آشنایی با رودخانه های اطراف مشهد

رودخانه های مشهد
ایران گردی, مشهد

رودخانه های اطراف مشهد به دلیل طبیعت زیبا و چشم نواز خود در میان علاقمندان به طبیعت گردی شهرت زیادی دارند. حتی اگر فقط به قصد زیارت امام رضا (ع) به مشهد سفر می کنید بهتر است تا سری به طبیعت زیبای اطراف مشهد بزنید. در نتیجه در این مقاله قصد داریم تا رودخانه های اطراف مشهد را به شما معرفی کنیم، پس با یابکس همراه باشید.

شهر مقدس مشهد

سالانه گردشگران زیادی به دلیل وجود حرم امام رضا (ع) به مشهد سفر می کنند. جاهای دیدنی مشهد به همین جا ختم نمی شود بلکه مراکز تفریحی و ساختمان های تجاری زیادی برای گردشگران در نظر گرفته شده است. چنانچه شما هم قصد سفر به مشهد را دارید می توانید در پنل رزرواسیون یابکس اقدام به خرید بلیط هواپیما مشهد نمایید.

درباره رودخانه های مشهد

با اینکه شهر مشهد در منطقه ای تقریبا کویری واقع شده اما با این حال رودخانه های زیادی به صورت فصلی یا دائمی در اطراف آن وجود دارند. رودخانه های اطراف مشهد از کوه های بینالود و هزار مسجد سرچشمه می گیرند و محلی مناسب برای گذراندن تعطیلات آخر هفته و دورهمی های خانوادگی هستند.

رودخانه کَشَف رود

کشف رود

این رودخانه در دره ای به همین نام جریان دارد و در 5 کیلومتری شمال شرقی شهر است. این رودخانه یکی از رودهای اصلی این نواحی است و شهرستان گلبهار نیز در کنار آن قرار گرفته است.

سرچشمه این رودخانه از کوه های هزار مسجد است و 290 کیلومتر وسعت دارد. آب دو رودخانه دیگر از سمت رشته کوه های بینالود به این رودخانه می ریزند. کشف رود سرانجام وارد ترکمنستان می شود و در بیابان قره قوم فرو می رود.

در گذشته شهرداری قصد داشت تا در کنار این رودخانه یک تفرجگاه بزرگ تاسیس کند ولی با تاسیس سدهای زیاد در مسیر این رود، آب رودخانه خشک شده و فقط در هنگام بارندگی دارای آب است.

این رودخانه در ورودی جاده کلات قرار دارد که برای رسیدن به آن می توانید از پل کشف رود در شهر توس استفاه کنید. پل مورد نظر یکی از جاذبه های این ناحیه به شمار می رود.

تاریخچه کشف رود

در قدیم الایام رودخانه کشف رود در قسمتی از جاده ابریشم قرار داشته است. به علت اینکه آب دائمی در این رودخانه جریان نداشته، آن را به عنوان خشک رود هم می شناخته اند. کارشناسان محیط زیست معتقدند که لاک پشت های زیادی در این رودخانه زندگی می کرده اند.

این ناحیه از مناطق مهم استان خراسان به شمار می رود. اولین کسانی که در این منطقه ساکن شده اند اقوامی غیرآریایی بودند. همین طور مسیر این رودخانه از لحاظ تجاری بین هند، چین و مرو بسیار حائز اهمیت بوده است.

بعد از مدتی تمدن توس در کنار رودخانه کشف رود شکل گرفته است. در آن زمان مردم این رود را به عنوان دریا می شناخته اند، به همین دلیل خیابانی که به آن خیابان ختم می شود، خیابان دریا نام دارد.

محوطه کشف رود

کشف رود به جای مانده از دوره پارینه سنگی است که توسط دو محقق ایرانی و فرانسوی در سال 1353 مورد بررسی قرار گرفته است. در این منطقه آثاری سنگی کشف شد که به موزه ایران منتقل شده است.

رودخانه طرق

ترکیب دو رودخانه به نام های سربرج و مغان این رودخانه را تشکیل می دهند. رودخانه مورد نظر سی و دو کیلومتر طول دارد. منبع سرچشمه رودخانه طرق از کوه های بینالود و خلج است.

رودخانه مورد نظر نیز در قسمتی از جاده ابریشم قرار داشته است. برای رسیدن به این رودخانه می توانید از جاده خلج استفاده کنید.
آدرس: مشهد، بخش احمدآباد، دهستان سرجام

رودخانه بزوشک

رودخانه بزوشک در بخش جنوبی مشهد قرار دارد. سرچشمه این رودخانه از کوه های بینالود است. انتهای مسیر این رودخانه به کشف رود ختم می شود.
آدرس روستای بزوشک: مشهد، بخش احمد آباد

رودخانه بساروج‌ (باش ساروق)

منبع سرچشمه این رودخانه از کوه های بینالود است که در انتها به کشف رود ختم می شود. رودخانه بساروج در روستایی به همین نام قرار دارد و در قسمت جنوبی شهر مشهد است. رودخانه مورد نظر یک رودخانه فصلی است که در هنگام بارندگی پر از آب می شود.

آدرس روستای بساروج: مشهد، بخش احمد آباد، دهستان سرجام

رودخانه آغنج

رودخانه مورد نظر رودخانه ای فصلی است که در جنوب مشهد قرار گرفته است. نحوه دسترسی رودخانه آغنج به وسیله جاده قدیمی نیشابور است. منبع سرچشمه این رودخانه از کوه های بینالود است.

بهار در این ناحیه بسیار زیبا است و چمنزارهای سرسبزی در کنار این رودخانه می روید.
آدرس روستای آغنج: مشهد، بخش احمد آباد، دهستان سرجام

رودخانه سیج

منبع سرچشمه این رودخانه کوه هزار مسجد است. رودخانه مورد نظر در روستایی به همین نام قرار دارد و در نود کیلومتری شهر مشهد واقع شده است. رود سیج در انتها به سه کارده می ریزد.

آدرس روستای سیج: مشهد، دهستان کارده

رودخانه استاج

رودخانه استاج

منبع سرچشمه این رودخانه کوه بینالود است. رودخانه مورد نظر در بخش جنوبی مشهد و در روستایی به همین نام قرار گرفته است. رودخانه استاج در انتها در زمین های حوالی ملک آباد به زمین فرو می رود. برای دسترسی به این رودخانه باید از جاده نیشابور استفاده کنید.

آدرس روستای استاج: مشهد، بخش احمد آباد، دهستان سرجام

رودخانه کارده

این رودخانه در شمال مشهد و در روستای کارده قرار گرفته است. منبع سرچشمه این رودخانه از کوه هزار مسجد است و رودخانه ای پر آب به شمار می رود. این رودخانه در انتها در روستای رضوان به زمین فرو می رود.

برای دسترسی به رودخانه مورد نظر می توانید از جاده سیج استفاده کنید.
آدرس روستای کارده: مشهد، بخش احمد آباد، دهستان کارده

رودخانه چهل من سنگ

رودخانه در شصت کیلومتری بخش جنوبی مشهد قرار دارد. منبع سرچشمه رودخانه چهل من سنگ از کوه ناگهانی است و در انتهای مسیر خود پس از عبور از چندین روستا و باغ به کشف رود می ریزد.

این رودخانه در روستایی به نام چلمه سنگ قرار دارد و برای دسترسی به آن می توانید از جاده سرخس استفاده کنید. رودخانه چهل من سنگ رودخانه ای فصلی است و تنها در بعضی از ماه های سال جریان دارد.

رودخانه دهسرخ

منبع سرچشمه این رودخانه از کوه هزار مسجد است. رودخانه مورد نظر در روستای دهسرخ و در سمت شمالی مشهد قرار گرفته است. برای دسترسی به آن باید از جاده حسین آباد استفاده کنید.

این رودخانه پس از عبور از چند روستا به سمت جنوب می رود.
آدرس روستای دهسرخ: مشهد، بخش احمد آباد، دهستان سرجام

رودخانه گاو برج

این رودخانه در بخش جنوب شرقی مشهد قرار گرفته است. منبع سرچشمه رودخانه گاو برج از کوه دال است. رودخانه مورد نظر در شصت کیلومتری مشهد قرارگرفته و در انتهای مسیر خود به کشف رود وارد می شود.

دسترسی به این رودخانه از سمت جاده سرخس امکان پذیر است.
آدرس روستای جرخشک سفلی: مشهد، بخش رضویه، دهستان پایین ولایت

رودخانه اره

این رودخانه در بخش جنوب شرقی مشهد است. منبع سرچشمه رودخانه اره از کوه ناگهانی است و در پنجاه کیلومتری شهر قرار گرفته است. رودخانه مورد نظر بعد از عبور از چندین روستا به کشف رود می ریزد. برای دسترسی به این رودخانه می توانید از جاده سرخس و آبروان استفاده کنید.

رودخانه میامی

رودخانه میامی

این رودخانه در روستای میامی و در بخش شرقی مشهد قرار دارد. طول رودخانه میامی در حدود بیست و پنج کیلومتر است. این رودخانه از رشته کوه قره داغ سرچشمه می گیرد و سپس به کشف رود می ریزد.

لازم به ذکر است که رودخانه مورد نظر تنها در ارتفاعات کوه قره داغ به صورت دائمی جریان دارد. برای دسترسی به رودخانه میامی می توانید از جاده سرخس استفاده کنید.
آدرس روستای میامی: مشهد، بخش رضویه، دهستان میامی

رودخانه تبادکان

تبادکان یک رودخانه در بخش شمال شرقی شهر است که در روستای تباکان قرار گرفته است. تبادکان یک رودخانه فصلی است که تنها در ماه های خاصی از سال جریان دارد.

این رودخانه از کوه هزار سرچشمه می گیرد و در انتهای مسیر خود وارد کشف رود می شود. برای دسترسی به رود تبادکان می توانید از جاده جعفری استفاده کنید.
آدرس روستای تبادکان: مشهد، بخش کنویست

رودخانه هندل آباد

رودخانه هندل آباد رودخانه ای دائمی نیست و تنها در بعضی از فصل ها جریان دارد. منبع سرچشمه این رودخانه کوه هزار مسجد است. رود مورد نظر در بخش شمال شرقی شهر قرار گرفته است.

برای دسترسی به این رود باید از روستای احمدآباد بگذرید. رودخانه هندل آباد در انتهای مسیر خود به کشف رود وارد می شود.
آدرس روستای هندل آباد: شهرستان مشهد، بخش کنویست

رودخانه چاه سلیمان

این رودخانه در بخش شمال شرقی شهر و در روستایی به همین نام قرار دارد. آب این رودخانه از کوه های هزار مسجد سرچشمه می گیرد. برای دسترسی به این رودخانه می توانید از روستای احمد آباد و جاده امرغان استفاده کنید. رودخانه چاه سلیمان در انتهای مسیر خود به کشف رود می ریزد.

آدرس روستای چاه سلیمان: مشهد، بخش کنویست

رودخانه جنگ

رود مورد نظر در بخش شمالی مشهد قرار گرفته است و از طریق جاده سیج می توان به آن دسترسی داشت. منبع تغذیه رود جنگ از کوه های هزار مسجد است. این رود در انتهای مسیر خود وارد رود کارده می شود.

رودخانه ابرش

برای دسترسی به رودخانه ابرش باید از جاده نیشابور استفاده کنید و سپس به شهر ملک آباد بروید. این رود در بخش جنوب غربی شهر و در روستای ابرش قرار گرفته است.

منبع تغذیه این رود از کوه بینالود است و در انتهای مسیر خود در میان باغ ها به زمین فرو می رود.
آدرس روستای ابرش: مشهد، بخش احمد آباد، دهستان پیوه ژن

رودخانه گونجوک

رودخانه فوق در بخش جنوبی شهر و در روستای گونجوک قرار دارد. آب این رودخانه از کوه قطار الدنگ سرچشمه می گیرد و برای رسیدن به آن باید از جاده تربت حیدریه استفاده کنید.
آدرس روستای گونجوک: مشهد، بخش احمد آباد، دهستان پیوه ژن

رودخانه فرزنی

آب این رود نیز از کوه قطار النگ تغذیه می شود و در بخش جنوبی مشهد قرار دارد. این رود فصلی است و تنها در بعضی از ماه های سال جریان دارد. رودخانه فرزنی بعد از عبور از چندین روستا سرانجام در زمین باغ ها فرو می رود.

آدرس روستای فرزنی: مشهد، بخش احمد آباد، دهستان سرجام

رودخانه کج النگ

منبع سرچشمه این رود از کوه قطار النگ است. رود کج النگ در بخش جنوب غربی مشهد قرار دارد. دسترسی به این رود از طریق جاده تربت حیدریه امکان پذیر است. کج النگ یک رودخانه دائمی نیست و در انتهای مسیر خود به سلطان آباد نمک می ریزد.

آدرس روستای رباط سفید: مشهد، بخش احمد آباد، دهستان پیوه ژن

رودخانه امردوکو

رودخانه امردوک

امردوک رودخانه ای در بخش شمالی شهر است و در روستای امردوک قرار گرفته است. منبع تغذیه آب این رودخانه از کوه هزار مسجد است. رود مورد نظر از چندین روستا گذر می کند و سرانجام به سد ارداک سرازیر می شود.

سرچشمه های زیادی از این رود منشعب می شوند که از آن ها می توان به زو چهاردار، زو کرکان، زو میرشکار و زو کرکان اشاره کرد. برای دسترسی به این رود می توانید بعد از گذشتن از شهر توس به سمت پل کشف رود بروید.

آدرس روستای امردوک: شهرستان مشهد، دهستان درزاب

رودخانه در میان بام

در میان بام، نام یکی از رودخانه های اطراف مشهد است که در بخش شمالی آن قرار گرفته است. این رود در روستایی به همین نام قرار دارد. منبع تغذیه آب این رودخانه از کوه هزار مسجد است و در انتهای مسیر به سمت سد ارداک سرازیر می شود. برای دسترسی به این رودخانه می توانید از جاده کلات استفاده کنید.

آدرس روستای درمیان بام: مشهد، بخش احمد آباد، دهستان کارده

رودخانه ارداک

رودخانه ارداک

ارداک از رودخانه های پر آب شهر محسوب می شود. رود مورد نظر از کوه هزار مسجد سرچشمه می گیرد و در حدود سی و چهار میلیون متر مکعب آب دارد. از این رودخانه رودهای کوچک بسیاری مانند میان مرغ، امردوک، گاش و … به سمت ارداک سرازیر می شوند. در گذشته بعد از وقوع سیل های بزرگ سدی روی آن ساخته شد.

این رود در روستای ارداک و در بخش شمال غربی شهر قرار دارد. دسترسی به این رود از طریق روستای انداد امکان پذیر است.
آدرس روستای ارداک: مشهد، دهستان درزاب

رودخانه گیامی

گیامی رودخانه ای در بخش جنوب شرقی مشهد است. این رودخانه به صورت دائمی نیست و منبع تغذیه آن از کوه ناگهانی است. رود مورد نظر بعد از عبور از چندین روستا سرانجام به کشف رود سرازیر می شود. برای دسترسی به آن از آبروان و جاده اره استفاده کنید.

آدرس روستای گیامی: مشهد، بخش رضویه، دهستان آبروان

رودخانه قِزلق

رودخانه قزلق

قزلق در بخش شمال شرقی شهر قرار دارد. مسیر این رود از روستای امیرآباد و صندوق شکن عبور می کند و سرانجام به ترکمنستان سرازیر می شود. همین طور می توان گفت که یکی از انشعابات این رودخانه به رود خور وارد می شود.

رودخانه خور

خور یکی از رودخانه های اطراف مشهد است و منبع تغذیه آن از کوه هزار چشمه است. رودخانه مورد نظر در بخش شمال شرقی مشهد قرار دارد. رودخانه خور هشتاد کیلومتر طول دارد و از بزرگ ترین رودهای این شهر به شمار می رود.

این رود بعد از عبور از چندین روستا به نام های امیرآباد، صندوق شکن و … به ترکمنستان وارد می شود. قرار گیری رود خور در جاده کلات باعث شده تا مسافران از طبیعت زیبای این ناحیه استفاده کنند. برای دسترسی به این رود می توانید از جاده کلات استفاده کنید.

رودخانه کمر یخدان

این رود در شمال غربی شهر قرار دارد. منبع تغذیه رودخانه کمریخدان از کوه ای به همین نام است. رود مورد نظر در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسیده و یک ناحیه حفاظت شده است. برای دسترسی به این رود می توانید از شهر توس به سمت روستای امردوک بروید. رودخانه کمریخدان سرانجام به سد ارداک سرازیر می شود.

رودخانه‌های شهرستان چناران

رودخانه دولت آباد

دولت آباد در بخش شمال غربی مشهد است. این رودخانه در روستایی به همین نام قرار گرفته است و طول آن سی کیلومتر است. منبع تغذیه آب این رودخانه از کوه بینالود است.

این رود در انتهای مسیر خود وارد زمین باغ ها شده و به زمین فرو می رود.
آدرس روستای دولت آباد: خراسان رضوی، چناران، بخش گلبهار، گلمکان

رودخانه محسن آباد

رودخانه محسن آباد

محسن آباد رودخانه ای در شمال غربی مشهد است. این رود از کوه میامی سرچشمه می گیرد. این رود بعد از پیوستن به رودخانه ای دیگر سرانجام به کشف رود سرازیر می شود. برای دسترسی به این رودخانه می توانید از جاده میامی استفاده کنید.

آدرس روستای محسن آباد: خراسان رضوی، چناران، بخش گلبهار، دهستان بیزکی

رودخانه گلمکان

گلمکان رودی است که از آن برای آبیاری مناطق کشاورزی، شهری به همین نام استفاده می شود. این رود سی کیلومتر طول دارد و منبع تغذیه آن از کوه بینالود است.

رودخانه‌های طرقبه شاندیز

رودخانه زشک

رودخانه زشک

این رودخانه در پنجاه کیلومتری مشهد قرار دارد. رودخانه مورد نظر طولی برابر با چهل و پنج متر دارد. منبع تغذیه این رود از کوه بینالود است. رود زشک بعد از عبور از چندین روستا سرانجام در روستای سرآسیاب به زمین فرو می رود. این رودخانه عرض زیادی ندارد ولی با این حال در فصل های بارندگی احتمال سیلاب وجود دارد.

آدرس روستای زشک: خراسان رضوی، طرقبه شاندیز، بخش شاندیز

رودخانه دهبار

دهبار رودخانه ای در بخش غربی مشهد است. این رود در روستای دهبار قرار دارد. نحوه دسترسی به رودخانه دهبار از طریق طرقبه امکان پذیر است. منبع تغذیه این رود از کوه دهبار است که بعد از عبور از روستا با رودخانه اسکارون ترکیب می شود. رودخانه دهبار بیست و دو کیلومتر طول دارد و سرانجام به سمت گلستان سرازیر می شود.

آدرس روستای دهبار: استان خراسان رضوی، طرقبه شاندیز، بخش طرقبه

رودخانه کنگ

کنگ رودخانه ای در شمال غرب مشهد است. منبع تغذیه این رودخانه دائمی از کوه بینالود است. این رود سرانجام به کشف رود سرازیر می شود.
آدرس روستای کنگ: خراسان رضوی، شهرستان طرقبه شاندیز، بخش طرقبه، دهستان جاغرق

رودخانه جاغرق

رودخانه جاغرق

این رود در روستای جاغرق و در بخش غربی مشهد قرار دارد. منبع تذیه آب این رودخانه از کوه بینالود است. رودخانه جاغرق در مسیر خود از روستاهایی مانند کردینه و طرقدر عبور می کند و سرانجام به بند گلستان سرازیر می شود.

برای دسترسی به این رود می توانید از بلوار امام رضا به سمت طرقبه بروید.
آدرس روستای جاغرق: خراسان رضوی، طرقبه شاندیز، بخش طرقبه، دهستان جاغرق

رودخانه مایان

رودخانه مایان در غرب شهر مشهد و در روستای مایان قرار دارد. برای دسترسی به این رود می توانید از جاده ازغد استفاده کنید. رودخانه مورد نظر از روستاهای زیادی مانند مایان، ازغد، علیا و … عبور می کند و سرانجام به بند گلستان وارد می شود. این رود عرض زیادی ندارد و طول آن سی کیلومتر است.

رودخانه ازغد

این رود در بخش جنوب غربی مشهد قرار دارد. منبع تغذیه آب این رود از کوه بینالود است. رود مورد نظر در روستایی به همین نام واقع شده است. رود ازغد سرانجام به بند گلستان وارد می شود.
آدرس روستای ازغد: خراسان رضوی، شهرستان طرقبه شاندیز، بخش طرقبه

رودخانه گلستان

رودخانه گلستان

گلستان از دیگر رودخانه های شمال غرب مشهد است. این رود در روستایی به همین نام قرار دارد. رودخانه گلستان از سه رود دیگر تشکیل شده است که سرانجام در انتهای مسیر خود وارد بند گلستان می شود. دسترسی به این رود از طریق بلوار امام رضا و خیابان امام زادگان امکان پذیر است.

آدرس روستای حصار گلستان: خراسان رضوی، طرقبه شاندیز، بخش طرقبه

رودخانه شلگرد

شلگرد رودخانه ای در بخش جنوب غربی مشهد است. منبع تغذیه آب این رودخانه از کوه بینالود است که سرانجام به سد طرق وارد می شود. پارکی به نام هفت حوض در مسیر این رودخانه ساخته شده است که طبیعت زیبایی دارد. شما همچنین می توانید از چشمه کتیبه خلج و تنوره خلیج هم دیدن کنید.

آدرس روستای شلگرد: خراسان رضوی، طرقبه شاندیز، بخش طرقبه

رودخانه پیله ور

پیله ور رودخانه ای است که در بخش غربی مشهد قرار دارد. برای دسترسی به این رود می توانید از روستای حصار گلستان عبور کنید و از جاده ازغد استفاده نمایید. منبع تغذیه آب این رودخانه از کوه بینالود است.

رودخانه مغان

مغان رودی است که در جنوب غربی شهر واقع شده است. طول این رود در حدود بیست و دو کیلومتر است و منبع تغذیه آن کوه بینالود است. رودخانه مغان در مسیر خود از چند رودخانه عبور می کند و سرانجام به کشف رود سرازیر می شود.

آدرس روستای مغان: خراسان رضوی، شهرستان طرقبه شاندیز، بخش طرقبه

رودخانه مجد

این رودخانه در جنوب غربی مشهد و در روستایی به همین نام قرار دارد. منبع تغذیه آب این رودخانه از کوه بینالود است. این رود در مسیر خود از چندین روستا عبور می کند و سرانجام به سد طرق سرازیر می شود.

آدرس روستای مج: خراسان رضوی، شهرستان طرقبه شاندیز، بخش طرقبه

رودخانه ارچنگ

ارچنگ از رودخانه های اطراف مشهد است که در روستایی به همین نام قرار دارد. رود مورد نظر از شاندیز نیز عبور می کند. برای دسترسی به این رود می توانید از بلوار امام رضا استفاده کنید. رودخانه ارچنگ در واقع از ترکیب دو رودخانه تشکیل شده است. لازم به ذکر است که در فصل های بارندگی مخصوصا در بهار به دلیل اینکه احتمال سیل وجود دارد، نزدیک شدن به این رودخانه خطرناک است.

اگر می خواهید از این رود بازدید کنید، تابستان بهترین زمان برای سفر خواهد بود.
آدرس روستای ارچنگ: خراسان رضوی، طرقبه شاندیز، بخش شاندیز

اصلی ترین رودخانه مشهد کدام است؟

رودخانه کشف رود که در میان دره ای به همین نام جریان دارد.

سایر نام های کشف رود کدامند؟

در زمان های گذشته به دلیل فصلی بودن این رودخانه از آن به اسم خشک رود یاد می کرده اند.

پرآب‌ترین رودخانه مشهد کدام است؟

رودخانه ارداک با حجم سی و چهار میلیون متر مکعب، پر آب ترین رودخانه اطراف مشهد است.

در انتها می توان گفت که اگر قصد سفر به مشهد را دارید برای خرید آنلاین بلیط هواپیما مشهد به سایت یابکس مراجعه کنید.

2 دیدگاه در “آشنایی با رودخانه های اطراف مشهد

  1. حسن تقی زاده گفت:

    با تشکر. بهره بردم. نمی دانستم مشهد این تعداد رود در اطراف خود دارد.

    1. خواهش میکنم، موفق باشید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *