جاهای دیدنی مشهد در زمستان

نمایی از شهر مقدس مشهد
ایران گردی, مشهد

مشهد که از یکی از شهرهای تاریخی بزرگ است و به دلیل قرار گیری حرم امام رضا(ع) به عنوان یک مکان زیارتی نیز شناخته می شود. همین دو عامل سبب شده تا مشهد به یک قطب گردشگری تبدیل شود که هر سال مسافران زیادی را به سمت خود معطوف می کند. امروزه بخش های تفریحی زیادی نیز در این شهر ساخته شده است. در این مطلب قصد داریم تا درباره جاهای دیدنی مشهد در زمستان سخن گوییم پس ما با همراه باشید. اطلاع از جاهای دیدنی مشهد می تواند شما را درباره هزینه های سفر به مشهد نیز آماده کند.

حرم امام رضا(ع)

نمایی از حرم امام رضا مشهد

یکی از معروف ترین جاهای دیدنی مشهد در زمستان حرم امام رضا(ع) است. در این مکان پیکر مطهر امام هشتم به خاک سپرده شده است. این مکان در ابتدا یک روستای کوچک در نزدیکی توس بوده است که بعد از ساختن حرم مطهر تبدیل به شهر بزرگی شد و امروزه از آن به نام مشهد یاد می کنند. هر سال در حدود 20 میلیون زائر برای زیارت حرم امام رضا(ع) به مشهد سفر می کنند. ساختمان های مختلفی در حرم وجود دارد که شامل رواق، صحن، ایوان، گدسته، بست و گنبد می شوند.

آدرس: مشهد، خیابان شیرازی، بست شیخ طوسی

روستای زُشک مشهد

نمایی از روستای زشک مشهد

روستای زشک از جمله جاهای دیدنی مشهد در زمستان است. این روستا در امتداد کوه بینالود و چشمه دره شاندیز واقع شده است. همچنین در حدود 20 کیلومتر از مشهد فاصله دارد. جالب است که بدانید کلمه زشک به معنی چشمه های جوشان است. در واقع یکی از دلایل آب و هوای روستای زرشک وجود چشمه های بسیار زیاد و باغ های میوه آن است که آن را تبدیل به مکانی دلپذیر برای گردشگری کرده است. در واقع همین چشمه های باعث شده است که بتوان در این روستا انواع محصولاتی همچون گلابی، گیلاس، گردو، سیب، آلو قرمز و هلو را پرورش داد. از دیگر محصولات این روستای زشک نان های محلی معروف آن است که مورد توجه گردشگران زیادی قرار گرفته است. برای گردشگرانی که وارد روستای زشک می شوند خدماتی مانند رستوران و چایخانه در نظر گرفته شده است. همین طور سری بزنید به بهترین رستوران های مشهد.

آدرس: 20 کیلومتری شهر مشهد و 4 کیلومتری قله شیرباد

پارک جنگلی وکیل آباد مشهد

نمایی از پارک وکیل اباد مشهد

پارک وکیل آباد مشهد در قسمت جنوب غربی مشهد قرار دارد. این پارک در سال 84 توسط حسین آقای ملک که صاحب پارک بوده است وقف عموم شده است. از دلایلی که باعث شده تا پارک جنگلی وکیل آباد مشهد به عنوان یکی از مناطق ییلاقی شمرده شود وجود رودخانه ها، درختان کاج و مکان های استراحت گردشگران است. علاوه بر مناظر طبیعی این پارک وکیل آباد دارای شهر بازی به اسم کوهستان پارک شادی به همراه یک باغ وحش است. در این باغ وحش حیوانات گیاه خوار و گوشتخوار زیادی زندگی می کنند.

آدرس: جنوب غربی مشهد، انتهای بلوار وکیل آباد

پارک طبیعی هفت حوض

نمایی از پارک هفت حوض

پارک طبیعی هفت حوض از جمله جاهای دیدنی مشهد در زمستان است. این مکان به دلیل اینکه 7 حوضچه طبیعی دارد به این نام مشهور شده است. نحوه شکل گیری این حوضچه ها به این صورت بوده است که باران های اسیدی، یک سری فرسایش شیمیایی را در رود طرق در رشته کوه بینالود موجب شده اند و در نتیجه آب این رودخانه این حوضچه ها را ایجاد کرده است. اندازه بعضی از این حوضچه ها با یک استخر کوچک برابری می کند. پارک طبیعی هفت حوض در فاصله 7 کیلومتری مشهد است و در کوه خلج قرار دارد. البته برای رسیدن به این کوه باید دو کیلومتر را پیاده روی کنید.

آدرس: ایران، خراسان رضوی، مشهد، ۷ کیلومتری مشهد

باغ پرندگان سپاد مشهد از جاهای دیدنی مشهد در زمستان

پارک پرندگان مشهد

یکی از معروف ترین مراکز گردشگردی مشهد، باغ پرندگان مشهد است. در این باغ پرندگان ایرانی، آفریقایی، آسیایی یافت می شود.

آدرس: مشهد، میدان خیام، منطقه گردشگری سپاد، جنب مجتمع الماس شرق

پارک و شهربازی ملت مشهد

نمایی از پارک و شهربازی ملت مشهد

پارک ملت مشهد یکی دیگر از جاهای دیدنی مشهد در زمستان است که از جمله قدیمی ترین پارک های مشهد به شمار می رود. در این پارک بخش های مختلفی از جمله استخر شما، شهربازی، مسجدد، میدان ورزش، مجتمع فرنگی امام رضا و کتابخانه قرار گرفته است. یکی از کم نظیرترین شهربازی های کشور در این پارک قرار گرفته است. چرخ و فلک پارک و شهربازی ملت مشهد 18 ایمن چرخ و فلک بزرگ جهان و خاورمیانه است که ارتفاعی برابر 80 متر دارد.

آدرس: ایران، استان خراسان رضوی، مشهد، بلوار وکیل‌آباد

موزه مردم شناسی از جاهای دیدنی مشهد در زمستان

نمایی از موزه مردم شناسی مشهد

موزه مردم شناسی یک اثر ملی کشور است که سالانه گردشگران زیادی به بازدید آن می پردازند. این موزه که در ابتدا حمام مهدی قلی بیک بوده است با نام های دیگری همچون حمام شاه و حمام رضوی نیز شناخته می شده است. این مکان تا سال 67 به عنوان حمام استفاده می شده است اما کم کم متروکه شده و بالاخره از 78 مورد مرمرت قرار گرفته و بعد از آن تبدیل به موزه مردم شناسی شده است. در این موزه بخش های مختلفی همچون غرفه مسنوجات، هشتی یا میاندر، غرفه حنابندان، گلخن یا آتشخانه، غرفه لوازم آرایش، سربینه، غرفه شاه نشین و چاله حوض تشکیل شده است.

آدرس: مشهد، انتهای خیابان اندرزگو (خسروی نو) اندرز گوی ۱۳، انتهای بازار بزرگ (بازار فرش فروش‌ها)

موزه نادری

نمایی از موزه نادری مشهد

موزه نادری یکی دیگر از جاهای دیدنی مشهد در زمستان است. این ساختمان بیانگرا زمان نادر شاه است و در آن ابزارآلات تاریخی و وسایل جنگی مربوط به آن دوره نگهداری می شود. آرامگاه نادر شاه نیز در باغ موزه نادری قرار گرفته است. در سال 1342 این بنا به وسیله شخصی به نام سیحون طراحی شده و محمدرضا پهلوی آن را بازگشایی کرده است. در حال حاضر سازمان میراث فرهنگی مدیریت این موزه را برعهده دارد.

آدرس: مشهد، چهارراه شهدا، باغ نادری

موزه نان از جاهای دیدنی مشهد در زمستان

موزه نان مشهد

موزه نان مشهد یکی از مکان های تاریخی جالب توجه مشهد است. طراحی این موزه برپایه معماری سنتی صورت گرفته است. طراحی سنتی بر پایه استفاده از چوب، آجر و کاهگل است. در موزه نان مراحل تهیه آرد مانند، بذرافشان، خرمن کوبی، گندم چینی به همراه ابزارهایی همچون آسیاب های آبی و بادی و نان های تنوری، سنگگ و ساج به نمایش عموم در می آیند. جالب ترین قسمت این روند، رقص اپر است که بر مبنای باورهای زراعی مردم شکل گرفته است.

آدرس: مشهد، کیلومتر 17 بزرگراه شهید آسیایی، بعد از سه راه فردوسی، کوچه شهید یزدی

پارک علمی پروفسور بازیما

پارک علمی پروفسور بازیما مشهد

پارک علمی پروفسور بازیما یکی از جاهای دیدنی مشهد در زمستان است. در این پارک می توانید تجربه پرواز بر فراز مشهد را در یک شبیه ساز تجربه کنید. در بخش ژیروسکوپ فضایی امکان انجام تست های فضانوردی وجود دارد. با مریخ نورد بازیما می توان به تحقیق در مریخ پرداخت. در بخش آکادمی زیست شناسی یک پزشک تمام مراحل تشریح بدن انسان یا قورباغه را شرح می دهد و در انتها یک اتاق ویژه برای دختر خانم های جوان در نظر گرفته شده تا تمام سوالات مربوط به دوران بلوغ خود را بپرسند.

ایران، استان خراسان رضوی، مشهد، انتهای بلوار خیام شمالی، مجتمع تجاری وصال، طبقه ۴+

کلات نادری از جاهای دیدنی مشهد در زمستان

نمایی از کلات نادری مشهد

کلات نادری یک قلعه است که نادرشاه پس از به سلطنت رسیدن اسم خود را از آن گرفته است. کلات نادری همچنین یکی از جاهای دیدنی اطراف مشهد است. این کلات یک فلات بسیار بزرگ است که در شمال خراسان قرار گرفته است و قسمتی از آن در ترکمنستان واقع شده است. آبشار ارتکند در نزدیکی این کلات نادری قرار گرفته است و یکی از بخش های تفریحی بسیار جذاب این منطقه به شمار می رود.

آدرس: مشهد، 110 کیلومتری شمال آن، 40 کیلومتری شهرستان کلات، بعد از روستای سررود

سرزمین موج های آبی مشهد

سرزمین موج های آبی مشهد

مشهد امروزه علاوه بر یک مکان زیارتی جاذبه های تفریحی بسیاری نیز دارد که یکی از این جاذبه ها سرزمین موج های آبی مشهد است. سرزمین موج های آبی مشهد یکی از بهترین تفریحات مشهد است. همین طور اگر علاقمند به سفر با تور هستید می توانید بلیط هوایپما مشهد را از سایت یابکس خریداری کنید. این مجموعه در سال 1378 افتتاح شده است. سرزمین موجهای آبی مشهد از بزرگترین پارک های آبی خاورمیانه است. امکانات تفریحی سزمین موج های آبی مشهد شامل استخر، سونا، سرسره های آبی، جکوزی وجود دارد. همچنین سطح سرسره های آبی از بزرگ تا کوچک طبقه بندی شده و شما بر اساس میزان هیجانی که می خواهید تجربه کنید می توانید یکی را انتخاب نمایید.

آدرس: مشهد، قاسم آباد، بلوار اندیشه، نبش اندیشه 83

بازار رضا از جاهای دیدنی مشهد در زمستان

نمایی از بازار رضا مشهد

بازار رضا یکی از بهترین مراکز خرید مشهد است. یکی از ویژگی های خوب این بازار این است که در کنار حرم مطهر امام رضا (ع) قرار گرفته است در نتیجه به آسانی بعد از زیارت می توان به آن دسترسی داشت. مخصوصا بازار رضا به دلیل سرپوشیده بودن آن یکی از جاهای دیدنی مشهد در زمستان نیز به شمار می رود. این بازار در دو طبقه به صورت موازی ساخته شده که برای رسیدن به طبقه دوم باید از یکی از 12 راهروی فرعی استفاده کنید. طراحی بازار رضا به دلیل 17 چهار سوق و 11 سرا آن نمای زیبایی دارد.

آدرس: مشهد، ضلع شرقی میدان آب، بازار رضا

معروف ترین بازار مشهد کدام است؟

بازار رضا

بزرگترین پارک آبی مشهد کدام است؟

سرزمین موج های آبی

در انتها می توان گفت که اگر قصد سفر به مشهد را دارید برای تهیه پایین ترین قیمت بلیط مشهد به سایت یابکس مراجعه کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *