرگ در آن زندگی می کنند.

راز جنگل جیغ مشهد

جنگل جیغ مشهد

امروز کمتر کسی پیدا می شود که به مسائل ماورالطبیعه باور داشته باشد پس بنظر شما علت صداهایی که از جنگل جیغ شنیده می شود چیست؟

یک رودخانه در کنار این جنگل قرار دارد که به اسم رودخانه سربرج معروف است. در زمان های قدیم رودخانه مورد نظر آب زیادی داشته است، اما بعد از مدتی خشک شد و این آب فقط در بعضی از روزهای سال جریان داشته است.

با این حال اتفاق عجیب این است که از سال 1390 دوباره آب این رودخانه جریان یافته است. از همان زمان بود که این صداهای عجیب هم در این جنگل شنیده شده است. همین طور بعد از اینکه این صداها در جنگل ایجاد شدند، رودخانه در تمام طول سال خشک نشده است.

هر وقت پای مسائل ماورائی در میان باشد، اولین فکر به سمت جن ها می رود. در نتیجه عده ای بر این باورند که این صداها ناشی از صدای اجنه است. برخی هم می گویند که زنی در شعله های آتش کشته شده است و هر شب در جنگل می گردد تا بتواند قاتل خود را پیدا کند.

در این میان به دلیل شایعاتی که حول این موضوع وجود دارد، تحقیقاتی انجام شده است. در این تحقیقات بنظر می رسد که در سال 1390 ملخ های زیادی به این جنگل رفته اند. ملخ های مورد نظر به روستا حمله کرده اند و سروصدای آن ها باعث به وجود آمدن صدای جیغ شده است.

عده ای هم تصور می کنند علت به وجود آمدن این صداها به دلیل وزش باد در میان درختان است. با این حال گاهی اوقات هیچ نسیمی در جنگل وجود ندارد، اما همچنان صدای جیغ از آن شنیده می شود. اما با وجود این نظریات هیچ کدام درست بنظر نمی رسند. زیرا چرا با وجود حمله ملخ ها هیچ گونه خسارتی به این روستا وارد نشده است؟ یا اینکه چرا پیش از این سال وزش باد باعث ایجاد این صداها نمی شده است.

هنگامی که برای اولین بار این سروصدا در جنگل شروع شد کسی زیاد به آن توجه نمی کرد تا اینکه مسئول روستا تصمیم گرفت تا این مشکل را بررسی کند. این فرد که ابراهیم عرب نام دارد، درباره سروصدای جنگل جیغ مشهد بیان داشته است که:

بعد از اینکه این صداها باعث ایجاد وحشت در میان مردم روستا و همین طور توریست ها شد، درباره این قضیه با بخش داری صحبت کردیم. در همین خصوص عده ای کارشناس به جنگل رفتند و گفتند که این صداها ناشی از نوعی از جیرجیرک ها است. به این موجودات چز می گویند. علت وجود این جیرجیرک ها رودخانه پر آب است که باعث می شود آن ها به روستا حمله کنند و در میان درختان پنهان شوند.

این امکان وجود دارد که هر درخت 3 هزار جیرجیرک داشته باشد و این موجودات نزدیک رودخانه زندگی می کنند. به همین دلیل آواز آن ها با یکدیگر باعث ایجاد این صدا شده است.

جیرجیرک فقط تا چهل روز زندگی می کنند و سپس می میرند. با اینکه کارشناسان اعلام کرده اند که این موجودات منبع صداهای عجیب جنگل هستند، اما این پرسش مطرح می شود که چرا آب رودخانه ناگهان از سال 1390 در تمام فصل ها جریان دارد و اینکه چرا تاکنون کسی این حشرات را نزدیک رودخانه ندیده است؟ عده ای هم می گویند که حرف های کارشناسان فقط پوششی برای جلوگیری از ترس بیشتر مردم است.

اگر به روستا سفر کردید به اهالی آن احترام بزارید و هیچ گونه زباله ای درون طبیعت نریزید. توجه داشته باشید که در داخل جنگل هم آتش روشن نکنید تا آسیبی به طبیعت وارد نشود.

همچنین باید گفت که به خاطر وجود این سروصدا در این منطقه مشکلاتی ایجاد شده است. برای مثال زمین های آن ارزان هستند و کسی تمایل به خرید خانه در این جا ندارد. اما با این حال گردشگران کنجکاو همچنان به بازدید از این محل می پردازند.

آیا می توان از جنگل جیغ مشهد بازدید کرد؟

جنگل جیغ مشهد

بازدید از این جنگل برای عموم آزاد است، اما توجه داشته باشید که به تنهایی به جنگل نروید، همین طور از آن جا که صداها واقعی هستند، اگر دچار مشکل قلبی هستید، باید وارد این جنگل نشوید. همین طور از آوردن کودکان هم خودداری کنید، چون می تواند تاثیر بدی روی روحیه آن ها بگذارد.

اقامت در جنگل جیغ مشهد

اگر به این ناحیه سفر کردید، می توانید در اقامتگاه های بومگردی ساکن شوید. با وجود سروصداهای جنگل بعید است که کسی بخواهد در کنار آن چادر بزند اما اگر خواستید این کار رو بکنید، چون هوا سرد است، با خود لباس های گرم داشته باشید. همراه داشتن کیسه خواب هم الزامی است.

بهترین زمان سفر به جنگل جیغ

این جنگل از آن جا که در ناحیه ییلاقی قرار گرفته است، در نتیجه دمای خنکی دارد. بهترین فصل برای بازدید از این منطقه بهار و تابستان است، زیرا طبیعت هم سرسبزتر است. البته این صداها همیشه به وضوح شنیده نمی شوند و برای اینکه بتوانید بهتر آن ها را بشنوید، باید خرداد در این ناحیه باشید.

در نیمه دوم سال احتمال بارش باران و برف وجود دارد، در نتیجه بهتر است تا از سفر در این موقع از سال خودداری کنید.

جاهای دیدنی در حوالی جنگل جیغ مشهد

رودخانه سربرج

این رودخانه طولی برابر با 13 کیلومتر دارد و از این روستا تا روستای بعدی کشیده شده است. شما می توانید در کنار این رودخانه بساط پیک نیک را برپا کنید. سپس بعد از عبور از روستای سربرج و جنگل ها می توانید یک قلعه تاریخی را پیدا کنید که زمانی در این ناحیه وجود داشته است، اما هم اکنون تخریب شده است.

روستای تجر

روستای تجر

این روستا تقریبا در فاصله ده کیلومتری از جنگل واقع شده است. روستای تجر به صورت پلکانی ساخته شده است و به شهرهای مشهد و نیشابور هم نزدیک است. عوامل جذابیت این روستا طبیعت و کوه هایی است که در کنار آن قرار گرفته اند.

آدرس روستای تجر: مشهد، طرقبه و شاندیز، بخش طرقبه، دهستان طرقبه

غار مغان

این غار یکی از جاذبه های گردشگری در کنار جنگل جیغ است. برای پیدا کردن این غار باید به سمت جاده خلج بروید. در این غار فسیل حلزون هایی یافت شده که نشان می دهد که غار مورد نظر میلیون ها سال پیش ایجاد شده است و تقریبا زمان تشکیل آن را به دوره دوم زمین شناسی نسبت می دهند. پس غار مغان دست کم صد میلیون سال دارد.

غار مغان

این غار در ارتفاع 2910 متری از سطح دریا قرار گرفته است. توجه داشته باشید که به دلیل اینکه درون غار پیچ و خم های زیادی وجود دارد، در نتیجه حتما برای گشت و گذار درون آن باید یک راهنما با خود داشته باشید. همین طور چشمه های زیبایی هم درون این مکان شکل گرفته اند که همراه با راهروهای آن منظره زیبایی را ایجاد کرده اند. فاصله غار تا روستای سربرج سی کیلومتر است.

آدرس غار مغان: استان خراسان، جاده خلج، روستای مغان

آدرس جنگل مغان چیست؟

این جنگل در حدود 45 دقیقه از شهر مشهد فاصله دارد و در ناحیه طرقبه است. اگر از مشهد 32 کیلومتر به سمت جنوب حرکت کنید به جنگل می رسید.

جنگل جیغ مشهد چه نام های دیگری دارد؟

این مکان را به اسم هایی مانند سربرج و مج صدا می زنند.

آیا سروصداهای جنگل جیغ حقیقت دارد؟

بله، این صداها حقیقت دارند.

آیا می توان از جنگل جیغ مشهد بازدید کرد؟

بله، اما بهتر است از همراه داشتن کودکان خودداری کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *